Składniki kremów dla dojrzałej skóry. Właściwości retinolu, kwasu hialuronowego, peptydów

2017-01-25 15:48

Nowoczesne kosmetyki przeciwzmarszczkowe do pielęgnacji twarzy to połączenie od dawna znanych ze skuteczności substancji z najnowszymi odkryciami biologii i chemii. Krem przeciwzmarszczkowy do twarzy powinien zawierać aktywne składniki: retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy, komórki macierzyste, telomery, akwaporyny i witamina C.

Składniki aktywne w kremie przeciwzmarszczkowym dla dojrzałej skóry
Autor: Thinkstockphotos.com Krem przeciwzmarszczkowy do twarzy, by skutecznie nawilżał, ujędrniał skórę, wygładzał zmarszczki, powinien zawierać aktywne składniki

Spis treści

  1. KWAS HIALURONOWY - nawilża i ujędrnia skórę
  2. KOMÓRKI MACIERZYSTE - pobudzają odnowę skóry
  3. WITAMINA C - hamuje procesy starzenia
  4. KOENZYM Q10 - zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry
  5. TELOMERY - opóźniają starzenie się skóry
  6. BIAŁKA AKWAPORYNY - nawilżają skórę od wewnątrz
  7. PEPTYDY - wygładzają zmarszczki

Retinol -

Jest to jedna z postaci witaminy A. Należy do nielicznych (obok witaminy C), których odmładzające działanie na skórę zostało udowodnione naukowo. Retinol ma zdolność pobudzania skóry do budowy grubszego naskórka. Wzmaga biosyntezę kolagenu i odbudowę zniszczonych włókien elastyny, poprawiając jędrność i elastyczność skóry. Wpływa regulująco na pracę gruczołów łojowych i w ten sposób zapobiega trądzikowi.

Retinol jest też silnym przeciwutleniaczem niwelującym szkodliwe działanie wolnych rodników. Jest popularnym składnikiem kosmetyków odmładzających. Stymuluje też złuszczanie martwych komórek naskórka, więc skóra wygląda promiennie, mniej się przetłuszcza, a plamy posłoneczne są mniej widoczne.

KWAS HIALURONOWY - nawilża i ujędrnia skórę

Kwas hialuronowy jest znanym od dawna polisacharydem naturalnie obecnym w organizmie, szczególnie duże jego ilości występują w skórze. Ma wyjątkową zdolność wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi niczym magnes przyciągnąć do siebie aż 250 cząsteczek wody, dzięki czemu skóra jest dobrze nawilżona i elastyczna, ma odpowiednią gęstość i sprężystość.

Kwas w medycynie estetycznej pozyskuje się przez zmodyfikowane genetycznie bakterie Streptococcus equi w procesie fermentacji mikrobiologicznej.

Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w tkankach maleje i skóra traci młodzieńczy wygląd. Kwas hialuronowy w kosmetykach jest króluje już od kilku lat. Co prawda, działa tylko w naskórku, ale skutecznie magazynuje w nim wodę i w ten sposób doskonale go nawilża, a ponadto wypełnia drobne zmarszczki.

KOMÓRKI MACIERZYSTE - pobudzają odnowę skóry

To komórki mające zdolność przekształcenia się w każdy rodzaj komórek i o nieograniczonych możliwościach podziału. Dzieląc się, dają początek nowym, które zastępują stare, i dzięki temu organizm się regeneruje. Jednak z wiekiem ich ilość i tempo podziału spadają. Odkrycie roli komórek macierzystych zainteresowało kosmetologów, bo przecież zmarszczki to wynik uszkodzeń i ubytków tkanki tworzącej „rusztowanie” skóry. Istnieją już na rynku kosmetycznym preparaty, które chronią komórki macierzyste znajdujące się w skórze przed starzeniem się, dzięki czemu mogą dać początek wielu następnym komórkom. Skóra odzyskuje zdolność odbudowy zniszczonych z wiekiem struktur i zmarszczki ulegają spłyceniu.

