Jak opalić się równomiernie? Sposoby na opaleniznę

2018-07-26 16:05

Jak się opalać, aby cieszyć się piękną opalenizną jeszcze długo po wakacjach? Wystarczy odpowiednio zadbać o kondycję skóry i bezpiecznie korzystać z uroków opalania. Zastosuj kilka prostych sposób na opalanie, a twoja opalenizna będzie równomierna i długotrwała.

Jak opalić się równomiernie? Sposoby na opaleniznę
Autor: Thinkstockphotos.com Zadbaj o kondycję skóry, jeśli chcesz opalić się równomiernie. Wykonuj peelingi i nawilżaj ciało przed wyjściem na plażę.

Spis treści

  1. Peeling wygładzi skórę przed opalaniem
  2. Nawilżanie to podstawa opalania
  3. Opalaj się aktywnie i dużo się ruszaj
  4. Często zmieniaj fason kostiumu kąpielowego
  5. Ochrona skóry i wspomaganie opalania
  6. Pamiętaj o aplikacji kremu z filtrem

Nie opalaj się między 11.00 a 15.00. W tych godzinach promienie słoneczne mogą spowodować poważne poparzenia skóry.

Aby opalanie na słońcu zaowocowało piękną, złocistą opalenizną, należy odpowiednio chronić skórę. Wbrew temu, co uważa wielu z nas, równomierna opalenizna nie pojawia się na skórze od wielogodzinnego opalania. Na ładną i zdrową opaleniznę mogą liczyć osoby, które odpowiednio nawilżają skórę i stosują peelingi, dzięki czemu skóra jest gładka i pozbawiona płytkich przebarwień. Również picie wody i regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym sprzyja opalaniu.

Jeśli chcesz chwalić się równą opalenizną, a nie oparzoną skórą, dbaj o to, by nie piekła się jak kurczak. Chroń głowę i oczy przed słońcem, ruszaj się i pilnuj godzin opalania.

Po powrocie z urlopu nie przestawaj nawilżać skóry, a gdy opalenizna nieco wyblaknie, zastosuj delikatny samoopalacz lub brązujący balsam z błyszczącymi drobinkami.

Jeśli chcesz uzyskać ładną opaleniznę bez korzystania ze słońca wybierz opalanie natryskowe.

Peeling wygładzi skórę przed opalaniem

Przed planowanym opalaniem zrób peeling całego ciała. Dzięki temu usuniesz martwy, zrogowaciały naskórek i wygładzisz skórę. Dodaj do peelingu odrobinę ulubionego olejku, aby dodatkowo nawilżyć skórę i dodać jej słonecznego blasku. Peeling wzmacnia i odmładza skórę, bo pobudza procesy jej odnowy i regeneracji. Złuszczanie wierzchnich warstw naskórka jest bodźcem do mnożenia się i dzielenia młodych komórek w głębszych warstwach skóry.

Kondycja skóry poprawia się również dlatego, że kosmetyki zastosowane po peelingu mogą głębiej wniknąć i mocniej zadziałać. Usunięcie martwych komórek naskórka przynosi efekt natychmiastowy: rozjaśnia i rozświetla cerę, delikatnie zwęża pory, skóra staje się gładsza i bardziej napięta. Dodatkowo, usuwając zrogowaciały naskórek, pozbywasz się starych, powierzchownych przebarwień i sprawiasz, że opalenizna będzie bardziej równomierna.

Nawilżanie to podstawa opalania

Zanim zdecydujesz się na intensywne opalanie, pamiętaj o dokładnym i systematycznym nawilżaniu skóry. Piękną i równomierną opaleniznę uzyskasz jedynie na odpowiednio wygładzonej, miękkiej i sprężystej skórze. Zrezygnuj z opalania tych części ciała, na których pojawiły się niepokojące zmiany: podrażnienia, wysypki i reakcje alergiczne, a także świeże ranki. Z jednej strony pamiętaj o wypijaniu przynajmniej 2 litrów płynów w ciągu dnia, a z drugiej zapewnij skórze delikatną pielęgnację kosmetykami, które wzmocnią i uszczelnią jej naturalny płaszcz hydrolipidowy.

Opalaj się aktywnie i dużo się ruszaj

Zamiast leżeć na ręczniku, biegaj, graj w siatkówkę i spaceruj po plaży. Ciało w ruchu opala się równomiernie i z każdej strony. Pamiętaj jednak, że podczas uprawiania sportu na plaży należy nosić czapkę lub kapelusz i pić dużo wody. W czasie wysiłku pocisz się intensywnie, a głowa mocno się nagrzewa. Miej na uwadze bezpieczeństwo, jeśli chcesz uniknąć udaru i odwodnienia.

Często zmieniaj fason kostiumu kąpielowego

Wybierz taki fason kostiumu, który nie zostawi śladów po ramiączkach albo nie będzie kolidował z rodzajem dekoltów, jakie nosisz. Jeśli nosisz kostium z ramiączkami nie zapominaj o przesuwaniu ich w różne strony co kilkanaście minut. Dzięki temu unikniesz nieopalonych pasków na ciele.

Warto wiedzieć

Ochrona skóry i wspomaganie opalania

Beta-karoten gromadzi się w skórze, nadając jej kolor opalenizny i zmniejszając wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Działa w skórze jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, a przy tym wzmaga jej procesy regeneracyjne. Warto więc na kilka tygodni przed planowanym urlopem i plażowaniem zacząć regularnie pić sok z marchwi albo sięgnąć po pigułki z beta-karotenem. Można go także znaleźć w kosmetykach, ale z reguły nie zawierają go one w stężeniu, które zapewniłoby tak skuteczną ochronę i wzmocnienie skóry, jak beta-karoten zażywany doustnie.

W trakcie opalania możesz również zastosować kosmetyki z filtrem, które chronią skórę i jednocześnie przyspieszają naturalny proces opalania i pogłębiają brązowy koloryt skóry. Poza tym głęboko nawilżają skórę, co również przedłuża opaleniznę.

Pamiętaj o aplikacji kremu z filtrem

Dobierz krem z filtrem odpowiedni dla twojego fototypu skóry. Jeśli masz jasną skórę, blond lub rude włosy, wybieraj blokery słoneczne lub kremy z wysokim filtrem SPF (min. 30). Osoby o ciemniejszej karnacji mogą korzystać z kremów z niższym filtrem, ale każdy powinien pamiętaj o smarowaniu ciała co godzinę i po każdym wyjściu z wody. Jeśli zapomnisz się posmarować, słońce poparzy skórę, a wtedy uzyskanie jednolitej opalenizny będzie trzeba odłożyć na następny sezon.

  • Stosuj kremy z filtrem również wtedy, gdy się nie opalasz. Dzięki temu odkryte części ciała nie będą ciemniejsze niż te zakryte ubraniem.

Czytaj też:

Domowy samoopalacz - jak zrobić? Przepisy na samoopalacze z kawy, herbaty, kakao

Jak pozbyć się opalenizny? Domowe peelingi i maski na zredukowanie opalenizny

Białe ślady po opalaniu. Jak pozbyć się białych plam i przebarwień po opalaniu?