SKŁADNIKI KOSMETYKÓW: perły, jedwab, złoto, mirra, kawior, trufle, diament

2013-09-05 17:31

Składniki kosmetyków takie jak perły, złoto, mirra, diamenty, jedwab, trufle i kawior nie są rzadkością. Coraz częściej te symbole luksusu i przedmioty pożądania możesz mieć w zasięgu ręki i wcale nie kosztują fortuny, a na pewno dodają urody. Jakie właściwości pereł, jedwabiu czy złota decydują o tym, że są one cenione w przemyśle kosmetycznym? Jakie produkty powstają z ich wykorzystaniem? Dowiedz się więcej na temat luksusowych składników kosmetyków!

SKŁADNIKI KOSMETYKÓW: perły, jedwab, złoto, mirra, kawior, trufle, diament
Autor: thinkstockphotos.com SKŁADNIKI KOSMETYKÓW: perły, jedwab, złoto, mirra, kawior, trufle, diament

Składniki kosmetyków coraz częściej są pochodzenia naturalnego. Oprócz roślin, z których uzyskuje się najwięcej składników do produkcji kosmetyków, coraz większą popularnością cieszą się luksusowe towary pochodzenia mineralnego. Perły, jedwab, złoto, mirra, kawior, trufle czy diamenty niegdyś były dostępne tylko dla możnych tego świata, cenione za piękno, smak, zapach. Ale okazało się, że to nie jedyne ich walory, bo również - jako składniki kosmetyków - wspaniale pielęgnują skórę, przedłużając jej młodość i dodając blasku.

Składniki kosmetyków: perły

Jest wiele legend wyjaśniających ich pochodzenie. Według jednej z nich czarne perły są łzami Adama, białe – Ewy. I tak, jak kobiecych łez, również tych białych jest więcej. Patrząc na to jednak bardziej prozaicznie, te jedne z najdroższych na świecie klejnotów składają się głównie z aminokwasów (m.in. alaniny, glicyny, kwasu asparaginowego i glutaminowego, seryny) i soli mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu, krzemu). Aminokwasy odżywiają, nawilżają skórę i spowalniają procesy starzenia. Składniki mineralne działają tonująco i nawilżająco. A to nie wszystko. Wyciąg z pereł rozjaśnia i wygładza blizny, łagodzi objawy trądziku i redukuje rozstępy. Proszek perłowy rozświetla skórę, działa też antybakteryjnie i odtruwająco.

Perłowe kremy i balsamy są polecane przede wszystkim do cery suchej i delikatnej. Perły słodkowodne są najlepsze dla 20–30-latek, bo przyśpieszają metabolizm komórkowy, spowalniając starzenie się skóry; ekstrakt z białych i czarnych pereł morskich jest idealnym kosmetykiem dla 40-latek, bo pobudza aktywność komórek dojrzałej skóry.

Składniki kosmetyków: jedwab

Nić snuta przez jedwabnika wydaje się delikatna i bardzo nietrwała. A jednak pozory mylą – żadne inne włókno naturalne nie jest równie odporne na rozciąganie. Pod tym względem jedwab jest 3 razy mocniejszy od stali! Głównymi składnikami jedwabiu są białka – serycyna i fibroina. Zawierają aż 18 aminokwasów, które przypominają budową strukturę naszej skóry, dlatego bardzo łatwo w nią wnikają, utrzymują jej sprężystość i elastyczność, opóźniają pojawienie się zmarszczek. Proteiny jedwabiu maja również wyjątkową zdolność zatrzymywania wody w naskórku – mogą wiązać wodę w ilości 300 razy większej od swojej wagi. Ponadto maja ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku skóry, dzięki czemu kosmetyk zawierający jedwab silnie przylega do jej powierzchni, co w efekcie daje uczucie wspaniałej gładkości. Na tej samej zasadzie proteiny jedwabiu tworzą ochronną otoczkę na powierzchni włosów, wygładzając je i zatrzymując w ich wnętrzu wilgoć.

Szampony i odżywki zawierające jedwab przywracają matowym oraz przesuszonym włosom połysk i elastyczność. A kremy i balsamy do ciała z proteinami jedwabiu to idealne kosmetyki do skóry suchej, szorstkiej i pozbawionej sprężystości, nawet bardzo wrażliwej.

