KOLAGEN - właściwości. Dlaczego jest potrzebny?

2017-03-23 12:17

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników organizmu odpowiadających za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Dzięki niemu komórki bezustannie odnawiają się. Niestety, z biegiem lat ciało traci zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Czy postępujący deficyt kolagenu można zatrzymać? Jak pobudzić organizm do ponownej produkcji tego białka?

KOLAGEN odpowiada za młody wygląd skóry
Autor: Thinkstockphotos.com Kiedy brakuje kolagenu, pojawiają się zmarszczki, matowieją włosy i paznokcie, a skóra staje się wiotka i sucha

Spis treści

  1. Po co nam KOLAGEN?
  2. Kolagen a starzenie się skóry
  3. Kosmetyki z kolagenem
  4. Suplementacja kolagenu
  5. Zastrzyk kolagenu
  6. Metoda termicznego uszkadzania włókien kolagenowych
  7. Terapia kwasem polimlekowym

Kolagen posiada wyjątkowe cechy: jest bardzo elastyczny, a jednak niezwykle wytrzymały. Chroni narządy wewnętrzne takie jak nerki, żołądek czy wątrobę tworząc wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. W układzie odpornościowym pełni rolę obronną, zapobiegając ingerencji drobnoustrojów, toksyn oraz komórek rakowych. Skórze zapewnia ciągłość procesu odnowy komórkowej oraz właściwy poziom nawilżenia, które gwarantują jej sprężystość i miękkość. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję.

Kolagen to naturalnie występująca w ludzkim ciele substancja nazywana białkiem młodości. Kolagen syntetyczny oraz kolagen odzwierzęcy to bardzo popularne składniki kosmetyków do pielęgnacji cery. Jego działanie sprawia, że nasze kości i organy wewnętrzne są zdrowie, a skóra jędrna i gładka. Niestety z wiekiem osłabia się zdolność do tworzenia włókien kolagenowych. Pojawiają się zmarszczki, cellulit, skóra staje się wiotka, zaczynają wypadać włosy. Jak stosować kolagen aby zapobiec starzeniu się skóry i pozbyć się zmarszczek?

Po co nam KOLAGEN?

Kolagen to naturalna substancja występującą w organizmie człowieka. To białko, które jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, stanowiące około 30% wszystkich białek ludzkich. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego jest on budulcem większości narządów, przede wszystkim skóry, kości i zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka.

Do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu dochodzi, m.in. w przypadku chorób autoimmunologicznych, przy stałych np. podczas uprawiania sportu wyczynowego, w wyniku starzenia się organizmu.

U kobiet w pierwszych pięciu latach po menopauzie ilość kolagenu w skórze zmniejsza się średnio o 30%

Kolagen a starzenie się skóry

W organizmie młodej i zdrowej osoby kolagen jest automatycznie wytwarzany i podlega ciągłej wymianie, która regeneruje na bieżąco uszkodzone tkanki. Z wiekiem jednak organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Oznacza to, że więcej komórek kolagenu naturalnie obumiera, niż jest przez organizm produkowanych. Badania udowodniły, że zaczyna się to dziać już w okolicach 26 roku życia. Ten negatywny proces potęgują czynniki, na które narażona jest większość z nas, takie jak stres, choroby, intensywny wysiłek fizyczny, a nawet warunki atmosferyczne.

Zmniejszenie ilości kolagenu w organizmie oraz wpływ wolnych rodników, promieniowania słonecznego czy toksyn sprawiają, że skóra zaczyna się starzeć. Objawami tego niechcianego procesu są pierwsze zmarszczki, rozstępy, cellulit, wysuszenie i utrata jędrności skóry. Niedobór białek kolagenowych powoduje także osłabienie i łamliwość włosów, u wielu osób może objawiać się ich wypadaniem, a nawet przedwczesnym łysieniem.

Warto wiedzieć

Czy kolagen może zatrzymać procesy starzenia?

Czy możliwe jest zatrzymanie procesu starzenia się skóry? Niestety, jest to naturalna konsekwencja mijających lat i starzenia całego organizmu. Procesy te są nieuchronne, chociaż u różnych osób zachodzą w innym czasie i mają różną intensywność. Niezależnie od tego można jednak opóźnić je lub niwelować ich objawy poprzez dostarczanie dodatkowych ilości kolagenu.

