Tatuaż oka: jak się go wykonuje i czy jest bezpieczny? Poznaj historię dziewczyny, która niemal straciła wzrok

2017-10-13 10:29

Tatuaż oka to coraz popularniejsza, ale nie zawsze bezpieczna forma modyfikacji ciała. Wymaga od tatuatora nie tylko precyzji, ale i dokładnej wiedzy, jak go wykonać - tatuaż na oku nie jest przecież tym samym, co na skórze. Dlatego też zarówno decyzja o jego zrobieniu, jak i wybór tatuatora powinny być dobrze przemyślane - mówi Roni, nasz ekspertka - prekursorka wykonywania tatuażu oka w Polsce i Anoxi, która niemal straciła wzrok na skutek nieudanej próby wykonania tatuażu oka.

Tatuaż na oku: jak się go wykonuje i czy jest bezpieczny? Poznaj historię dziewczyny, która niemal straciła wzrok
Autor: archiwum prywatne Anoxi

Spis treści

  1. Jak przygotować się do tatuażu oka?
  2. Jak wykonywany jest tatuaż oka?
  3. Czym grozi wykonanie tatuażu oka? "Przestałam widzieć już po pierwszym wstrzyknięciu"
  4. Zamiast oczu jak fiołki - operacja...
  5. Skutki uboczne tatuowania oka
  6. REDAKCJA 24 GODZINY - 23-latka zrobiła sobie tatuaż oka i straciła wzrok
oko.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Tatuaż oka w Polsce kojarzy się przede wszystkim z raperem Popkiem, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych jego posiadaczy. Współczesna historia wykonywania tatuaży oka nie jest długa - oficjalnie po raz pierwszy wykonał je w 2007 roku u trzech ochotników Luna Cobra (a właściwie Howard "Howie" Rollins) - człowiek-legenda w świecie body modification, czyli modyfikacji ciała. Body modification to praktyki, których celem jest zmiana wyglądu ciała człowieka, m. in. kształtu poszczególnych jego części. Wśród modyfikacji ciała, oprócz tatuażu oka, wymienić można m. in. skaryfikację, czyli otrzymywanie konkretnych wzorów na skórze poprzez jej uszkadzanie - nacinanie, odmrażanie, wydrapywanie, a także wszczepianie implantów podskórnych, rozszczepianie języka, piercing czy elfie uszy, których kształt przypominający ten właściwy bohaterom prozy Tolkiena uzyskuje się na skutek zabiegów chirurgicznych.

Źródło: Archiwum prywatne Anoxi

Warto dodać, że sam Luna Cobra, za sprawą którego tatuowanie oka zyskało popularność, dzisiaj zaznacza, że jego zdaniem powinno być ono nielegalne. Bo choć prawidłowo wykonany zabieg nie powinien nieść za sobą skutków ubocznych, na świecie istnieje tylko kilka osób, które potrafią zrobić tatuaż na oku bezpiecznie i o wiele więcej niedoświadczonych w tym zakresie tatuatorów, których działalność budzi wątpliwości.

Jednym z najbardziej znanych specjalistów jest Roni, Polka od kilku lat mieszkająca w Londynie i zajmująca się modyfikacjami ciała i piercingiem. Roni jako pierwsza osoba w Polsce 8 lat temu wykonała tatuaż... na swoim własnym oku, a później już u kolejnych osób. Najpierw, za pomocą kilku wstrzyknięć tuszu, wytatuowała sobie jedno oko, po miesiącu drugie. Roni uważa, że ewentualne zakazy mogłyby doprowadzić nawet do zwiększenia ryzyka podczas wykonywania tatuażu oka - gdy coś nie jest legalne, istnieje mniejsza pewność, że osoba, która się tym zajmuje, wykonuje swoją pracę dobrze. Legalność pozwala za to doskonalić się modyfikatorom. Prawna regulacja kwestii związanych z modyfikowaniem ciała, m. in. tatuażem oka, mogłaby się przysłużyć osobom chcącym się tym zmianom poddać.

- Muszę tu wspomnieć o ważnej rzeczy. Jeżeli ktoś chce zmienić swoje ciało, zrobi to, pomijając jakiekolwiek przeszkody. My - ludzie z modyfikacjami ciała - często niestety musimy ryzykować własne zdrowie i życie, ponieważ prawnie pewne rzeczy są nieuregulowane, a specjalistów spycha się w szarą strefę prawa. Zakazy nie rozwiążą problemu, sprawią, że ludzie sami będą się modyfikować, mając ograniczony dostęp do wiedzy - a to bardzo ryzykowane - zaznacza Roni.

To ci się przyda

Jak przygotować się do tatuażu oka?

Jeśli chcesz mieć wytatuowane oko, wystarczy, że na co najmniej kilka dni przed zabiegiem nie będziesz nosić soczewek, by oczy nie były podrażnione i uodpornisz oko na mocniejszy dotyk - by nie drgało i nie "uciekało" przy spotkaniu z igłą. Przydatne będzie również zbadanie wzroku zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.

