Mężczyzna zadbany. Jakie kosmetyki powinien stosować mężczyzna

2012-11-26 14:51

Kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn jest w drogeriach coraz więcej. Nie zawsze jednak mężczyźni potrafią wybrać odpowiednie kosmetyki dla siebie.

Mężczyzna zadbany. Jakie kosmetyki powinien stosować mężczyzna
Autor: thinkstockphotos.com Kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn jest w drogeriach coraz więcej.

Mnogość kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn często stwarza problemy: panowie kiepsko znają się na różnych "mazidłach", a w obawie przed posądzeniem o zniewieścienie rzadko proszą personel sklepu o radę i dlatego często wychodzą z niego z pustymi rękami. Warto jednak zadbać, by na półce w łazience znalazło się choć kilka najważniejszych męskich kosmetyków, które umożliwią prawidłową pielęgnację i pomogą zaradzić najczęstszym problemom urodowym.

Golenie bez podrażnień

Codzienna walka z zarostem naraża skórę na podrażnienia. Dlatego ważne, by żel lub pianka do golenia zawierały składniki, które nawilżą i podziałają kojąco, np. aloes, masło kakaowe, pantenol. Po nałożeniu kosmetyku trzeba chwilę odczekać, by zdążył on zmiękczyć zarost, wtedy jest mniejsze ryzyko podrażnienia. Natomiast po goleniu - zastosować nawilżający balsam lub mleczko, które mają też właściwości dezynfekujące i łagodzące. Jeśli zaś wodę, to koniecznie bez alkoholu, który wysusza naskórek.

Delikatna pielęgnacja skóry twarzy

Mężczyźni zwykle myją twarz mydłem - tylko wtedy mają wrażenie, że skóra jest dokładnie oczyszczona. Niestety, mydło ma odczyn zasadowy (pH ok. 10), a skóra kwaśny (pH ok. 5,5) - po umyciu pH skóry rośnie i zwiększa się przepuszczalność warstwy rogowej. Konsekwencją tego jest nasilona ucieczka wody ze skóry, co daje uczucie ściągnięcia i pieczenia. Podwyższone pH stwarza też korzystne warunki do rozwoju patogennych organizmów bytujących na skórze, a z drugiej strony ułatwia ich wnikanie w głębsze warstwy naskórka - w efekcie może to prowadzić do różnych stanów zapalnych i wyprysków. Jakie jest wyjście? Mydło należy zastąpić żelem lub pianką do mycia twarzy, które doskonale usuwają zanieczyszczenia ze skóry, nie naruszając jej warstwy ochronnej i nie zmieniając odczynu pH.
Niestety, większość mężczyzn uważa, że poranne golenie jest równoznaczne z myciem. Ale przynajmniej wieczorem, po całym dniu, trzeba oczyścić twarz, potem zaś nałożyć odrobinę kremu. Panowie nie akceptują kosmetyków o ciężkiej konsystencji, dlatego dla nich przeznaczone są lekkie emulsje lub preparaty żelowe - szybko się wchłaniają, nie pozostawiając tłustej warstwy. Dobrze, by miały substancje zwalczające wolne rodniki - witaminę C i E, krzem, bioflawonoidy. Natomiast rano warto sięgnąć po krem zawierający dodatkowo filtry przeciwsłoneczne.
Problemem wielu mężczyzn są cienie i worki pod oczami - czasem bywa to dziedziczne, ale częściej jest skutkiem niehigienicznego trybu życia. Dlatego przyda się też preparat zawierający np. arnikę, świetlik, zieloną kawę. Na potrzeby męskiej skóry kosmetyki pod oczy mają lekką formułę, najczęściej fluidów lub beztłuszczowych żeli, dzięki czemu szybko się wchłaniają i skóra może oddychać.

Dezodoranty dla mężczyzn

Dobry dezodorant – pod pachy i do stóp - to absolutnie podstawowy kosmetyk. Dla osób pocących się dość intensywnie i tych, którym szczególnie zależy na zachowaniu świeżego wyglądu, najlepsze są antyperspiranty. To kosmetyki blokujące aktywność gruczołów potowych, czasem nawet na dłużej niż dobę.

Preparaty przeciw wypadaniu włosów u mężczyzn

Za postępującą utratę włosów najczęściej winę ponosi testosteron (dokładnie jego pochodne, dihydrotestosteron - DHT), który działa na mieszki włosowe i sprawia, że zamiast mocnych włosów zaczynają one produkować słabsze i cieńsze. Najpierw widać to w okolicach skroniowoczołowych, gdzie tworzą się zakola. Włosy mogą też przerzedzać się nad czołem i na szczycie głowy, natomiast na obwodzie ich liczba zmniejsza się nieznacznie. Najskuteczniejszym środkiem hamującym wypadanie włosów i pobudzającym ich odrost jest finasteryd, związek blokujący przemianę testosteronu w DHT. Kuracja wymaga cierpliwości i jest kosztowna (kilkaset złotych miesięcznie). Są także inne preparaty hamujące wypadanie włosów - toniki i fluidy do wcierania, które najlepiej jest stosować łącznie np. z szamponem poprawiającym ukrwienie skóry głowy. Pierwsze efekty można zaobserwować dopiero po 3-5 miesiącach.

miesięcznik "Zdrowie"