Tatuaż i piercing - kontrowersyjne ozdoby ciała

3 komentarze
Autor: Katarzyna Bonda

Stereotyp wytatuowanego recydywisty należy do przeszłości. Tatuaż i przekłuwanie ciała, czyli piercing, są dziś modne nie tylko wśród młodzieży. Ale moda ta wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż albo przekłuć język poszukaj pewnego i sprawdzonego salonu.

Tatuowanie ciała wiąże się z ryzykiem zakażenia bakteriami, wirusami i grzybami, a także wystąpienia przykrych dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie czy ból.

Tatuaż i piercing - kontrowersyjne ozdoby ciała

Daniel ze studia „tat2” w Warszawie ma na ciele 18 rysunków. Największy i jeszcze niedokończony to ogromne serce na piersi. Zaczął się tatuować sam w wieku kilkunastu lat. - Zrobiłem sobie czaszkę na kostce metodą chałupniczą, nie miałem jeszcze profesjonalnego sprzętu - zwierza się. Dziś ma własny salon. Jego klienci to osoby publiczne, biznesmeni, członkowie subkultur, muzycy oraz zwykli ludzie. Przestrzega przed tatuatorami dysponującymi maszynkami własnej konstrukcji i oferującymi tatuaż czy piercing (kolczykowanie) za połowę ceny. - W lecie szukają klientów na kempingach, polach namiotowych, gdzie gromadzi się młodzież. Łatwo wtedy zrobić sobie krzywdę lub złapać chorobę.

Tatuaż i piercing - nie ma gwarancji bezpieczeństwa

Jeśli już jesteś zdecydowany na taką ozdobę ciała, nie żałuj pieniędzy na wizytę w renomowanym salonie tatuażu. Zwracaj uwagę na czystość, przestrzeganie higieny. Zapytaj, w jaki sposób przeprowadza się sterylizację narzędzi i o datę jej wykonania. Gabinety przekłuwania ciała powinny mieć atest kontroli terenowej stacji sanepidu.

Nawet korzystanie z renomowanego studia nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Michał Wiśniewski (kolczykowany w Berlinie) skarżył się, że z pępka, gdzie włożono mu kolczyk, ropa ciekła przez miesiąc, a on zwijał się z bólu. Tymon Tymański długo cierpiał z powodu dużego tatuażu na nodze. Ropiejąca rana goiła się ponad dwa tygodnie. Nie mógł się swobodnie poruszać.
Umieszczanie w języku kolczyków i metalowych ozdób najczęściej powoduje mikrourazy szkliwa zębów i jego znaczne spękanie, co prowadzi m.in. do próchnicy.

Tatuaż i piercing - po wykonaniu mogą wystąpić przykre dolegliwości

Jeśli miejsce nakłute swędzi, piecze, ropieje, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Sami nigdy nie powinniśmy stosować żadnych środków. Łatwo doprowadzić do zakażenia. Tatuaż i piercing należy wykonywać w pełni zdrowia fizycznego i ze świadomością zagrożeń. A ewentualne powikłania mogą nastąpić, jednak nie muszą.

Warto wiedzieć

Ważne

Sadzą i sokiem

 • Jeden z najstarszych zachowanych przykładów tatuowania - odkryto na ciele 4000-letniej egipskiej mumii. Wizerunek Boga Słońca na skórze królewskiego potomka był nakropkowany igłą z kości, w ranki wtarto mieszaninę tłuszczu zwierzęcego i sadzy.
 • Indianie nakłuwali skórę cierniami i wcierali w ranki sadzę lub sok z jagód. Eskimosi wciągali pod skórę pokryte sadzą kawałki sznurka.
 • Plemiona celtyckie używały barwników roślinnych. Tatuaże robiono za pomocą ostro zakończonego kawałka kości, uderzanego kamieniem lub inną kością.
 • Dawniej znakowanie ciała służyło określeniu przynależności do szczepu, odstraszeniu i zdezorientowaniu wroga, ale także podkreśleniu własnej indywidualności.
 • Tatuaże pierwotnych kultur stanowiły swoisty szyfr mitologii i zaklęć. Miały chronić, dodawać odwagi, siły.

