Czarna maska na wągry: przepis na domowy kosmetyk oczyszczający

2017-07-17 10:40

Czarna maseczka przyciąga zanieczyszczenia skóry jak magnes - to głównie zasługa węgla aktywnego i oczyszczającej glinki. Ten domowy kosmetyk sprawdza się doskonale w oczyszczaniu skóry z wągrów. Pozostawia twarz gładką, a pory ściągnięte. Stosowana regularnie może w znacznym stopniu poprawić kondycję cery. Dowiedz się, jak zrobić domową maskę na wągry.

Czarna maska na wągry: przepis na domowy kosmetyk na wągry
Autor: Thinkstockphotos.com Czarna maska to domowy kosmetyk na wągry. Doskonale oczyszcza skórę i pozwala pozbyć się brzydkich zaskórników.

Spis treści

  1. Przepis na czarną maskę na wągry

Wągry to małe krostki o czarnym zabarwieniu. Pojawiają się na skórze z powodu zatkanych mieszków włosowych. Jest to efektem nieprawidłowego złuszczania się naskórka, a także wydzielania przez skórę lepkiej wydzieliny (sebum). Wydzielina łojowa i rogowaciejące komórki zatykają ujścia mieszków włosowych i tak tworzą się wągry.

Szukaj kremów i maści zawierających nadtlenek benzoilu. Takie produkty mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ponieważ zawierają utlenioną melaninę, pigment wytwarzany przez komórki skóry zwane melanocytami, powierzchnia wągrów jest ciemna. Zwykle wągry występują na twarzy, na czole, brodzie i nosie. Mogą się również pojawiać na plecach, na dekolcie, szyi, ramionach. To łagodna postać trądziku, która dotyka niemal wszystkich ludzi w różnym wieku. Wągry towarzyszą trądzikowi i mogą być leczone farmakologicznie, występują również zupełnie odrębnie tworząc na skórze brzydką czarną kaszę.

  1. Czarna forma wągrów jest wynikiem nadmiaru łoju produkowanego u podstawy włosów, często w wyniku zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie dojrzewania.
  2. Sebum zawiera ciemny pigment, melaninę, która ulega utlenianiu i staje się czarna, gdy jest wystawiona na działanie powietrza.
  3. Wyciskanie wągrów może pogorszyć stan skóry i powodować bliznowacenie.
  4. Wągry znane są również jako zaskórniki otwarte, uważane za łagodną formę trądziku, chyba że towarzyszą mu cięższe typy zmian trądzikowych.
  5. Pomoc lekarza jest potrzebna, jeśli zaskórniki stanowią część bardziej problematycznego trądziku, obejmującego zmiany zapalne.

Jednym z częstych powodów występowania wągrów jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Dbanie o higienę, odpowiednie oczyszczanie skóry i regularny peeling powinny ograniczyć występowanie wągrów. Oprócz domowych peelingów stosuje się także mocniejsze złuszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym, np. złuszczanie kwasami. Inne czynniki, które wpływają na pojawianie się wągrów: kosmetyki lub środki higieniczne blokujące pory, duża potliwość, czynniki dietetyczne, choroby lub leki, które sprzyjają rogowaceniu skóry, niektóre leki sterydowe.

Przepis na czarną maskę na wągry

Głównymi składnikami maski oczyszczającej skórę z wągrów są:

  • węgiel aktywny - wykorzystywany w celach leczniczych, stosowany w leczeniu zatruć, nudności i problemów związanych z przepływem żółci (cholestaza) podczas ciąży. Węgiel aktywny dobrze działa na cerę, gdy jest stosowany miejscowo: utrzymuje skórę przezroczystą, działa jak magnes, by wyciągnąć zanieczyszczenia z porów.
  • glinka bentonitowa - stosowana miejscowo, absorbuje toksyny, niweluje bakterie powodujące trądzik. Jest to jedna z najskuteczniejszych, najbardziej oczyszczających glinek.

Wszystkie składniki maski:

Wymieszaj ze sobą wszystkie produkty, by powstała gęsta pasta. Przed nałożeniem maski na twarz zrób próbę uczuleniową na nadgarstku lub na skórze za uchem. Oczyść skórę za pomocą mleczka lub toniku, osusz ręcznikiem i nałóż czarną maskę. Nakładaj mieszankę na całą powierzchnię twarzy, omijając okolice oczu i usta, albo na wybrane obszary skóry twarzy. Pozostaw maskę na skórze na ok. 10 minut, a następnie umyj twarz letnią wodą. Jeśli skóra wydaje się ściągnięta, nałóż dodatkowo krem nawilżający.

Pamiętaj, by maskę mieszać w drewnianej lub plastikowej misce. Do mieszania również używaj drewnianej lub plastikowej łyżki, ponieważ węgiel i glinka przyciągają toksyny z metali.

Warto wiedzieć

Normalne, codzienne oczyszczanie skóry jest częścią pielęgnacyjnego rytuału, który wspomaga walkę z trądzikiem i wągrami. Częstsze, mocniejsze oczyszczanie nie wpływa korzystnie na kondycję skóry. Efekt może być przeciwny od zamierzonego, ponieważ nadmierne mycie twarzy może powodować podrażnienie i zwiększyć ryzyko infekcji.