Warto jednak dodać, że przygotowanie do tatuażu oka to przede wszystkim kwestia psychiki - taką decyzję trzeba bowiem, jak radzi Roni, dobrze przemyśleć:

- Radzę dobrze zastanowić się, jak decyzja o wytatuowaniu oka wpłynie na twoje życie, jeśli poddasz się zabiegowi. Weź pod uwagę to, czy tatuaż utrudni ci życie codziennie, czy wpłynie na twoją pracę i możliwość jej zdobycia, jak zareaguje na to rodzina, partner/ka - bo choć nie w oczach człowiek się zakochuje, należy o tym wspomnieć. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Pragnę zaznaczyć, że osoby, które wykonują modyfikacje ciała, rozmawiają przed ich wykonaniem ze swoimi klientami: mówią o ryzyku, jakie niosą za sobą poszczególne modyfikacje, ponieważ niestety nie zawsze wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Prawdę mówiąc, nie zawsze ktoś jest gotowy mentalnie na dokonanie zmian w swoim ciele. Co więcej, sama za każdym razem, gdy kogoś tatuuję zaznaczam, że to nie jest do końca bezpieczne. Dlatego radzę też, by przed wykonaniem tatuażu poprosić modyfikatora o przedstawienie swojego portfolio. Czasem też już po pierwszej rozmowie z daną osobą jesteś w stanie wyczuć, czy zależy jej na twoim bezpieczeństwie.

Jak wykonywany jest tatuaż oka?

Do wykonania tatuażu na oku używa się takiego samego tuszu, jak do tatuażu skóry. Choć, jak zaznacza Roni, niektórzy producenci informują, że nie tylko nie nadaje się on do tatuowania samego oka, ale nawet jego okolic - nie ma jednak na rynku specjalnych produktów przeznaczonych konkretnie do tatuażu oka. Tusz wprowadza się do oka za pomocą igły, tzw. insulinówki. Aplikowany jest bezpośrednio na oko - pomiędzy spojówkę (ulokowaną na samym "szczycie" oka) a twardówkę (białą i grubą warstwę ochronną oka) za pomocą kilku nakłuć. Do wykonania tatuażu oka nie wykorzystuje się żadnych innych sprzętów, jak ma to miejsce podczas tatuowania skóry. Tusz rozpływa się po całym oku wokół tęczówki i gromadzi na krawędziach gałki ocznej. Osoba, u której jest wykonywany tatuaż ma poczucie obecności ciała obcego w oku, deformuje się również widziany przez nią obraz. Tatuator może też mieć asystenta, który będzie przytrzymywał otwarte powieki tatuowanej osoby. Tatuaż oka nie trwa długo - po kilka minut na jedno oko. Jeśli tusz nie rozleje się równomiernie, zabieg trzeba powtórzyć. Zazwyczaj wykonuje się go bez znieczulenia.

Jeśli zabieg wykona doświadczony modyfikator, nie powinny pojawić się żadne groźne konsekwencje. Niestety, często zadania tego podejmują się osoby, które nie są w robieniu tatuaży na oku wyspecjalizowane i dochodzi do pojawienia się groźnych skutków ubocznych. Tak było w przypadku 23-letniej Anoxi.

Czym grozi wykonanie tatuażu oka? "Przestałam widzieć już po pierwszym wstrzyknięciu"

Anoxi swoim wyglądem stara się nikogo nie naśladować, tworzyć taki swój wizerunek, który będzie spójny z jej osobowością - chce wyglądać tak, by czuć się w pełni sobą i po prostu dobrze. W 2016 roku postanowiła poddać się zabiegowi wytatuowania oka. 30 kwietnia odwiedziła modyfikatora i czekała na przeprowadzenie zabiegu. Już w trakcie tatuowania zaniepokoiła ją ciemność, która nagle pojawiła się w prawym oku, ale modyfikator (który nie został wymieniony w artykule) nie widział w tym nic nieprawidłowego.

- Jednak po zabiegu zaczęłam odczuwać bardzo mocny ból głowy i oka, mdłości, zatracałam świadomość, nie mogłam ustać na nogach. To był początek problemów z okiem, czego nie byłam jeszcze świadoma. Po powrocie do domu objawy utrzymywały się, napisałam więc do studia - uspokojono mnie, że zacznę widzieć, że to kwestia czasu i wypłukania się tuszu i nie ma czym się martwić. I tak oto czekałam 2 tygodnie (tyle może wynosić cały proces gojenia oka), leżąc w łóżku, przyjmując 4-5 ketonali dziennie, nie mogłam wyjść z domu przez światłowstręt i ból. Codziennie robiłam okłady według zaleceń modyfikatora i przepłukiwałam oczy solą fizjologiczną, szczególnie oko prawe, które było ''wypłynięte'' i nie byłam w stanie go otworzyć - mówi dziewczyna.

Źródło zdjęcia: archiwum prywatne Anoxi

oko.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Po około dwóch tygodniach Anoxi postanowiła udać się do lekarza, bo choć oko wizualnie wyglądało lepiej, jego stan cały czas ją niepokoił. Tam otrzymała natychmiastowe skierowanie do szpitala, gdzie podano jej leki na obniżenie ciśnienia w oku i kazano zgłosić się na oddział następnego dnia.

