Przebarwienia: plamy, piegi i ostuda

2008-08-28 2:29

Słońce sprawia, że skóra jest sucha, odwodniona i mogą pojawić się na niej przebarwienia. Dlatego po wakacjach skóra wymaga uwagi i regeneracji, a zmiany posłoneczne na skórze nierzadko i leczenia. Na szczęście istnieje coraz więcej metod ich likwidacji.

Przebarwienia: plamy, piegi i ostuda
Autor: thinkstockphotos.com

Zakończenie sezonu letniego jest czasem na bilans zysków i strat. Nie da się niestety zapomnieć o negatywnych skutkach nierozsądnego opalania, o których po wakacjach daje znać twoja skóra. Są to nie tylko odwodnienie i wysuszenie naskórka, ale także przebarwienia, które odciskają widoczne piętno na naszym ciele.

Za plamy i przebarwienia odpowiada melanina

W naskórku znajdują się komórki barwnikowe melanocyty zawierające barwnik melaninę, który odpowiada za kolor naszej skóry, włosów czy tęczówki oka. Melanina pełni funkcję naturalnego filtra ochronnego skóry posiada zdolność częściowego pochłaniania i rozpraszania promieni UV. Na skutek różnych czynników może dochodzić do nadprodukcji melaniny, bądź jej nierównomiernego rozłożenia w skórze, co skutkuje widocznymi plamami, czyli przebarwieniami.
Przebarwienia są widocznymi na skórze plamkami począwszy od małych piegów a skończywszy na rozległych zmianach o odróżniającym się od zdrowiej skóry kolorycie. Zazwyczaj pojawiają się na czole, policzkach, nosie, dłoniach czy dekolcie. Problem ten dotyczy około 30 % kobiet po trzydziestym roku życia oraz aż 90 % pań po pięćdziesiątym roku życia. Oprócz tego, że stanowią one defekt kosmetyczny mogą być czasami objawem różnych schorzeń, na przykład chorób wątroby, zapalenia przydatków, niedoczynności nadnerczy, czy nadczynności tarczycy. Często pojawiają się także u kobiet ze względu na wahania hormonalne, jakie występują w trakcie ciąży, czy menopauzy. Należy także pamiętać o tym, że zażywanie niektórych leków, w połączeniu z ekspozycją słoneczną, może wpływać na powstawanie przebarwień. Do leków tych należy zaliczyć: sulfonamidy, tetracykliny, cytostatyki, środki przeciwgrzybiczne, przeciwcukrzycowe, czy leki moczopędne a także niektóre zioła, np. dziurawiec, nagietek. Latem musisz być też szczególnie czujny, jeśli chodzi o używanie kosmetyków. Nie należy stosować tych z retinolem, kwasami owocowymi, czy benzofenonem, które w kontakcie ze słońcem mogą podrażniać skórę i doprowadzić do powstania zmian barwnikowych.

Przebarwienia na skórze: piegi, ostuda i plamy

Ze względu na umiejscowienie przebarwienia dzieli się na: skórne, mieszane i naskórkowe czyli związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku oraz z nadprodukcją melaniny. Przebarwienia naskórkowe dzielą się na:

  • Piegi drobne, nieregularne plamki występujące na skórze twarzy, dekolcie lub rozsiane po całym ciele. Związane są one z nagromadzeniem barwnika. Ich powstawanie najczęściej zaczyna się w drugim roku życia. Z czasem ich liczba rośnie, najczęściej po ekspozycji ciała na słońce. Skłonność do piegów mają osoby z jasną karnacją. Można nieco ograniczyć powstawanie nowych zmian poprzez regularne stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem. Z wiekiem ich ilość maleje.
  • Ostuda zwana też Melasmą i Chloasmą, występuje na skutek nadmiernej produkcji melaniny. Ma postać nieregularnych plam umiejscowionych na czole, policzkach, brodzie. Występuje głównie u kobiet i pojawia się najczęściej po 30 roku życia, częściej u brunetek, niż blondynek. Może także wystąpić u kobiet w ciąży ( wówczas często ustępuje samoistnie po porodzie) lub u tych stosujących leki hormonalne.
  • Plamy soczewicowate mają kolor żółtobrunatny do ciemnobrązowego.Występują na twarzy, grzbiecie dłoni, na szyi, przedramionach i wyróżniają się znacznie od zdrowej skóry. Z wiekiem plamy te mogą się nasilać. Ze względu na ich głębsze umiejscowienie są dość trudne do usunięcia i wymagają pomocy doświadczonych specjalistów.

Istnieje wiele metod postępowania z przebarwieniami. Przed przystąpieniem do ich usunięcia należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który za pomocą badania specjalną lampą Woda określi typ zmiany i zaleci odpowiedni sposób jej usunięcia.

