MAKIJAŻ wieczorowy dla pań w każdym wieku

2008-12-17 10:24

Strój i dodatki już gotowe. Zostało tylko dopasowanie cieni, pomadki, podkładu, pudru. Nie szczędź na to wysiłku, bo zły makijaż wieczorowy pozbawi efektu najelegantszą kreację. Jeśli idziesz na bal czy dyskotekę, twój makijaż może być mocniejszy niż na co dzień.

MAKIJAŻ wieczorowy dla pań w każdym wieku
Autor: thinkstockphotos.com

Makijaż wieczorowy powinien być wyrazisty. Pamiętaj jednak, że musi on współgrać z kolorytem cery, barwą sukienki i... wiekiem. Nie powinien dodawać lat, za to jego najważniejszym zadaniem ma być tuszowanie niedoskonałości.

Makijaż wieczorowy 25-latki

Masz młodą i jędrną skórę, możesz więc spokojnie pozwolić sobie na najbardziej ekstrawagancki makijaż.
Zacznij od oczu. Najpierw jasnym korektorem zamaluj sińce. Powieki pomaluj cieniem bardziej błyszczącym niż zwykle, a na zewnętrzne kąciki nanieś odrobinę brokatu. Nie może go być zbyt dużo, bo cię postarzy. Konturówką lub eyelinerem namaluj kreskę. Jeśli masz duże oczy, narysuj ją na górze i na dole - dolna powinna biec od zewnętrznego kącika do połowy lub nawet jednej czwartej oka. W przypadku gdy twoje oczy są niewielkie, zrezygnuj z dolnej kreski. Nie musisz używać czarnej konturówki. U kobiet o jasnej karnacji znacznie naturalniej będzie wyglądała np. brązowa. Na koniec podkręć rzęsy zalotką i pomaluj tuszem - na wieczór użyj tuszu maksymalnie pogrubiającego. Jeżeli twoje rzęsy nie są gęste, na imprezę możesz z powodzeniem dokleić sztuczne - cały pasek lub tylko kępki.
Teraz zajmij się skórą. Zielonkawym korektorem zatuszuj dokładnie wszystkie krostki i przebarwienia. Ważne, by nałożyć go cienką warstwą i delikatnie rozetrzeć granice. Rozsmaruj na twarzy podkład, który wyrówna koloryt skóry. Cerze tłustej i mieszanej dobrze zrobi beztłuszczowy, matujący, który pochłania nadmiar sebum. Cera sucha lubi podkłady nawilżające, pozostawiające cieniutką warstwę ochronną. Oprósz twarz pudrem o ton jaśniejszym od podkładu. Na kości policzkowe nałóż trochę różu. Jeżeli nie masz wprawy w doborze kolorów, wybierz naturalny, np. złotawy. Na koniec pomaluj usta. Użyj błyszczyku lub połyskującej pomadki - zwłaszcza jeśli twoje wargi nie są zbyt duże.

Ważne

Przy doborze koloru makijażu weź pod uwagę oświetlenie pomieszczenia, w którym spędzisz wieczór. W świetle świec i zwykłych żarówek najlepiej wyglądają podkłady i pudry z przewagą żółtego pigmentu. Natomiast przy jarzeniówkach, halogenach czy stroboskopie korzystniej wypadną odcienie różowe. W takim świetle lepiej unikaj kosmetyków fioletowych, zielonych i błękitnych, bo zmienią kolor całej twarzy na siny.

