Ile „natury” jest w kosmetykach naturalnych? Czy naturalne znaczy ekologiczne?

10 komentarze
Autor: Agata Nowicka, Anna Guttman

Ekokosmetyki stają się coraz popularniejsze. Pojawiają się w aptekach, sieciowych perfumeriach, znajdziesz je nawet w supermarkecie. Ale uwaga: nie każdy kosmetyk, który ma w nazwie „eko”, „bio”, „natural”, rzeczywiście jest naturalny. Jak je odróżnić od tradycyjnych i czy warto je stosować?

Kosmetyki naturalne (ekologiczne) powinny zawierać powyżej 95% składników pochodzących z upraw ekologicznych

Ile ,,natury'' jest w kosmetykach naturalnych? Czy naturalne znaczy ekologiczne?

Mimo prób uporządkowania rynku kosmetyków naturalnych wciąż brakuje uregulowań prawnych dla tej kategorii produktów. Są już jednak określone pewne zasady. I tak:

Kosmetyki ekologiczne powinny zawierać co najmniej 95% składników pochodzących z ekologicznych upraw i wytwarzanych w sposób niezagrażający środowisko, zaś w kosmetykach organicznych znajdować się mają niemodyfikowane genetycznie składniki pochodzenia naturalnego (organicznego).

Kosmetyki eko zwykle są bardziej przyjazne skórze, ale nie zawsze lepsze i skuteczniejsze od tradycyjnych kosmetyków.

Jednym z podstawowych składników kosmetyków naturalnych są oleje roślinne tłoczone na zimno i nierafinowane. Zapach pochodzi wyłącznie od naturalnych olejków eterycznych, a konserwantami są m.in. olejki eteryczne i witaminy. W szamponach czy żelach do mycia zamiast detergentów syntetycznych (SLS) stosuje się delikatne detergenty roślinne, oparte głównie na oleju kokosowym. Pochodzenia roślinnego są również emulgatory (substancje odpowiedzialne za łączenie olejów z wodą).

Ważne

Ważne

Certyfikat nie gwarantuje, że kosmetyk jest skuteczny, określa on jedynie pochodzenie i sposób uzyskania składników. To, że składnik kosmetyku jest naturalny, nie oznacza od razu, że jest on dobry dla skóry. Wprawdzie większość roślin ma dobroczynne właściwości, ale nie wszystkie (np. istnieją też trujące).

Podobnie jest wśród syntetycznych substancji – są dobre i złe. Warto więc pamiętać, że syntetyczny nie oznacza automatycznie zły. Trzeba też czytać składy naturalnych preparatów, ponieważ niektóre składniki naturalne działają niekorzystnie na skórę (mięta pieprzowa, mentol, eukaliptus, ylang-ylang, lawenda, wyciągi z cytrusów, kamfora, cynamon), mogą powodować kontaktowe zapalenie i podrażnienie skóry, przerwanie jej bariery ochronnej, niszczenie kolagenu i elastyny, a w konsekwencji przyśpieszone starzenie. Alkohol natomiast powoduje wysuszenie skóry i atak wolnych rodników. Składniki te szkodzą każdej cerze, nawet jeśli nie widać żadnych oznak podrażnienia.

Co można wyczytać z etykiety?

Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką i nierzadko zdarza się, że w kosmetyku opatrzonym nazwą eko są zaledwie 2 lub 3 naturalne składniki, a oprócz tego mnóstwo chemii. Trzeba więc uważnie czytać etykiety. Składniki podaje się w kolejności odpowiadającej ich udziałowi wagowemu w produkcie, czyli składnik, którego jest najwięcej, będzie znajdował się na początku, a ten, którego jest najmniej – na końcu.

Gwarancją „naturalności” kosmetyku jest certyfikat jednej z instytucji kontrolujących cały proces produkcji (m.in. Ecocert, BDIH). Ale z drugiej strony, coraz więcej firm oferuje kosmetyki zawierające ponad 98% składników naturalnych, jednak niecertyfikowanych, bo uzyskanie takiego certyfikatu jest czasochłonne i kosztowne.

