KOSMETYKI też się psują, czyli jaką DATĘ WAŻNOŚCI ma twój krem

2007-07-06 12:35

Nie kupuj na zapas kremów, szamponów czy pomadek. Każdy kosmetyk ma bowiem datę ważności, po której przestaje nadawać się do użycia. Nawet kosmetyki najlepszych firm tracą właściwości, a nawet mogą zaszkodzić, jeśli przechowujesz je zbyt długo lub w niewłaściwych warunkach.

KOSMETYKI też się psują, czyli jaką DATĘ WAŻNOŚCI ma twój krem
Autor: thinkstockphotos.com KOSMETYKI też się psują, czyli jaką DATĘ WAŻNOŚCI ma twój krem

Producent powinien umieścić na opakowaniu termin trwałości kosmetyku (dzień, miesiąc, rok) poprzedzony formułą “należy zużyć przed końcem”.
- Termin ważności to data, do której fabrycznie zapakowany preparat zachowuje w pełni swoje właściwości, jeśli jest przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach - mówi Barbara Włudyka, kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego i Kontroli Jakości firmy Miraculum. - Przez ten czas można trzymać kosmetyk bez odkręcania nakrętki czy zrywania folii ochronnej. Producent nie musi umieszczać tej daty, jeśli termin trwałości jest dłuższy niż 30 miesięcy. Ale wtedy na opakowaniu powinien pojawić się znak przedstawiający otwarte pudełko oraz odpowiedni symbol, np. 6M. Oznacza to, że kosmetyk może być używany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia przez sześć miesięcy od otwarcia opakowania.

Higiena podczas używania kosmetyków

To, jak długo kosmetyk zachowa swoje właściwości, zależy nie tylko od jego składu, ale też od tego, w jaki sposób będziesz go używać. - Trzeba zachować higienę - przestrzega Barbara Włudyka. - W przeciwnym razie bakterie, pleśnie i drożdże lub ich zarodniki z powietrza, naszej skóry i ubrania mogą przeniknąć do preparatu i zacząć się tam intensywnie rozwijać, a to z kolei znacznie przyspieszy proces jego psucia się.
Aby zmniejszyć ilość mikroorganizmów przenoszonych podczas nakładania kremu, stosuj szpatułki. Jeśli jednak przyzwyczaiłaś się do tradycyjnych metod, tuż przed aplikacją umyj ręce. Szczególnej dbałości wymagają kosmetyki stosowane w okolice oczu, nie nakładaj więc palcami cieni do powiek. Jeśli do zestawu nie dołączono aplikatora, dokup go w drogerii. Pomadek natomiast lepiej nie nakładać bezpośrednio na usta. Dłużej zachowają świeżość, gdy będziesz aplikować je pędzelkiem. Panie, które do naniesienia pudru używają umieszczonej w opakowaniu gąbki, nie powinny wyrzucać foliowego krążka oddzielającego ją od kosmetyku. W ten sposób tłuszcz i drobnoustroje pozostające na gąbce po aplikacji nie przedostaną się do preparatu.
Pamiętaj, że szpatułki, gąbki i pędzelki trzeba systematycznie czyścić. Przynajmniej raz w tygodniu umyj je w wodzie z mydłem, a potem dokładnie wypłucz i wysusz.

Zrób to koniecznie

Dla własnego bezpieczeństwa

  • Kiedy malujesz rzęsy tuszem, wkładaj szczoteczkę do pojemniczka tylko tyle razy, ile to naprawdę konieczne - podczas każdego takiego ruchu wtłaczasz do środka powietrze, a to sprzyja wysychaniu kosmetyku.
  • Jeśli nie używasz kremu przez dłuższy czas, przed pierwszym nałożeniem go na twarz usuń wyschniętą wierzchnią warstwę kosmetyku.
  • Wybieraj preparaty w tubkach, sprayu lub z pompką - nie dotykasz palcami całej zawartości, do pojemniczka dostaje się więc mniej mikroorganizmów.
  • Decyduj się na kosmetyki w małych opakowaniach - istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdążysz je zużyć, zanim się zepsują.

Sposób przechowywania kosmetyków

Wszystkie kosmetyki trzeba przechowywać w suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła - kaloryferów, lamp czy słońca. Dlatego właśnie lepiej do minimum ograniczyć liczbę preparatów przechowywanych w wilgotnej łazience. Pamiętaj również o dokładnym zamykaniu opakowań. Zabezpieczy to twój kosmetyk przed wyschnięciem i kurzem. Jeśli przez dłuższy czas nie używasz kremów, szminek, podkładów czy lakierów do paznokci, najlepiej włóż je do najniższej szuflady w lodówce.
- Zwracajmy też uwagę na to, w jaki sposób kosmetyki przechowywane są w sklepie - przypomina Barbara Włudyka. - Zrezygnujmy z produktu podawanego przez ekspedientkę z nasłonecznionej wystawy czy półki, która jest mocno podświetlona lub znajduje się bardzo blisko kaloryfera. Wystrzegajmy się też zakupów na bazarach, gdzie kosmetyki trzyma się w przegrzanych latem, a wyziębionych zimą kioskach.

Ważne

Zdecydowanie nie warto oszczędzać kosmetyków lub kupować ich na zapas, bo gdy się zestarzeją, mogą powodować podrażnienia, a nawet poważne schorzenia dermatologiczne. Kiedy z tuszu do rzęs odparuje woda, zawarte w nim konserwanty stają się dużo bardziej skoncentrowane. Kosmetyk może wtedy wywołać zapalenie spojówek. Przechowywany miesiącami krem, w którym doszło do zakażenia mikrobiologicznego, często powoduje wypryski i złuszczanie naskórka. Myjąc włosy przeterminowanym szamponem, ryzykujesz podrażnienie skóry głowy i tzw. suchy łupież.

Jakie kosmetyki psują się najszybciej

Kosmetyki z dużą ilością wody, która jest dobrym środowiskiem dla drobnoustrojów.
- Są to kremy, podkłady i tusze do rzęs, w których fazę zewnętrzną emulsji stanowi woda - wyjaśnia Barbara Włudyka. - Trwałość dłużej zachowują kosmetyki bezwodne, np. prasowane cienie do powiek, pudry czy róże. Krócej pozostaną świeże także preparaty ze składnikami aktywnymi, np. proteinami zbożowymi.
W ciągu jednego sezonu powinniśmy zużyć kosmetyki do opalania z filtrem UV. Bardzo trudno uchronić je przed wysoką temperaturą i zanieczyszczeniem piaskiem. Filtry słoneczne mogą więc w pewnym stopniu tracić moc. Swoje właściwości zmieniają też samoopalacze z dihydroksyacetonem. Po kilku miesiącach od otwarcia pudełka opalenizna nie będzie już tak intensywna i jednolita jak na początku.

Ważny test świeżości

To, czy kosmetyk nadaje się jeszcze do użytku, możesz ocenić np. po jego wyglądzie. Na powierzchni zepsutej pomadki tworzą się zwykle kryształki albo kropelki wody lub oleju. Może też ona zmienić smak lub zapach. Płowieje kolor szamponów, toników i płynów do demakijażu, a na dnie pojawia się osad. Kremy i podkłady rozwarstwiają się, pleśnieją, a także zmieniają barwę i zapach. Po naciśnięciu tubki zwykle najpierw wypływa woda lub olej, a dopiero potem właściwy kosmetyk. Lakier do paznokci gęstnieje, ciągnie się i trudno go nałożyć na paznokieć. Z kolei tusz do rzęs wysycha i pozostawia grudki.

Tego nie rób

Nie trzymaj za długo

Oto przybliżone okresy ważności kosmetyków po otwarciu oryginalnego opakowania:

  • tusz do rzęs: od 6 miesięcy do roku
  • podkład pod makijaż: od 6 miesięcy do 2 lat
  • pomadka: od 8 miesięcy do 2 lat
  • krem do twarzy: od 3 do 6 miesięcy
  • cień do powiek: od roku do 3 lat
  • puder w kamieniu: 3 lata
  • szampon: rok
  • lakier do paznokci: 6 miesięcy do 1,5 roku
  • samoopalacz: rok
  • krem z filtrem UV: 1 sezon
miesięcznik "Zdrowie"