Zimowa pielęgnacja cery z problemami: suchej, wrażliwej, naczynkowej, tłustej

2017-01-17 16:48

Zima, a z drugiej strony gorące kaloryfery i wysuszone powietrze nie sprzyjają cerze suchej i tłustej, cerze naczynkowej i wrażliwej. Dlatego zimą twoja skóra twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji, która pozwoli jej zachować zdrowy, promienny wygląd.

Zimowa pielęgnacja cery z problemami: suchej, wrażliwej, naczynkowej, tłustej
Autor: Jupiterimages Skóra zimą jest bardziej sucha i wrażliwa, dlatego należy zmienić nawyki pielęgnacyjne

Spis treści

  1. Cera naczyniowa zimą - wzmacniaj
  2. Cera sucha zimą - nawilżaj i natłuszczaj
  3. Cera tłusta zimą - starannie oczyszczaj
  4. Cera wrażliwa zimą - chroń przed podrażnieniami

Skóra twarzy jest bardzo cienka, a zimą jest dodatkowo narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne. Skóra ma wiele gruczołów potowych i nieco mniej łojowych, których wydzielina tworzy płaszcz hydrolipidowy. Zimą jednak ten mechanizm chroniący zostaje zaburzony przez trudne warunki atmosferyczne i błędy w pielęgnacji.

Odmrożenia mogą pojawiać się już w temperaturze ok. 4 stopni Celsjusza.

Zimą skóra traci wilgoć szybciej niż latem, staje się szorstka, łatwo ulega podrażnieniom, jest podatna na pękanie naczynek. Stąd konieczność przestawienia zasad codziennej pielęgnacji na ,,czas zimowy''. Kosmetyki dobrane do rodzaju cery i nękających ją problemów wzmocnią barierę ochronną skóry i pozwolą bezpiecznie doczekać wiosny.

Zimą najlepiej używać bardzo tłustych maści z niewielką zawartością wody. To sposób na to, by ustrzec się odmrożeń.

Cera naczyniowa zimą - wzmacniaj

Zadaniem zabiegów pielęgnacyjnych jest przede wszystkim ochrona i wzmocnienie naczynek. Wszystkie kosmetyki – począwszy od tych do demakijażu, poprzez kremy i maseczki – powinny być przeznaczone właśnie do cery naczynkowej. Zawierają one substancje wzmacniające ściany naczyń – witaminę C, witaminę K, niacynę, flawonoidy, wyciąg z arniki, kasztanowca, miłorzębu. Unikaj mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą. Jeśli do demakijażu używasz kosmetyku do spłukiwania, przygotuj sobie wodę mineralną lub zwykłą, ale przegotowaną i ochłodzoną. Stosuj wyłącznie peeling enzymatyczny i unikaj mocnego pocierania skóry. Robiąc makijaż, nie rezygnuj z podkładu i pudru – każda warstwa to dodatkowa ochrona.

Nie obawiaj się, że krem zamarznie na twarzy – to mit. Po aplikacji woda szybko odparowuje (pamiętaj jedynie, aby nie wychodzić na mróz tuż po bezpośredniej aplikacji kremu), a na skórze zostaje warstwa substancji tłuszczowych i wiążących wodę w naskórku. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Wtedy należy zrezygnować z kremów typowo nawilżających z dużą zawartością wody. Zimą szczególnego znaczenia nabiera nocna pielęgnacja, gdyż podczas snu skóra intensywnie się regeneruje. Krem na noc powinien więc być bogatszy, by wspomóc te procesy i jeszcze dodatkowo „uszczelnić” naskórek. Cennym składnikiem jest witamina B3, ponieważ przyśpiesza syntezę ceramidów. Krem na dzień powinien zawierać filtry UV, bo zimowe słońce bardzo intensywnie działa na skórę.