Nowoczesne kosmetyki - ekologiczne i skuteczne

Kosmetyki naturalne to już nie proste ekstrakty z warzyw czy owoców, ale preparaty zawierające kompozycje składników pochodzących z roślin czy minerałów, uzyskiwanych w skomplikowanych procesach tzw. zielonej chemii – aminokwasy, flawonoidy, peptydy czy nienasycone kwasy tłuszczowe z olejów roślinnych. Takie kosmetyki są nie tylko przyjazne skórze, ale dzięki technologii ich produkcji – bardziej skuteczne. Zawierają cząstki substancji aktywnych na tyle małe, by mogły pokonać barierę naskórka i pobudzić procesy odnowy w głębszych warstwach skóry, a ich działanie koncentruje się na przywróceniu równowagi w skórze i wsparciu jej naturalnych funkcji oraz regeneracji.

Polecamy
PARABENY -  konserwanty w kosmetykach. Co należy o nich wiedzieć?

PARABENY - konserwanty w kosmetykach. Co należy o nich wiedzieć?

Metyloparaben, propyloparaben …Brzmi znajomo? Te substancje na pewno kojarzysz z wieczka swojego kremu do twarzy. Parabeny znajdują się w większości ...

Czy kosmetyki naturalne są bezpieczne?

Kosmetyki naturalne mają opinię preparatów łagodnych, doskonałych dla alergików, ale to niestety półprawda. Choć są lepiej tolerowane przez skórę niż tradycyjne, to zawarte w nich konserwujące olejki eteryczne, tak samo jak chemiczne konserwanty, mogą powodować alergie. Z kolei olejki cytrusowe mogą być przyczyną przebarwień. Może też się zdarzyć, że po użyciu cudownego preparatu algowego, ziołowego czy z torfem pojawi się wysypka, zaczerwienienie albo świąd – taka czasem bywa reakcja skóry na zbyt dużą dawkę „naturalności”. Co więcej, kosmetyki naturalne nie zawsze radzą sobie z poważniejszymi problemami – ze zmarszczkami, z trądzikiem, przebarwieniami czy nasiloną potliwością. Dlatego jeżeli ekopielęgnacja nie spełnia twoich oczekiwań, nie warto się przy niej upierać.

Polecamy
Alergia na kosmetyki. Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki. Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki pojawia się już po użyciu danego produktu, jednak wiedza o tym, czym jest i jakie ma objawy ...

Kosmetyk naturalny z certyfikatem

Certyfikaty poświadczające naturalność kosmetyku wydają niezależne organizacje. Ich symbole możesz znaleźć na zaaprobowanych przez nie produktach. Niestety, organizacji, a więc i certyfikatów, jest wiele, a każda ma trochę inne wymagania. Jednego ujednoliconego systemu certyfikowania na razie nie ma. Warto wiedzieć, czym certyfikaty różnią się między sobą.

BDIH to organizacja niemiecka. Wymaga od producentów stosowania roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych i certyfikowanych dzikich zbiorów, zakazuje testowania na zwierzętach w ciągu całego cyklu produkcji oraz używania składników z martwych zwierząt, syntetycznych barwników, zapachów, silikonów, produktów petrochemicznych, naświetlania radioaktywnego. Oprócz naturalnych konserwantów dopuszcza stosowanie kilku wyznaczonych konserwantów identycznych z naturalnymi, musi to być jednak zaznaczone na opakowaniu. Poza tym proces produkcji musi być bezpieczny dla środowiska, a opakowanie łatwo ulegające rozkładowi. Dodatkowo przynajmniej 60 proc. produktów danej firmy musi spełniać te wymagania, by dostała ona certyfikat.

