Opalanie twarzy. Jak opalić twarz na słońcu i przy użyciu samoopalacza?

2018-07-27 17:14

Twarz opala się szybko i mocno. To dlatego, ze skóra na twarzy jest cienka i wyjątkowo wrażliwa. Z reguły nie poleca się opalania twarzy, jednak ze względów estetycznych dopuszczalne jest opalanie twarzy zabezpieczonej wysokim filtrem UV. Jeśli skóra źle znosi promienie słoneczne, wtedy z pomocą przychodzą specjalne samoopalacze lub profesjonalne bronzery. Dowiedź się, jak opalić twarz naturalnie i z użyciem kosmetyków.

Opalanie twarzy. Jak opalić twarz na słońcu i przy użyciu samoopalacza?
Autor: Thinkstockphotos.com Zanim przystąpisz do opalania twarzy przygotuj odpowiednio skórę - wykonaj peeling, nałóż krem nawilżający i ten z wysokim filtrem UV.

Spis treści

  1. Naturalne opalanie twarzy na słońcu
  2. Opalanie twarzy bronzerem
  3. Jak szybko opalić twarz bronzerem? [wideo]
  4. Jak opalić twarz samoopalaczem?
  5. Jak nakładać samoopalacz na twarz? [wideo]
Nie maluj się na plażę. Niektóre kolorowe kosmetyki mogą destabilizować filtry przeciwsłoneczne.

Opalanie twarzy nie jest zalecane przez dermatologów, jednak jest to możliwe po zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Ponieważ skóra twarzy jest szczególnie cienka i delikatna, dlatego też opalając się, zawsze musimy stosować kremy z filtrem. Używanie kremów z filtrem nie oznacza rezygnacji z opalania, lecz wydłuża czas, który możemy spędzić na słońcu, nie narażając się na oparzenia. Przygotowując twarz do opalania, należy wykonać delikatny peeling, by złuszczyć martwy naskórek. Trzeba również pamiętać o nawilżeniu skóry zarówno od zewnątrz (za pomocą kremu nawilżającego), jak i od wewnątrz (należy pić dużo wody).

Najszybciej opalają się czoło, nos, górna część kości policzkowych oraz podbródek. Szczególną uwagę powinnyśmy zatem poświęcić ochronie warg i skóry wokół oczu, ponieważ są to miejsca podatne na działanie słońca i mają skłonności do szybszego starzenia się. Nie należy więc zapominać o stosowaniu pomadki z filtrem UV oraz kremu pod oczy z filtrem (ponieważ zwykły krem przeciwsłoneczny może wywoływać podrażnienia).

Ważne

Filtry przeciwsłoneczne, czyli jakie?

Bezpieczne opalanie skóry wymaga stosowania kremów z filtrem UVA i UVB. Ochrona przeciwsłoneczna stanowi, obok nawilżania i złuszczania, podstawę pielęgnacji skóry. Lekarze zalecają stosowanie kremów z filtrem przeciwko promieniowaniu UVA przez cały rok.

  • Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry - powstawanie zmarszczek, przebarwień i popękanych naczynek.
  • Promieniowanie UVB zaś sprawia, że nasza skóra nabiera ciemniejszego koloru, ale jest też odpowiedzialne za poparzenia słoneczne.

W kosmetykach stosowane są dwa rodzaje filtrów chroniących skórę przed słońcem. Jedne są fizyczne, inne zaś chemiczne. Wiele dostępnych na rynku kremów zawiera zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne. Dlatego jeżeli jeden z nich ulegnie destabilizacji, skóra będzie nadal chroniona przed promieniowaniem.

  • Filtry fizyczne odbijają światło słoneczne i dlatego pozostawiają widoczny biały ślad na skórze nawet po ich rozsmarowaniu. Zawierające je kosmetyki są tłuste.
  • Filtry chemiczne pochłaniają zaś promieniowanie słoneczne i neutralizują je. Szybciej jednak ulegają destabilizacji. Oznacza to, że filtr traci swoje właściwości ochronne wraz z upływem czasu lub że reaguje ze składnikami kosmetyków kolorowych, takimi jak np. talk zawarty w podkładach.

Kremy z filtrami są oznaczane za pomocą wskaźnika SPF wskazującego ochronę przed promieniowaniem UVB, oraz wskaźnika PPD (IPD lub PA+++), który oznacza ochronę przed promieniami UVA. Zazwyczaj ochrona przed UVA jest trzykrotnie niższa od wskazanego na opakowaniu SPF. Na rynku nie znajdziemy już kremów określanych jako „blokery”, ponieważ żaden nie zapewni nam stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem. Najwyższym oznaczeniem kremów z filtrami jest SPF 50+.

Krem przeciwsłoneczny należy nałożyć ok. 30 minut przed ekspozycją skóry na słońce. Twarz można opalać od 5 do 10 minut.

Naturalne opalanie twarzy na słońcu

Aby ładnie opalić twarz na słońcu trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Skóra twarzy jest cienka i wrażliwa, dlatego absolutną koniecznością jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Warto kupować te kremy, które przeznaczone są do smarowania twarzy. Przeważnie są niekomedogenne, co oznacza, że nie zatykają porów i nie tłuszczą skóry.