Tatuaż i piercing - tatuowanie i kolczykowanie może być groźne

 • Jesteśmy narażeni na zakażenia bakteriami, wirusami, grzybami.
 • Poważniejsze infekcje mogą spowodować kiłę i gruźlicę. Na świecie opisywano zakażenie trądem.
 • Kilka dni po zabiegu może dojść do posocznicy - gorączkowej choroby wywoływanej przez bakterie, które dostały się do krwiobiegu.
 • Najgroźniejsze w skutkach są zakażenia wirusem żółtaczki zakaźnej typu C i wirusem HIV wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności AIDS. Trudna do leczenia jest także opryszczka zwykła (okolic twarzy i jamy ustnej) oraz okolic narządów płciowych.
 • Igły mogą przenosić zakażenia grzybicze drożdżakami i dermatofitami. Sprawdź ich sterylność!
 • Przekłuwanie i tatuowanie skóry może zaostrzać zmiany łuszczycowe, liszajowe, atopowe bądź wywoływać miejscowy uraz u ludzi predysponowanych genetycznie.
 • W Europie (w tym i Polsce) nie ma uregulowań prawnych na temat prowadzenia gabinetów świadczących usługi tatuażu i piercingu. Powinny kierować się zasadami tzw. dobrej praktyki tatuażu lub piercingu. Szacuje się, że w Polsce około trzech milionów młodych ludzi poddało się już tym zabiegom.
Zdaniem eksperta
prof. Andrzej Kaszuba, Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi

- Wybór odpowiedniego gabinetu i osoby wykonującej zabieg to sprawa podstawowa. Ideałem byłoby, gdyby tatuaże wykonywali dermatolodzy lub chirurdzy.Tatuaże zrobione osobie zdrowej, fachowo, z zachowaniem zasad aseptyki nie prowadzą do szkodliwych następstw. Mogą być stosowane nawet do maskowania defektów urody.
Powikłania ropne z powodu zakażeń paciorkowcami i gronkowcami, bliznowce lub zniekształcenia, np. płatka małżowiny usznej, to częste efekty niefachowo wykonanego tatuażu. Przekłuwanie chrząstki nosa może dawać bolesne zmiany zapalne. Najgroźniejsze dla zdrowia powikłanie to alergia kontaktowa na zastosowane barwniki. Można się z niej wyleczyć tylko poprzez całkowite usunięcie tatuażu. Dlatego, zanim zostanie zrobiony, powinno się położyć na plecach pacjenta testy płatkowe z barwnikami, które mają być użyte. Ta prosta i niezbyt kosztowna procedura zabezpiecza przed poważnymi konsekwencjami, a tatuatora przed kosztami procesów sądowych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.08.2017

Komentarze (1 - 3 z 3)
Agatka, 07.06.2008 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nasze ciało jest naszą świątynią, szanujmy więc je... tatuaż może zdobić ale jeśli jest dyskretny, nie zapominajmy też że jest na całe życie, 80 letnia babcia z wielkim smokiem na ramieniu może wyglądać co najmniej dziwnie... :) kolczyki są fajne, ale jak ma wzbudzać zaufanie np. lekarz z kolczykami w nosie, języku i bóg jeden wie gdzie jeszcze... fakt faktem, to nic strasznego ale ludzie mają swoje nie zawsze słuszne stereotypy....
 
Janek, 06.12.2007 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To ludzie opetani robia sobie tatuaze a Wy tj.Poradnik jeszcze to propaguje.
 
kasia, 08.02.2007 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tatuaz kolczyki wiadomo istnieje ryzyko powikłan ale tak samo moim zdaniem jak u dentysty,fryzjera itp....a tak swoja droga to ten wisnieski dziwak pepek moze sie babrac do paru miesiecy...ale przeciez sa specjalne mascie itp,,,
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy

Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się...

więcej

237

Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków? Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków?

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych...

więcej

214

Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit

Cellulit, czyli skórka pomarańczowa, to zmora wielu kobiet. Zimą skrzętnie ukrywałyśmy cellulit pod...

więcej

195

POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć? POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć?

Choć pocenie się to naturalna reakcja ciała, u wielu osób przebiega zbyt intensywnie. Co robić, gdy...

więcej

186

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.