LIPOSUKCJA - odsysanie tłuszczu. Jak wygląda zabieg odchudzania i modelowania sylwetki?

69 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Liposukcja kusi, gdy zawodzą drakońskie diety. Masz dość swoich okrągłych bioder i fałd tłuszczu na brzuchu? Zanim wydasz duże pieniądze na liposukcję, czyli odessanie tłuszczu, dowiedz się, czy warto i jakie są niebezpieczeństwa związane z odsysaniem tłuszczu.

Odessany podczas liposukcji tłuszcz można zaaplikować w inne części ciała, np. wypełnić pośladki.

LIPOSUKCJA - odsysanie tłuszczu. Jak wygląda zabieg odchudzania i modelowania sylwetki?

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu. Tłuszcz można odessać z różnych części ciała: brzucha, bioder, ud, ramion, karku, policzków, podbródka, piersi, łokci, kostek, łydek czy spod kolan. Liposukcję wykonuje się, by zredukować liczbę komórek tłuszczowych. Jednak nie zawsze to wystarcza. Przy znacznej otyłości często potrzebna jest jeszcze lipektomia - usunięcie nadmiaru rozciągniętej skóry i reszty tkanki tłuszczowej.

Liposukcja nie zastąpi diety i ćwiczeń

Dla wielu kobiet pomysł odessania tłuszczu jest wart ryzyka i każdej sumy pieniędzy. Kusi wizja jędrnych pośladków, płaskiego brzucha i pięknych ramion bez głodowania i bez wyciskania z siebie siódmych potów na siłowni. Co więcej, dieta i gimnastyka powodują jedynie obkurczenie komórek tłuszczowych, a liposukcja redukuje ich liczbę. Wydaje się więc, że na zawsze żegnamy się z brzydkimi fałdkami. A jak jest naprawdę?

Koszt zabiegu waha się od 2 do 10 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od powierzchni ciała i ilości tłuszczu przeznaczonego do usunięcia.

- Warto wiedzieć, że taka operacja może całkowicie zmienić życie, zmusić do przestrzegania rygorystycznej diety i uprawiania ostrej gimnastyki - mówi dr Jacek Rogala. - Wprawdzie usunięte komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały, chętnie się nadmiernie rozwiną i zajmą miejsce starych komórek tłuszczowych. Może to spowodować zdeformowanie sylwetki. Tłuszczu nie ma bowiem w miejscach odessanych, ale w innych będzie narastał, tworząc nieregularne wałki i bardzo widoczne zgrubienia.

Zobacz, jak wygląda zabieg liposukcji i wypełniania pośladków tłuszczem

Źródło: TVN Style/x-news

Kto może skorzystać z liposukcji?

Osoba, która zamierza poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu, musi się cieszyć doskonałym zdrowiem. Operacji nie wykonuje się przy cukrzycy i chorobach przewlekłych, zaburzeniach krzepnięcia krwi, schorzeniach skóry i nerek, u chorych osób cierpiący na zaburzenia psychiczne, a także u nałogowych palaczy. Nie wystarczy zapewnienie o doskonałym zdrowiu, muszą to potwierdzić badania i konsultacje.

Badania, które trzeba wykonać przed zabiegiem liposukcji:

 • morfologia i grupa krwi,
 • OB,
 • wskaźniki krzepnięcia krwi (APTT, INR),
 • kreatynina,
 • glukoza,
 • elektrolity (Na, K),
 • badanie moczu,
 • szczepienie p/WZW B.

Ryzyko związane z liposukcją

Ryzyko związane z operacją jest spore. Małe nacięcie skóry utrudnia obserwowanie operowanego miejsca. Jeśli usunie się za dużo tkanki tłuszczowej, a wraz z nią krwi, może dojść do groźnego dla życia wstrząsu.

Równie ważnym zagrożeniem jest tzw. zator tłuszczowy. Niektóre naczynia krwionośne mogą zostać uszkodzone, a wtedy przy fatalnym zbiegu okoliczności drobne cząstki tłuszczu dostaną się do krwiobiegu. Przemieszczając się wraz z krwią, przyczepiają się do ścianek naczyń i krew coraz gorzej krąży. Grudki tłuszczu zbijają się i tworzą korek - najczęściej w tętnicy płucnej. Dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Może to nastąpić nawet po wielu tygodniach od operacji.

