Opadające powieki. Jak wygląda KOREKCJA POWIEK, czyli odmładzanie skóry wokół oczu

29 komentarze
Autor: Dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurg plastyk, Natalia Kovacs

Opadające powieki są zmorą wielu kobiet. Dodają lat i tylko do pewnego momentu dają się skorygować makijażem. Bywa nawet, że utrudniają widzenie. Pomóc może tylko chirurgiczna korekcja powiek.

Chirurgiczna korekcja powiek to zabieg, podczas którego usuwa się nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy górnych powiek.

FOTO ART: Odmłodzone spojrzenie

Blepharoplastyka to operacja usuwająca nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym (w znieczuleniu całkowitym na życzenie). Zabieg zwykle trwa około godziny. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki.

Nazwa blepharoplastyka pochodzi od greckiego słowa blepharon, czyli „powieka”.

Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, nie jest to poważna operacja, a jedynie zabieg estetyczny.

  • Korekcję opadających powiek można wykonać do dwóch razy w życiu, efekt zabiegu utrzymuje się około 10-20 lat, cena: od 2 300 do 9 000 zł.

Kiedy wykonuje się zabieg korekcji powiek?

Na korekcję powiek decydują się głównie osoby w wieku dojrzałym, w których skóra powiek straciła elastyczność i stała się obwisła. W takich przypadkach tworzą się nieestetyczne worki pod oczami, skóra jest pomarszczona, a cierpiąca z tego powodu osoba wygląda na wiecznie zmęczoną i dużo starszą niż w rzeczywistości.

Wiszących powiek nie można ukryć po makijażem, nie można też poprawić ich wyglądu stosując drogie kremy. Bywa, że bardzo obwisła skóra przeszkadza w noszeniu okularów optycznych i utrudnia funkcjonowanie. Są również osoby znacznie młodsze, które zmagają się z problemem obwisłych powiek. Bardzo często problem opadających powiek jest rodzinny, uwarunkowany genetycznie.

Kto może poddać się zabiegowi korekcji powiek?

Chirurgicznej korekcji opadających powiek mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Regularne zażywanie leków i leczenie mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Kandydaci do zabiegu muszę być również zrównoważeni psychicznie i myśleć realnie o efektach zabiegu. Korekcja powiek może znacznie poprawić wygląd twarzy i samopoczucie, jak i postrzeganie przez innych ludzi.

Pacjent musi poinformować lekarza o swoich dolegliwościach, chorobach, zażywanych lekach, suplementach i alergiach.

Zabieg może również nie spełniać w 100% oczekiwań pacjenta i dlatego należy wcześniej zgłosić się na konsultacje z lekarzem wykonującym plastykę powiek (czasami również z psychologiem). W każdym przypadku decyzję o poddaniu się zabiegowi trzeba bardzo dokładnie i poważnie przemyśleć.

Polecamy
Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?

Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?

Także w chorobie warto dbać o urodę, bo to podnosi samoocenę i poprawia nastrój, co z kolei pozytywnie wpływa na ...

Korekcja powiek - przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg korekcji opadających powiek nie jest wykonywany, gdy pacjent choruje na:

Przed zabiegiem wykonuje się standardowe badania krwi oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania.

Korekcja powiek - jak przygotować się do zabiegu?

Przez zabiegiem lekarz dokładnie informuje o wszystkich niezbędnych przygotowaniach. Przed każdym zabiegiem konieczne jest wykonanie morfologii, oznaczenie grupy krwi, czasu krzepnięcia, poziomu glukozy we krwi i elektrolitów. Na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi.

Kobiety nie mogą być operowane w czasie miesiączki. Przed zabiegiem nie można palić papierosów i spożywać alkoholu. Nie wolno również zażywać aspiryny i witaminy E na 10 dni przed zabiegiem. Zabiegu nie wykonuje się również, gdy pacjent jest chory i zażywa antybiotyki.

Polecamy
Zabiegi na oczy. Zabiegi na dolinę łez, opadanie powiek i worki tłuszczowe pod oczami

Zabiegi na oczy. Zabiegi na dolinę łez, opadanie powiek i worki tłuszczowe pod oczami

Okolice oczu starzeją się najszybciej. To właśnie oczy zdradzają wiek i brak snu. Dolina łez, worki pod oczami i worki ...

Korekcja powiek - przebieg zabiegu

Korekcja powiek to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (górne powieki) lub w płytkim znieczuleniu ogólnym (dolne powieki).

Na zabieg należy przyjść z osobą towarzyszącą, która pomoże dotrzeć do domu po operacji.

Przed zabiegiem na powiece rysuje się linie, po których będą poprowadzone cięcia. Pierwszą linię chirurg rysuje na powiece, w miejscu, gdzie naturalnie się ona załamuje, następnie pęsetą chwyta nadmiar skóry i rysuje drugą linię, która tworzy tzw. oczy Kleopatry, nieco przedłużone na boki. Ważne, aby rysunek był wykonany perfekcyjnie. Dzięki niemu chirurg usunie tyle skóry, ile potrzeba, aby powieki swobodnie się domykały.

Gdy operuje się powieki górne w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa jedynie dwa ukłucia przy znieczuleniu, a później zabieg przebiega bez bólu. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe. Usunięcie tych przepuklin w dolnych powiekach nie jest już takie proste, ponieważ znajdują się one głębiej, pod mięśniami oka, i częściowo usuwa się je lub wykonuje transpozycję (przemieszczenie) w przypadkach głębokich oczodołów. Po usunięciu nadmiaru skóry lekarz zakłada na powiece szew ciągły, czyli jedną nicią chirurgiczną zszywa całą powiekę. Potem na szew zakłada się plaster.

