Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Choroby paznokci, pielęgnacja, pedicure

2017-03-22 9:00

Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Prawidłowo wykonywany pedicure sprawia, że stopy wyglądają estetycznie. Odpowiednio przycinając i piłując paznokcie zapobiegasz także poważniejszym problemom zdrowotnym. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wrastających paznokci oraz łamliwości płytki paznokcia. Dowiedz się, jak dbać o paznokcie u nóg.

Paznokcie u nóg - jak o nie dbać? Choroby paznokci, pielęgnacja, pedicure
Autor: Thinkstockphotos.com Paznokcie u nóg często traktowane są po macoszemu. Stopy ukrywamy w butach i skarpetkach i kondycję paznokci nie dbamy należycie. Dlatego to paznokcie u nóg częściej narażone są na odgniatanie, łamanie i wrastanie.

Spis treści

  1. Paznokcie u nóg: obcinanie i kształtowanie
  2. Paznokcie u nóg: polerowanie i malowanie
  3. Sprawdź, jakie masz stopy [WIDEO]
  4. Paznokcie u nóg: zapobieganie suchości i łamliwości
  5. Paznokcie u nóg: co zrobić, gdy wrastają?
  6. Paznokcie u nóg: grzybica paznokci

Paznokcie u nóg: obcinanie i kształtowanie

Paznokcie u nóg - w ich przypadku mniej znaczy więcej – im mniejsza ingerencja w kształt płytki paznokcia, tym lepiej dla zdrowia. Przede wszystkim, paznokcie u nóg należy regularnie obcinać, "długi" paznokieć codziennie obija się o buty, co powoduje osłabienie jego struktury i w efekcie kruchość i łamliwość. Dodatkowo, takie paznokcie mogą powodować odciski i obtarcia na palcach.

  • Prawidłowe obcinanie paznokci u nóg

Przed obcinaniem stopy moczymy w wodzie z solą lub specjalnym preparatem zmiękczającym. Paznokci nie obcinamy tuż przy skórze, żeby uniknąć skaleczenia. Najważniejsze jest, aby obcinać paznokcie prosto, tak aby kształt płytki był bardziej łopatkowy czy nawet kwadratowy, a nie półokrągły. Boków nie podcinamy i nie zaokrąglamy, róg można lekko podpiłować, żeby nie był ostry.

Takie obcinanie jest bardzo ważne, pozwoli nam uniknąć problemu wrastających paznokci. Podczas domowej pielęgnacji paznokci u nóg lepiej tylko odsunąć skórki, a wycinanie pozostawić specjalistom, aby uniknąć przypadkowych skaleczeń.

Jeśli chodzi o piłowanie paznokci, to należy to robić krótkimi ruchami, w jedną stronę. Zrezygnujmy z metalowych pilników, jeśli mamy problemy z kruchością paznokcia. Lepszy będzie pilnik szklany lub granitowy.

Jeśli nie używamy pilnika do kształtowania płytki, to po obcięciu paznokci nożyczkami czy obcinaczem, dobrze jest wygładzić krawędź pilnikiem drobnoziarnistym, zmniejszy to szansę na to, że paznokcie podziurawią nam rajstopy.

Paznokcie u nóg: polerowanie i malowanie

Paznokcie poleruje się specjalnymi bloczkami, poprawia to wygląd paznokcia i ułatwia aplikację lakieru. Nie należy jednak robić tego zbyt często, żeby zachować odpowiednią grubość płytki.

Najlepiej polerować paznokcie raz na dwa tygodnie, inaczej płytka stanie się cienka i krucha, podatna na złamania. Przy malowaniu paznokci u stóp przydadzą się separatory, pomogą w precyzyjnej aplikacji lakieru i zabezpieczą go podczas wysychania.

Ważne jest nałożenie odżywki i bazy przed lakierem, które zabezpieczą paznokieć przed lakierem kolorowym i poprawią trwałość malowania. Jeśli zależy nam na optycznym wysmukleniu paznokcia, lakier możemy nałożyć tylko na środkową część płytki, boki pozostawiając bez koloru. Taki trik sprawi, że paznokcie będą wydawały się mniej kwadratowe i szerokie.

Czytaj też:

Modzele na stopach: jak sobie z nimi poradzić?

Odciski na stopach: jak sobie z nimi poradzić?

Pęcherze na stopach: jak sobie z nimi poradzić?

Sprawdź, jakie masz stopy [WIDEO]

Paznokcie u nóg: zapobieganie suchości i łamliwości

Suche paznokcie łatwo się rozwarstwiają, pękają i łamią. Przyczyn łamliwych paznokci jest wiele, najczęściej jest to nieprawidłowa dieta, zbyt częste polerowanie, częste malowanie paznokci lakierem kolorowym bez bazy, choroby nerek, anemia czy awitaminoza.