WITAMINA C - hamuje procesy starzenia

Choć nie jest nowością, to dopiero od niedawna w pełni wykorzystuje się ją w kosmetykach. Stało się to możliwe, odkąd udało się witaminę C ustabilizować, czyli zapobiec jej rozpadowi pod wpływem powietrza, światła, temperatury. Drugim koniecznym warunkiem było opracowanie nośników tej witaminy – mikroskopijnych liposomów i nanosomów – zapewniających jej przenikanie w głąb skóry. Działa ona bowiem tylko na żywe komórki, czyli te położone poniżej warstwy rogowej naskórka lub głębiej, tam gdzie są włókna kolagenu i elastyny. Jako silny antyutleniacz chroni je przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C o odpowiednio wysokim stężeniu (co najmniej 5 proc.) daje znakomite efekty odmładzające. Pobudzona zostaje m.in. produkcja kolagenu i drobne zmarszczki mogą całkowicie zniknąć. Witamina przyśpiesza regenerację naskórka, co prowadzi do likwidacji przebarwień po opalaniu. Dzięki lepszej syntezie kolagenu wzmocnione zostają naczynka krwionośne, więc zmniejsza się skłonność do ich pękania i poprawia się koloryt skóry.

KOENZYM Q10 - zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry

To związek obecny w każdej komórce, odpowiedzialny za ich metabolizm – stymulując regenerację komórek, sprawia, że skóra dłużej zachowuje jędrność. To również jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Niedawno dowiedziono, że koenzym Q10 w połączeniu z witaminą E odtruwa komórki i hamuje powstawanie wolnych rodników pod wpływem słońca. Ponieważ z wiekiem komórki wytwarzają coraz mniej koenzymu Q10, stosowanie kosmetyków, które go zawierają, chroni kolagen i elastynę przed niszczycielskimi promieniami UV i pobudza produkcję nowych włókien.

TELOMERY - opóźniają starzenie się skóry

Telomery to specyficzne „czapeczki” na końcach chromosomów – bez nich chromosomy skracałyby się przy każdym kolejnym podziale komórek. Telomery, chroniąc chromosomy, same ulegają systematycznemu skracaniu. Są więc swoistym zegarem molekularnym, który odmierza, ile razy komórka może się podzielić. Odkrycie mechanizmu działania telomerów (Nagroda Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny) pozwoliło lepiej poznać proces starzenia się organizmu. Otworzyło też możliwości do poszukiwania sposobów opóźnienia tego procesu.

BIAŁKA AKWAPORYNY - nawilżają skórę od wewnątrz

Tak nazwano białka, które tworzą kanaliki w błonie komórkowej umożliwiające przepływ wody między komórkami. Odkrycie akwaporyn i ich znaczenia dla gospodarki wodnej organizmu (Nagroda Nobla 2003 w dziedzinie chemii) zainteresowało kosmetologów, bo białka te występują też w skórze.

Potwierdzono zależność pomiędzy liczbą akwaporyn w skórze, a stopniem jej nawilżenia - skóra sucha posiada znacznie mniejszą ilość akwaporyn.

Zaobserwowano, że im jest ich więcej, tym skóra jest lepiej nawilżona, mniej podatna na zmarszczki i sprawniej przebiega jej odnowa. Rozpoczęto poszukiwania substancji, które zwiększałyby ilość akwaporyn w skórze, usprawniając transport wody i gwarantując jej lepsze nawilżenie od wewnątrz. Na razie tylko nieliczne firmy opracowały technologie produkcji takich kosmetyków.

PEPTYDY - wygładzają zmarszczki

Heksapeptyd, tetrapeptyd, arginina – to syntetyczne substancje o różnorodnej budowie i o różnym działaniu. Mają jednak cechę wspólną – ich cząsteczki są tak małe, że bez trudu przenikają do głębszych warstw naskórka. Dlatego bywają nośnikami substancji odmładzających lub przekazują komórkom informacje nakazujące im produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Kosmetyki z peptydami często działają podobnie jak botoks – dają komórkom mięśni sygnał, by nie kurczyły się za mocno, i tak zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek mimicznych.

miesięcznik "Zdrowie"