Peeling enzymatyczny: działanie. Jak wykonać domowy peeling enzymatyczny

2018-02-20 14:00

Peeling enzymatyczny skutecznie złuszcza skórę, dzięki czemu jest gładka i oczyszczona. Nie jest jednak tak drastyczny jak popularny peeling ziarnisty. Peeling enzymatyczny występuje w formie maseczki, nie trzeba w związku z tym niepotrzebnie pocierać skóry. To rozwiązanie szczególnie dobre dla skóry wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej. Dowiedz się, jakie działanie ma peeling enzymatyczny i jak wykonać domowy peeling enzymatyczny.

Peeling enzymatyczny - delikatnie złuszczanie dla wrażliwych
Autor: Thinkstockphotos.com Peeling enzymatyczny to gęsta maska, która nakładasz na skórę i zmywasz po kilku minutach. Nie wymaga masowania i pocierania skóry.

Spis treści

  1. Jak stosować peeling enzymatyczny?
  2. Jak wykonać peeling enzymatyczny domowym sposobem?
  3. Działanie peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny ma za zadanie złuszczać skórę, ale działa na innej zasadzie niż popularne peelingi ziarniste. Złuszcza skórę dzięki zawartym enzymom owocowym lub ziołowym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka i ułatwiają ich złuszczanie. Enzym uaktywnia się po zetknięciu ze skórą i rozpuszcza keratynę – białko, z którego jest zbudowana.

Peeling enzymatyczny przeznaczony jest dla wszystkich typów cery, jednak najczęściej korzystają z niego osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień lub trądzikową, która naznaczona jest bolesnymi krostkami. Wszystko dlatego, że peelingu enzymatycznego nie wciera się w skórę. Nie posiada ostrych drobinek, którymi masuje się skórę. Peeling występuje w formie maseczki lub gęstej pasty, którą nakładasz na skórę i zmywasz po wyznaczonym czasie.

Czytaj też:

Piękna cera i ciało dzięki peelingowi

Peeling kawitacyjny - co to jest, jak przebiega i ile kosztuje?

Peeling skóry głowy - oczyszcza i pobudza krążenie [przepisy]

Peeling stosuj mniej więcej 2 razy w tygodniu, nie częściej.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Oczyść twarz i dekolt tonikiem. Gotowy peeling nakładaj na twarz i dekolt cienką warstwą. Pokryj całą skórę lub wybrane miejsca (np. czoło, brodę, nos) omijając okolice oczu. Pozostaw peeling na skórze przez ok. 5-10 minut lub przez wskazany przez producenta czas. Następnie umyj skórę letnią wodą.

Jeśli peeling będzie zasychał, możesz spryskiwać twarz np. wodą termalną. Taki peeling można również wykonywać w czasie kąpieli. Ciepła, parująca woda uniemożliwia zasychanie. Para wodna rozpulchnia także skórę i otwiera pory, co pozwala na skuteczniejsze działanie produktu.

Umyj skórę natychmiast, gdy poczujesz szczypanie, pieczenie lub podrażnienie. Uczulenia na składniki produktów kosmetycznych są kwestią indywidualną, dlatego przed skorzystaniem z gotowego peelingu warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Nałóż na niewielki obszar skóry odrobinę kosmetyku i zmyj po kilku minutach, zrezygnuj ze stosowania, jeśli pojawi się reakcja alergiczna.

  • Osoby z wyjątkowo wrażliwą skórą nie powinny trzymać peelingu na skórze dłużej niż kilka minut. Można w tym przypadku zrezygnować peelingu w formie maseczki i po prostu masować skórę peelingiem enzymatycznym przez ok. 2-3 minuty, a następnie dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Czytaj też:

Peeling do rąk - poprawia krążenie i wygładza skórę

Kawowy peeling ujędrniający - wypróbuj te przepisy

Peeling do stóp - wygładza twardą skórę

Peeling enzymatyczny pozwala uniknąć mechanicznych podrażnień skóry.

Jak wykonać peeling enzymatyczny domowym sposobem?

Peeling enzymatyczny możesz bez problemu kupić w drogerii, jeśli jednak wolisz skorzystać ze sprawdzonych przez siebie produktów, przygotuj go samodzielnie!

Peeling enzymatyczny z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona odblokowuje pory, usuwa nadmiar sebum, brud ze skóry i działa antybakteryjnie. Dlatego warto przygotować peeling enzymatyczny właśnie z sodą jako składnikiem. Co oprócz niej będzie potrzebne?

Składniki:

  • 1/2 łyżeczki sody
  • 1 łyżka miodu
  • 1/4 łyżeczki soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Wystarczy, że wymieszasz w miseczce wszystkie składniki - i gotowe! Możesz rozprowadzać peeling na twarzy - spłucz go po upływie 2-3 minut.

Peeling enzymatyczny z papają

Papaja często stanowi składnik gotowych peelingów enzymatycznych - nic dziwnego, zawiera kwas foliowy, witaminę C, witaminę E, a także przeciwutleniacze: luteinę, likopen, argininę. Peeling z papai możesz też przygotować samodzielnie.

Składniki:

  • 1/4 szklanki miąższu z papai lub zmielonych pestek papai
  • 1 łyżka mąki owsianej

Sposób przygotowania:

Umieść w mikserze miąższ z owocu i dokładnie wymiksuj - aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Możesz dodać płatki owsiane, by uzyskać bardziej gęstą konsystencję. Nałóż całość na twarz, pozostaw na około 20 minut, a następnie całość zmyj.

Czytaj też:

Domowy peeling do twarzy i ciała - sprawdzone przepisy

Jaki peeling domowy wybrać?

Peeling do ust - domowe przepisy

Działanie peelingu enzymatycznego

  • nie podrażnia skóry,
  • delikatnie oczyszcza skórę i poprawia jej koloryt,
  • jest łagodny, nawet dla skóry wrażliwej,
  • wygładza skórę już po pierwszym użyciu,
  • pozwala pozbyć się suchych skórek na twarzy, lekkich przebarwień,
  • przygotowuje skórę do przyjęcia składników innych kosmetyków,
  • pełni jednocześnie funkcję maseczki,
  • oczyszcza pory,
  • w zależności od składu - nawilża, rozjaśnia skórę lub niweluje nadmiar sebum.
To ci się przyda

Peelingi enzymatyczne ze sklepów z półproduktami są znacznie mocniejsze niż drogeryjne. Możesz ponadto dostosować zawartość peelingu do potrzeb skóry dodając konkretne składniki. Tego typu peelingi sprzedawane są w formie półproduktów, które łączysz ze sobą i rozrabiasz według załączonego przepisu. Wystarczy zrobić peeling chwilę przed nałożeniem na skórę.

Warto jednak zacząć od gotowych, drogeryjnych produktów. Jeśli nie masz doświadczenia z peelingiem enzymatycznym, wybierz ten słabszy, gotowy kosmetyk. Wybierz peeling przeznaczony do konkretnego typu skóry lub jej indywidualnych potrzeb. Możesz to zrobić dzięki rekomendacji producenta.