Korekcja powiek - zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaleca się spanie na wznak przez pierwsze siedem dni. Przez cały tydzień nie wolno również wytężać wzroku. Makijaż można nakładać dopiero 7-10 dni po zdjęciu szwów - wtedy również ustępuje obrzęk okolic oczu. Przez ok. miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego i przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego, dlatego o opalaniu twarzy nie może być mowy.

Tuż po zabiegu można odczuwać ciągnięcie i szczypanie operowanych powiek. Przez kilka następnych dni utrzymuje się zasinienie i obrzęk, można sobie pomagać wykonując okłady z lodu (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio do twarzy, ponieważ mogą pojawić się odmrożenia. Kilka kostek lodu owiń wcześniej bawełnianą lub lnianą ściereczką) lub zakładając chłodzące okulary. Po ok. 5-7 dniach lekarz zdejmuje szwy. Wtedy trzeba codziennie przemywać oczy i stosować krople, gdy pojawia się łzawienie. Po 10-14 dniach można już wrócić do pracy. Nie zakłada się opatrunku po zabiegu, a jedynie mały plaster, który może utrudniać widzenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Serwis prasowy firmy IQ Medica

Aktualizacja: 11.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 29)
ania, 18.03.2017 17.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam dwa razy robiony zabieg na powiekach dolnych ( worki pod oczami ) niestety worki po czasie wracały, trzeci raz już nie mogę zrobic.
 
andre, 02.01.2017 15.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy to daje trwały efekt i ile kosztuje ?
 
Trufla, 03.12.2016 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Taj jak w tytule, moje powieki były tak bardzo opadnięte, że patrzenie, otwieranie szeroko oczu było utrudnione. Co prawda mój mąż już mnie chyba niczym nie zadziwi :P ale nie oznaczało to, że mam mieć smutną twarz do końca życia. Zrobiłam zabieg jakiś rok temu i bardzo sobie chwalę. Po 40 min było po sprawie, a oko jest teraz otwarte i łatwe do pomalowania.
 
JoAnna, 01.12.2016 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Taka operacja często jest potrzebna nie tylko ze względu na wygląd, ale też zdrowie, bo kiedy powieki za bardzo opadają to pole widzenia jest ograniczone. Ja miałam taki zabieg i powiem szczerze, że mimo, że wyglądam lepiej i młodziej to miało dla mnie drugorzędne znaczenie. Ważniejsze jest to, że lepiej widzę.
 
Bernatka , 05.10.2016 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze byłam sceptyczna co do wszelakich prób poprawiania urody, ale w moim wieku skóra traci już swoją elastyczność i wokół oczu pojawiły mi się zmarszczki i opadały mi powieki. Wyglądałam staro i smutno. Na szczęście koleżanka namówiła mnie na korekcje powiek.
 
Madzia, 22.09.2016 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z natury mam dość opadające powieki. A jak doszedł do tego dojrzały wiek- to nieciekawie to wyglądalo. Probowalam kremów ujedrniajacych, liftingujacych, ale to jednak racja, ze takie specyfiki to pic na wodę. Uwazam, ze zabieg to najlepsza opcja- przynajmniej płaci sie za efekt, który utrzymuje sie na długo. Zdecydowalam sie na to w szpitalu Medicover- rewelacja. W koncu wyglądam dobrze, od razu spojrzenie wygląda 'swieżo'. I mogę zaszaleć z makijażem powiek, a to cienie, a to jakas kreska ;)
 
IzaMączka, 05.05.2016 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Plastyka powiek górnych Jestem po zabiegu korekcji powiek górnych. Zabieg przeprowadziła u mnie doktor Maria Sowa - Molska, w świecie chirurgi plastycznej uważana za największą specjalistkę w tej dziedzinie. Naprawdę uważam, że ta opinia nie wzięła się z nikąd. Naprawdę świetna lekarka, która przeprowadziła u mnie tę operację perfekcyjnie. Moje oczy teraz mają dawny “blask”. Mogę normalnie malować powieki, co przed zabiegiem nie było możliwe, bo cień od razu rozmazywał się a nadmiar skóry dosłownie kład mi się na powiekę. Pani doktor pomogła mi odzyskać młodość :)
 
Aga, 28.04.2016 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
teraz jest tez nowa metoda - Plexr i nie trzeba przechodzić operacji, pisze to bo jestem całkowicie zachwycona, co prawda moje powieki były obwisłe ale jakiegoś wieeelkiego problemu nie miałam, no ale bylo to uciazliwe. Plexr powoduje obkurczenie powiek w ciagu jednego zabiegu, a trwa naprawde krotko, chyba krócej niz łapie znieczulenie :P ja byłam u dr Ewy Rybickiej i moge ją zachwalić pod każdym względem
 
Milka, 25.04.2016 22.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już miałam takie powieki, że dziwne, że cokolwiek widziałam :). Zdecydowałam się na nowy zabieg plexr i jestem bardzo zadowolona. Parę dni gojenia, alebez L4 - wystarczył mocniejszy makijaż. Robiłam zabig w centrum Viva-Derm u dr Cyrańskiej. Poleca. Naprawdę warto.
 
Popolina, 20.04.2016 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lifting powiek to ja już akurat mam za sobą ;) Strasznie mi to kiedyś przeszkadzało ze względów estetycznych głównie, że powieki opadają mi na oczy. Miałam wrażenie, że wyglądam dobre 10 lat starzej a aż taka wiekowa jeszcze nie jestem ;) Zabieg robiłam w każdym razie w krakowskiej Vesunie i tam się mną dobrze zajęli :)
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

37

Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

33

Kwas migdałowy -  zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki Kwas migdałowy - zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki

Kwas migdałowy to jeden z kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów). Kwas migdałowy łagodnie złuszcza skórę,...

więcej

32

Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry

Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę wykonywany w...

więcej

32

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.