Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?

2015-11-20 15:02

Systematycznie wykonywany masaż twarzy poprawia stan skóry i utrzymuje ją w dobrej kondycji. A połączony z umiejętnie dobranym kosmetykiem w widoczny sposób ujmuje lat.

Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?
Autor: Thinkstockphotos.com Automasaż twarzy poprawia przepływ krwi i limfy. Regularny masaż twarzy odmłodzi skórę, wyprasuje zmarszczki i poprawi koloryt cery.

Spis treści

  1. Masaż twarzy - uciskanie czy głaskanie?
  2. Jak zrobić masaż twarzy w domu?
  3. Automasaż twarzy. W którym kierunku masować poszczególne partie twarzy?
  4. Jak wygląda liftingujący masaż twarzy?

W ostatnim czasie masaż twarzy stał się mniej istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Stało się tak z powodu rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej i korzystania ze specjalistycznej aparatury mającej nam zapewnić młody, piękny wygląd. Tylko nieliczne firmy kosmetyczne opracowały autorskie, specjalistyczne masaże, które stanowią istotę zabiegu poprawiającego kondycję skóry, a częstokroć też alternatywę dla zabiegów z użyciem aparatury.

Sam masaż twarzy powinien być stosowany codziennie, przy każdej aplikacji kremu, zmywaniu makijażu, pielęgnacji skóry twarzy. Masaż twarzy nie tylko usprawnia wchłanianie się kosmetyków, ale również pobudza krążenie krwi i limfy, poprawia koloryt skóry i działa przeciwzmarszczkowo.

Masaż twarzy - uciskanie czy głaskanie?

Na twarzy znajduje się 10 mięśni odpowiedzialnych za mimikę. Inaczej niż na innych częściach ciała, mięśnie te przyczepione są bezpośrednio do skóry i każda mina, grymas powodują napięcie mięśni i marszczenie się skóry, które z czasem się utrwalają. W dodatku z wiekiem skóra traci gęstość i elastyczność, co w sumie sprawia, że twarz traci młody wygląd.

Masaż nie cofnie wszystkich niekorzystnych zmian, ale naprawdę może zdziałać cuda. W masażach odmładzających wykorzystuje się różne techniki, np. refleksologiczny ucisk określonych punktów łączy się z oklepywaniem – w efekcie ustępują zastoje limfatyczne i obrzęki, poprawia się mikrokrążenie, a tym samym odżywienie i koloryt skóry. Niektóre takie masaże bywają dość silne i nawet bolesne. Ale nawet tylko głaskanie skóry przynosi przyjemne odprężenie, rozluźniają się przykurczone mięśnie, zmarszczki stają się mniej widoczne i łagodnieją rysy.

Jak zrobić masaż twarzy w domu?

Odmładzający masaż najlepiej robić wieczorem, po starannym demakijażu i nałożeniu odżywczego kremu. Najprostsza technika to wykonywanie palcem wskazującym (lub także środkowym) małych kółeczek na skórze zgodnie z przebiegiem mięśni – w kierunku od środka twarzy na zewnątrz i lekko ku górze.

  • Masaż wokół oczu zacznij od wewnętrznego kącika, przez górną powiekę, do kącika zewnętrznego i przez dolną powieką znów do kącika zewnętrznego. Powtórz to, tym razem uciskając skórę raz przy razie wokół oczu na linii oczodołu.
  • Czoło masuj od linii między brwiami, przesuwając palce jednocześnie do góry i ku skroniom.

Automasaż twarzy. W którym kierunku masować poszczególne partie twarzy?

Masaż twarzy. Jak zrobić przeciwzmarszczkowy, ujędrniający masaż twarzy?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak zrobić masaż twarzy? Kierunki, w których należy masować skórę twarzy, by ujędrnić ją i poprawić ukrwienie.
3,5 kg - tyle waży twoja skóra. To najcięższy narząd w ciele człowieka, ponad dwukrotnie cięższy od mózgu.

Jak wygląda liftingujący masaż twarzy?

Wśród masaży liftingujących wyróżnia się Thalgolift – masaż na mięśniach twarzy opracowany z pomocą chirurga plastycznego i opatentowany. Jest intensywny, a jego efekt naprawdę zaskakuje, o czym przekonałam się na własnej skórze.

– Efekt jest wynikiem tego, że masowana jest nie tylko skóra i tkanka podskórna, ale przede wszystkim same mięśnie twarzy – wyjaśnia Iza Rosińska, kosmetolog firmy Thalgo w warszawskim salonie New Look. – Trzeba chwytać palcami poszczególne mięśnie twarzy oraz podbródka i szybkimi ruchami masować je zgodnie z ich ułożeniem, ale w kierunku przeciwnym do działania grawitacji, czyli ku górze. To likwiduje przykurcze mięśni, przywraca im elastyczność, poprawia dotlenienie skóry, pobudza ją do odnowy. Jednocześnie specjalnie opracowanymi ruchami „rozprasowuje się” każdą zmarszczkę.

Masaż wykonywany jest po wcześniejszym oczyszczeniu skóry peelingiem i nałożeniu serum z fitohormonami, które nie natłuszcza skóry, a więc nie powoduje poślizgu utrudniającego chwytanie mięśni twarzy. Zabieg jest dosyć bolesny, ale trwa tylko 15-20 minut. Ponieważ nie bardzo wierzyłam w jego skuteczność, pani Iza wykonała go najpierw na połowie twarzy i pozwoliła mi zobaczyć efekt w lusterku. Po masowanej stronie skóra była mocno zaróżowiona i jakby wypełniona od środka – kącik ust uniesiony, zniknęła bruzda między nim a nosem, uniesiona była również powieka i wyraźnie wygładzona zmarszczka między brwiami.

– Choć efekt jest spektakularny już po jednym zabiegu, najlepiej powtórzyć go kilka razy – twierdzi pani Iza. – Masaż, także ten, który można zrobić sobie samodzielnie w domu, zawsze jest dobrodziejstwem dla skóry, bo poprawia w niej krążenie i relaksuje mięśnie, likwiduje zastoje limfy oraz obrzęki. Trzeba jednak pamiętać, że domowych masaży nie wykonuje się na mięśniach twarzy, tylko na skórze, należy więc robić je delikatnie, by nie rozciągać skóry i nie przysporzyć sobie nowych zmarszczek.

miesięcznik "Zdrowie"