Chroń skórę przed promieniowaniem przez cały rok

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Jeśli zauważysz u siebie zmiany przebarwieniowe może to oznaczać, że jesteś podatny na ich występowanie i twoja skóra wymaga szczególnej pielęgnacji na przykład kosmetykami zawierającymi w swoim składzie związki chemiczne ochraniające ją przed wpływem wolnych rodników. Należą do nich: koenzym Q10, witamina E, A, PP, lukrecja, grejpfrut, pietruszka lub związki aktywne, takie jak: retinoidy, flawonoidy, kwas askorbinowy, ekstrakt z kawy.
Przez cały rok należy chronić skórę przed promieniowaniem, które jest szkodliwe nie tylko latem. Stosowanie kremów z wysokim filtrem, szczególnie na twarz, która jest stale wystawiona na działanie promieni UV pomoże w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia przebarwień. Polecane są filtry nie niższe niż 25 w okresie od jesieni do wiosny, natomiast latem powyżej 30. Istotna jest też częstotliwość używania kremów. Należy wsmarowywać preparaty z filtrem co dwie godziny. Jeśli zaś stosujesz antykoncepcję hormonalną, bądź inne z wymienionych wcześniej leków powinnaś w ogóle unikać kontaktu ze słońcem.

Przebarwienia u kosmetyczki

W ofercie niektórych firm kosmetycznych znajdziesz zabiegi pielęgnacyjne, które będą profesjonalnie chronić twoją skórę latem. Jeśli zmiany przebarwieniowe pojawiły się już na naszym ciele, mamy do dyspozycji wiele metod ich usuwania, które dobrane odpowiednio do zmiany i stosowane systematycznie mogą być skuteczne.
Kurację możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Wiele firm kosmetycznych proponuje preparaty na przebarwienia, które należy stosować regularnie. Kosmetyki takie posiadają w swojej ofercie między innymi : Oceanic Melacerin krem przeciw przebarwieniom, Floslek seria wybielająca, Soraya Beauty Creator Attraction I.R, krem wybielający, czy Lierac żel rozjaśniający. Jeśli samodzielna pielęgnacja nie przynosi zamierzonych efektów warto zajrzeć do salonu kosmetycznego i poddać się profesjonalnym zabiegom wybielającym. Do składników których właściwości depigmentacyjne potwierdzono klinicznie zaliczają się:

  • hydroksykwasy (alfa, beta i wielohydroksykwasy) do których należą: kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, salicylowy, glukonolakton, kwas laktobionowy. Przyspieszają one odnowę komórkową, działają złuszczająco, nawilżająco i regenerująco.
  • pochodne hydrochinonu – rozjaśniają  i usuwają plamy soczewicowe, piegi, ostudy, przebarwienia pozapalne nie powodując odbarwień zdrowej skóry.
  • pochodne witaminy A (tretinoina, isotretinoina) mające działanie podobne do hydrochinonu. Muszą jednak być stosowane dłużej. Istnieje możliwość wystąpienia objawów ubocznych, takich jak: świąd, rumień.
  • kwas kojowy oprócz blokady enzymu biorącego udział w syntezie melaniny ma też właściwości przeciwbakteryjne oraz zapobiega tworzeniu wolnych rodników.
  • kwas azelainowy, który wykorzystywany jest najszerzej w leczeniu ostudy, przebarwień powstałych w skutek trądziku różowatego i pospolitego.

Przebarwienia u dermatologa:

Jeśli przebarwienia są wyjątkowo uciążliwe i nie pomagają zabiegi kosmetyczne, warto udać się do gabinetu dermatologicznego. W ofercie:

  • Zabiegi laserowe - barwnik skóry melanina pochłania energię świetlną z lasera. Światło podgrzewając komórki barwnikowe powoduje ich zniszczenie. Zaletą tej metody jest niewątpliwie fakt, że nie zostają uszkodzone zdrowe komórki w otoczeniu przebarwienia. Stosowane są lasery Ng:Yag, rubinowe oraz IPL. Terapia przynosi najlepsze efekty w zwalczaniu: plam soczewicowych, piegów, przebarwionych brodawek łojojotokowych oraz plam polekowych.
  • Peeling Cosmelan jest preparatem medycznym, o silnym działaniu depigmentacyjnym. Zawiera on czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Nie posiada natomiast substancji złuszczających keratolitycznych. Głównym wskazaniem do zastosowania tego peelingu są przebarwienia o podłoży hormonalnym (melasma, chloasma). Efekt zależy od rodzaju skóry. Przyjmuje się, że stan skóry poprawia po tygodniu stosowania. Czasami na efekt muszą czekać dłużej osoby o jasnej karnacji (fototyp I, II, III).
  • Mikrodermabrazja - mechaniczne ścieranie naskórka za pomocą głowic diamentowych. Usuwane są górne warstwy naskórka, co pozwala na zintensyfikowną odnowę pełnowartościowych komórek, które zastępują te uszkodzone. Złuszczanie jest stopniowe. Nie ma obaw zbyt głębokiego złuszczania czy powstawania blizn.. To zabieg skutecznie regenerujący i odmładzający skórę. Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni, można również wykonywać jednorazowo. Mikrodermabrazja jest zalecana do usuwania plamistych, nierównomiernych przebarwień.
  • Krioterapia - melanocyty są wrażliwe na niskie temperatury i rozpadają się w temperaturze -7C. Po zabiegu należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym.
    Leczenie zimnem przynosi efekty w przypadku: rogowacenia starczego, plam soczewicowych czy brodawek łojotokowych.