Problem

Problem

Po liposukcji konieczna jest dieta i ćwiczenia

Jeżeli po odessaniu tłuszczu nie zachowasz diety i nie będziesz się gimnastykować, obudzą się mikroskopijne, niedojrzałe komórki tłuszczowe, ukryte w głębszych warstwach skóry, tzw. centrach tłuszczowych. Gdy za dużo jemy, te niedojrzałe komórki stopniowo pochłaniają mikroskopijne cząstki tłuszczu. Z czasem łączą się, tworząc nowe komórki tłuszczowe.

Liposukcja - przebieg zabiegu

Przed operacją chirurg rysuje na ciele mapę miejsc, z których będzie odsysany tłuszcz. Operacja trwa od pół  do dwóch godzin i może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie. Niekiedy rozbija się tkankę tłuszczową ultradźwiękami, aby ją rozmiękczyć. Przeciwnicy tej metody ostrzegają, że ultradźwięki mogą trwale uszkodzić skórę.

Gdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa wrażenie skrobania lub odgłos towarzyszący ruchom igły.

Zabieg zaczyna się od tego, że chirurg robi na skórze niewielkie nacięcie w mało widocznym miejscu (np. w fałdzie skóry pod pośladkiem), w pobliżu warstwy tłuszczu. Przez otwór wprowadza kilkakrotnie, pod coraz to innym kątem, promieniście, specjalną, tępo zakończoną igłę-rurkę. Jest ona podłączona do urządzenia odsysającego, działającego podobnie jak odkurzacz. Te same czynności chirurg powtarza w każdym miejscu ciała, które wcześniej zaznaczył. Potem na przeciętej skórze zakłada szwy lub klamerki (zdejmuje się je po tygodniu) oraz specjalne opatrunki uciskowe, które mają zapobiec krwawieniu i siniakom.

Liposukcja - po operacji odessania tłuszczu

Po operacji należy pozostać w szpitalu jedną lub dwie doby, aby lekarze ocenili, jak organizm radzi sobie z nową sytuacją. Pacjent otrzymuje środki znieczulające. Po odessaniu tłuszczu tkanka łączna przypomina gąbkę lub pusty plaster miodu. Płyn tkankowy i krew z uszkodzonych małych naczyń wypełniają wolne miejsca, powodując obrzęk i zasinienie. W miarę gojenia się opuchlizna i siniaki znikają. Tkanka łączna pozbawiona tłuszczu spłaszcza się, natomiast skóra - jeżeli jest dość elastyczna - dopasowuje się do nowych kształtów. Ale na nową sylwetkę trzeba jeszcze poczekać. Najbardziej dotkliwe bóle pojawiają się dopiero po mniej więcej 10-12 dniach. Są tym dotkliwsze, im rozleglejsza była operacja. Człowiek czuje się jakby obity kijami i trwa to nawet kilka tygodni. Nie zawsze pomagają specjalne gorsety i pasy podtrzymujące ciało. Niektóre osoby po odsysaniu tłuszczu nie mogą normalnie pracować i muszą iść na zwolnienie lekarskie.

 • Cały miesiąc po operacji, dzień i noc, chodzi się w specjalnym kombinezonie przylegającym do ciała jak druga skóra. Jest uszyty z syntetycznych mikrowłókien przepuszczających powietrze. Dopiero po jego zdjęciu wiadomo, czy zabiegł się w pełni powiódł i czy nie będzie konieczna jego korekta.

Tego nie rób

Tego nie rób

Po zabiegu liposukcji:

 • powstrzymaj się od palenia papierosów, ponieważ nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, co zaburza krążenie krwi w skórze,
 • nie dźwigaj ciężarów,
 • nie wykonuj intensywnych ćwiczeń,
 • nie przejadaj się.

Bywa, że liposukcję trzeba powtórzyć

Gdy dolegliwości miną, może się okazać, że równomierne ściągnięcie tłuszczu się nie udało i po zniknięciu opuchlizny na ciele są liczne zgrubienia. Im więcej usunięto tłuszczu, tym większe prawdopodobieństwo powstania nierówności. W takich sytuacjach konieczne jest powtórzenie zabiegu, aby usunąć nieodessane resztki.

Polecamy
Zabieg odchudzający i modelujący sylwetkę - ICOONE. Nieoperacyjne wyszczuplanie

Zabieg odchudzający i modelujący sylwetkę - ICOONE. Nieoperacyjne wyszczuplanie

Icoone to metoda pielęgnacji i leczenia skóry, która działa kompleksowo – pomaga pozbyć się cellulitu, obrzęków, blizn i wiotkiej skóry, zmniejsza ...