Składniki kosmetyków: złoto

Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne złoto od dawna wykorzystuje się w medycynie, ale docenili je też kosmetolodzy. Badania bowiem wykazały, że jony złota docierają do warstwy rozrodczej naskórka – uruchamiają mechanizmy jego nawilżania i są nośnikiem substancji aktywnych pochodzących np. z ziół. Dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona, poprawia się jej koloryt i sprężystość. Kosmetyki ze złotem opóźniają też starzenie się naskórka, a pobudzając produkcję elastyny i kolagenu, prowadza do spłycenia już istniejących zmarszczek. Redukują także przebarwienia, bo spowalniają wydzielanie melaniny. Ponadto złoty pył upiększa – daje wrażenie rozświetlonej, pełnej blasku skóry.

Kosmetyki ze złotem doskonale sprawdzają się zarówno na skórze dojrzałej, alergicznej (złoto w zasadzie nie powoduje uczuleń), jak i młodej – zaniedbanej, nadmiernie wysuszonej, np. intensywnym opalaniem.

Składniki kosmetyków: wonna mirra

To aromatyczna żywica otrzymywana z balsamowca mirry – niepozornego ciernistego drzewa rosnącego w górach Arabii, Etiopii i Erytrei. Niegdyś cenny przedmiot handlu, dziś już nie tak kosztowny, ale wciąż bardzo pożądany składnik kosmetyków pielęgnacyjnych i zapachów. Silny aromat mirry sprawia, że jest to cenny surowiec nie tylko dla producentów perfum, ale też dezodorantów. Jej właściwości antyseptyczne wykorzystuje się zaś w kosmetykach przeznaczonych do skóry przetłuszczającej się, skłonnej do wyprysków. Wyciąg z mirry hamuje wydzielanie sebum, niszczy bakterie przysparzające zmian trądzikowych i przyspiesza gojenie się wykwitów na skórze.

Kosmetyki pielęgnacyjne z mirrą są doskonałe do cery tłustej i trądzikowej. Ale dzięki właściwościom regeneracyjnym wyciąg z balsamowca jest też pożądanym składnikiem preparatów do skóry wiotczejącej.

Składniki kosmetyków: delikatny kawior

Zależnie od gatunku ryby ma rożną wielkość i kolory. Jednak na stole najbardziej pożądany jest czarny i czerwony. Podobnie jak w kosmetykach. Kawior to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów, które regenerują barierę ochronną naskórka, umożliwiają wnikanie białek i enzymów. Zwiększają przyswajanie witaminy A pobudzającej naskórek do odnowy. Małe delikatne kuleczki kryją mnóstwo fosforu (odżywią skórę) i fosfolipidów (zatrzymują wilgoć w skórze). Dostarczają niezbędnych do odnowy skóry mikroelementów (m.in. cynku, jodu), a także białek, które poprawiają jędrność skóry, i witamin (A, D, E) zwalczających wolne rodniki przyśpieszające starzenie się komórek. Dlatego po kosmetykach z kawiorem można oczekiwać poprawy gęstości i elastyczności skóry, zredukowania nawet głębokich zmarszczek.

Kremy, toniki czy balsamy z wyciągiem z kawioru to luksusowy prezent dla skóry dojrzałej, a także dla młodej, ale suchej, zmęczonej i pozbawionej witalności.

Składniki kosmetyków: wykwintne trufle

Te grzyby są rarytasem nawet na królewskim stole – zwłaszcza jeśli są to najrzadsze trufle białe. Ich cena znacznie przewyższa cenę złota. W truflach znaleźć można rzadką kombinację substancji czynnych o bardzo korzystnym oddziaływaniu na skórę. To aminokwasy, witaminy z grupy B, związki cukrowe i kwasy AHA. Dlatego kosmetyki zawierające wyciąg z tych grzybów rozjaśniają plamy i przebarwienia związane z wiekiem, hormonalne i będące skutkiem intensywnego opalania. Poprawiają napięcie i jędrność skóry, pobudzając syntezę kolagenu i elastyny, a zwłaszcza aktywność fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za elastyczność i strukturę skóry.

Wyciągi z trufli wykorzystuje się głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, które adresowane są do pań dojrzałych.

Składniki kosmetyków: czysty diament

To krystaliczna postać węgla o niespotykanie symetrycznej budowie wewnętrznej. To sprawia, że diament jest minerałem niezwykle twardym i mającym wyjątkowo silny połysk spowodowany wysokim współczynnikiem załamania światła. Choć w kryształach diamentu można znaleźć rzadkie i cenne pierwiastki – dwutlenek węgla, azot, bor, tlenek żelaza czy różne formy krzemionki – o jego kosmetycznych walorach decyduje niezwykły migotliwy błysk.

Diamentowy pył dodawany jest głównie do kosmetyków upiększających – kremów, balsamów czy lakierów, które mają rozświetlić skórę, włosy lub paznokcie.

miesięcznik "Zdrowie"