Jak wygląda wizyta u trychologa? Diagnostyka i leczenie skóry głowy oraz włosów

Autor: dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku

W gabinecie trychologa warto pojawić się, gdy zaczynają wypadać włosy, pojawi się łupież, łojotok. Trycholog bada również miany na skórze głowy, ponieważ zajmuje się diagnostyką i leczeniem włosów i skóry. Dowiedz się, jak wygląda wizyta w profesjonalnym gabinecie trychologa i jakie badania przeprowadza lekarz.

Zgłoś się do trychologa, jeśli zauważysz nadmierne wypadanie włosów, łupież lub zmiany na skórze głowy. Po wykonaniu niezbędnych badań, lekarz może wdrożyć plan leczenia.

Jak wygląda wizyta u trychologa? Diagnostyka i leczenie skóry głowy oraz włosów

Trycholog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach skóry głowy i włosów. Do gabinetu trychologicznego należy udać się, jeśli zauważymy u siebie któryś z symptomów: nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łupież pstry, zmiany na skórze głowy (np. suche płatki skóry, krostki, zaczerwienienie, nadmierne wydzielanie łoju), czy przesuszenie skóry głowy.

Podczas pierwszej wizyty, dermatolog-trycholog bada skórę głowy, przeprowadza wywiad lekarski oraz - jeśli zajdzie taka potrzeba - zaleci badania, dopasowane do indywidualnego przypadku pacjenta. Po otrzymaniu wyników, lekarz zaproponuje najskuteczniejszą terapię.

Jakie badania wykonuje trycholog?

Sama diagnostyka opiera się na kilku badaniach. Są to: trichogram, trichoskopia, badania laboratoryjne (np. zawartość określonych pierwiastków, oceniania na podstawie pobrania i zbadania krwi pacjenta), test pociągania, czy biopsja skóry głowy.

- Popularnymi badaniami, które pozwalają na precyzyjną diagnostykę dolegliwości, są trichogram i trichoskopia. Oba są wykonywane za jedną wizytą przez kosmetologa-trychologa lub dermatologa-trychologa. Pobrany materiał przesyłany jest do profesjonalnego laboratorium TrichoLAB i tam dokładnie analizowany. Wyniki są odsyłane do lekarza prowadzącego, który na ich podstawie może zaproponować pacjentowi skuteczne leczenie - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog, ekspert medycyny estetycznej, właściciel Clinica Dermatologica i Clinica Cosmetologica w Gdańsku, współautor portalu drtrycholog.pl.

  • Trichogram jest to badanie stanu cebulek włosów. Polega na pobraniu od 50 do 100 włosów wraz z cebulkami za pomocą specjalnej pęsety. Ten proces trwa kilka minut, w jego trakcie pacjent odczuwa niewielki dyskomfort. Kolejnym etapem jest obserwacja włosów wraz z korzeniami pod mikroskopem w laboratorium. Wynik analizy jest odsyłany do dermatologa.
  • Trichoskopia jest to cyfrowa metoda badania włosów, opierającą się na technice wideodermoskopii. Urządzenie, które jest podłączone do komputera, umożliwia obserwację włosów w powiększeniu 20-, a nawet 70-krotnym. Widoczne na ekranie obrazy są zapisywane na dysku, a następnie wysyłane do laboratorium do analizy.

Na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu, zostaje określona kondycja łodyg włosów i cebulek oraz stan skóry głowy.

Polecamy
PRZESZCZEP WŁOSÓW, czyli metoda uzupełniania i zagęszczania włosów

PRZESZCZEP WŁOSÓW, czyli metoda uzupełniania i zagęszczania włosów

Patrzysz w lustro i widzisz błysk skóry tam, gdzie kiedyś była bujna czupryna? Nie możesz się pogodzić z faktem, że ...

Metody leczenia trychologicznego

Diagnostyka pozwala określić, z jakimi zaburzeniami boryka się pacjent. Mogą to być m.in.: łysienie androgenowe, łysienie plackowate lub łysienie bliznowaciejące. Inne schorzenia, mogące zapoczątkować łysienie, to łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca skóry głowy, grzybica skóry głowy oraz atopowe zapalenie skóry głowy. Od wyników badań zależy, jaką terapię zaleci dermatolog-trycholog pacjentowi.

Leczenie może opierać się na doustnym lub miejscowym podaniu leków oraz/lub innowacyjnych metodach zabiegowych, wykonywanych w profesjonalnej klinice dermatologicznej lub kosmetologicznej. Do ostatniej grupy zalicza się mezoterapię, osocze bogatopłytkowe, Dermapen 3™, Dermojet®, karboksyterapię Reology2, terapię UVA/UVB/PUVA oraz terapię peptydowa Dr Cyj.

Długość leczenia chorób skóry głowy i włosów jest indywidualna - nie trwa jednak mniej niż 3 miesiące.

- Zabiegi trychologiczne opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych oraz wieloletnich badaniach naukowych, dzięki czemu są nie tylko wysoce skuteczne, ale również bezpieczne dla pacjenta. W wielu przypadkach już po pierwszym zastosowaniu widać efekty. W miejscach, w których wcześniej widniała łysina, pojawiają się młode włoski, tzw. „baby hair”, których z czasem jest coraz więcej. Efekty całej terapii są zawsze źródłem ogromnej radości dla pacjenta oraz poczucia spełnienia i dumy dla lekarza - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.

Polecamy
Dieta na wypadanie włosów

Dieta na wypadanie włosów

Wypadanie włosów i ich słaba kondycja to częsty problem, który nasila się szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowego. Przyczyny wypadania włosów mogą ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 24.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny

Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest odbudowa struktury...

więcej

136

Peeling skóry głowy - oczyszcza i pobudza krążenie [PRZEPISY] Peeling skóry głowy - oczyszcza i pobudza krążenie [PRZEPISY]

Peeling skóry głowy pobudza krążenie, oczyszcza, pozwala pozbyć się resztek kosmetyków. To sposób...

więcej

135

Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW

Od porowatości włosów zależy typ pielęgnacji, która powinna być zastosowana. Czy wiesz, dlaczego u...

więcej

132

Jak wybrać olej do olejowania włosów? Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Olejowanie włosów to najskuteczniejszy i najmodniejszy sposób na ich regenerację. Olejować można...

więcej

115

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W leczeniu blizn potrądzikowych w pierwszym etapie proponuję zastosować kremy lub żele zawierające retinoidy. Terapię można połączyć z okresowo wykonywanymi peelingami chemicznymi. W przypadku braku...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.