Mastopeksja - podniesienie piersi. Na czym polega zabieg poprawienia kształtu piersi?

2017-03-28 10:00

Mastopeksja, inaczej zwana liftingiem biustu, to zabieg chirurgiczny podnoszący piersi i poprawiający ich kształt. Wskazaniami do mastopeksji są piersi obwisłe wskutek nagłej utraty wagi, ciąży i karmienia piersią oraz procesów starzenia. Dowiedz się, jak wygląda zabieg i jakie daje efekty.

Mastopeksja - podniesienie piersi. Na czym polega zabieg poprawienia kształtu piersi?
Autor: Thinkstockphotos.com Mastopeksja, zabieg uniesienia popiersi, wykorzystywana jest w przypadkach, gdy piersi zmieniają kształt po ciąży lub zaczynają obwisać na skutek dużej utraty wagi i grawitacji.

Spis treści

  1. Przed operacją podniesienia piersi
  2. Przebieg operacji podniesienia piersi
  3. Hospitalizacja i rekonwalescencja po zabiegu podniesienia piersi
  4. Po operacji podniesienia piersi

Utrata jędrności i elastyczności skóry w obrębie piersi to częsty problem kobiet, w szczególności po przebytej ciąży i karmieniu. Obwisłe piersi są też niechcianym efektem szybkiej utraty wagi, kiedy tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej, niż skóra na piersiach jest w stanie się ściągnąć. Pojawienie się wiotkości skóry wynika również z procesów starzenia i stopniowego osłabiania włókien kolagenowych i zanikania procesów ich odbudowy. Problem obwisłych piersi często powoduje u kobiet kompleksy i obniżoną samoocenę.

Cena mastopeksji waha się od. 7 000 do ok. 12 000 zł.

Rozwiązaniem może być operacja podnoszenia piersi - mastopeksja. Jest to zabieg zaliczany do chirurgii plastycznej, wykonywany pod znieczuleniem ogólnym, po którym na piersiach może pozostać delikatna blizna. Efektem mastpeksji jest przede wszystkim podniesienie piersi, którym zostaje przywrócony młodzieńczy kształt. Brodawka zostaje zazwyczaj przeniesiona, aby piersi wyglądały na jędrne i naturalne. Podczas operacji możliwa jest też zmiana kształtu brodawki i jej wielkości oraz wszczepienie powiększających implantów. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, gdyż jego efekty dotyczą tylko estetyki.

Przed operacją podniesienia piersi

Przed operacją odbywa się konsultacja z lekarzem, który zleca wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, EKG i USG piersi, może też poprosić o wykonanie dodatkowych badań np. jonogramu czy badań na obecność chorób wirusowych (HIV, HCV).

Na miesiąc przed operacją należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania leków przeciwkrzepliwych.

Operacji mastopeksji nie mogą się poddać osoby z zaburzeniami wytwarzania tkanki łącznej oraz z zakażeniem w obrębie piersi. Inne przeciwwskazania to:

  • ogólny zły stan zdrowia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wcześniejsze komplikacje zdrowotne związane z podaniem znieczulenia,
  • ciąża.

Przebieg operacji podniesienia piersi

Operacja mastopeksji wykonywana jest ze znieczuleniem ogólnym, kiedy pacjent nie ma świadomości. Sam zabieg trwa ok. 3 godzin. Mastopeksja polega na wykonania cięcia na skórze piersi i usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry. Cięcie przebiegać może wokół brodawki, pionowo albo w kształcie kotwicy. Podczas zabiegu lekarz modeluje gruczoł piersiowy, aby poprawić kształt piersi, wykonuje korektę umiejscowienia brodawki oraz może zmienić jej kształt i wielkość. W związku z wycięciem skóry i modelowaniem gruczołu, rozmiar piersi po operacji jest zazwyczaj o rozmiar mniejszy od wyjściowego. Pacjentka może poprosić o wszczepienie implantu w czasie operacji, aby zniwelować ten efekt pomniejszenia.

Hospitalizacja i rekonwalescencja po zabiegu podniesienia piersi

Hospitalizacja po zabiegu trwa dobę, a okres rekonwalescencji około dwóch tygodni. Ściągnięcie szwów następuje między 7 a 10 dniem po operacji. Przez pierwszych kilka dni pojawia się obrzęk, który należy rozmasowywać. Po dwóch tygodniach wszelki obrzęk i silne zaczerwienie powinny zniknąć.

Przed dwa miesiące po mastopeksji nie można nosić biustonoszów z fiszbinami. Należy wybrać bawełnianą, miękką bieliznę, dobrze sprawdzą się staniki sportowe. Do codziennych czynności można wrócić kilka dni po operacji, zaś do uprawiania sportu czy większego wysiłku fizycznego, co najmniej miesiąc po operacji.

Piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej, gruczołowej, nie ma w nich mięśni. Sprężystość zapewnia im napięta skóra oraz więzadła Coopera.

Przez pierwsze dni należy zadbać o higienę rany i ściśle stosować się do zaleceń lekarza odnośnie opatrunków. Aby rana szybciej się goiła należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, spowalniających ten proces. Po zdjęciu szwów można stosować specjalne maści zmniejszające bliznę. Trzeba być jednak świadomym, że cienka blizna zostanie na piersiach. W trakcie leczenia rany należy zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości związane z gojeniem się oraz ze zdrowiem ogólnym. W przypadku nadmiernego zaczerwienienia lub utrzymującego się obrzęku piersi oraz gorączki należy zwrócić się do lekarza, gdyż mogą to być objawy infekcji rany.

Po operacji podniesienia piersi

Powikłania pozabiegowe zdarzają się rzadko. Jednym z nich jest wspomniana wyżej infekcja rany, której można zapobiec dbając prawidłowo o higienę rany, masując obrzęk i nosząc miękką bieliznę. Powikłania mogą też wynikać z nieprawidłowo wykonanego zabiegu.

Możliwe powikłania:

  • asymetria sutków,
  • martwica skóry,
  • krwiak,
  • brak czucia w brodawce,
  • widoczna, wypukła blizna.
  • zwapnienia w piersi.

Efekt zabiegu nie utrzymuje się trwale. Na piersi będą działać te same siły co wcześniej – grawitacja i procesy starzenia, co z czasem spowoduje ponowną utratę elastyczności i obwisanie. O jędrność biustu można jednak zadbać za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz stosowania kremów.