Bezpieczne opalanie w solarium - jak korzystać? Czy solarium jest zdrowe?

2023-08-09 8:54

Korzystanie z solarium może sprzyjać opalonej skórze (jeśli lubisz taki odcień), a naświetlenie zwiększa poziom endorfin. Jednak opalanie w solarium ma też szereg wad jak choćby przyspieszanie procesów starzenia skóry czy oparzenia po opalaniu. Ponadto może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Czy możliwe jest bezpieczne opalanie w solarium? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie w SOLARIUM, czyli jak korzystać z łóżek opalających
Autor: Thinkstockphotos.com Jeśli nie masz pewności, że właściciel solarium regularnie wymienia lampy, lepiej zmień salon z łóżkiem opalającym

Spis treści

  1. Solarium - co to jest i jak działa?
  2. Solarium - efekty
  3. Jak korzystać z solarium? Najważniejsze zasady
  4. Czy solarium szkodzi? Czym grozi opalanie w solarium?
  5. Solarium - przeciwwskazania. Komu nie wolno korzystać z solarium?
  6. Solarium - poparzenia
  7. Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania

Solarium - co to jest i jak działa?

Solarium - według jego twórców -  zostało skonstruowane tak, by lampy, w przeciwieństwie do słońca, emitowały tylko promienie UVA. Uważano je bowiem za mniej szkodliwe dla skóry - miały dawać szybką opaleniznę bez niebezpieczeństwa poparzenia, za co obwiniano promienie UVB.

Ale badania wykazały, że teoria ma mało wspólnego z praktyką. Nie udało się całkowicie wyeliminować promieniowania UVB (zwłaszcza w lampach starszej generacji). Poza tym okazało się, że promienie UVA też są niebezpieczne i w dużych dawkach wywołują poparzenia.

Solarium - efekty

Dzięki pobytom w solarium można zyskać opaleniznę. Można też zmniejszyć widoczność białych "placków" na skórze, czyli nieopalonych śladów kostiumu po wakacjach. Naświetlenie może sprzyjać wytwarzaniu witaminy D w skórze, co z kolei działa korzystnie na wchłanianie wapnia i zwiększa odporność. 

Czas spędzony w solarium może również działać relaksująco, podnosić poziom endorfin, relaksować i odprężać. Naświetlanie może mieć korzystny wpływ na niektóre zmiany skórne, ale ten rodzaj ewentualnej terapii należy omówić ze specjalistą, a nie praktykować na własną rękę. 

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Jak korzystać z solarium? Najważniejsze zasady

1. Korzystaj ze sprawdzonych solariów. Jeśli cokolwiek w wyglądzie urządzenia budzi wątpliwości, zażądaj pokazania stosownych dokumentów, świadczących o tym, że urządzenie jest regularnie serwisowane. Jeśli z jakichś przyczyn okaże się to niemożliwe, wybierz się do innego gabinetu.

2. Upewnij się, czy łóżko opalające lub kabina zostały zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku. To bardzo ważne, ponieważ w solarium bardzo łatwo zarazić się grzybicą i innymi trudnymi do wyleczenia chorobami skóry.

3. Korzystaj tylko z jednorazowych ręczników. Jednorazowe kapcie i bielizna powinny być w twojej obecności wyjmowane z opakowania.

4. Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA. Uzyskany brąz będzie co prawda nieco mniej intensywny, za to bezpieczeństwo dużo większe.

5. Obowiązkowo używaj okularów ochronnych, bo promienie UVA zwiększają ryzyko powstania zaćmy. Samo zamknięcie oczu nie wystarczy.

6. Po powrocie do domu solidnie natłuść skórę.

Czy solarium szkodzi? Czym grozi opalanie w solarium?

Na pewno bardzo szybkim starzeniem się skóry. Odpowiadają za to promienie UVA, które działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko. Uszkadzają włókna kolagenu i elastyny nadające jędrność i gładkość.

