Łysienie androgenowe u mężczyzn. Leki na wypadanie włosów u mężczyzn

22 komentarze
Autor: Monika Majewska

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest wynikiem genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną testosteronu. W leczeniu łysienia typu męskiego można zastosować leczenie farmakologiczne - leki miejscowe i ogólnoustrojowe. Sprawdź, jakie leki na łysienie są wykorzystywane w celu zatrzymania nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn.

Jakie leki stosować na łysienie androgenowe? Czy da się zatrzymać łysienie?

Łysienie androgenowe u mężczyzn. Leki na wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest wynikiem genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - wysoce aktywną formę testosteronu, która powoduje kurczenie się mieszków włosowych. Degradacyjne działanie pochodnej testosteronu polega na skracaniu fazy wzrostu włosa, co w efekcie wpływa na ich osłabienie i w efekcie wypadanie. Za przemianę testosteronu w DHT odpowiedzialny jest enzym 5-alfa-reduktaza, w związku z tym leki stosowane w leczeniu łysienia androgenicznego są inhibitorami tego enzymu i hamują jego działanie.

  • WAŻNE! Tego typu leki mogą być używane wyłącznie przez mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.

Leki miejscowe na łysienie androgenowe

Preparaty zawierające MINOXIDIL

Minoxidil to pochodna pirymidyny o silnym działaniu hipotensyjnym (obniża ciśnienie krwi). Jednak zastosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry, udrażnia kanały potasowe odpowiadające za odżywianie i dotlenianie mieszków włosowych oraz odwraca proces ich miniaturyzacji. Proces miniaturyzacji polega na przekształceniu zdrowych włosów (które wyrastają z mieszków włosowych) w meszki włosowe, czyli cienkie, krótkie, prawie niewidoczne włosy o wyraźnie delikatniejszej strukturze. W związku z tym preparaty na bazie minoxidilu zwiększają liczbę włosów meszkowych i przekształcają je we włosy terminalne, czyli zdrowe, grube i długie. Pierwsze efekty są widoczne po ok. 2 miesiącach kuracji, a największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 miesiącach stosowania.

Preparaty zawierające monoxidil to przeważnie płyny na skórę głowy, np. Loxon z 2% lub 5% zawartością monoxidilu. Pierwszy wariant jest dostępny bez recepty i kosztuje ok. 27 zł. Z kolei Loxon zawierający 5% stężenie tej substancji jest wydawany na receptę i kosztuje ok. 33 zł. Inne preparaty zawierające 2% stężenie monoxidilu, które są dostępne bez recepty, to Piloxidil (60 ml - ok. 22 zł) i dostępny na polskim rynku niemiecki odpowiednik - Regaine, który kosztuje ok. 200 zł (za 60 ml).

  • Sposób użycia: 1 ml roztworu rozprowadź po skórze głowy 2 razy na dobę. Płyn Loxon 5% stosuj według zaleceń lekarza. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu leku.

Po zakończeniu kuracji, czyli po roku, można używać preparatów przeciw wypadaniu włosów, takich jak szampony, odżywki czy ampułki do włosów. Tego typu preparaty są polecane także w przypadku pierwszych objawów przerzedzenia włosów.

Łysienie androgenowe u kobiet trudniej leczyć:

 

 

Źródło: Newseria.pl

Leki doustne hamujące wypadanie włosów

FINASTERYD i DUTASTERYD

Finasteryd i dutasteryd to organiczne związki chemiczne z grupy steroidów syntetycznych. Są one inhibitorami 5-α-reduktazy steroidowej, czyli związkami hamującymi działanie enzymu, który przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formę, czyli DHT. Spośród tych dwóch substancji to dutasteryd jest skuteczniejszy w zwalczaniu łysienia, ponieważ blokuje działanie nie jednego (tak jak finasteryd), a dwóch enzymów zamieniających testosteron w DHT.

