Zadzieranie się skórek przy paznokciach to uciążliwy problem. Jak usunąć zadziory?

2022-06-20 14:19

Zadzierające się skórki przy paznokciach to częsty problem. Najczęściej powoduje je przesuszona skóra dłoni i urazy mechaniczne naskórka. Co zrobić, żeby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać? Przestrzegaj kilku podstawowych zasad, a zadziory przestaną być problemem.

Stylistka paznokci wykonująca manicure
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego skórki przy paznokciach się zadzierają?
  2. Jak pozbyć się zadziorów?
  3. Kłopotliwe skórki przy paznokciach: brak witamin, czy nieodpowiednia dieta?
  4. Usuwanie zadzierających się skórek w salonie kosmetycznym

Dlaczego skórki przy paznokciach się zadzierają?

Podstawą dbania o dłonie, a w tym przypadku - o skórki, jest ich ochrona podczas wykonywania typowych prac domowych, takich jak zmywanie i sprzątanie z użyciem detergentów. To  środki myjące wysuszają nam paznokcie i skórki wokół nich, niekiedy "szarpią" je, co doprowadza w ostateczności do odrywania się skórek i powstawania zadarć, krwawień, a czasem stanów zapalnych.

Pamiętajmy, by zawsze używać rękawiczek ochronnych do prac domowych. Po ich zdjęciu trzeba umyć ręce w ciepłej wodzie z delikatnym płynem i nasmarować dłonie kremem/balsamem do rąk.

Poradnik Zdrowie: obrzęk nóg

Jak pozbyć się zadziorów?

Kolejna żelazna zasada to regularny manicure – czyli raz na 7-10 dni. Nie musimy go robić w salonie – wystarczy dobry (papierowy) pilnik, dobre (ostre) cążki, drewniany patyczek/kopytko do odsuwania skórek, płyn zmiękczający skórki, oliwka do skórek i paznokci oraz odżywka do paznokci. Przy użyciu tych produktów nadamy paznokciom odpowiedni kształt, zmiękczymy suche skórki, wytniemy lub odsuniemy patyczkiem najbardziej odstające, a na koniec nasmarujemy skórę wokół paznokci oliwką i użyjemy odżywki.

Zdaniem eksperta
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Obgryzanie skórek zmieniło wygląd moich paznokci

Od kiedy pamiętam obgryzałam skórki "do mięsa" - nie paznokcie, a skórki, przez co chyba - tak podejrzewam - zmienił się kształt moich paznokci. To powoduje, że nie mogę ich nawet trochę zapuścić, gdyż łamią się w połowie, co powoduje straszny ból i wygląda fatalnie. Płytka paznokcia nie przylega ładnie do skóry palca, tylko po prostu widać, jak rośnie paznokieć. Co powinnam zrobić z paznokciami i czy wróci ich ładny kształt (od tygodnia nie obgryzam już skórek i już nie będę tego robić)?

Joanna Kaczorowska: Obawiam się, że mogłaś uszkodzić macierz paznokci przez tak intensywne obgryzanie skórek. Przez to paznokcie odkształcają się, rosną często krzywe lub zdeformowane. Tygodniowe nieobgryzanie to za mało, by ocenić ich stan. Proponuję dać sobie minimum 3 miesiące na regenerację - nieobgryzanie skórek, jak narosną delikatnie je odsunąć patyczkiem. Paznokcie opiłowywać na krótko. Każdego dnia używać oliwki wzmacniającej paznokcie i skórki. Dodatkowo stosuj skrzyp polny w tabletkach. Bardzo możliwe, że po takiej kuracji paznokcie wrócą do poprzedniej formy. Jeśli nie, napisz do mnie ponownie, to znajdziemy inny sposób.

Kłopotliwe skórki przy paznokciach: brak witamin, czy nieodpowiednia dieta?

Nie zapominajmy również o zdrowym odżywianiu i stosowaniu 2-3 razy w roku kuracji witaminowej. Na zadzieranie się skórek przy paznokciach pomoże skrzyp polny brany 1-2 razy dziennie przez minimum 2 miesiące, picie świeżo wyciśniętych soków – najlepiej z marchwi oraz picie dostępnego w sprzedaży soku z aloesu. Przy wyjątkowo natarczywych skórkach zaleca się też maść do smarowania z witaminą A.

Ważne

Oliwki do paznokci w sklepach dostępne są również w formie pisaka, co ułatwia ich stosowanie poza domem i zajmują mało miejsca w torebce, a dzięki niej skórki nigdy nie będą suche.

Pamiętajmy o jednym – skórek nie wycinamy ''za mocno'' – tylko to, co trzeba, co odstaje i przeszkadza, nie zagłębiamy się w macierz paznokcia, ponieważ możemy go uszkodzić i doprowadzić do wyrastania jeszcze większych skórek – radzi ekspert Joanna Kaczorowska.

Usuwanie zadzierających się skórek w salonie kosmetycznym

Zabieg w salonie kosmetycznym daje podobne rezultaty jak domowy manicure – paznokcie powinny być prawidłowo opiłowane, skórki odpowiednio zmiękczone specjalnym płynem, najlepiej odsunięte kopytkiem, a jeśli ich stan jest gorszy - wycięte cążkami. Pod koniec zabiegu manikiurzystka powinna nawilżyć skórki – najlepiej oliwką zawierającą olejki jojoba lub z pestek winogron.

Ważne! We wszystkich zabiegach pamiętajmy o regularności - tylko ona daje gwarancję, że skórki przy paznokciach przestaną się zadzierać!