Liposukcja: po zabiegu

Jeśli zabieg się powiódł, należy wdrożyć nowe zasady. Jedynie przestrzeganie ścisłej diety i  reżimu kalorycznego pozwoli utrzymać efekty zabiegu. Niektóre osoby muszą się ograniczyć do 1000 kalorii dziennie. Ważne jest również regularne uprawianie niezbyt forsownej gimnastyki, najlepiej pływania, jazdy na rowerze lub rolkach. W pierwszym roku po operacji nie wolno się zbyt intensywnie opalać, także korzystać z solarium i sauny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 17.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 69)
Magdalena, 04.12.2016 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ich a gdzie robiłaś?
 
Ich, 03.12.2016 19.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Robiłam liposukcję nóg- czyli obszar ud i nad kolanami, niestety dwa najcięższe dla mnie miejsca, z których nigdy nie mogłam się tego tłuszczu pozbyć. Nie jestm osoba otyłą i właściwie dość szybko tracę na wadze jeśli się postaram ale nogi- to moja pięta Achillesowa :) Zabieg robiłam dwa lata temu i doskonale pamiętam jaki ból się z tym wiązał. Ale nie mogę powiedzieć, że nie było warto! Pamiętajcie dziewczyny, że musicie przygotować się na "wyłączenie z życia" na okres rekonwalescencji ale później wracacie do niego pełną parą. Pewne siebie i bez kompleksów. Ja osobiście zachęcam.
 
sylwiaM, 14.10.2016 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja długo myślałam nad operacją, ponad dwa lata się zbierałam, ale w końcu zdecydowałam się na odsysanie tłuszczu z ud i nie żałuję swojej decyzji, bo wreszcie wyglądam proporcjonalnie. uda zawsze były moją zmorą od okresu nastoletniego i myślę, że warto się przełamać jak ktoś ma duże kompleksy i duży problem.
 
Hanka, 12.10.2016 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Liposukcja to nie jest zabieg na który idzie się jak jest taka zachcianka. Jaka by nie było to jednak poważna ingerencja w ciało i trzeba to dobrze przemyśleć. Grunt to wybrać bardzo dobrego specjalistę który będzie potrafił ją poprawnie wykonać bo jak czytam o tych nieudanych to aż przechodzą ciarki.
 
Joasia, 20.09.2016 22.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lubie siegac po tak radykalne rozwiazania, ale czasem trzeba. I nie, nie jestem leniem, ktory obżera sie fast foodami, a potem narzeka na za duzy brzuch. Cwicze regularnie, dbam o dietę. Ale czego bym nie robiła- falda na brzuchu jak byla, tak jest. Ale planuję zrobic liposukcję- dla swietego spokoju i zeby w koncu móc nosic krotkie topy.
 
lidka, 08.09.2016 21.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może faktycznie liposukcja nie zastąpi odpowiedniej diety i ćwiczeń, ale moim zdaniem a pisze to z doświadczenia jeśli jest to problem nie do zrzucenia to trzeba sięgnąć po radykalne środki. Jeśli chodzi o lipomodeling to najlepszy jest podobno wykonywany metoda body-jet.
 
malinaaa, 11.08.2016 14.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
uważam, że jeśli takie sposoby jak diety i specjalne ćwiczenia nie pomagają, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Ja też poddałam się zabiegowi modelowania sylwetki w klinice u doktora Chęcińskiego. Ten lekarz ma nowoczesną klinikę na Mokotowie. Wszystko poszło jak było zaplanowane, a samoocena jednak rośnie po takim zabiegu.
 
Miraaa, 10.08.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też się zastanawiam nad takim zabigiem
 
Agnieszka, 11.04.2016 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja już się trochę pokręciłam po łódzkich klinikach i dopiero jak dojechałam na teofilów to wszystko było tak jak należy. i atmosfera i profesjonalizm i zabieg na oczekiwanym poziomie. sprawdźcie sobie na estethikonie.
 
Marzena, 05.04.2016 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja akurat jestem bardzo zadowolona z liposukcjai ultradzwiekowej Vaser Lip którą zrobiono mi w Klinice Miracki. Bardzo szybko doszłam do siebie a efekt przeszedł wszelkie moje wyobrażenia. oczywiście zmieniłąm swoje nawyki żywieniowe no ale coś za coś
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

212

Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry

Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę wykonywany w...

więcej

196

Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek...

więcej

190

DEPILACJA LASEROWA - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zabieg DEPILACJA LASEROWA - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zabieg

Zabieg depilacji laserowej przeznaczony jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się...

więcej

181

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opis standardowy metody żelowej. 1. Dezynfekujemy dłonie, przygotowujemy płytkę paznokciową - obcinamy paznokcie na krótko, matowimy delikatnie pilnikiem i kostką. Odsuwamy skórki patyczkiem. ...

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.