Kosmetyki z kolagenem

Starzejącą się skórę charakteryzują zmarszczki, wiotkość i obwisłość. Systematyczne stosowanie czystego kolagenu lub kremów z jego zawartością odbuduje zniszczone komórki skóry twarzy przywracając jej nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Poprawi się także koloryt cery, stanie się ona napięta, a zmarszczki zostaną spłycone. Ze względu na zdolność do regenerowania skóry kolagen sprawdzi się także w pielęgnacji skóry trądzikowej – znormalizuje wydzielanie łoju i natłuszczenie twarzy, wyrówna jej koloryt oraz wygładzi blizny potrądzikowe.

Ponieważ włókna kolagenowe są naturalną substancją nadają się do pielęgnacji bardziej wymagającej skóry wrażliwej, skóry naczyniowej czy atopowej. Preparaty z kolagenem wspaniale nadają się nie tylko do twarzy, ale także do pielęgnacji skóry ciała dotkniętej cellulitem czy rozstępami. Również osobom po operacjach chirurgicznych oraz zabiegach z zakresu medycyny estetycznej polecana jest pielęgnacja uszkodzonego naskórka i ran preparatami medycznymi i dermatologicznymi z kolagenem.

Czytaj też: Mocznik: właściwości i zastosowanie. Mocznik w kosmetykach

O 10% co dekadę spada w skórze produkcja kolagenu, który jest odpowiedzialny za podtrzymywanie prawidłowej struktury skóry właściwej.

Włókna kolagenowe znajdziemy w wielu różnych kosmetykach – zarówno kremach do twarzy, balsamach do ciała, tonikach, jak i w płynach do kąpieli, odżywkach do włosów oraz do paznokci. W dobrze zaopatrzonych drogeriach można kupić też roztwór czystego kolagenu, którego działanie będzie o wiele mocniejsze, ale mniej wszechstronne. Takie roztwory można stosować bezpośrednio na skórę lub jako półprodukt do mieszania z innymi składnikami, np. elastyną. Należy pamiętać, że różne stężenia kolagenu odpowiadają konkretnym problemom skórnym i nie należy tych zaleceń bagatelizować.

Preparaty do pielęgnacji włosów z kolagenem zapewnią im regenerację, zapobiegną łamaniu i przywrócą blask. Podobnie kolagen zadziała na paznokcie, utwardzi ich płytkę i uodporni je na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie dodając jej połysku. Warto pamiętać, że zewnętrzna pielęgnacja skóry kolagenem wpłynie na jej wygląd, ale nie dostarczy kolagenu do organów wewnętrznych i nie pozwoli zadziałać od środka. Jest to istotne dla zdrowia jak i urody, ponieważ zdrowie ma ogromny wpływ na wygląd. Aby spotęgować efekty pielęgnacji kosmetykami z zawartością tego białka warto uzupełniać też jego braki od wewnątrz.

Suplementacja kolagenu

Kolagen jest obecny w różnych produktach spożywczych, takich jak galaretki, gęste zupy na kościach lub podroby. Jednak ze względu na niską zawartość tego białka w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność codzienna dieta nie pozwala na uzupełnienie jego niedoborów. Lepszym sposobem na uzupełnienie zawartości kolagenu w organizmie jest zastosowanie suplementów w płynie lub tabletkach. Wzmocnią one skórę, zapobiegając jej wiotczeniu i przywracając jędrność a także łatwiej rozprawią się z cellulitem.

Dzięki odżywieniu skóry głowy i cebulek, włosy przestaną wypadać, staną się gęstsze i mocniejsze. Oczywiście suplementacja kolagenem wpłynie od wewnątrz pozytywnie nie tylko na urodę, ale także na stawy, układ kostny i organy wewnętrzne. W czasie przyjmowania kolagenu wewnętrznie warto zadbać też o wysokie spożycie witaminy C, która przyśpiesza produkcję włókien kolagenowych.

Zastrzyk kolagenu

Dla osób, które mają problemy z bardzo głębokimi zmarszczkami, bruzdami czy bliznami polecane są zastrzyki wypełniające z kolagenem. Iniekcje kolagenowe to prosty zabieg, który zazwyczaj wykonywany jest bez znieczulenia. Jednak ze względu na ryzyko, które niesie taka ingerencja w skórę wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz wykonania próby uczuleniowej. Efekty takich zastrzyków utrzymują się do kilku miesięcy, ale jest to dość droga metoda walki ze starzeniem skóry, na którą wiele osób decyduje się dopiero gdy inne sposoby zawiodą.

Metoda termicznego uszkadzania włókien kolagenowych

Zabieg, w czasie którego za pomocą fal podczerwonych, laserowi i ultradźwiękom dociera się do dolnych warstw skóry, a następnie podgrzewa i podrażnia włókna kolagenowe, które gwałtownie kurczą się do pierwotnej długości. Metoda przebiega w trzech fazach:

  1. Faza intensywnego mikrouszkadzania termicznego (trwa przez pierwsze 48-72 godz.) - wstępny skurcz włókien kolagenowych, który natychmiast powoduje widoczny efekty wygładzenia obszaru poddanego zabiegowi. Fazie towarzyszą niewidoczne dla oka mikroobrzęki oraz uwolnienie chemicznych substancji media torowych odpowiedzialnych za aktywację i utrzymywanie się procesu zapalnego.
  2. Faza pomnażania się przez podział (trwa od 3 do 4 tygodni). Zaangażowane fibroblasty produkują nowe włókna kolagenowe (neo-kolagenogeneza).
  3. Faza ponownego ukształtowania włókien – to stopniowe zanikanie komórek zapalnych, całkowite ukształtowanie się i utrwalenie włókien kolagenowych, wzrost siły napięcia oraz pojawienie się nowych włókien elastyny. W tej fazie następuje efekt naprężenie skóry oraz jej skuteczne odmłodzenie. Skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie i elastyczność, zmianom ulega również jej struktura, przez co zmarszczki zostają wygładzone. Pod wpływem wysokiej temperatury fibroblasty stymulowane są do produkcji nowych włókien kolagenowych.

Dzięki zwiększonej produkcji kolagenu (o ok. 30%) uzyskujemy efekt liftingu – zwiększenia gęstości skóry. Proces tworzenia kolagenu jest długofalowy i następuje stopniowo. Efekt odmłodzenia skóry uzyskujemy po 3-6 miesiącach od zabiegu. Zabiegi wykorzystujące metodę uszkadzania termicznego: Thermage, Titan, Accent, eMatrix, Pelleve, Ulthera, Fraxel, Ultrapulse, Pixel.

Terapia kwasem polimlekowym

Kwas polimlekowy to cząsteczka syntetyczna, otrzymywana z kwasu mlekowego, który jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Dzięki temu, preparat na bazie kwasu polimlekowego (Sculptra) nie wymaga przeprowadzania testu alergicznego przed zabiegiem, jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Po wstrzyknięciu preparatu pod skórę, kwas ulega stopniowej degradacji do dwutlenku węgla i wody. Rozkład ten następuje w przeciągu długiego okresu - do 9 miesięcy. W tym czasie sama cząsteczka kwasu stanowi bardzo silny bodziec dla fibroblastów, które w zetknięciu się z kwasem polimlekowym intensywnie wytwarzają nowy kolagen.

Ilość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Średnio należy wykonać 2-4 zabiegi w odstępach co najmniej jednego miesiąca.

W efekcie, w miejscu wstrzyknięcia Sculptry, skóra i tkanka podskórna ulegają pogrubieniu, a ich sprężystość wzrasta. Zabieg przywraca objętość skóry, zapewniając wypełnienie konturów twarzy i efekt odmłodzenia. Wolny rozkład cząsteczek kwasu polimlekowego powoduje, że efekt estetyczny zabiegu utrzymuje się do 2 lat. Większe napięcie tkanek powoduje podciągnięcie wiotkich obszarów skóry. Dlatego często zabieg ten określany jest mianem nieoperacyjnego liftingu.