Pielęgnacja włosów zimą - włosy pod czapką

2016-12-29 12:22

Zima to trudny czas dla włosów. Mroźne powietrze, częste zmiany temperatury i wiatr sprawiają, że włosy stają się matowe, łamliwe i niezdyscyplinowane. Wielu z nas unika czapek, które rujnują ułożone wcześniej fryzury. To błąd, bo nakrycia głowy chronią włosy przed niską temperaturą. Czapka rzeczywiście oznacza również problemy, takie jak elektryzowanie się włosów czy ich oklapnięcie. Jak sobie z nimi radzić?

Pielęgnacja włosów zimą - włosy pod czapką
Autor: Thinkstockphotos.com Elektryzujące się włosy pod czapką

Spis treści

  1. Wady noszenia czapki zimą
  2. Jak dobrać czapkę na zimę?
  3. Co robić, by włosy się nie elektryzowały?
  4. Fryzura pod czapkę

Wbrew temu, co może nam się wydawać, nakrycie głowy jest zimą niezbędne. Choć jest powodem naszych frustracji, związanych z elektryzowaniem i oklapnięciem włosów, w żadnym wypadku nie powinniśmy z niej rezygnować. Niska temperatura uszkadza strukturę włosa i pogarsza krążenie krwi w skórze głowy, przez co włosy są gorzej odżywiane. Skóra głowy jest również narażona na przemrożenia, które mogą skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto silny i zimny wiatr ma wpływ porównywalny z efektem działania suszarki, z tą jednak różnicą, że włosy poddawane są oddziaływaniu zimnego powietrza.

Wady noszenia czapki zimą

Czapka ochraniająca włosy jest więc obowiązkowa. Wiadomo jednak, że to rozwiązanie nie jest wolne od wad. Włosy ukryte pod czapką, beretem lub kapeluszem tracą swoją puszystość i elastyczność, przylegają bezładnie do głowy. Dodatkowo czapka oznacza dla nas nadmierne elektryzowanie się włosów i wzmożone przetłuszczanie się skóry głowy. Wydzielany łój zatyka mieszki włosowe, przez co źle odżywione włosy tracą połysk i sprężystość, często nadmiernie wypadają. Jak poradzić sobie z tymi problemami?

Jak dobrać czapkę na zimę?

Czapka powinna być dosyć luźna i przewiewna. Najlepszym materiałem będzie dzianina – wełna może „gryźć” i podrażniać skórę, a zbyt gruba lub syntetyczna tkanina może utrudniać dostęp powietrza i w efekcie prowadzić do nadmiernej potliwości i zwiększonej produkcji łoju. Dobre będą również inne szlachetne materiały, takie jak kaszmir czy jedwab.

Jeśli wybierzemy tkaninę o luźnym splocie, włosy nie będą przyciśnięte do skóry i będą mogły swobodnie oddychać. Możemy również otulić głowę szalem lub kominem. Dobrym rozwiązaniem jest też kaptur, pod warunkiem że nie jest on wykonany z elektryzującego polaru czy ortalionu.

Co robić, by włosy się nie elektryzowały?

Po zdjęciu czapki włosy często się elektryzują. Żeby temu zapobiec, przede wszystkim wybierajmy nakrycia głowy wykonane z naturalnych włókien. Pamiętajmy również, by po każdym praniu płukać czapkę w płynie do płukania. Same włosy możemy po zdjęciu nakrycia głowy delikatnie spryskać wodą w sprayu lub delikatnym, nawilżającym lakierem. Pamiętajmy również o stosowaniu szczotki do włosów z naturalnego włosia i nakładaniu odżywek lub balsamów, które wygładzają powierzchnię włosów i pośrednio zapobiegają ich elektryzowaniu się.

Fryzura pod czapkę

Zimą warto również pomyśleć o zmianie fryzury na taką, której czapka nie zaszkodzi. Jest to ważne szczególnie przy krótkich włosach. Sprawdzą się więc naturalne fryzury, które nawet po zdjęciu nakrycia głowy będą się układać – naturalne pofalowania, wicherki i załamania. Jeśli mamy długie włosy, możemy związać je w luźny kok na czubku głowy. Po zdjęciu czapki możemy rozpuścić włosy.