Jak opóźnić proces STARZENIA się skóry

2009-07-28 16:41

Pierwsze oznaki upływającego czasu widoczne są na skórze. Najszybciej są widoczne na szyi i dekolcie, ale najczęściej zwalczamy te na twarzy. Starasz się walczyć z oznakami starzenia się skóry za wszelką cenę, a naukowcy i kosmetolodzy dają ci do tej walki coraz lepszą broń.

Jak opóźnić proces STARZENIA się skóry
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nieuchronne przemiany - proces starzenia się skóry
  2. Koktajle młodości opóźnią proces starzenia się skóry
  3. Codzienny rytuał spowolni starzenie się
  4. Ekstrawzmocnienie
  5. Włosy też się starzeją

Choć za proces starzenia się skóry odpowiedzialne są przede wszystkim geny, to o jej wyglądzie i kondycji decyduje codzienna pielęgnacja. Jeśli więc nawet twoja babcia i mama dość szybko nabawiły się zmarszczek, ty możesz znacznie dłużej cieszyć się gładką skórą. Twoja bronią są kosmetyki. Dobry krem może zapewnić skórze to, czego na danych etapie życia najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki tych składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie. I w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące. Ale żeby wybrać właściwy kosmetyk, musisz najpierw poznać zmiany zachodzące w skórze i jej potrzeby.

Nieuchronne przemiany - proces starzenia się skóry

Skóra zaczyna się starzec wkrótce po dwudziestych urodzinach! Już wtedy zaczyna obniżać się poziom hormonów mających wpływ m.in. na regeneracje komórek. Jednak głównymi sprawcami przyspieszonego starzenia się są wolne rodniki – niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego, stresu. Powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów, a także włókien kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, bo skóra stale się odnawia – w ciągu 28 dni nowe komórki zastępują stare. Ale z czasem ten cykl regeneracji coraz bardziej się wydłuża. Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość – w ślad za tym zmniejsza się elastyczność i pojawiają drobne zmarszczki, najszybciej w okolicach oczu i ust. Stopniowo skóra staje się coraz cieńsza, za to warstwa rogowa naskórka coraz grubsza i szorstka. Zaburzeniu ulega wydzielanie melaniny i pojawiają się plamy pigmentacyjne, zmienia się krążenie we włośniczkach, co prowadzi do kruchości naczyń włosowatych. Włókna elastynowe i kolagenowe ulęgają degradacji i stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, a to pogłębia suchość skóry i przysparza głębokich zmarszczek.

Koktajle młodości opóźnią proces starzenia się skóry

Starzeniu podlega cała skóra, ale dla większości kobiet najważniejsze są zmiany zachodzące na twarzy. Mimo że upływ czasu najszybciej widać na szyi i dekolcie, to preparaty przeznaczone do pielęgnacji twarzy stanowią największą pozycje w wydatkach na kosmetyki. Co zatem powinien zawierać krem, by opóźniał niekorzystne procesy zachodzące w skórze i naprawiał jej uszkodzenia?

  • Po trzydziestce – wybieraj kosmetyki bogate w związki neutralizujące wolne rodniki, np. kompozycje witaminy A, C, E. Pożądane są także składniki zatrzymujące wodę w naskórku i przywracające równowagę wodno-lipidowa, np. gliceryna, kwas hialuronowy, glicerol. Szukaj też substancji tłuszczowych uszczelniających naskórek. Często są to ceramidy, oleje roślinne. W kremach na noc pożądany jest koenzym Q10 i retinol, które stymulują odnowę skóry. Natomiast obowiązkowym składnikiem kremów na dzień – niezależnie od wieku – są filtry przeciwsłoneczne, bo to głównie promienie UV są odpowiedzialne za przedwczesne zmarszczki.

  • Po czterdziestce – warto dodatkowo szukać kwasów owocowych i pochodnych kwasu witaminy A (retinoidy), bo wzmagają odnowę komórek i ułatwiają wchłanianie substancji pielęgnujących, wyrównują koloryt cery. W odnowie mogą pomóc też proteiny, peptydy. Choć całkiem nie wygładzą głębokich zmarszczek, zwiększą napięcie skóry i pobudzą produkcję włókien kolagenowych.
  • Po pięćdziesiątce – dobrym wsparciem są fitohormony (np. genisteina sojowa, folacyna). Uzupełniają niedobór estrogenów w skórze, poprawiają jej nawilżanie i napięcie. Równie cennym składnikiem jest kolagen i kwasy owocowe. Warto też szukać kremów z wapniem (poprawią strukturę skóry) i oczywiście zestawem antyoksydantów.
  • Po sześćdziesiątce – wybieraj kremy wzbogacone w proteiny sojowe. Wzmacniają one barierę lipidową, wygładzają, hamują absorpcję toksycznych dla skóry substancji. Pożądanym składnikiem jest też kwas hialuronowy (silnie nawilża) i kofeina (regpuje mikrocyrkpację krwi). W kremach na noc warto szukać kwasów owocowych i retinolu, które rozjaśniają plamy pigmentacyjne i aktywują odbudowę zdrowych komórek.
  • Codzienny rytuał spowolni starzenie się

    Cera nie lubi mydła, bo niszczy płaszcz lipidowy i wysusza naskórek. Dlatego do mycia twarzy używaj empsji bez mydła, płynu micelarnego lub mleczka i toniku. Wieczorny demakijaż rób bardzo starannie, by przez noc skóra mogła się regenerować. Procesy odnowy najbardziej intensywne są między północą a 6 rano. Na noc stosuj więc bardzo odżywcze kremy. Specjalnej troski wymaga cienka skóra wokół oczu. Do jej pielęgnacji przeznaczone są kosmetyki o lekkiej konsystencji, np. z retinolem, który daje efekt wygładzający i rozjaśniający.

    Ekstrawzmocnienie

    Czasem, zależnie od potrzeb skóry, warto sięgnąć po kosmetyk zawierający skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające – serum lub jednorazowe ampułki. Dobre efekty daje też domowa mikrodermabrazja. To rodzaj intensywnego peelingu, po którym skóra lepiej chłonie odmładzające substancje z kremów i maseczek.

    Ważne

    Włosy też się starzeją

    Stopniowo zmniejsza się liczba cebulek włosowych. Zwykle po czterdziestce włosy stają się matowe, słabsze, łamliwe, stopniowo zanika pigment i pojawia się siwizna. Siwienie przyśpiesza wystawianie włosów na słońce, niezdrowa dieta, stres (komórki produkujące barwniki wywodzą się z układu nerwowego i na odbierane przez system nerwowy bodźce, takie jak napięcie i stres, reagują zaburzeniami w ich wytwarzaniu). Po 50. roku życia u niektórych kobiet pojawia się nadmierne owłosienie na brodzie,u mężczyzn na uszach i w nosie. To wynik zaburzeń hormonalnych. Rzedną brwi i rzęsy.

    Rada dla ciebie: Białe pieczywo zastąp razowym, jedz rośliny strączkowe, drób, ryby, kaszę gryczaną (dostarczają witamin z grupy B, aminokwasów oraz krzemu, cynku, miedzi, które poprawiają kondycję włosów i paznokci). Chroń włosy przed słońcem, chlorowaną wodą i dymem nikotynowym.

    miesięcznik "Zdrowie"