Piękna cera i ciało dzięki PEELINGOWI

2009-04-20 14:10

Często nie doceniasz tak prostego kosmetyku, jakim jest peeling, a potrafi on zdziałać cuda. Dzięki niemu skóra jest gładka, promienna i wyraźnie odmłodzona! Warto go używać do zarówno do twarzy, jak i do ciała.

Piękna cera i ciało dzięki PEELINGOWI
Autor: GettyImages Często nie doceniasz tak prostego kosmetyku, jakim jest peeling, a potrafi on zdziałać cuda. Dzięki niemu skóra jest gładka, promienna i wyraźnie odmłodzona! Warto go używać do zarówno do twarzy, jak i do ciała.

Skóra stale podlega procesowi regeneracji. Jej warstwa rozrodcza, położona najgłębiej, nieustająco wytwarza komórki, które jak po schodach – stopniowo wspinają się ku górze, aż do wierzchniej warstwy rogowej naskórka. Ich zadaniem jest produkowanie substancji wiążących wilgoć i uszczelniających ochronny płaszcz lipidowy. Po wykonaniu tego zadania obumierają i złuszczają się, a wtedy zastępują je nowe komórki, które właśnie dotarły z głębszych warstw. Ten naturalny cykl odnowy skóry trwa mniej więcej 28 dni, ale z wiekiem zaczyna się wydłużać. Może też zostać zaburzony – stres, dym tytoniowy, brak snu czy przemęczenie sprawiają, że komórki przemieszczają się wolniej, a skóra staje się szara, szorstka i zmęczona. Wtedy do akcji powinien wkroczyć peeling!

Peeling - odmładzanie przez złuszczanie

Usunięcie starych, zszarzałych komórek sprawia, że szybciej pojawiają się nowe, a skóra odzyskuje blask, jest miła w dotyku i gładka. Peeling pobudza mikrokrążenie oraz produkcję włókien kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę kolorytu i jędrności skóry. Usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, zapobiega powstawaniu zaskórników, a wykonany przed depilacją – wrastaniu włosków. Co więcej, tak oczyszczona skóra znacznie łatwiej wchłania substancje aktywne z kremów lub balsamów. W rezultacie jest lepiej odżywiona, nawilżona  i bardziej sprężysta. Są jednak różne peelingi, więc żeby osiągnąć taki efekt, musisz wybrać ten właściwy.

Dobierz peeling do rodzaju cery

Najpopularniejsze są peelingi ziarniste, którymi martwe komórki naskórka usuwa się mechanicznie, pocierając skórę. W tych przeznaczonych do twarzy ścierające ziarenka – np. zmielone pestki owoców, nasiona czy łupinki orzechów – są bardzo drobne. Niektóre, zamiast drobinek pochodzenia naturalnego, zawierają znacznie delikatniejsze dla skóry miękkie, idealnie okrągłe kuleczki syntetyczne. Każdy z tego rodzaju kosmetyków nakłada się na wilgotną skórę (przedtem należy zmyć makijaż) i rozmasowuje kolistymi ruchami, a następnie dokładnie spłukuje. Po peelingi mechaniczne, nawet te najdelikatniejsze, możesz sięgać, jeśli masz cerę normalną lub tłustą, z zaskórnikami (ale bez ropnych wyprysków).
Jeśli zaś twoja cera jest wrażliwa i sucha albo masz problem z naczynkami, wybieraj raczej peelingi enzymatyczne. Zawarte w nich enzymy (wyciągi z owoców i ziół), kwasy owocowe albo alfa-hydroksykwasy o bardzo niskim stężeniu (glikolowy, mlekowy, salicylowy) niszczą wiązania chemiczne między komórkami kreatyny w naskórku i w rezultacie je rozpuszczają. Takie kosmetyki nie działają drażniąco na skórę – nakłada się je na twarz jak maseczkę, rozsmarowując równomiernie, i po 10–15 minutach zmywa wodą.

Do delikatnej i wrażliwej cery odpowiednie są także peelingi gommage. To kosmetyki łączące zalety peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Mogą zawierać nie tylko enzymy, ale także maleńkie i delikatne drobiny ścierające – choć mają idealnie gładką, kremową konsystencję. Po nałożeniu na twarz trzeba poczekać 10–15 minut, żeby preparat zastygł, po czym ściera się go palcami, co przypomina ścieranie gumką. Takie oczyszczanie cery wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu (przy cerze bardzo wrażliwej – raz na 2 tygodnie). Po zabiegu dobrze jest położyć odżywczą lub nawilżającą maseczkę – potem skóra będzie nie tylko promienna, ale też bardziej sprężysta.

Czytaj też: Działanie peelingu enzymatycznego. Dla kogo jest przeznaczony?

Nie zapominaj o peelingu do ciała

Nie tylko twarz, całe ciało lubi peeling. Na co dzień doskonale sprawdzają się delikatnie peelingujace żele pod prysznic, które łączą zalety kosmetyku myjącego i złuszczającego. Nie zastąpią jednak dobrego pilingu ziarnistego. W tego rodzaju preparatach przeznaczonych do ciała drobiny ścierające są grubsze niż w tych do twarzy. Mogą to być zmielone pestki owoców, ziarna kawy, łupiny orzechów, muszelki, a nawet piasek, które najczęściej zawieszone są w oleistym roztworze. Dzięki temu taki kosmetyk nie tylko złuszcza naskórek, ale również odżywia skórę. Popularne są także preparaty zawierające kryształki soli morskiej (doskonałe do skóry tłustej) lub cukru, najczęściej cukru trzcinowego (znakomicie nawilżają skórę suchą).
Peeling do ciała warto stosować raz w tygodniu. Nakładaj go na umytą, wilgotną skórę i delikatnie masuj, najlepiej zacznij od stóp i kieruj się ku górze. Szczególnie starannie wymasuj najbardziej przesuszone partie – łokcie, kolana, łydki. Natomiast do miejsc, w których skóra jest delikatna – dekoltu i biustu – użyj drobnoziarnistego peelingu przeznaczonego do twarzy. Po dokładnym opłukaniu ciała posmaruj je balsamem lub odżywczym kremem.

Peelingi u kosmetyczki i dermatologa

Jeśli oczekujesz bardziej spektakularnych efektów – chcesz pozbyć się drobnych zmarszczek, przebarwień czy zmian po trądziku – zdecyduj się na zabieg w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Coraz większą popularność zyskują peelingi chemiczne:

  • Powierzchniowy (z wykorzystaniem kwasów o dość niskim stężeniu, np. glikolowego, migdałowego) – działa jedynie na wierzchnie warstwy naskórka: rogową i ziarnistą. Usuwa płytkie przebarwienia i zmiany potrądzikowe. Tego typu zabieg przeprowadza kosmetyczka, można po nim od razu wrócić do pracy.
  • Średniogłęboki (najczęściej oparty na kwasie TCA – trójchlorooctowym oraz retinowym, kojowym i witaminie C) – dociera do warstwy podnaskórkowej, czyli miejsca, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Działając w tym obszarze, pobudza pracę fibroblastów. Dzięki temu wzrasta produkcja kolagenu i elastyny – skóra jest potem gładsza, napięta, a zmarszczki płytsze. Taki zabieg może być wykonywany wyłącznie przez lekarza.
  • Głęboki (z użyciem fenolu lub specjalnego lasera) – dochodzi do skóry właściwej, usuwając cały naskórek. Jego odnowa trwa ok. miesiąca, ale efekt zabiegu jest porównywalny z liftingiem chirurgicznym. Tego typu agresywny peeling przeprowadzany jest wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów plastyków.

miesięcznik "Zdrowie"