LIPOSUKCJA - odsysanie tłuszczu. Jak wygląda zabieg odchudzania i modelowania sylwetki?

63 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Liposukcja kusi, gdy zawodzą drakońskie diety. Masz dość swoich okrągłych bioder i fałd tłuszczu na brzuchu? Zanim wydasz duże pieniądze na liposukcję, czyli odessanie tłuszczu, dowiedz się, czy warto i jakie są niebezpieczeństwa związane z odsysaniem tłuszczu.

Odessany podczas liposukcji tłuszcz można zaaplikować w inne części ciała, np. wypełnić pośladki.

LIPOSUKCJA - odsysanie tłuszczu. Jak wygląda zabieg odchudzania i modelowania sylwetki?

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu. Tłuszcz można odessać z różnych części ciała: brzucha, bioder, ud, ramion, karku, policzków, podbródka, piersi, łokci, kostek, łydek czy spod kolan. Liposukcję wykonuje się, by zredukować liczbę komórek tłuszczowych. Jednak nie zawsze to wystarcza. Przy znacznej otyłości często potrzebna jest jeszcze lipektomia - usunięcie nadmiaru rozciągniętej skóry i reszty tkanki tłuszczowej.

Liposukcja nie zastąpi diety i ćwiczeń

Dla wielu kobiet pomysł odessania tłuszczu jest wart ryzyka i każdej sumy pieniędzy. Kusi wizja jędrnych pośladków, płaskiego brzucha i pięknych ramion bez głodowania i bez wyciskania z siebie siódmych potów na siłowni. Co więcej, dieta i gimnastyka powodują jedynie obkurczenie komórek tłuszczowych, a liposukcja redukuje ich liczbę. Wydaje się więc, że na zawsze żegnamy się z brzydkimi fałdkami. A jak jest naprawdę?

Koszt zabiegu waha się od 2 do 10 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od powierzchni ciała i ilości tłuszczu przeznaczonego do usunięcia.

- Warto wiedzieć, że taka operacja może całkowicie zmienić życie, zmusić do przestrzegania rygorystycznej diety i uprawiania ostrej gimnastyki - mówi dr Jacek Rogala. - Wprawdzie usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały, chętnie się nadmiernie rozwiną i zajmą miejsce starych komórek tłuszczowych. Może to spowodować zdeformowanie sylwetki. Tłuszczu nie ma bowiem w miejscach odessanych, ale w innych będzie narastał, tworząc nieregularne wałki i bardzo widoczne zgrubienia.

Nie przegap

Zobacz, jak wygląda zabieg liposukcji i wypełniania pośladków tłuszczem

Źródło: TVN Style/x-news

Kto może skorzystać z liposukcji?

Osoba, która zamierza poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu, musi się cieszyć doskonałym zdrowiem. Operacji nie wykonuje się przy cukrzycy i chorobach przewlekłych, zaburzeniach krzepnięcia krwi, schorzeniach skóry i nerek, u chorych osób cierpiący na zaburzenia psychiczne, a także u nałogowych palaczy. Nie wystarczy zapewnienie o doskonałym zdrowiu, muszą to potwierdzić badania i konsultacje.

Badania, które trzeba wykonać przed zabiegiem liposukcji:

 • morfologia i grupa krwi,
 • OB,
 • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT, INR),
 • kreatynina,
 • glukoza,
 • elektrolity (Na, K),
 • badanie moczu,
 • szczepienie p/WZW B.

Ryzyko związane z liposukcją

Ryzyko związane z operacją jest spore. Małe nacięcie skóry utrudnia obserwowanie operowanego miejsca. Jeśli usunie się za dużo tkanki tłuszczowej, a wraz z nią krwi, może dojść do groźnego dla życia wstrząsu.

Równie ważnym zagrożeniem jest tzw. zator tłuszczowy. Niektóre naczynia krwionośne mogą zostać uszkodzone, a wtedy przy fatalnym zbiegu okoliczności drobne cząstki tłuszczu dostaną się do krwiobiegu. Przemieszczając się wraz z krwią, przyczepiają się do ścianek naczyń i krew coraz gorzej krąży. Grudki tłuszczu zbijają się i tworzą korek - najczęściej w tętnicy płucnej. Dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Może to nastąpić nawet po wielu tygodniach od operacji.

