Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe tampony i podpaski - ekologiczne akcesoria przydatne w czasie miesiączki

3 komentarze
Autor: Agata Joanna Nowicka - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nowoczesne superchłonne podpaski i tampony ułatwiają życie kobietom, ale z drugiej strony stanowią obciążenie dla środowiska. Co zrobić, by z powodu miesiączki nie produkować ton odpadów? Na rynku dostępne są bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski i biodegradowalne tampony.

Zwykłe tampony i podpaski są tanie i łatwo dostępne, ale zanieczyszczają środowisko

Kubeczek menstruacyjny, wielorazowe tampony i podpaski - ekologiczne akcesoria przydatne w czasie miesiączki

Kupowane w supermarketach tampony i podpaski wydają się nieodłączną częścią kobiecego życia. Nie zastanawiamy się, z czego są zrobione, czy są zdrowe, jaki mają wpływ na środowisko. Tymczasem każda z nas zużywa w ciągu całego życia 8-17 tys. tamponów i podpasek, co czyni 130 kg tych produktów. Wydaje się, że to niewiele, ale w Polsce jest 10 mln miesiączkujących kobiet, co daje co najmniej 150 mln podpasek miesięcznie. Po roku można by wyłożyć nimi równik 10-krotnie! To problem, bo te tradycyjne już środki higieniczne szkodzą środowisku – tak w procesie produkcji, jak i utylizacji.

Nawet pakowane pojedynczo podpaski nie są sterylne

Czy dostępne w sklepach tampony, podpaski i wkładki higieniczne białe, szczelnie zapakowane (często pojedynczo, co podkreśla wrażenie sterylności) są na pewno zdrowe i higieniczne? Środki higieniczne są produkowane z bawełny uprawianej konwencjonalnie. To oznacza, że podczas jej produkcji zużywane są ogromne ilości pestycydów (na 1 kg bawełny przypada 1/3 kg nawozów) zatruwających glebę i wodę, szkodliwych dla pracujących przy niej ludzi. Kolejnym składnikiem podpasek i tamponów jest pozyskiwana z drewna celuloza, której produkcja również zanieczyszcza środowisko.

  • Niewiele kobiet wie, że podpaski i tampony nie są absolutnie sterylne. Na jednym z etapów produkcji są bielone chlorem, co daje efekt jedynie wizualny – stają się idealnie białe, co sugeruje czystość i sterylność. Podczas tego procesu wydzielają się rakotwórcze dioksyny, toksyczne także dla środowiska.

Toksyczne chemikalia w podpaskach mogą podrażniać i uczulać

Związki chemiczne, z którymi mają styczność podpaski i tampony podczas produkcji, pozostają w gotowych produktach i mogą szkodzić zdrowiu. Dioksyny i pestycydy mogą mieć wpływ na wystąpienie zespołu wstrząsu toksycznego, ostrego zakażenia krwi, które skończyć się mogą tragicznie. Podpaski i tampony zawierają także substancje zapachowe, które mogą podrażniać, uczulać i sprzyjać infekcjom.

Superchłonne podpaski zaopatrzone w folię i siateczkę z polipropylenu lub polietylenu słabo przepuszczają powietrze, co sprzyja powstawaniu nieprawidłowej flory bakteryjnej. Efektem jest nieprzyjemny zapach i większa podatność na infekcje intymne. Sytuację komplikuje fakt, że na opakowaniach produktów higienicznych nie ma informacji o składzie i procesie produkcji. Odpowiednio utylizowane podpaski i tampony rozkładają się kilkadziesiąt lat (uwalniając do środowiska wszystkie szkodliwe substancje, które zawierają), ale już ich plastikowe elementy potrzebują na to 300 lat.

Biodegradowalne podpaski i tampony

Jeśli nie chcesz rezygnować z jednorazowych produktów do intymnej higieny, alternatywą są biodegradowalne podpaski i tampony (np. firmy Organyc, Masmi). Produkuje się je z bawełny organicznej, nie bieli chlorem, nie dodaje środków poprawiających chłonność. Rozkładają się kilka miesięcy (dotyczy to również opakowań).

Kubeczek menstruacyjny

Coraz więcej zwolenniczek zdobywa kubeczek menstruacyjny. To silikonowy kieliszek z ogonkiem, który umieszcza się u wejścia do pochwy. Zbiera menstruacyjną wydzielinę, z której należy go opróżniać 2 razy dziennie, a po opróżnieniu wypłukać pod bieżącą wodą i wprowadzić z powrotem do pochwy. Zalety kubeczka częściowo pokrywają się z zaletami tamponów (np. możliwość uprawiania sportów). Jednak kubeczek ma kilka innych plusów: brak wystającego z pochwy sznureczka (ważne np. na plaży), niewyczuwalność, brak chłonności (tampony chłoną naturalną wydzielinę pochwy, co może powodować infekcje), większa pojemność. Kubeczek jest też dużo tańszy (kosztuje 60-120 zł i wystarcza na kilka-kilkanaście lat), nie zwiększa ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego.

Wielorazowe podpaski

Pieluchy wielorazowe wracają do łask, ale mało kto wie, że na rynku są też wielorazowe podpaski: 20 sztuk starczy na 5-6 lat. Wykonane są z bawełny i jedwabiu, po użyciu pierze się je w pralce, a wymienia tak często jak tradycyjne podpaski.

Zwolenniczki tamponów mogą wypróbować tampony wielorazowe. Dostępne są tampony wykonane z naturalnej gąbki (zestaw dwóch gąbeczek, większej i mniejszej, wystarcza na 6-12 miesięcy). Gąbek Jam Sponge używa się jak zwykłych tamponów, a po nasiąknięciu myje pod bieżącą wodą i aplikuje ponownie. Na podobnej zasadzie działają wielorazowe tampony z materiału bambusowego Honour Your Flow.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.07.2015

Komentarze (1 - 3 z 3)
An, 24.04.2017 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tampona zawsze można wymienić na nowego a zużytego wrzucić do specjalnego woreczka. Co do prania..jak Ci się ubrudzą majtki z krwi to wyrzucasz je do śmieci czy raczej spierasz krew ręcznie a później wrzucasz z resztą ciuchów do pralki?
 
crazyday, 11.12.2015 02.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam wkładki zamiast podpasek
 
Studentka, 23.10.2014 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciekawe jak mam sobie zaaplikować ten tampon wielorazowy w przerwie między zajęciami, w publicznej toalecie? Już widzę jak się dziewczyny patrzą na mnie piorącą tampon w umywalce... Wątpię, że jest to higieniczne i sterylne skoro piorąc w pralce dodaje się detergent a poza tym nie wyobrażam sobie prać tego z innymi ciuchami a samych podpasek nie opłaca się wrzucać do pralki wsadu 7 kg ...
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć? POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć?

Choć pocenie się to naturalna reakcja ciała, u wielu osób przebiega zbyt intensywnie. Co robić, gdy...

więcej

186

Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy

Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się...

więcej

186

Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit

Cellulit, czyli skórka pomarańczowa, to zmora wielu kobiet. Zimą skrzętnie ukrywałyśmy cellulit pod...

więcej

153

Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków? Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków?

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych...

więcej

151

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opis standardowy metody żelowej. 1. Dezynfekujemy dłonie, przygotowujemy płytkę paznokciową - obcinamy paznokcie na krótko, matowimy delikatnie pilnikiem i kostką. Odsuwamy skórki patyczkiem. ...

Teoretycznie po miesiącu od zakończenia leczenia preparat wypłukuje się z organizmu. Jednakże należy ocenić, na ile skóra wróciła do normy - nie jest przesuszona. Dodatkowo pragnę podkreślić, iż w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.