Aby krem odpowiednio chronił skórę, na twarz i szyję powinnyśmy nałożyć ok. 2 ml kosmetyku. Im więcej kremu, tym lepiej. Produktu nie nakładamy na powieki, by uniknąć podrażnień. Musimy jednak pamiętać o pokryciu kremem wszystkich znamion i pieprzyków. Ochronę twarzy uzupełniamy za pomocą pomadki do ust z filtrem UV. Jeżeli jesteśmy na plaży, krem przeciwsłoneczny powinnyśmy reaplikować starannie co ok. 2-3 godziny. Krem, który nie jest wodoodporny, należy nałożyć ponownie po kąpieli w morzu. Ponowna aplikacja jest konieczna także po wytarciu skóry ręcznikiem lub po spoceniu się. Ochronę oczu zapewniamy za pomocą kremu pod oczy z filtrem UV lub nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Krem z filtrem powinien zostać dobrany właściwie do fototypu skóry. Osoby o jasnej karnacji powinny używać kremów z filtrami SPF 30-50+.

Pamiętając o tym, że część kosmetyków kolorowych może destabilizować filtry, makijaż najlepiej jest nałożyć ok. 10-20 minut po aplikacji kremu. Kosmetyków pielęgnacyjnych nie nakładamy po nałożeniu kremu z filtrem. Na rynku dostępnych jest wiele podkładów, które mają filtry SPF 10 - nie zapewniają one jednak dobrej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ są zazwyczaj niskiej jakości i nie zawierają dostatecznej ilości filtra. Produktami, które łączą w sobie własności kryjące podkładu z ochroną zapewnianą przez kremy przeciwsłoneczne są koloryzujące kremy z filtrem. W przeciwieństwie do klasycznych kremów przeciwsłonecznych z filtrami fizycznymi - nie bielą skóry. Maskują niedoskonałości i nadają cerze zdrowy odcień. Często mają również składniki pielęgnujące, przez co ich skład zbliża się do kremów BB. Występują one w wielu odcieniach, który można dopasować do koloru skóry.

To ci się przyda

Jak przygotować twarz do opalania?

Jeśli chcesz równomiernie opalić twarz, wykonaj dzień wcześniej delikatny peeling i natłuść skórę ulubionym kremem nawilżającym. Nie zapominaj również o regularnym oczyszczaniu skóry. Zanim nałożysz kolejną warstwę kremu z filtrem, spryskaj skórę twarzy wodą termalną lub przetrzyj tonikiem, płynem micelarnym. Na opalanie twarzy poświęcaj kilka minut dziennie. Już 5-6 minut stałej ekspozycji na słońce wystarczy, by skóra twarzy zaczęła się czerwienić.

Opalanie twarzy bronzerem

Bronzery do opalania twarzy powinny mieć ciepły odcień, w przeciwieństwie do bronzerów do konturowania, które mają odcień zimny. Odcień produktu powinien być o 1-2 tony ciemniejszy od koloru skóry. Nakładamy je za pomocą dużego pędzla w miejsca, na które naturalnie pada słońce, czyli na górną część czoła, zewnętrzną część całej twarzy, górną część kości policzkowych, mostek nosa, podbródek i obojczyki. Produkt z brokatowymi drobinkami powinien być nakładany na wybrane części twarzy np. tylko na kości policzkowe. Bronzery sypkie nakładamy na przypudrowaną twarz, zaś kremowe bezpośrednio na podkład, bazę lub krem wyrównujący koloryt skóry. Pędzlem należy wyrównać ilość produktu przy linii włosów. Nie zapomnij również o szyi i uszach.

Jak szybko opalić twarz bronzerem? [wideo]

Źródło: maxineczka/youtube

Samoopalacz możesz nakładać dłonią, specjalną rękawicą lub pędzlem typu kabuki.

Jak opalić twarz samoopalaczem?

Kremy samoopalające i bronzerów są bezpieczną alternatywą dla kąpieli słonecznych. Balsamy samoopalające działają zazwyczaj delikatniej niż samoopalacze. Łączą efekt nawilżający z brązującym, a dzięki stopniowemu budowaniu opalenizny nie pozostawiają plam ani smug. Niektóre nakładać powinno się lateksową rękawiczką, do innych zaś wystarczy wacik kosmetyczny. Należy nakładać je na oczyszczoną, suchą skórę, którą wcześniej poddano peelingowi.

Podczas jednorazowej aplikacji wystarczy ilość produktu wielkości ziarnka grochu, który nakładamy na czoło, nos i policzki, a następnie rozprowadzamy równomiernie za pomocą okrężnych ruchów. Nie należy zapominać o uszach, szyi oraz przestrzeni za uszami. Po nałożeniu balsamu można przetrzeć wacikiem brwi, usta i linię włosów. Dla podtrzymania efektu należy powtarzać aplikację 2-3 razy w tygodniu. Niektóre dedykowane do twarzy balsamy i kremy samoopalające są niekomedogenne, co znaczy, że nie zapychają porów. Kosmetyki występują zazwyczaj w różnych odcieniach, dlatego powinnyśmy wybrać produkt odpowiedni do koloru skóry.

Jak nakładać samoopalacz na twarz? [wideo]

Źródło: misia3006/youtube