Leki zawierające dutasteryd (np. Avodart) i finasteryd (np. Proscar) są stosowane zarówno w celu leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, jak i leczenia łysienia androgenowego. W związku z tym, że obie substancje wpływają na gospodarkę testosteronem, zaleca się je jedynie mężczyznom.

Aby kuracja wypadających włosów przy pomocy finasterydu czy dutasterydu przyniosła efekty, powinna trwać ok. 12 miesięcy. Koszt miesięczny to 160-200 zł. Leki można kupić w aptece po okazaniu recepty od lekarza.

Skutki uboczne stosowania preparatów zawierających finasteryd lub dutasteryd:

  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • trudność z wytryskiem nasienia,
  • powiększenie lub bolesność gruczołów piersiowych,
  • bardzo rzadko reakcje uczuleniowe, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek.

Ważne

Ważne

Finasteryd i dutasteryd nie spowodują, że włosy odrosną (według trychologów, czyli specjalistów od łysienia, bardzo zniszczonej cebulki włosa nie można już odbudować), a jedynie skutecznie spowolnią proces wypadania będący wynikiem zaburzenia funkcji cebulki włosowej (spowodowanego działaniem DHT). W związku z tym terapia będzie najskuteczniejsza u młodych mężczyzn, u których wypadła tylko niewielka część włosów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.03.2017

Komentarze (11 - 20 z 22)
ekspert, 15.06.2015 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.. Drodzy panowie dbajcie o dietę, higienę etc. Kilka dobrych porad tutaj http://www.e-wypadaniewlosow.pl/zapobieganie-wypadaniu-wlosow/
 
Gubernator, 11.06.2015 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiec tak, prosto i na temat na łysienie fin + minox 5% + ketokonazol, jak on nie pomoże to przeszczep. Dodatkowo do kuracji wielkiej trójcy warto dorzucić peptydy miedzi ahk-cu w stężeniu minimum 2,5%. Tyle w temacie nic innego nie pomoże, leki genetyczne dopiero raczkują wiec nie zobaczymy ich prędko.
 
Siwy , 07.05.2015 18.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
prosze o kontakt na email jonev@tlen.pl
 
Siwy , 07.05.2015 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam po tym co przeczytalem widze że mam ten sam problem wlosy mi wypadaja z głowy z brwi z nóg z calego ciała wystarczy otrzeć sie i zostają na rękach i jeszcze tego nie zdiagnozowalem a chcialbym coś z tym zrobić ponieważ mam 19 lat a chciałbym mieć fajną fryzurke od czego mam zacząć prosze o pomoc ?
 
Svetlana, 23.04.2015 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wypadanie włosów zaczęła się w dzieciństwie z 7-10 lat. Traktowane wielokrotnie, wynikiem niestabilny i niepewny. Każdy profesor mianowany jej leczenie w pastylkach i lokalnej, do 8 tabletek hormonów, a następnie dawka została zmniejszona do 2-4 tabletek (w tym czasie znowu zaczęły wypadać). Traktowane akupunktury i homeopatii w - bez skutku. Tak bardzo, że na skórze głowy prawie wszystkie włosy wypadły, było kilka kieszenie 5-6 cm, o długości 7-10 cm, całkowicie spadła lewą brew, prawej brwi oraz częściową utratę, wypadanie włosów na innych częściach ciała. Potem zabrzmiał alarm i rozpoczął intensywne poszukiwania skutecznych metod leczenia. Przeczytaj dużo literatury, porad i opinii na temat leczenia, aż zatrzyma się na chronomedicine klinice w Kijowie. Leczenie trwało 1,5 roku. W ciągu pierwszych 6 miesięcy od zatrzymania leczenia utraty włosów na głowie, a pojawiły się w niektórych miejscach ich wzrost. Dalsze leczenie doprowadziło do przywrócenia brwi, a na głowie rosły gęste grubą sierść. Za to jestem wdzięczny lekarzom!
 