Powodują pogrubienie warstwy rogowej, przez co skóra staje się gruba, mało elastyczna i szorstka. Wpływają też destrukcyjnie na naczynia krwionośne zaopatrujące skórę w substancje odżywcze, poza tym niszczą włosy i paznokcie.

Użytkowniczki solariów postępują więc wbrew logice - opalają się, żeby wyglądać lepiej, a tak naprawdę przyspieszają moment pojawienia się kolejnych zmarszczek i pogłębiania już istniejących.

Podczas opalania chroń brodawki sutkowe, ponieważ nie posiadają warstwy ziarnistej. Promieniowanie dochodzi bardzo głęboko, co powoduje silne łuszczenie się skóry.

Drugim zagrożeniem jest rak skóry. Do niedawna uważano, że powodują go promienie UVB, ale są już dowody na to, że równie niebezpieczne jest promieniowanie UVA - m.in. dlatego że zwiększa produkcję wolnych rodników. Użytkownicy solariów są przede wszystkim zagrożeni czerniakiem - jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. W ciągu ostatnich lat diagnozuje się go coraz częściej u ludzi młodych i jest to właśnie skutek nadmiernego wystawiania się na promieniowanie UV.

Ważne

Nie można określić czasu ani częstotliwości opalania się, które byłyby bezpieczne dla skóry. Ale oczywiście znacznie mniejszą krzywdę robisz sobie, jeśli z solarium korzystasz dwa, trzy razy do roku, np. przed wielkim wyjściem, niż wtedy, gdy opalasz się parę razy w tygodniu. Pamiętaj, że 15 minut spędzone w solarium jest dla skóry tak samo niebezpieczne jak cały dzień na słońcu.

Szkodliwość solarium nie zależy tylko od właściwości emitowanych promieni. Duże znaczenie ma rzetelność właścicieli gabinetów, w których możesz korzystać z kabin lub łóżek opalających. Lampy solaryjne zużywają się i po jakimś czasie wymagają wymiany, bo przestają spełniać standardy bezpieczeństwa. Jeśli właściciel tego nie dopilnuje, zwiększa się ryzyko poparzeń skóry. Poza tym bardzo często trafiają do Polski urządzenia, które zostały wycofane z rynku zachodniego, gdzie uznano, że nie nadają się już do dalszej eksploatacji.

Solarium - przeciwwskazania. Komu nie wolno korzystać z solarium?

Solarium a okres

Niekiedy mówi się, że przeciwwskazaniem do opalania w solarium może być miesiączka. Rzeczywiście światło i ciepło lamp może sprzyjać zasłabnięciu lub zwiększeniu krwawienia. Osoby z obfitymi miesiączkami powinny więc wstrzymać się w tych dniach z opalaniem. Jednak jeśli krwawienie nie jest zbyt intensywne, to można opalać się w solarium, stosując odpowiednie zabezpieczenia, aby nie zanieczyścić kabiny krwią miesięczną.

Solarium a ciąża

Wizyta w solarium może się źle skończyć dla kobiet w ciąży. Ich organizm produkuje hormony w innych stężeniach niż normalnie, więc promieniowanie UV może spowodować przebarwienia. Ponadto podniesiona temperatura i duszność może niekorzystnie działać na organizm ciężarnej, może spowodować zasłabnięcie, a nawet przedwczesne skurcze. Należy zachować ostrożność podobnie jak podczas upału czy dużego nasłonecznienia, którego kobiety w ciąży powinny unikać.

Solarium a choroby skóry

Promienie UV pomagają w łagodzeniu objawów pewnych chorób dermatologicznych, np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy pokrzywki świetlnej, ale do takiego leczenia używa się specjalistycznych lamp i odbywa się ono pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dermatolog dostosowuje częstotliwość i długość seansów. To ważne, bo nadmierne dawki promieni pogarszają stan chorego. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno stosować kuracji w solarium na własną rękę.