- W szpitalu spędziłam ponad 2 tygodnie, stwierdzono u mnie jaskrę, uszkodzenie soczewki i siatkówki, ostry stan zapalny błony naczyniowej oka, guzy na spojówce, martwą tęczówkę, zrosty tęczówkowo-soczewkowe (wszystko przez to, że modyfikator za głęboko się wbił i tusz zamiast osiąść pod spojówką, dostał się do dalszej komory oka). Przeszłam 3 operacje - płukanie komory oka i usuwanie zrostów, witrektomię, laserową irydektomię. Aktualnie jeszcze pojawiła się zaćma na oku prawym. Przyjmuję leki na jaskrę, jednak oko czasem boli przez wzrost ciśnienia, guzy nie znikają i bolą przy dotyku.

Anoxi straciła wzrok w prawym oku - jest w stanie rozpoznać jedynie silne światło, drugie oko jest widzące, choć na powierzchni całej spojówki znajdują się guzy, których wpływu na cały narząd oka lekarze nie są w stanie przewidzieć. Dziewczyna czuje się lepiej dzięki kroplom, które trzymają w ryzach ciśnienie w oku przez większość czasu. Póki co, to jedyne co lekarze mogą zdziałać, ale będzie się jeszcze konsultować z innymi okulistami.

Zamiast oczu jak fiołki - operacja...

Tatuaż na oku ma również Catt Gallinger - 24-latka z Kanady, która od modyfikacji ciała nie stroni - posiada już wiele tatuaży i kolczyków na całym ciele, jej język jest rozczepiony. Ulubioną barwą młodej kobiety jest fiolet: często ubiera się w tym kolorze, ma fioletowe pasemka we włosach. Zamarzyła też, by mieć oczy jak fiołki, więc zdecydowała się na tatuaż oka.

Jej były już, a wtedy obecny chłopak jest tatuażystą, więc przeprowadził ten zabieg. Najpierw znieczulił oko, a następnie wprowadził do niego za pomocą igły tusz. Okazało się, że choć zapewniał o swoim doświadczeniu, popełnił błąd - tusz powinien rozcieńczyć solą fizjologiczną i wstrzykiwać za pomocą bardzo cienkiej igły co najmniej kilkakrotnie. Wtedy roztwór wyparowałby z oka, a spojówka odpowiednio się zabarwiła. On jednak do zabiegu użył zbyt grubej igły, nie rozcieńczył tuszu i całość "wlał" do oka swojej dziewczyny za pomocą tylko dwóch wstrzyknięć.

U Catt od razu pojawił się obrzęk i ból, a tusz po prostu wypływał z oka. Udała się więc do szpitala, gdzie zaaplikowano jej środki przeciwbólowe i krople do oczu, choć nikt nie był pewien, jaki skutek przyniosą - w placówce nigdy nie spotkano się z podobnym przypadkiem. Poradzono jej również, by do oka przykładała sobie lód. Cat w pierwszych chwilach po zabiegu nic nie widziała, teraz odzyskała wzrok na tyle, by móc widzieć w okularach. Czeka ją jeszcze jeden zabieg, a ona zastrzega, że drugi raz próbie wytatuowania oka się nie podejmie.

Warto zaznaczyć, że lekarze, którzy wypowiadali się w kwestii tatuaży na oku, m. in. specjaliści z Królewskiego Australijskiego i Nowozelandzkiego Związku Lekarzy Oftalmologów, dr Stephanie A. Castle z Park City Vision w Utah czy prof. Philip Rizzuto z Amerykańskiej Akademii Okulistyki podkreślają, że wykonywanie tatuażu na oku może grozić poważnymi powikłaniami i powinno być wykonywane przede wszystkim w sporadycznych przypadkach ratowania zdrowia i wzroku.

W rzadkich przypadkach medycznych tatuaż na oku jest bowiem wykonywany przez chirurga po to, by uratować pacjenta przed utratą wzroku czy pogorszeniem jego jakości. Dzieje się tak np. w przypadku wystąpienia blizn na rogówce i jej zmętnienia. Tatuaż oka czasem wykonuje się również u osób chorych na albinizm, aniridię, colobomę.

Ważne

Skutki uboczne tatuowania oka

Jak widać na przykładzie przedstawionych wyżej historii młodych kobiet, niedoświadczony tatuator może wyrządzić oku ogromną krzywdę. Tatuowanie narządu wzroku może spowodować następujące konsekwencje:

  • perforację rogówki oka;
  • odwarstwienie siatkówki;
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej;
  • współczulne zapalenie oka;
  • infekcje i krwawienia z miejsc wstrzyknięcia;
  • alergiczną reakcję na tusz;
  • światłowstręt;
  • zaburzenia widzenia;
  • pogorszenie lub utratę wzroku.

REDAKCJA 24 GODZINY - 23-latka zrobiła sobie tatuaż oka i straciła wzrok

Źródło: "24 GODZINY online.pl"

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.