Piotr, 18.03.2015 13.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też stosuję TRX2 i mogę potwierdzić że jest skuteczny ale żeby oszczędzić kase poleciałem po polski zamiennik który oczywiście nie zadziałał. TRX2 działa na włosy na poziomie molekularnym, zawiera l-karnitynę, niacynę, biotynę, cynk i inne składniki które pobudzają mieszki. Mi włosy nie zdążyły wyjść całkiem bo szybko zareagowałem. Po dwóch miesiącach stosowania TRX2 widzę ZNACZNĄ poprawę, włosy nie wypadają i mam coraz mniejszy prześwit, wyraźnie się zagęszczają.
 
Wojtek, 01.03.2015 21.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi włosy nie wypadają, ale z jakiegoś powodu mam ich coraz mniej na czubku głowy, chyba się wycierają.
 
Frank, 26.02.2015 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przez minoxidil znalazłem się kiedyś w szpitalu. Mam naturalnie przyspieszony rytm serca a po minoxidilu prawie mi serce wyskoczyło i na tym skończyły się moje eksperymenty. Na jakiś czas oczywiście bo uparłem się że nigdy nie będę łysy. W jakimś magazynie w samolocie znalazłem artykuł o przyczynach łysienia i o pobudzaniu mieszków. Pisali że nie wywołuje skutków ubocznych więc spróbowałem. Po 3 miesiącach zakola przestały się powiększać. Teraz - 8 miesięcy od początku kuracji włosy zaczęły odrastać, tzn widzę tysiące króciutkich nowych włosków, choć to bardizej meszek niż włosy to cieszę się że ROSNĄ!!!! Środek nazywa się TRX2 i kupuję go w UK - nie wiem czy jest już w Polsce.
 
adma, 25.01.2015 19.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi nie pomógl ani minoxidil (po loxonie łysina paradoksalnie znacznie się zwiekszyła !!!) ani propecia. Wydawałoby sie skuteczne dwie metody. Łysienie męskie się dziedziczy (sprawy hormonów- uszkadzający mieszki dihydrotestosteron) i od strony ojca i matki, o czym w medycznym piśmiennictwie mało się mówi. Gen przechodzi często co drugie pokolenie! W mojej rodzinie wszyscy mezczyźni byli niemal w pełni łysi juz po 20 roku życia. Ja tez. Tylko przeszczep jest skuteczny do końca życia, o ile jest w pełni profesjonalnie wykonany! Gdzie go można bez obaw wykonać w Polsce??
 
Gubernator, 31.12.2014 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiec tak do komentarza powyżej Procerin to bujda na resorach. Gość który to promuje nie może mieć czystej androgenówki bo preparaty procerin nie posiadają w swoim składzie niczego udowodnionego naukowo na łysienie genetyczne. Wiec po co reklamuje i oszukuje hmm może jest pracownikiem procerin. Prawda jest taka jeśli masz łysienie androgenowe to może tylko pomóc big 3 (fin, minox, keto) dodatkowo derma roller ale to tylko we wczesnych fazach łysienia. Jeśli łysiejecie powyżej paru lat to jedynie przeszczep włosów pomoże ale nie u polskich rzeźników tylko niestety za granica. Pozdrawaim
 
« poprzednie
następne »
strona 2 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny

Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest odbudowa struktury...

więcej

31

Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW

Od porowatości włosów zależy typ pielęgnacji, która powinna być zastosowana. Czy wiesz, dlaczego u...

więcej

28

Jak wybrać olej do olejowania włosów? Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Olejowanie włosów to najskuteczniejszy i najmodniejszy sposób na ich regenerację. Olejować można...

więcej

27

Trwała ondulacja włosów. Rodzaje trwałej, wady i zalety zabiegu trwałej ondulacji Trwała ondulacja włosów. Rodzaje trwałej, wady i zalety zabiegu trwałej ondulacji

Loki na dłużej. Na czym polega trwała ondulacja? Jeśli marzysz o bujnych, gęstych i kręconych...

więcej

22

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.