Krem przeciwzmarszczkowy - co powinien zawierać krem na zmarszczki?

2017-08-16 14:45

Cera dojrzała to nie rodzaj, lecz stan skóry, zależny zarówno od wieku jej posiadaczki, jak i rodzaju dotychczasowej pielęgnacji. Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji cery dojrzałej?

Krem przeciwzmarszczkowy - co powinien zawierać? Kosmetyki do cery dojrzałej
Autor: Thinkstockphotos.com Krem przeciwzmarszczkowy powinien nawilżać skórę, ponieważ cera dojrzała z wiekiem staje się sucha i spierzchnięta.

Spis treści

  1. Jaki krem do cery dojrzałej?
  2. Krem przeciwzmarszczkowy - jakie składniki powinien zawierać?

Choć skóra zaczyna stopniowo starzeć się już po dwudziestym piątym roku życia, o cerze dojrzałej mówimy, gdy jej właścicielka przekroczy magiczną granicę wieku, wkraczając w piątą dekadę życia. Około 45 urodzin maleje ilość hormonów płciowych, a wewnętrzny zegar organizmu spowalnia metabolizm. Wolniejsza przemiana materii ma wpływ nie tylko na sylwetkę, lecz również na skórę: gruczoły łojowe pracują wolniej, spowalnia się również praca fibroblastów produkujących kolagen i elastynę (przez co skóra staje się mniej zwarta), słabiej odnawiają się komórki naskórka, a skóra wolniej się regeneruje. Efekty tych zmian są widoczne gołym okiem i odbijają się na wyglądzie cery. Z pomocą odpowiednich kosmetyków da się te zmiany choć chwilowo powstrzymać.

Jednym z najbardziej znanych nawilżaczy jest kwas hialuronowy. Jedna cząsteczka kwasu przyciąga do siebie aż 250 cząsteczek wody.

Jedną z podstawowych zasad pielęgnacji cery dojrzałej jest odpowiednie nawilżanie skóry. Bardzo skuteczne są substancje, które organizm produkuje sam. Jedną z nich jest mocznik składnik NMF (naturalny czynnik nawilżający). Przyciąga cząsteczki wody i wiąże je w naskórku, zmiękcza skórę i ułatwia wchłanianie innych składników. Innym składnikiem występującym w skórze są ceramidy, czyli tłuszcze wypełniające międzykomórkowe przestrzenie i niepozwalające na ucieczkę wody. Ich zawartość spada z wiekiem warto dostarczać je w kremie nawilżającym. Substancją uszczelniającą barierę ochronną skóry jest skwalen, który wchodzi w skład sebum. Neutralizuje wolne rodniki i usuwa szkodliwe substancje. Ma właściwości gojące, pomaga w transporcie substancji aktywnych w głąb skóry. W kosmetyce wykorzystywany jest skwalan jego pochodna, odporna na utlenianie. Zarówno sebum, jak i w cemencie międzykomórkowym występuje cholesterol. Poprawia on nawilżenie i natłuszczenie skóry, wchłanianie składników aktywnych, działa przeciwutleniająco.

Warto wiedzieć

Dlaczego skóra dojrzała się wysusza?

Aż 20 proc. wody zawartej w organizmie (w sumie jest jej 70-80 proc.) znajduje się w skórze. Aby bronić się przed jej utratą, gruczoły łojowe wytwarzają na powierzchni skóry ochronną warstwę tłuszczu (sebum). Natomiast w głębszych warstwach działa NMF (naturalny czynnik nawilżający) mieszanina substancji wychwytujących wodę i magazynujących ją. Skóra nie zawsze jednak dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem wody. Wpływ na jej przesuszenie mają: wiek, promienie UV, nagłe zmiany temperatury, zanieczyszczenie środowiska, klimatyzacja, niewłaściwa dieta, zła pielęgnacja.

Jaki krem do cery dojrzałej?

Sukces w pielęgnacji cery dojrzałej zależy tak naprawdę od dwóch czynników. Po pierwsze – kosmetyki trzeba dobrze dopasować do rodzaju cery. Ta dojrzała również może być wrażliwa, przesuszona, normalna, mieszana, albo – rzadziej – tłusta. Po drugie – w kremach muszą być sprawdzone, skuteczne substancje aktywne.

  • Krem na dzień do cery dojrzałej powinien nie tylko odżywiać, ale też chronić skórę przed promieniowaniem UV, pod którego wpływem w skórze właściwej tworzą się wolne rodniki, przyspieszające starzenie się skóry. Dlatego jego ważnym składnikiem jest filtr przeciwsłoneczny o stopniu ochrony około 10-15 SPF, a także substancje antyutleniające, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników oraz składniki nawilżające, bo – jak dowiedziono – skóra przesuszona starzeje się szybciej.
  • Krem na noc do cery dojrzałej to krem typowo regenerujący. W nocy skóra naprawia uszkodzenia powstałe w ciągu dnia, a krem regenerujący bardzo jej w tym pomaga.

