OCZYSZCZANIE TWARZY bez podrażnień

2017-07-25 15:50

Skóra twarzy jest delikatna i wrażliwa, dlatego nie powinno się jej myć mydłem, które wysusza i podrażnia. Zamiast tego można używać specjalnych, delikatnych produktów do oczyszczania skóry twarzy, które oprócz czystości zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, wyrównują pH i działają antybakteryjnie.

OCZYSZCZANIE TWARZY bez podrażnień
Autor: Thinkstockphotos.com Wybieraj kosmetyki do mycia, które mało się pienią - piana świadczy o obecności silnych detergentów.

Spis treści

  1. Oczyszczanie twarzy bez mydła
  2. Oczyszczanie okolic oczu
  3. Oczyszczanie skóry twarzy
  4. Oczyszczanie skóry twarzy a jej rodzaj.
  5. Ekodemakijaż - alternatywa dla tradycyjnego oczyszczania

Nawet jeśli się nie malujesz, nie zapominaj o dokładnym myciu twarzy – nie tylko wieczorem, ale także rano. Na skórze bowiem gromadzi się pot, łój i kurz, które zatykają pory. W efekcie skóra gorzej oddycha, pojawiają się brzydkie zaskórniki i krostki. Dlatego demakijaż to podstawowy zabieg pielęgnacyjny i jeśli wykonujesz go prawidłowo, cera jest świeża i pełna blasku.

Oczyszczanie twarzy bez mydła

Kostka mydła nie jest najlepsza nawet do częstego mycia rąk. Za bardzo je wysusza. A co dopiero mówić o twarzy. Podstawowym błędem, robionym przez bardzo wiele osób, jest mycie twarzy mydłem i wodą. Mydłem, które  zmienia pH skóry na zasadowe, z cementu międzykomórkowego wymywa substancje tłuszczowe i powoduje gwałtowne jej odwodnienie. Także sama woda, cieknąca z kranu, nie jest najzdrowsza, szczególnie dla suchej skóry.

Oczywiście nie wszystkie mydła powinny trafić do lamusa. Nadal w cenie są specjalistyczne np. mydła peelingujące lub antybakteryjne. Lepiej sięgnąć po specjalne mydła w płynie lub tzw. syndety, które nie odtłuszczają skóry i mają obojętne pH lub mydła przeznaczone do mycia twarzy, dostosowane do konkretnych potrzeb skóry.

Oczyszczanie okolic oczu

Wieczorny demakijaż zawsze zaczynaj od zmycia tuszu i cieni. Używaj preparatów przeznaczonych specjalnie do tego celu – są skuteczne, a przy tym łagodne i nie wysuszają delikatnego naskórka. Jeśli stosujesz tusz wodoodporny, wybierz płyn dwufazowy, bo doskonale usuwa nawet najbardziej trwały kosmetyk. Preparatem zwilż płatek kosmetyczny, przyłóż go na kilka sekund do zamkniętego oka, a następnie delikatnie przesuń płatek w dół i do wewnętrznego kącika oka. Powtórz to kilka razy, póki płatek nie będzie całkiem czysty.

Jeśli masz wrażliwe oczy i często w ich okolicach pojawiają się podrażnienia, zwróć szczególną uwagę na demakijaż. Usuwaj makijaż delikatnym środkiem, jak najszybciej to możliwe. Kolorowe kosmetyki podrażniają oczy, dlatego tuż po powrocie do domu z pracy lub z imprezy, dokładnie zmyj makijaż oczu.

Oczyszczanie skóry twarzy

Do wyboru masz różne środki myjące – mleczka, śmietanki, pianki, żele, syndety (myjące kostki bez mydła) – więc bez trudu znajdziesz kosmetyk odpowiedni do twojej cery. Nowoczesne preparaty nie tylko doskonale oczyszczają skórę, ale też ją pielęgnują: łagodzą podrażnienia, nawilżają, natłuszczają albo matują.

  • Wybrany kosmetyk nanieś na twarz i szyję (jeśli używasz pianki lub żelu, przedtem zwilż skórę wodą) i delikatnie masuj kolistymi ruchami. Dzięki temu nagromadzone na skórze zanieczyszczenia łatwiej się rozpuszczą i poprawi się krążenie. Policzki masuj od nosa ku skroniom, czoło w kierunku włosów, szyję ku górze. Nie zapomnij o ustach – masuj je, zataczając małe kółeczka, i dbaj, by nie rozciągać skóry. Potem spłucz kosmetyk letnią wodą, najlepiej przegotowaną.

Dermatolodzy doradzają opłukanie twarzy wodą także po użyciu mleczka lub śmietanki, bo dzięki temu na skórze nie zostają resztki kosmetyków, które mogłyby blokować pory.