Problem

Problem

Po liposukcji konieczna jest dieta i ćwiczenia

Jeżeli po odessaniu tłuszczu nie zachowasz diety i nie będziesz się gimnastykować, obudzą się mikroskopijne, niedojrzałe komórki tłuszczowe, ukryte w głębszych warstwach skóry, tzw. centrach tłuszczowych. Gdy za dużo jemy, te niedojrzałe komórki stopniowo pochłaniają mikroskopijne cząstki tłuszczu. Z czasem łączą się, tworząc nowe komórki tłuszczowe.

Liposukcja - przebieg zabiegu

Przed operacją chirurg rysuje na ciele mapę miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Operacja trwa od pół  do dwóch godzin i może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie. Niekiedy rozbija się tkankę tłuszczową ultradźwiękami, aby ją rozmiękczyć. Przeciwnicy tej metody ostrzegają, że ultradźwięki mogą trwale uszkodzić skórę.

Gdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa wrażenie skrobania lub odgłos towarzyszący ruchom igły.

Zabieg zaczyna się od tego, że chirurg robi na skórze niewielkie nacięcie w mało widocznym miejscu (np. w fałdzie skóry pod pośladkiem), w pobliżu warstwy tłuszczu. Przez otwór wprowadza kilkakrotnie, pod coraz to innym kątem, promieniście, specjalną, tępo zakończoną igłę-rurkę. Jest ona podłączona do urządzenia odsysającego, działającego podobnie jak odkurzacz. Te same czynności chirurg powtarza w każdym miejscu ciała, które wcześniej zaznaczył. Potem na przeciętej skórze zakłada szwy lub klamerki (zdejmuje się je po tygodniu) oraz specjalne opatrunki uciskowe, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom.

Liposukcja - po operacji odessania tłuszczu

Po operacji należy pozostać w szpitalu jedną lub dwie doby, aby lekarze ocenili, jak organizm radzi sobie z nową sytuacją. Pacjent otrzymuje środki znieczulające. Po odessaniu tłuszczu tkanka łączna przypomina gąbkę lub pusty plaster miodu. Płyn tkankowy i krew z uszkodzonych małych naczyń wypełniają wolne miejsca, powodując obrzęk i zasinienie. W miarę gojenia się opuchlizna i siniaki znikają. Tkanka łączna pozbawiona tłuszczu spłaszcza się, natomiast skóra - jeżeli jest dość elastyczna - dopasowuje się do nowych kształtów. Ale na nową sylwetkę trzeba jeszcze poczekać. Najbardziej dotkliwe bóle pojawiają się dopiero po mniej więcej 10-12 dniach. Są tym dotkliwsze, im rozleglejsza była operacja. Człowiek czuje się jakby obity kijami i trwa to nawet kilka tygodni. Nie zawsze pomagają specjalne gorsety i pasy podtrzymujące ciało. Niektóre osoby po odsysaniu tłuszczu nie mogą normalnie pracować i muszą iść na zwolnienie lekarskie.

 • Cały miesiąc po operacji, dzień i noc, chodzi się w specjalnym kombinezonie przylegającym do ciała jak druga skóra. Jest uszyty z syntetycznych mikrowłókien przepuszczających powietrze. Dopiero po jego zdjęciu wiadomo, czy zabiegł się w pełni powiódł i czy nie będzie konieczna jego korekta.

Tego nie rób

Tego nie rób

Po zabiegu liposukcji:

 • powstrzymaj się od palenia papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co zaburza krążenie krwi w skórze,
 • nie dźwigaj ciężarów,
 • nie wykonuj intensywnych ćwiczeń,
 • nie przejadaj się.

Bywa, że liposukcję trzeba powtórzyć

Gdy dolegliwości miną, może się okazać, że równomierne ściągnięcie tłuszczu się nie udało i po zniknięciu opuchlizny na ciele są liczne zgrubienia. Im więcej usunięto tłuszczu, tym większe prawdopodobieństwo powstania nierówności. W takich sytuacjach konieczne jest powtórzenie zabiegu, aby usunąć nieodessane resztki.

Polecamy
Zabieg odchudzający i modelujący sylwetkę - ICOONE. Nieoperacyjne wyszczuplanie

Zabieg odchudzający i modelujący sylwetkę - ICOONE. Nieoperacyjne wyszczuplanie

Icoone to metoda pielęgnacji i leczenia skóry, która działa kompleksowo – pomaga pozbyć się cellulitu, obrzęków, blizn i wiotkiej skóry, zmniejsza ...