Krem przeciwzmarszczkowy - jakie składniki powinien zawierać?

Istnieje cały szereg substancji uznanych za skuteczne w pielęgnacji cery dojrzałej. Zwykle mają one wielokierunkowe działanie, to znaczy chronią, regenerują, nawilżają i odżywiają cerę.

  • Witamina A. W kremach dla cery dojrzałej występuje w kilku wersjach, różniących się stopniem aktywności. Najczęściej stosowana jest jako retinol, który silnie pobudza regenerację naskórka i komórek skóry właściwej, przyspiesza ich odnowę, odnawia także włókna kolagenu, dzięki czemu skóra jest bardziej sprężysta. Retinol rozjaśnia również przebarwienia i wyrównuje kolor cery, stymuluje też procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, dostarczających do komórek substancje odżywcze.
  • Witamina C – stosowana jest w różnych stężeniach pod postacią czystego kwasu askorbinowego albo w formie jego pochodnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Im wyższe stężenie, tym działanie kremu jest silniejsze. Witamina C to bardzo silna substancja antyrodnikowa, ma też zdolność zagęszczania skóry, bo stymuluje proces powstawania kolagenu. Rozjaśnia przebarwienia i poprawia krążenie w naczynkach włosowatych, co wyrównuje koloryt i nadaje cerze zdrowy, świeży odcień.
  • Niacynamid (witamina B3, PP). Stymuluje odnowę macierzy zewnątrzkomórkowej i hamuje proces glikozylacji białek (czyli ich łączenia się z cząsteczkami cukru, przez co kolagen staje się sztywniejszy, a cera mniej elastyczna). Usuwa przebarwienia, rozjaśnia skórę i spłyca zmarszczki.
  • Peptydy regenerujące. To krótkie łańcuchy różnych aminokwasów , które – w zależności od rodzaju – pobudzają regenerację skóry, stymulują produkcję kolagenu, biorą udział w procesach tworzenia nowych naczynek krwionośnych.
  • Kwasy owocowe AHA – złuszczają martwy naskórek, przyspieszają odnowę komórek, wygładzają drobne zmarszczki.
  • Sirtuiny – to białka, które organizm wydziela w sytuacjach kryzysowych, a których zadaniem jest wydłużenie życia komórek i reperacja uszkodzeń DNA.
  • Resweratrol – działa podobnie, jak sirtuiny, a dodatkowo chroni przed wolnymi rodnikami i pobudza podziały komórkowe, regenerując skórę.
  • Pierwiastki mineralne. W kosmetykach dla cery dojrzałej stosowane są również wapń i magnez. Wapń zagęszcza naskórek, regeneruje komórki, zapobiega nadmiernemu przesuszeniu się skóry i przejściu w stan zwiększonej wrażliwości. Magnez stymuluje wzrost komórek, aktywuje enzymy komórkowe i bierze udział w procesach przemiany węglowodanów.
  • Fitohormony. Hormony roślinne, czyli substancje, które swoim działaniem i budową naśladują hormony ludzkie, których w pewnym wieku zaczyna brakować. Uzyskiwane są z różnych roślin, np. z pestek słonecznika, dzikiego ryżu, soi. Fitohormony zapobiegają uszkadzaniu się skóry, działają antyrodnikowo, koją stany zapalne, poprawiają ukrwienie i odżywienie skóry, a także zwiększają jej sprężystość i spłycają zmarszczki.
  • Kwas hialuronowy. Jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Działa tak dobrze dlatego, że występuje w każdym żywym organizmie, nie jest więc substancją obcą dla tkanek. Tworzy na powierzchni skóry wodny film ochronny i dodatkowo wiąże wodę w naskórku - jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać i zatrzymać aż 250 cząsteczek wody.
  • Witamina B9 – folacyna, kwas foliowy. Przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, wspiera odnowę komórkową. Wygładza drobne zmarszczki i zmniejsza szkodliwe efekty działania promieni słonecznych, spowalniając przebieg procesów przyspieszających tzw. fotostarzenie się skóry.
  • Witamina E. Bardzo silny przeciwutleniacz, opóźnia proces starzenia się skóry, nawilża, regeneruje i odżywia.
Ważne

Jak nakładać krem na zmarszczki?

Aby substancje aktywne zawarte w kremie zachowały swoje właściwości, nakładaj kosmetyk za pomocą szpatułki (często są dołączane do pudełeczka). I nie zapominaj, by ją często myć.