Czystą, osuszoną twarz przetrzyj tonikiem – usuniesz wszelkie pozostałości środków myjących, ukoisz skórę i przywrócisz jej właściwe pH. Obficie nasącz tonikiem płatek kosmetyczny i natrzep nim twarz lub przykładaj do skóry i lekko dociskaj. Poczekaj, aż kosmetyk się wchłonie, i dopiero wtedy rozprowadź odpowiedni krem.

Oczyszczanie skóry twarzy a jej rodzaj.

    Demakijaż cery tłustej. Cera tłusta lubi płyny beztłuszczowe, antybakteryjne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 4,5–5,5). Świetnie usuwają one nadmiar sebum i zwężają pory, dzięki czemu mają dodatkowo właściwości matujące. Jednocześnie nie odtłuszczają nadmiernie. To duża zaleta, bo nawet tłustej cery nie wolno przesuszyć – odwodniona zaczyna produkować łój ze zdwojoną siłą.

      Demakijaż cery suchej. Skórze suchej należy się delikatna pianka nawilżająca, która zawiera nieco lipidów lub olejek. Nie powinna mieć ona wielu substancji zapachowych. Sucha skóra (niekiedy też mieszana) jest zwykle wrażliwa, bywa nawet skłonna do alergii i takie „ulepszacze” zdecydowanie jej nie służą. Podobnie jest, gdy masz kruche naczynka.

      Demakijaż cery mieszanej. Z kolei cera mieszana to takie „dwa w jednym”. Na szczęście na rynku i dla niej znajdą się kosmetyki. Noszą one nazwę normalizujących – nawilżą oraz zregenerują suche partie i przystopują łojotok tłustych fragmentów.

        Demakijaż cery wrażliwej. Do cery wrażliwej wybierz płyn micelarny. Nanosi się go na twarz wacikiem. Skutecznie, choć delikatnie rozpuści nawet wodoodporne kosmetyki, nie naruszając hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry ani jej nie wysuszając. Cerę naczynkową traktuj jako nadzwyczaj wrażliwą. Dla niej są przeznaczone specjalne serie kosmetyków.

          Demakijaż skóry naczynkowej wymaga użycia przeznaczonych specjalnie dla niej serii kosmetyków. Takich, które poprawią mikrokrążenie skóry, zmniejszą widoczne już zaczerwienienia i rozszerzone naczynka i obrzęki. Warto zwrócić uwagę, by dany kosmetyk nie zawierał parabenów, ponieważ dodatkowo podrażniają one skórę, powodują jej zaczerwienienie i pieczenie.

            Ekodemakijaż - alternatywa dla tradycyjnego oczyszczania

            Jednym ze sposobów na zmycie makijażu samą wodą jest rękawica Glov. Dzięki zastosowaniu specjalnego mikrowłókna o właściwościach elektrostatycznych przyciąga i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Rękawica zmywa cały makijaż, również wodoodporny i o przedłużonej trwałości: podkład, eyeliner, tusz, pomadkę, a także sebum, kurz i inne zanieczyszczenia. Nie zmienia pH skóry, nie jest więc konieczne przywracanie prawidłowego pH tonikiem. Po użyciu trzeba ją przepłukać wodą z mydłem i pozostawić do wyschnięcia.

            Innym sposobem jest gąbka konjac, wytwarzana z korzeni azjatyckiej byliny (robi się z nich także makaron). Z początku twarda, po namoczeniu mięknie i dobrze usuwa zanieczyszczenia i sebum. Ale trzeba użyć jej wraz z żelem myjącym. Po użyciu dobrze odciskamy i wieszamy w przewiewnym miejscu. Dostępne są gąbeczki z różnymi dodatkami, np. węglem, glinką, zieloną herbatą.

            Innym pomocnym przy demakijażu gadżetem jest wykonana z bawełny ściereczka muślinowa, której można używać wraz z olejkiem, aby dokładnie usunąć makijaż, zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Rękawice i gąbeczki trzeba wymieniać co 3 miesiące, natomiast ściereczka starczy na dłużej (trzeba ją regularnie prać). Dodatkowo działają jak lekki peeling i poprawiają krążenie w skórze. Warto je wypróbować zwłaszcza wtedy, gdy borykasz się z alergiami i wrażliwą skórą, ponieważ ograniczają one liczbę preparatów i substancji, które mogą wywołać reakcję skóry. Spodobają się też wszystkim dbającym o ekologię (redukujemy odpady). Przydadzą się także w podróży, kiedy liczy się lekkość bagażu.

            miesięcznik "Zdrowie"