Makijaż wieczorowy 40-latki

Na twojej skórze widać już pierwsze wyraźne zmarszczki - zwłaszcza wokół oczu.
Dlatego powinnaś wybrać płynny korektor pod oczy i nałożyć go jak najcieńszą warstwą. Inaczej nadmiar kosmetyku będzie zbierał się w bruzdach i je podkreślał. Zrezygnuj też z podkładu na skórze pod oczami. Jeżeli masz problem z opadającymi powiekami, możesz je optycznie podciągnąć jasnym korektorem, nakładając go w zewnętrznym kąciku ruchem skierowanym lekko ku górze. Nie pokrywaj powiek błyszczącymi i perłowymi cieniami, bo zwiększysz wrażenie opadającego oka. Błyszczących kosmetyków nie nakładaj też na pomarszczone powieki, gdyż uwypuklą bruzdy. Jeśli zamierzasz rozświetlić oko, odrobinę połyskliwego cienia lub brokatu umieść w wewnętrznym kąciku. Rzęsy wytuszuj delikatnie. Pomalowane mocno dodadzą ci lat.
Na skórę nałóż serum napinające, które ujędrni ją na czas balu. Potem nanieś podkład. Jeśli masz popękane naczynka, użyj ciemniejszego. Nie musisz smarować nim całej twarzy. Wystarczy, że położysz go tylko na miejsca z pajączkami i dokładnie rozetrzesz granice. Możesz użyć podkładu z mieniącymi się drobinkami, ale czoło, nos i brodę musisz i tak zmatowić sypkim pudrem.Zatroszcz się o usta. Twoja skóra straciła na sprężystości, więc bardziej widać asymetrię warg. Jeśli różnica między prawą i lewą stroną lub dolną i górną wargą rzuca się w oczy, wyrównaj je konturówką. Potem wypełnij kontury taką samą lub o ton jaśniejszą pomadką. Do ust poprzecinanych pionowymi zmarszczkami użyj matowej, bo połyskująca i błyszczyk podkreślą bruzdy. Ważne po czterdziestce. Zanim zaczniesz malować się przed wielkim wyjściem, najpierw dokładnie obejrzyj się w lustrze i zdecyduj, którą część twarzy chcesz podkreślić. Jeśli wokół oczu widać głębokie zmarszczki mimiczne, mocniej pomaluj usta. Jeśli natomiast usta wyglądają gorzej, podkreśl oczy. Nie ma sensu mocno malować niedoskonałych części twarzy, bo w ten sposób tylko niepotrzebnie zwrócisz na nie uwagę otoczenia.

Makijaż wieczorowy 60-latki

Twoja skóra jest sucha, cienka i mało elastyczna. Widać na niej przebarwienia, wyraźne zmarszczki i bruzdy.
W związku z tym makijaż powinien polegać głównie na kamuflowaniu, a nie na malowaniu. Lepiej, żeby był matowy - błyszczące preparaty podkreślają zmarszczki. Jeśli to możliwe, nie nanoś pod oczy korektora i podkładu. Zapomnij też o kolorowych powiekach. Możesz nie nakładać na nie cieni, korzystniej będzie wyglądał róż położony na zewnętrznej części górnej powieki. Nie rysuj też kresek i lekko tuszuj rzęsy.
Najważniejsze jest wyrównanie koloru skóry. Na przebarwienia nałóż korektor. Pamiętaj, żeby była to jak najcieńsza warstwa. Potem dokładnie rozprowadź podkład. Nie może być zbyt ciemny, bo bardzo postarzy twarz. Na koniec czoło, nos i brodę oprósz sypkim pudrem, który napnie skórę w tych miejscach. Pozostałe części twarzy mogą się nawet lekko błyszczeć - zbyt duże ilości pudru podkreślają zmarszczki.
Niektóre panie uwielbiają czerwone pomadki. Niestety, intensywne kolory uwydatniają bruzdy. Najlepiej najpierw obrysować usta konturówką w delikatnym kolorze, a potem na środek warg nanieść pomadkę. Szminek w płynie i błyszczyków używaj ostrożnie, bo mogą się rozpływać i wlewać w zmarszczki.

Cenne rady

Jeśli chcesz, żeby pomadka utrzymała się na ustach dłużej niż do pierwszego drinka, musisz nałożyć ją w odpowiedni sposób. Zacznij od obrysowania ust konturówką i przypudrowania ich. Następnie wypełnij wargi pomadką, a jej nadmiar odciśnij chusteczką. Znowu przypudruj usta. Jeżeli po tych wszystkich zabiegach kolor jest za mało intensywny, dołóż niewielką ilość pomadki pędzelkiem. 
W tym sezonie modne będzie złoto i srebro. Kreskę zrób więc eyelinerem w którymś z tych kolorów, a na całą powierzchnię powieki nałóż odpowiedni cień. Wzdłuż linii rzęs możesz również nakleić specjalne świecące aplikacje, które wyglądają jak duże drobinki brokatu. 
Jeśli jednak zamiast powiek wolisz przyozdobić rzęsy, pociągnij te na dole maskarą z mieniącymi się drobinkami. Złota lub srebrna barwa oczu łączy się w tym roku z czerwienią na ustach.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza