Wielorazowe tampony i podpaski, kubeczek menstruacyjny - ekologiczne akcesoria przydatne w czasie miesiączki

3 komentarze
Autor: Agata Joanna Nowicka - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nowoczesne superchłonne podpaski i tampony ułatwiają życie kobietom, ale z drugiej strony stanowią obciążenie dla środowiska. Co zrobić, by z powodu miesiączki nie produkować ton odpadów? Na rynku dostępne są bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i biodegradowalne tampony.

Zwykłe tampony i podpaski są tanie i łatwo dostępne, ale zanieczyszczają środowisko

Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe tampony i podpaski - ekologiczne akcesoria przydatne w czasie miesiączki

Kupowane w supermarketach tampony i podpaski wydają się nieodłączną częścią kobiecego życia. Nie zastanawiamy się, z czego są zrobione, czy są zdrowe, jaki mają wpływ na środowisko. Tymczasem każda z nas zużywa w ciągu całego życia 8-17 tys. tamponów i podpasek, co czyni 130 kg tych produktów. Wydaje się, że to niewiele, ale w Polsce jest 10 mln miesiączkujących kobiet, co daje co najmniej 150 mln podpasek miesięcznie. Po roku można by wyłożyć nimi równik 10-krotnie! To problem, bo te tradycyjne już środki higieniczne szkodzą środowisku – tak w procesie produkcji, jak i utylizacji.

Nawet pakowane pojedynczo podpaski nie są sterylne

Czy dostępne w sklepach tampony, podpaski i wkładki higieniczne białe, szczelnie zapakowane (często pojedynczo, co podkreśla wrażenie sterylności) są na pewno zdrowe i higieniczne? Środki higieniczne są produkowane z bawełny uprawianej konwencjonalnie. To oznacza, że podczas jej produkcji zużywane są ogromne ilości pestycydów (na 1 kg bawełny przypada 1/3 kg nawozów) zatruwających glebę i wodę, szkodliwych dla pracujących przy niej ludzi. Kolejnym składnikiem podpasek i tamponów jest pozyskiwana z drewna celuloza, której produkcja również zanieczyszcza środowisko.

  • Niewiele kobiet wie, że podpaski i tampony nie są absolutnie sterylne. Na jednym z etapów produkcji są bielone chlorem, co daje efekt jedynie wizualny – stają się idealnie białe, co sugeruje czystość i sterylność. Podczas tego procesu wydzielają się rakotwórcze dioksyny, toksyczne także dla środowiska.

Toksyczne chemikalia w podpaskach mogą podrażniać i uczulać

Związki chemiczne, z którymi mają styczność podpaski i tampony podczas produkcji, pozostają w gotowych produktach i mogą szkodzić zdrowiu. Dioksyny i pestycydy mogą mieć wpływ na wystąpienie zespołu wstrząsu toksycznego, ostrego zakażenia krwi, które skończyć się mogą tragicznie. Podpaski i tampony zawierają także substancje zapachowe, które mogą podrażniać, uczulać i sprzyjać infekcjom.

Superchłonne podpaski zaopatrzone w folię i siateczkę z polipropylenu lub polietylenu słabo przepuszczają powietrze, co sprzyja powstawaniu nieprawidłowej flory bakteryjnej. Efektem jest nieprzyjemny zapach i większa podatność na infekcje intymne. Sytuację komplikuje fakt, że na opakowaniach produktów higienicznych nie ma informacji o składzie i procesie produkcji. Odpowiednio utylizowane podpaski i tampony rozkładają się kilkadziesiąt lat (uwalniając do środowiska wszystkie szkodliwe substancje, które zawierają), ale już ich plastikowe elementy potrzebują na to 300 lat.

Biodegradowalne podpaski i tampony

Jeśli nie chcesz rezygnować z jednorazowych produktów do intymnej higieny, alternatywą są biodegradowalne podpaski i tampony (np. firmy Organyc, Masmi). Produkuje się je z bawełny organicznej, nie bieli chlorem, nie dodaje środków poprawiających chłonność. Rozkładają się kilka miesięcy (dotyczy to również opakowań).

Kubeczek menstruacyjny

Coraz więcej zwolenniczek zdobywa kubeczek menstruacyjny. To silikonowy kieliszek z ogonkiem, który umieszcza się u wejścia do pochwy. Zbiera menstruacyjną wydzielinę, z której należy go opróżniać 2 razy dziennie, a po opróżnieniu wypłukać pod bieżącą wodą i wprowadzić z powrotem do pochwy. Zalety kubeczka częściowo pokrywają się z zaletami tamponów (np. możliwość uprawiania sportów). Jednak kubeczek ma kilka innych plusów: brak wystającego z pochwy sznureczka (ważne np. na plaży), niewyczuwalność, brak chłonności (tampony chłoną naturalną wydzielinę pochwy, co może powodować infekcje), większa pojemność. Kubeczek jest też dużo tańszy (kosztuje 60-120 zł i wystarcza na kilka-kilkanaście lat), nie zwiększa ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego.

Wielorazowe podpaski

Pieluchy wielorazowe wracają do łask, ale mało kto wie, że na rynku są też wielorazowe podpaski: 20 sztuk starczy na 5-6 lat. Wykonane są z bawełny i jedwabiu, po użyciu pierze się je w pralce, a wymienia tak często jak tradycyjne podpaski.

 

Zwolenniczki tamponów mogą wypróbować tampony wielorazowe. Dostępne są tampony wykonane z naturalnej gąbki (zestaw dwóch gąbeczek, większej i mniejszej, wystarcza na 6-12 miesięcy). Gąbek Jam Sponge używa się jak zwykłych tamponów, a po nasiąknięciu myje pod bieżącą wodą i aplikuje ponownie. Na podobnej zasadzie działają wielorazowe tampony z materiału bambusowego Honour Your Flow.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.06.2017

Komentarze (1 - 3 z 3)
An, 24.04.2017 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tampona zawsze można wymienić na nowego a zużytego wrzucić do specjalnego woreczka. Co do prania..jak Ci się ubrudzą majtki z krwi to wyrzucasz je do śmieci czy raczej spierasz krew ręcznie a później wrzucasz z resztą ciuchów do pralki?
 
crazyday, 11.12.2015 02.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam wkładki zamiast podpasek
 
Studentka, 23.10.2014 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciekawe jak mam sobie zaaplikować ten tampon wielorazowy w przerwie między zajęciami, w publicznej toalecie? Już widzę jak się dziewczyny patrzą na mnie piorącą tampon w umywalce... Wątpię, że jest to higieniczne i sterylne skoro piorąc w pralce dodaje się detergent a poza tym nie wyobrażam sobie prać tego z innymi ciuchami a samych podpasek nie opłaca się wrzucać do pralki wsadu 7 kg ...
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż? Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić? Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż? Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić?

Twój tatuaż się nie goi? Nawet największa dbałość o sterylność podczas wykonywania tatuażu nie...

więcej

4

Włosy pod pachami, czyli w gąszczu wątpliwości. Jak je zapuszczać, pielęgnować, depilować? Włosy pod pachami, czyli w gąszczu wątpliwości. Jak je zapuszczać, pielęgnować, depilować?

Zarówno golenie włosów pod pachami, jak też ich zapuszczanie, powinno być zgodne z naszymi zasadami...

więcej

2

Opalanie nóg - skuteczne sposoby. Jak równomiernie opalić nogi Opalanie nóg - skuteczne sposoby. Jak równomiernie opalić nogi

Opalanie nóg nie należy do łatwych i przyjemnych czynności. Nawet, gdy słońce przypieka, a ramiona...

więcej

2

Depilacja miejsc intymnych - którą metodę wybrać?

Moda na fryzury intymne (albo ich całkowity brak) jest coraz popularniejsza. Wielu mężczyzn...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Opis standardowy metody żelowej. 1. Dezynfekujemy dłonie, przygotowujemy płytkę paznokciową - obcinamy paznokcie na krótko, matowimy delikatnie pilnikiem i kostką. Odsuwamy skórki patyczkiem. ...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.