Ecocert to obok BDIH najczęściej spotykany w Polsce certyfikat. Kryteria jego nadawania są podobne jak w przypadku BDIH, są jednak pewne różnice – Ecocert jest bardziej restrykcyjny. W kosmetyku musi się znaleźć 95 proc. naturalnych składników, z tego 50 proc. z upraw ekologicznych. Taki drobiazgowy wykaz składników trzeba zamieścić na kosmetyku. Ponieważ każdy produkt jest certyfikowany osobno, więc producent może mieć w swojej ofercie – obok naturalnych – również kosmetyki konwencjonalne.

Cosmebio to organizacja francuska, nadająca znaki BIO i ECO. Kosmetyki muszą zawierać 95 proc. naturalnych składników, z czego 95 proc. musi pochodzić z upraw biologicznych. Zakazuje się stosowania syntetycznych zapachów, barwników, syntetycznych konserwantów i substancji pochodzenia petrochemicznego, produkty mogą zawierać wyłącznie konserwanty wyszczególnione na liście.

COSMOS to certyfikat opracowany wspólnie przez kilka europejskich organizacji (Cosmebio, Ecocert, BDIH, Soil Association, ICEA). Powstał z potrzeby ujednolicenia wymagań stawianych kosmetykom naturalnym, a także doprecyzowania, jakie składniki mogą się w nich znaleźć. W tym celu składniki zostały podzielone na kategorie, w każdej z nich dokładnie określono, co jest dopuszczone i kiedy składnik można uznać za ekologiczny. Kosmetyki podzielono na dwie grupy: naturalne (do 5 proc. składników syntetycznych) i ekologiczne (20 proc. składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego). Poza tym wymaga się recyklingu opakowań i procesu produkcji, który nie obciąża środowiska.

NaTrue to organizacja europejska, która też dąży do ujednolicenia standardów. Wymagania stawiane firmom są bardzo podobne do COSMOS. Wydaje trzy poziomy certyfikatów:

  • jedna gwiazdka to kosmetyk naturalny,
  • dwie gwiazdki – kosmetyk naturalny częściowo ekologiczny (70 proc. składników naturalnych z ekologicznych upraw),
  • trzy gwiazdki – kosmetyk ekologiczny (95 proc. składników naturalnych z ekologicznych upraw albo certyfikowanych dzikich zbiorów).

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 10)
Miodunka, 03.04.2016 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakoś mnie to nie dziwi. To, że cos jest sprzedawane w aptece nie gwarantuje jakości. Chociaż szczerze mówiąc nie wiem jakie kosmetyki EKO z apteki masz na mysli bo ja żadnych eko tam nie znajduję. Zapraszam do mnie ekokosmetyki.eu
 
mąka, 30.10.2015 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ekologiczne kosmetyki są o zdecydowanie lepsze od tych przeciętnych na półkach sklepowych, wypełnionych chemią. Skóra i organizm też to lepiej traktuje, myśle że organizm jest po prostu lepiej dostosowany. Po za tym, również działają fest, tj. działą jak natura chciałą.
 
feri, 19.07.2015 10.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nigdy w zyciu nie miałam takich problemów z wypryskami jak po kosmetykach eko , marki apteczne! .Dobrze że sie zorientowalam, że to te "zdrowe" kremy spowodowały takie zmiany! I nigdy nie miałam takiego stogu siana , plątanimy i tylu przy okazji wyrwanych podczas rozczesywania włosow , co po szamponach eko.Włosy mam slabe, rzadkie więce nie moge sobie pozwolic na taka demolke na głowie.
 
Ariadna, 25.06.2015 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja ostatnio używam kosmetyków http://beorganic.com.pl na bazie składników z certyfikatami Ecocert i jak na razie jestem bardzo zadowolona. Póki co testowała serum pod oczy i peeling do twarzy i są super!
 
urszula, 11.06.2015 13.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie się sprawdzają :) jestem zadowolona i wreszcie moja skóra wygląda zdrowo. Wg mnie warto kupować zdrowe i ekologiczne kosmetyki.
 