Liposukcja: po zabiegu

Jeśli zabieg się powiódł, należy wdrożyć nowe zasady. Jedynie przestrzeganie ścisłej diety i  reżimu kalorycznego pozwoli utrzymać efekty zabiegu. Niektóre osoby muszą się ograniczyć do 1000 kalorii dziennie. Ważne jest również regularne uprawianie niezbyt forsownej gimnastyki, najlepiej pływania, jazdy na rowerze lub rolkach. W pierwszym roku po operacji nie wolno się zbyt intensywnie opalać, także korzystać z solarium i sauny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 63)
malinaaa, 11.08.2016 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
uważam, że jeśli takie sposoby jak diety i specjalne ćwiczenia nie pomagają, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ja też poddałam się zabiegowi modelowania sylwetki w klinice u doktora Chęcińskiego. Ten lekarz ma nowoczesną klinikę na Mokotowie. Wszystko poszło jak było zaplanowane, a samoocena jednak rośnie po takim zabiegu.
 
Miraaa, 10.08.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też się zastanawiam nad takim zabigiem
 
Agnieszka, 11.04.2016 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja już się trochę pokręciłam po łódzkich klinikach i dopiero jak dojechałam na teofilów to wszystko było tak jak należy. i atmosfera i profesjonalizm i zabieg na oczekiwanym poziomie. sprawdźcie sobie na estethikonie.
 
Marzena, 05.04.2016 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja akurat jestem bardzo zadowolona z liposukcjai ultradzwiekowej Vaser Lip którą zrobiono mi w Klinice Miracki. Bardzo szybko doszłam do siebie a efekt przeszedł wszelkie moje wyobrażenia. oczywiście zmieniłąm swoje nawyki żywieniowe no ale coś za coś
 
aniela, 29.03.2016 18.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie czy ktoś miał w Łodzi robioną liposukcje i może polecić jakiś zaufany gabinet? I czy metoda body jet jest odpowiednią metoda dla mnie? Mam 36 lat. Będę wdzięczna za odpowiedź, bo już nie moge sobie poradzić z moimi udami :(
 
ewuhna, 16.03.2016 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam czy ktoś posiada jakieś informacje, gdzie w Poznaniu można zrobić laserowo lub metodą wodną brzuch? pozdrawiam
 
elda, 01.02.2016 19.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja siostra chodzi do Elite i tam z kolei robi sobie lipolizę laserową, jest po dwóch zabiegach i jeszcze dwa przed nią. Widać już efekty a myślę , że końcowy będzie bardzo dobry. Dam znać.
 
Kawusia, 22.12.2015 08.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś ma informacje na temat tego, czy po liposukcji ud można korzystać z bieżni z podciśnieniem? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie :(
 
Dagmara123, 10.11.2015 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja potwierdzam. Też chodziłam do Olwina w Lublinie i efekty były jak najbardziej :-) Profesjonalna obsługa i miłe Panie. Polecam
 
Andżelika900, 04.11.2015 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja uważam, że wcale nie jest konieczne wykonywanie zabiegów inwazyjnych. Trochę ruchu, samozaparcia, może nowe hobby: bieganie, rower, spacery, wspinaczka, narty.. Ponadto można zacząć od zabiegów nieinwazyjnych, np. liposukcji ultradźwiękowej. Ja chodziłam do Olwin w Lublinie na brzuch i boczki (http://olwin.pl/oferta/liposukcja-ultradzwiekowa-infrared/). Pani poleciła mi połaczyć z dermomasażem. Wybroczynki były, ale nic złe się nie działo, a efekty były zadowalające.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Popękane NACZYNKA: jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA: jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

30938

Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek...

więcej

28328

Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

21110

Microblading - makijaż permanentny brwi. Na czym polega? Microblading - makijaż permanentny brwi. Na czym polega?

Microblading, czyli brwi od nowa. Po tym zabiegu brwi będą kształtne i równe. Na czym polega...

więcej

15076

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Raczej proszę się nie martwić, nic groźnego nie powinno się dziać, o ile tylko jest to bolesność i nie ma innych objawów - czasami w miejscu podania kwasu dochodzi do tak zwanej "późnej infekcji" -...

Niestety nie jest możliwe postawienie jednoznacznego rozpoznania bez badania lekarskiego. W diagnostyce różnicowej opisywanych zmian należy wziąć pod uwagę między innymi kontaktowe zapalenie skóry. W...

Hybryda czy żel nie spowodują, że twoje paznokcie zrobią się twarde. Dzięki warstwom hybrydy czy żelu utwardzasz paznokcie. Dzięki temu twoje naturalne nie łamią się i mają wymarzoną ...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.