Opalanie się nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na trądzik. Na początku łojotok rzeczywiście jest nieco słabszy, ale po pewnym czasie skóra staje się bardzo sucha i zaczyna produkować więcej łoju niż zwykle. Poza tym opalanie się w zamkniętym pomieszczeniu sprawia, że intensywniej się pocimy, a to powoduje powstawanie większej liczby

  • Solarium odradza się osobom o bardzo jasnych włosach i skórze, a także tym, które mają atopowe znamiona barwnikowe - poddawanie ich działaniu promieni UV może sprowokować rozwój czerniaka.
  • Z solarium muszą zrezygnować pacjenci z chorobami tkanki łącznej, np. toczniem i zapaleniem skórno-mięśniowym.
  • Solarium nie jest wskazane dla kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne. Dziś z powodu mody na opaleniznę oraz popularności antykoncepcji hormonalnej problem przebarwień stał się powszechny. Niestety, bardzo trudno je usunąć. Nawet, jeśli uda się rozjaśnić plamy, często pojawiają się znowu po ekspozycji na słońce.
  • Problem z przebarwieniami możesz mieć także, jeśli przed wizytą w solarium spryskasz się dezodorantem lub perfumami. Niektóre substancje zapachowe poddane działaniu promieni UV stają się toksyczne.
  • Ciemne plamy pojawią się też po zastosowaniu kosmetyków przeciwtrądzikowych - szczególnie tych zawierających witaminę A czy kwasy owocowe.
  • Inne przeciwwskazania to zażywanie środków przeciwbólowych, niektórych antybiotyków, chemioterapeutyków, leków psychotropowych.

Solarium - poparzenia

Oparzenia w solarium mogą zdarzyć się, jeśli czas ekspozycji skóry na promieniowanie był zbyt długi. Mogą również pojawić się na jasnej wrażliwej skórze. Także brak odpowiedniego zabezpieczenia skóry sprzyja poparzeniom. Wiele osób, które smarują profilaktycznie swoje ciało na plaży, niestety zapominają o tym przed wizytą w solarium.

Oparzenia w solarium mogą być również skutkiem używania np. niewłaściwych lamp. Niestety, samodzielnie trudno to zweryfikować. Mimo że gabinety kosmetyczne podlegają specjalistycznym kontrolom, wciąż może się zdarzyć, że używany jest sprzęt np. przestarzały lub niewłaściwie konserwowany, co odbija się na zdrowiu i bezpieczeństwie klientów.

Oparzenia powstające w solarium są podobne do oparzeń słonecznych, Jest to zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk, ból skóry. Niekiedy mogą pojawić się nawet pękające pęcherze, a potem łuszczący się, schodzący naskórek.

Co na oparzenia po solarium?

Po oparzeniu skóry w solarium podobnie jak po oparzeniu słonecznym należy zastosować preparaty działające na skórę regenerująco i nawilżając. Nie należy eksponować skóry na słońce ani ponawiać wizyt w solarium aż do pełnego wygojenia naskórka. Z domowych sposobów polecane są kefiry lub maślanki. Jeśli rany nie goją się, ale zaczynają sączyć i ropieć, należy udać się do lekarza, bo mogło dojść do nadkażeń bakteryjnych w obrębie naskórka i może się okazać, że niezbędne będzie zastosowanie maści z antybiotykiem.

Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania

Tanoreksja to psychiczne uzależnienie od opalania. Chory ma poczucie, że z bladą skórą prezentuje się znacznie gorzej, dlatego chodzi do solarium kilka razy w tygodniu. Nawet w środku zimy wygląda, jakby dopiero wrócił z urlopu w tropikach. Uzależniony od opalania nie zauważa przebarwień ani tego, że jego opalenizna wygląda nienaturalnie i postarza. Łatwo jest wpaść w nałóg opalania, bo wizyta w solarium daje przyjemne ciepło, co poprawia nastrój i wygląd skóry.

miesięcznik "Zdrowie"