Miodunka, 30.03.2015 18.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Kosmetyki naturalne nie są w stanie poradzić sobie z problemami skórnymi, takimi jak zmarszczki, przebarwienia, trądzik. Brakuje w nich bowiem skutecznych składników, m.in. retinolu, kwasów AHA i BHA czy peptydów" To grube uproszczenie. To, że nie ma ich w składzie nie znaczy, że kosmetyki naturalne nie radzą sobie z takimi problemami - np mydło z aleppo na trądzik czy olej arganowy na zmarszczki. A tu przykład naturalnego kosmetyku z kwasami AHA.Można? http://ekokosmetyki.eu/Zelowy-peeling-do-twarzy-Planeta-Organica-ekstrakt-z-papai-kwasy-AHA,p,117
 
Miodunka, 30.03.2015 18.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Kosmetyki naturalne nie są w stanie poradzić sobie z problemami skórnymi, takimi jak zmarszczki, przebarwienia, trądzik. Brakuje w nich bowiem skutecznych składników, m.in. retinolu, kwasów AHA i BHA czy peptydów" To grube uproszczenie. To, że nie ma ich w składzie nie znaczy, że kosmetyki naturalne nie radzą sobie z takimi problemami - np mydło z aleppo na trądzik czy olej arganowy na zmarszczki. A tu przykład naturalnego kosmetyku z kwasami AHA.Można? http://www.ekokosmetyki.eu/Zelowy-peeling-do-twarzy-Planeta-Organica-ekstrakt-z-papai-kwasy-AHA,p,117
 
joanna, 29.02.2012 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
uwazam o wiele lepiej jest uzywac produkty z oliwkowymi, kokosowymi skladnikami anizeli petroleum
 
Wiolka, 15.09.2011 15.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem od lat wegetarianką, od kilku stosuje tylko ekologiczne kosmetyki. Szkoda tylko ze tak niewieme polskich firm ma certyfikowane produkty, kilka lat temu nielatwo bylo o takie zagraniczne w przystepnych cenach, teraz jest o wiele lepiej choc w przypadku polskich dalej pozostaje Ava i Floslek.
 
dorota, 12.04.2011 13.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy warto?Według mnie tak. Kosmetyków naturalnych używam od kilku miesięcy. Różnica - przede wszystkim w jakości pielęgnacji. Są delikatniejsze i lżejsze jeśli tak można to ująć. Ostatnio dosłownie zakochałam się w właściwościach masła shea Poza tym rynku pojawiają się także nasze polskie kosmetyki ekologiczne.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i...

więcej

138

Wybielanie zębów w domu. Sposoby na wybielenie zębów domowym sposobem Wybielanie zębów w domu. Sposoby na wybielenie zębów domowym sposobem

Aby wybielić zęby, nie trzeba wcale wydawać fortuny na profesjonalne zabiegi. Poznaj naturalne...

więcej

99

Kawowy PEELING ujędrniający. Przepisy na peeling z kawy Kawowy PEELING ujędrniający. Przepisy na peeling z kawy

Kawa pobudza, kawa odchudza i... redukuje cellulit. Zawarta w kawie kofeina ma zbawienny wpływ na...

więcej

98

Pasta cukrowa: jak ją zrobić? PRZEPIS NA PASTĘ CUKROWĄ robioną w domu Pasta cukrowa: jak ją zrobić? PRZEPIS NA PASTĘ CUKROWĄ robioną w domu

Pasta cukrowa to świetna metoda depilacji. Pastę cukrową możesz przygotować sama w domu i...

więcej

87

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Lakieru hybrydowego nie zmywa się acetonem tylko ściąga z paznokci np. kopytkiem po uprzednim nasączeniu ich acetonem. Można kupić gotowe folie z nasączonym wacikiem lub samemu przygotować folię,...

Cera trądzikowa z zaskórnikami wymaga szczególnej pielęgnacji. Proponuję zastosowanie preparatów miejscowych zawierających retinoidy lub kwas azelainowy. Można dodatkowo pod kontrolą lekarską...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.