Maseczka na twarz: domowa maseczka do różnych typów cery

2018-10-22 9:41

Maseczka na twarz jest jedną z najstarszych metod pielęgnacji skóry. Nawet dziś trudno znaleźć skuteczniejszy sposób odświeżenia i odżywienia skóry. Trzeba tylko dobrać odpowiednią maseczkę na twarz do swojego rodzaju cery. Sprawdź, jak wykonać domową maseczkę do cery tłustej, mieszanej, suchej i wrażliwej.

Maseczka na twarz do różnych typów cery [PRZEPISY]
Autor: Thinkstockphotos.com Domową maseczkę do twarzy należy dobrać według jej indywidualnych potrzeb. Komponuj składniki maski, by maksymalnie wykorzystać ich dobroczynne właściwości.

Spis treści

  1. Maseczka na twarz do cery suchej
  2. Maseczka na twarz do cery tłustej
  3. Maseczka na twarz do cery mieszanej
  4. Maseczka na twarz do cery wrażliwej
  5. Jak wzmocnić działanie domowej maseczki?
  6. Jak i kiedy nakładać maseczki na twarz?

Maseczki nakładaj rownież na szyję, której skóra ma mało gruczołów łojowych, jest przesuszona i szybciej się starzeje.

Maseczka na twarz to sposób dbania o cerę, który znały już starożytne Egipcjanki. Nakładały na skórę drożdże, by wyleczyć trądzik. Nasze prababcie rozjaśniały i nawilżały cerę okładem ze świeżego ogórka. Wiedziały, że maseczka na twarz przywraca jej blask, świeżość, a może też wyrównać niedoskonałości. To dlatego, że karmi skórę odżywczymi substancjami i usuwa zanieczyszczenia.

Maseczka działa o wiele intensywniej niż krem, dlatego stosujemy ją rzadziej. Po jej nałożeniu podwyższa się temperatura skóry, poprawia mikrokrążenie i dzięki temu odżywcze substancje łatwiej przenikają przez naskórek. Pod wpływem ciepła wydziela się też pot, z którym usuwane są toksyny. Natomiast w czasie zmywania preparatu pozbywamy się sebum i martwych komórek naskórka. Efekty działania widoczne są już po 5-10 minutach i zwykle na ten czas nakładamy maseczkę.

Maseczka na twarz do cery suchej

Cera sucha potrzebuje preparatów silnie nawilżających i odżywiających, czyli zawierających m.in. białko, wyciągi z alg morskich i substancje mineralne, które wzmacniają naturalną wodno-tłuszczową ochronę naskórka i zatrzymują w nim wilgoć. Najskuteczniejsze, bo najbogatsze w substancje odżywcze są algi zmikronizowane, czyli dobrze wysuszone. Można je kupić w drogeriach. Po wymieszaniu alg z wodą otrzymamy silnie działającą maseczkę, która nawilży skórę i zwęzi pory. Ma tylko jedną wadę – wygląda jak błoto i nieprzyjemnie pachnie.

W pielęgnacji skóry suchej dobrze sprawdzają się też maseczki na twarz z witaminą E, odpowiedzialną za młodość skóry.Jak stosować maseczkę z alg? Codziennie można stosować delikatne maseczki gotowe lub 1-2 razy w tygodniu maseczki z alg zmikronizowanych przygotowane w domu.

Maseczka na twarz do cery tłustej

Cera tłusta wymaga masek o działaniu oczyszczającym, łagodnie dezynfekującym, ściągającym pory i regulującym wydzielanie łoju. W ich skład wchodzą zazwyczaj glinki kosmetyczne: glinka zielona, glinka biała i glinka żółta. Mają właściwości bakteriobójcze, przyspieszają gojenie wyprysków, zmniejszają łojotok, nie podrażniają.

Można kupić samą glinkę do wymieszania z wodą lub gotowy kosmetyk z jej dodatkiem. Cerze łojotokowej dobrze zrobią też maseczki z wyciągiem z ziół, np. oczaru wirginijskiego. Świetnie sprawdzi się też olejek z drzewa herbacianego, działa ściągająco i antybakteryjnie.

Maseczki do cery suchej stosuj średnio 1-2 razy w tygodniu. Jeśli masz wypryski, wystrzegaj się masek silnie nawilżających. Niepotrzebnie rozpulchnisz cerę, a odżywcze substancje będą prawdziwą pożywką dla bakterii.

Jeśli jesteś alergikiem, unikaj maseczek z rumiankiem - często uczula.

Maseczka na twarz do cery mieszanej

Cera mieszana jest wyjątkowo wymagająca. Potrzebuje zarówno składników, które zatrzymują wodę, jak też lekko wysuszających. Dlatego najlepiej stosować dwa rodzaje maseczek: ściągającą na przetłuszczające się partie twarzy i nawilżającą - na przesuszone. Natomiast papkę ze zmikronizowancyh alg można położyć na całą twarz.

Maseczkę z alg można stosować nawet kilka razy w tygodniu, a przynajmniej 1-2 razy. Na przetłuszczające się partie twarzy i krostki na dekolcie najlepiej położyć maseczkę antybakteryjną i zmyć w tym samym czasie.

Maseczka na twarz do cery wrażliwej

Wrażliwa cera najbardziej lubi maski łagodzące podrażnienia: pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ściągania. Działanie takie zapewnia dodatek termalnych wód leczniczych, np. z Vichy czy Iwonicza Zdroju. Dobrze działają też maseczki z błota z Morza Martwego oraz wzbogacone wyciągami roślinnymi, np. z aloesu czy dziegciu (łagodzą podrażnienia) i miłorzębu japońskiego (obkurczają naczynka).

Łagodzące maseczki można nakładać na wrażliwą skórę codziennie lub wtedy, gdy pojawi się uczucie suchości, ściągnięcia lub podrażnienia.

Ważne

Jak wzmocnić działanie domowej maseczki?

W gabinecie kosmetycznym działanie maski wzmacnia się ciepłym kompresem. To samo możesz zrobić w domu. Nałóż na skórę grubą warstwę preparatu. Następnie przykryj twarz ligniną, potem cienką folią spożywczą, a na to połóż ogrzany ręcznik. Po 10 minutach zdejmij kompres i zetrzyj delikatnie resztki niewchłoniętej maski ligniną lub zmyj letnią wodą. Zrezygnuj z zabiegu, jeśli masz cerę naczynkową. Kompres rozgrzewa, a to powoduje rozszerzanie się naczyń.

Jak i kiedy nakładać maseczki na twarz?

  • Przed maseczką zrób delikatny peeling – wtedy substancje odżywcze łatwiej wnikną w skórę.
  • Maseczkę nakładaj na umytą twarz. Omijaj okolice oczu i ust – tam skóra jest bardzo delikatna.
  • Przed wielkim wyjściem nie eksperymentuj z maseczką, której używasz pierwszy raz. Może się okazać, że z powodu uczulenia nigdzie nie pójdziesz.
  • Najlepsza pora na maseczkę to godz. 18. Naukowcy obliczyli, że skóra przed nocą rozluźnia się i zaczyna powoli regenerować.
  • Maseczki lepiej się wchłaniają w wilgotnym i ciepłym otoczeniu, czyli np. podczas relaksującej kąpieli w wannie.

miesięcznik "Zdrowie"