Kwasy AHA, BHA, PHA. Złuszczanie, pielegnacja skóry kwasami hydroksylowymi

2016-07-04 10:47

Kwasy hydroksylowe to eksfolianty, czyli substancje złuszczające naskórek, charakteryzujące się bardzo wszechstronnym działaniem pielęgnacyjnym. Regulują odnowę komórkową, nawilżają oraz ujędrniają skórę, pomagają w walce ze zmarszczkami, trądzikiem, a także niwelują przebarwienia posłoneczne. Sprawdź, jakie kwasy warto wprowadzić do swojej pielęgnacji oraz jak je stosować.

Kwasy AHA, BHA, PHA. Złuszczanie, pielegnacja skóry kwasami hydroksylowymi
Autor: Thinkstockphotos.com Złuszczanie naskórka kwasami działa jak dogłębny peeling, który usuwa martwe komórki i niedoskonałości oraz nawilża skórę

Spis treści

  1. Kwasy AHA
  2. Kwasy BHA
  3. Kwasy PHA
  4. Jak stosować kwasy AHA, BHA i PHA?
  5. Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie kuracji kwasami

Kwasy hydroksylowe dzielą się na trzy grupy: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA). Pozyskiwane są one głównie z naturalnych źródeł, takich jak rośliny, owoce czy mleko. Kwasy z pierwszej grupy, czyli AHA, mają najsilniejsze działanie, więc ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień, ale i najbardziej widocznymi efektami odmładzającymi oraz oczyszczającymi. Najłagodniejsze są te z grupy PHA, które świetnie sprawdzą się dla początkujących osób chcących odświeżyć oraz nawilżyć cerę. Dla osób borykających się ze zmianami trądzikowymi polecane są preparaty zawierające kwasy BHA oraz AHA.

Czytaj też: Jak działa kwas glikolowy?

Kwasy AHA

Zabiegi kwasami AHA oraz preparaty na ich bazie polecane są głównie dla osób ze skórą dojrzałą lub trądzikową. Regularnie stosowane nawilżają, poprawiają elastyczność skóry, rozjaśniają przebarwienia, a także niwelują zmarszczki i inne oznaki fotostarzenia skóry. Wyższe stężenia tych kwasów pomagają w walce z uciążliwym trądzikiem, jednak ze względu na ryzyko podrażnień nie każdy może z nich korzystać. Unikać kwasów z tej grupy powinny osoby z problemami naczyniowymi oraz bardzo wrażliwą skórą. Kwasy AHA najczęściej stosowane w kosmetyce:

  • Kwas mlekowy - naturalnie występuje w maślance, jogurtach oraz kwaśnym mleku, a także w kiszonych warzywach. Działa złuszczająco oraz antybakteryjnie, nawilża skórę oraz wzmacnia strukturę kolagenu.
  • Kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej oraz owoców takich jak winogrona, jabłka i agrest. Pobudza odnowę komórkową, rozjaśnia przebarwienia a także przyśpiesza syntezę kolagenu.
  • Kwas jabłkowy – występuje w wielu owocach, głównie w jabłkach. W niskich stężeniach działa na skórę nawilżająco oraz rozjaśniająco. W wyższych zmiękcza zrogowaciały naskórek oraz peelinguje skórę.
  • Kwas cytrynowy – występuje między innymi w cytrusach, ananasach, kiwi. Ma silne działanie rozjaśniające oraz wyrównujące koloryt skóry.
  • Kwas migdałowy – pozyskiwany z migdałów, a także wiśni, brzoskwiń i moreli. Wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne, złuszcza naskórek oraz hamuje łojotok, a także poprzez stymulowanie produkcji kwasu hialuronowego ujędrnia oraz nawilża skórę.

Kwasy BHA

Wśród kwasów BHA w kosmetyce występuje jedynie kwas salicylowy. Może być pozyskiwany z krzewów róż, malin, liści brzozy czy kwiatów rumianku. Dzięki rozpuszczalności w tłuszczach ma zdolność przenikania przez sebum i działania na głębokie warstwy skóry. Charakteryzuje się silnym działaniem złuszczającym, przeciwtrądzikowym i antybakteryjnym. Odblokowuje pory oraz oczyszcza mieszki włosowe, likwiduje zaskórniki. Kwas salicylowy jest zdecydowanie łagodniejszy niż kwasy typu AHA i powoduje mniej skutków ubocznych.

Kwasy PHA

Kwasy PHA, czyli glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy, to kwasy nowej generacji, które wykazują właściwości bardzo podobne do kwasów AHA, jednak działają o wiele łagodniej, dzięki czemu nie podrażniają, nie powodują zaczerwienienia, pieczenia czy wysuszenia skóry. Stosowanie kwasów PHA zaowocuje odświeżeniem i oczyszczeniem cery, a także jej nawilżeniem oraz ujędrnieniem. Szczególnie polecane są osobom, które ze względu na problemy naczyniowe lub bardzo wrażliwą skórę nie mogą korzystać z silniejszych kwasów AHA i BHA.

Pielęgnację kwasami najlepiej rozpocząć od wizyty w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Jak stosować kwasy AHA, BHA i PHA?

Podstawową zasadą pielęgnacji kwasami jest ostrożność. Niektóre z nich mogą działać bardzo silnie i powodować skutki uboczne w postaci podrażnień, pieczenia, wysuszenia skóry. Jeśli chcesz rozpocząć pielęgnację kwasami w domu najlepiej kupić gotowe preparaty takie jak kremy, maseczki czy peelingi, w których producent zastosował bezpieczne stężenie kwasu.

Możesz też kupić kwasy w sklepach z półproduktami kosmetycznymi i przygotować na początek delikatny tonik złuszczający, a następnie zwiększać stężenie kwasów zgodnie z instrukcjami.

Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie kuracji kwasami

W pielęgnacji kwasami ogromne znaczenie ma pora roku. Ze względu na właściwości fotouczulające kwasów, nie powinny być one stosowane w okresie letnim, gdy skóra jest bardzo narażona na działanie słońca. Podczas procesu złuszczania odsłania się nowy naskórek, który jest bardzo delikatny i podatny na poparzenia słoneczne oraz powstawanie przebarwień. Pielęgnacja kwasami nawet w trakcie innych pór roku musi być uzupełniona stosowaniem wysokich filtrów przeciwsłonecznych.