Aby pozbyć się problemu, należy wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny. Przede wszystkim dać odpocząć paznokciom od polerowania i lakierowania, używając samych odżywek do paznokci. Najlepszą alternatywą będą odżywki z ceramidami - utwardzające i uelastyczniające paznokcie. Paznokcie trzeba również obcinać na krótko, używając papierowego pilnika do zagładzenia rozdwojonych końcówek.

Zmiany powinny dotyczyć też diety, należy wprowadzić do niej wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem i witaminę B, stosować można też specjalne suplementy ze składnikami wspomagającymi regenerację paznokci. Rano i wieczorem warto wcierać w paznokcie i skórki nawilżającą oliwkę.

W aptekach można też kupić specjalne kremy na odbudowę paznokci. Nieustępująca łamliwość paznokcia może być skutkiem poważniejszych problemów zdrowotnych lub grzybicy. W takim przypadku należy udać się do dermatologa lub podologa.

To ci się przyda

Przepis na odświeżającą kąpiel dla stóp

Zmieszaj po 15 g kory wierzby, dębu, orzecha włoskiego i szałwii. Mieszankę zalej litrem wody i doprowadź do wrzenia. Odstaw na pół godziny, przecedź i wlej do miski z ciepłą wodą. Możesz też moczyć stopy w naparze z szałwii i pokrzywy albo z liści orzecha włoskiego (5 łyżek liści na 3 litry wody). Do kąpieli stóp polecane są również napary z lawendy, rozmarynu i tymianku, które mają działanie bakterio i grzybobójcze.

Paznokcie u nóg: co zrobić, gdy wrastają?

Wrastający paznokieć to problem wyjątkowo bolesny i uciążliwy, wymagający interwencji lekarza. Polega na zaburzeniu rośnięcia płytki paznokcia, która zaczyna rosnąć w bok i wrasta w skórę dookoła paznokcia. Kiedy paznokieć przebija skórę, zaczyna się krwawienie, a rana sprzyja powstaniu stanów zapalnych i infekcji grzybiczych. Ból i dyskomfort utrudniają chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

W leczeniu wrastających paznokci ważna jest szybka reakcja - od zaawansowania problemu zależy czas trwania kuracji i ich efekty.

Najczęstszą przyczyną wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe obcinanie, regulacja boków płytki i przycinanie jej zbyt głęboko na rogach, co stymuluje wzrost paznokcia w bok w tym miejscu. Innymi przyczynami są deformacje ortopedyczne, noszenie zbyt ciasnego obuwia oraz nadwaga. Z zaistniałym problemem nie poradzimy sobie domowymi sposobami.

Jeśli już powstała rana, należy ją regularnie odkażać i zadbać o higienę stóp. Następnie trzeba udać się do lekarza podologa, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Obecnie najczęściej stosuje się klamry ortonyksyjne oraz metodę Arkady.

  • Klamry są to cienkie druciki zakładane przez lekarza na paznokieć, aby skorygować jego rozrost. Zabieg założenia klamer nie jest bolesny i od razu redukuje problem bólu przy chodzeniu i zmniejsza uczucie dyskomfortu. Ten rodzaj terapii leczenia wrastającego paznokcia może trwać nawet kilkanaście miesięcy i wiąże się z licznymi wizytami kontrolnymi u lekarza i korygowaniem klamer.
  • Metoda Arkady polega na użyciu Kostki Arkady – przyrządu w którym palec zostaje unieruchomiony. Następnie usuwa się wrastającą część paznokcia, nadaje się prawidłowy kształt paznokcia i rekonstruuje jego boki za pomocą specjalnej masy akrylowej. Masa akrylowa utrzymuje paznokieć we właściwej pozycji i zapobiega ponownemu wrastaniu. Metoda ta została opatentowana w Polsce przez Adriana Arkadę i staje się coraz bardziej popularna na świecie.

Paznokcie u nóg: grzybica paznokci

Grzybica paznokci to infekcja wywołana przez dermatofity, drożdżaki lub pleśniowce.

Czynnikami, które sprzyjają pojawianiu się grzybicy paznokci u nóg są:

Starając się unikać grzybicy paznokci należy przed wszystkim przestrzegać zasad higieny stóp – nosić skarpety z naturalnych materiałów, wygodne buty, nosić klapki na basenie, saunie, w hotelach i wszystkich łazienkach użytku publicznego oraz dbać o odporność naszego organizmu.

Objawami grzybicy paznokci u nóg, na które należy koniecznie zwrócić uwagę są: zmiana koloru płytki paznokcia – żółknięcie, łamliwość, rogowacenie pod paznokciem, zaczerwienienie, obrzęk, pogrubiona płytka. Aby wyleczyć skutecznie grzybicę paznokci należy się udać do lekarza podologa lub dermatologa. Na wczesnym etapie wystarczy leczenie maściami antygrzybicznymi. W zaawansowanych stadiach choroby podolog usuwa wszystkie zainfekowane części i zaleca środki doustne. Po zakończeniu leczenia zaleca się wyrzucenie wszystkich butów noszonych podczas choroby, gdyż mogą w nich przetrwać fragmenty grzybni.