Domowe kosmetyki z drożdży piwnych dla cery trądzikowej - PRZEPISY

2016-03-10 14:54

Domowe kosmetyki z drożdży piwnych to skuteczny sposób na walkę z uciążliwym trądzikiem. Sporządzone na bazie drożdży mazidła szybko i widocznie poprawią stan skóry, jednocześnie nawilżając ją i dostarczając substancji odżywczych. Dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne mają popularne drożdże piwne.

Domowe kosmetyki z drożdży piwnych dla cery trądzikowej - PRZEPISY
Autor: thinkstockphotos.com Drożdże piwne spożywa się w celu przyspieszenia porostu włosów, wzmocnienia paznokci i unormowania łojotoku

Spis treści

  1. Maseczka wybielająca z drożdży piwnych
  2. Maseczka z drożdży piwnych z musem jabłkowym
  3. Maseczka truskawkowo-lawendowa z drożdżami piwnymi
  4. Maseczka z drożdży piwny dla tłustej skóry
  5. Peeling z drożdży piwnych

Drożdże piwne to efekt uboczny produkcji piwa. To również źródło łatwo przyswajalnego białka. Ponadto, wielu producentów wzbogaca drożdże o substancje mineralne – fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom, dzięki czemu suplementacja drożdży korzystnie wpływa na jakość cery, włosów i paznokci. Można je kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Drożdże piwowarskie są także bogatym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają ze utrzymanie dobrego stanu skóry, poziom nawilżenia oraz zdolność naskórka do regeneracji. Najważniejszą rolę odgrywa witamina B7, nazywana witaminą piękności. Pozytywnie wpływa na stan paznokci i włosów, a przede wszystkim cery, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych i pozwala utrzymać odpowiedni poziom produkcji łoju.

Sproszkowane drożdże piwne w odróżnieniu od drożdży piekarskich nie wymagają zabicia, dlatego można łączyć je z innymi składnikami bez konieczności zalewnia ich najpierw wrzątkiem.

Domowe kosmetyki z drożdży piwnych to skuteczny sposób na walkę z uciążliwymi dolegliwościami skórnymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drożdży - piwne, piekarskie, winne. Jednak to właśnie drożdże piwowarskie mają najwięcej witamin i substancji mineralnych, dzięki którym są doskonałą bazą do stworzenia kosmetyków. Ważne jest również to, że można kupić je w postaci proszku, który łatwo łączy się z innymi substancjami potrzebnymi do sporządzenia domowych maseczek i peelingów.

Maseczka wybielająca z drożdży piwnych

Jeśli trądzik zostawia brzydkie przebarwienia na skórze, możesz zmniejszyć ich widoczność dzięki przygotowanej w domu maseczce drożdżowej, do której wystarczy dodać sok z cytryny. Ma on właściwości wybielające, dzięki czemu lekko rozjaśni cerę.

Sposób przygotowania: Łyżkę drożdży piwnych rozpuść w odrobinie letniej, przegotowanej wody i odrobinę (ok. jednej łyżeczki) soku z cytryny. Mieszankę nałóż na całą twarz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia, po czym zmyj je letnią wodą. Maseczkę stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Maseczka z drożdży piwnych z musem jabłkowym

Jabłka to bogate źródło pierwiastków: wapnia, żelaza, fosforu, potasu, a także witamin A, B1, B2, B6, C,E, K, PP. W przemyśle kosmetycznym opracowano metodę uzyskiwania z jabłek naturalnej substancji powierzchniowo-czynnej o właściwościach myjących, dzięki czemu coraz częściej spotykamy mydła czy szampony na ich bazie. Warto wykorzystać jabłka również do produkcji domowej maseczki, która nie tylko oczyści twarz, ale również skutecznie zwalczy bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku.

Sposób przygotowania: Jabłko ugotuj i zblenduj lub rozpraż na mus. Łyżkę jabłkowego puree wymieszaj z dwoma łyżkami jogurtu naturalnego. Dodaj pół łyżeczki drożdży piwnych. Mieszankę nałóż na twarz, omijając okolice oczu i pozostaw na ok. 20 minut, po czym spłucz ją letnią wodą. Czynność powtarzaj raz w tygodniu.

Maseczka truskawkowo-lawendowa z drożdżami piwnymi

Truskawki zawierają kwas salicylowy, który ma właściwości złuszczające, dzięki czemu działa jak peeling. To również źródło witaminy C, która lekko rozjaśnia cerę, oraz witamin z grupy B. Z kolei olejek lawendowy to jeden z najskuteczniejszych środków w walce z trądzikiem - nie tylko zabija bakterie odpowiedzialne za infekcje skóry, ale również obniża produkcję łoju. Może również przyspieszyć gojenie się ran i regenerację naskórka. Dlatego maseczka na bazie tych dwóch składników to świetny sposób na szybką poprawę stanu skóry trądzikowej.

Sposób przygotowania: Dwie duże, dojrzałe truskawki rozgnieć na mus, dodaj łyżkę olejku lawendowego i łyżeczkę drożdży piwnych. Przygotowaną papkę nałóż na twarz i pozostaw na ok. 20 minut, po czym spłucz ją letnią wodą. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

Maseczka z drożdży piwny dla tłustej skóry

Pielęgnując skórę tłustą trzeba pamiętać, że nie wolno jej przesuszać. Nadmierne wysuszanie skóry zmusza gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum, by nawilżyć wyschnięty naskórek. Do maseczki wysuszającej dobrze jest dodać odrobinę miodu, który doskonale nawilża, koi i łagodzi skórę. Pamiętaj jednak, że miód może uczulać. Przed nałożeniem maseczki na twarz zrób próbę na nadgarstku lub na żuchwie.

Sposób przygotowania: 4 łyżki stołowe drożdży wymieszaj z łyżeczką płynnego miodu. Dodaj odrobinę wody mineralnej, by powstała gęsta zawiesina. Powstałą mieszankę nałóż na przetłuszczające się partie skóry, tzw. strefę T. Jeśli cierpisz na uciążliwy trądzik, rozprowadź mazidło na całej twarzy, omijając okolice oczu i ust i pozostaw je na 15 minut. Po tym czasie zmyj papkę letnią wodą. Maseczkę najlepiej stosować 2 razy w tygodniu.

Peeling z drożdży piwnych

Do przygotowania tego kosmetyku oprócz drożdży piwnych będziesz potrzebować gęstej śmietany, która nawilża i regeneruje skórę oraz płatków owsianych, zawierających witaminy E, PP, B1, B6 oraz minerały (selen, magnez), które chronią cerę przed działaniem wolnych rodników. Peeling z drożdży piwnych z dodatkami działa więc nie tylko przeciwtrądzikowo, ale i odżywczo, regenerująco.

Sposób przygotowania: Dwie czubate łyżki płatków owsianych i dwie łyżeczki drożdży wymieszaj ze 100 ml gęstej śmietany. Tak przygotowanym peelingiem delikatnie masuj twarz i dekolt przez ok. 2 minuty, po czym pozostaw kosmetyk na skórze jeszcze przez ok. 10 minut. Zmyj mazidło letnią wodą, a całą procedurę powtarzaj 1-2 razy w tygodniu.