Dermokosmetyki, czyli ratunek dla wrażliwej skóry

2015-05-26 10:00

Jeśli masz wrażliwą, skłonną do alergii skórę, dermokosmetyki to rozwiązanie właśnie dla ciebie. Nie zawierają substancji wywołujących uczulenia, są za to pełne składników o potwierdzonym działaniu łagodzącym lub leczniczym. Dermokosmetyki nie tylko pielęgnują skórę, ale i ją leczą, dlatego szukaj ich w aptekach. Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki, czyli ratunek dla wrażliwej skóry
Autor: Thinkstockphotos.com Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej

Spis treści

  1. Kto może używać dermokosmetyków?
  2. Składniki dermokosmetyków
  3. Na co uważać kupując dermokosmetyk?

Dermokosmetyki są efektem współpracy kosmetologów, chemików i dermatologów. Powstają w sterylnych warunkach i są testowane zarówno w laboratoriach, jak i bezpośrednio na osobach o wrażliwej skórze.

Kto może używać dermokosmetyków?

Wszystko to sprawia, że dermokosmetyki przychodzą z pomocą tym, którzy mają nadmiernie wrażliwą skórę. Powstają z myślą o precyzyjnie określonych typach i problemach skóry. Znajdziemy dermokosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej, suchej, przetłuszczającej się, a także przeciwłupieżowe, przeciwzapalne, zmniejszające reaktywność naczynek, czy stymulujące rozwój kolagenu. Dermokosmetyków mogą oczywiście używać również posiadacze i posiadaczki skóry normalnej. Takie kosmetyki mogą być z powodzeniem stosowane do pielęgnacji skóry niemowląt i kobiet w ciąży.

Zobacz: Jak pielęgnować wrażliwą skórę?

Składniki dermokosmetyków

Najważniejszą cechą dermokosmetyków, odróżniającą je od kosmetyków, które znajdziemy w drogeriach jest obecność składników leczniczych. Dermokosmetyki produkowane są na bazie wód termalnych, które dzięki bogactwu w oligoelementy (m.in. cynk, żelazo, selen) mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące. Dermokosmetyki zawierają wysokie stężenie składników bioaktywnych, dzięki czemu są bardziej skuteczne niż zwykłe kremy. W dermokosmetykach znajdziemy:

  • witaminy A, C, E, czyli antyoksydanty;
  • witaminy z grupy B, które wpływają na zwiększenie bariery ochronnej, nawilżenie, poprawę wyglądu i kondycji skóry;
  • lipidy, które odbudowują barierę ochronną skóry;
  • substancje roślinne np. soja, kurkumina, sylimaryna (o działaniu antyoksydacyjnym), ziele ruty, arnika (uszczelniające naczynka), miłorząb japoński, zielona herbata (działające przeciwzapalnie), czy opuncja figowa, aloes, allantoina, oczar wirginijski, papaja (wygładzające i łagodzące);
  • środki złuszczające, takie jak kwasy AHA, czy BHA.

W odróżnieniu od kremów z drogerii, dermokosmetyki nie zawierają  składników mogących wywoływać uczulenia, są bezbarwne i pozbawione substancji zapachowych. Ilość konserwantów jest w nich minimalna.

Zobacz: Właściwości wody termalnej

Na co uważać kupując dermokosmetyk?

Hasło ''dermokosmetyk'' może być tylko chwytem reklamowym, zwracajmy więc uwagę na skład kosmetyków, które kupujemy. Wiele firm jako dermokosmetyki sprzedaje produkty, które nie różnią się od zwykłych kremów z drogerii. Przy wyborze dermokosmetyku najlepiej więc skonsultować się z lekarzem specjalistą, który doradzi nam w wyborze odpowiednich preparatów lub zdać się na wiedzę i doświadczenie farmaceuty w aptece.