Cera sucha zimą - nawilżaj i natłuszczaj

Ponieważ skóra zimą jest bardziej sucha niż przez pozostałą część roku, musisz nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale też zatrzymać ją w skórze. Stosuj więc kosmetyki jednocześnie nawilżające i natłuszczające, a ponadto zapewniające kompleksowe odżywienie. Szukaj w nich ceramidów, kwasu hialuronowego, NMF, gliceryny, witamin z grupy B, alg, mukopolisacharydów.

Z kosmetyczki usuń za to mydło, ziarniste peelingi, maseczki z glinką. Do demakijażu używaj płynu micelarnego albo nawilżającego żelu. Co 3–4 dni oczyść twarz peelingiem enzymatycznym, a potem połóż maseczkę odżywczą, która odbuduje warstwę lipidową skóry.

To ci się przyda

Jak dbać o cerę zimą? Radzi dr n. med. Carmen Vincent, dermatolog

Co roku o tej porze obserwujemy kapryśne zmiany pogody. Wahania aury to duże wyzwanie dla skóry, która ma mało czasu na odpowiednie przygotowanie się do niskich temperatur. Szczególnie obserwuje się to u osób ze skórą problemową. Brak odpowiedniego przygotowania skóry na zimno, może nasilać występujące już problemy skórne, a także może być przyczyną powstania nowych.

Po lecie skóra zwykle jest przesuszona. „Przyhamowane” przez słońce gruczoły łojowe pracują znacznie wolniej. Aby uniknąć podrażnienia spowodowanego niskimi temperaturami, skóra musi wytworzyć barierę chroniącą ją przed zimnem. Dodatkowymi warunkami negatywnie wpływającymi na skórę w okresie zimowym są gorące kąpiele i częstsze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Istotne jest, aby unikać tych niekorzystnych czynników środowiskowych oraz wspomóc regenerację skóry i wzmocnić jej właściwości obronne. Warto stosować kosmetyki rekomendowane do pielęgnacji zimą.

Cera tłusta zimą - starannie oczyszczaj

Usuwać nadmiar sebum, nie dopuścić do zmian zapalnych – to główne cele pielęgnacji cery tłustej ze skłonnością do trądziku. Pomocne są kosmetyki, które oprócz substancji nawilżających i odżywczych zawierają też bakteriobójcze, regulujące pracę gruczołów łojowych, matujące i rozjaśniające – m.in. kwasy owocowe, witaminę B6, ekstrakt z arniki, cyprysu, oczaru. Nie stosuj preparatów z alkoholem, unikaj środków silnie odtłuszczających. Co 3–4 dni nałóż maseczkę oczyszczającą i zwężającą pory, np. z glinką.

Skóra tłusta dobrze znosi peeling ziarnisty – używaj go 2 razy w tygodniu – ale jeśli masz zmiany zapalne, wybierz preparat enzymatyczny. Na dzień stosuj lekkie kremy-emulsje niezatykające porów i matujące cerę, a na noc – beztłuszczowy krem odżywczy regulujący pracę gruczołów łojowych.

Cera wrażliwa zimą - chroń przed podrażnieniami

Wrażliwa skóra jest również delikatna, często jednocześnie sucha i płytko unaczyniona, łatwo ulega podrażnieniom. Na wodę, mydło, a także niektóre kosmetyki reaguje pieczeniem i zaczerwienieniem, uczuciem ściągnięcia. Jej pielęgnacja wymaga więc bardzo rozważnego stosowania kosmetyków, za to o wielokierunkowym działaniu. Najlepiej wybieraj te przeznaczone specjalnie do cery wrażliwej, ponieważ nie zawierają perfum ani konserwantów, które mogą uczulać. Za to są w nich substancje nawilżające i natłuszczające, kojące i o działaniu przeciwzapalnym – flawonoidy, NNKT, pantenol, witamina C, witamina E, masło karite (shea).

Do mycia i oczyszczania skóry używaj delikatnej pianki, łagodnego mleczka. Krem – najlepiej odżywczo-regenerujący, na noc nakładaj pod niego dodatkowo serum nawilżające. Przynajmniej raz w tygodniu połóż na twarz maseczkę, która ukoi podrażnioną skórę i wzmocni jej barierę ochronną.

miesięcznik "Zdrowie"