FOTOPROTEKCJA – ochrona skóry przed słońcem. Jak dobrać filtr przeciwsłoneczny do rodzaju skóry?

2013-05-09 15:12

Odpowiednio dobrane kosmetyki do opalania uchronią twoją skórę przed poparzeniami i tym, czego nie lubimy najbardziej - płatami skóry schodzącej z pleców. Od fototypu skóry zależy rodzaj filtra UV, który wybierzesz. Sprawdź, który najlepiej zadba o twoje ciało, abyś w pełni mógł cieszyć się kąpielami słonecznymi.

Opalanie
Autor: Istock Photo

Fotoprotekcja to synonim bezpiecznego opalania. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych narażona jest na zmiany chorobowe i przedwczesne starzenie. Odpowiednia ochrona uchroni cię przed poparzeniami słonecznymi, pęcherzami, łuszczeniem i zabezpieczy skórę przed poważnymi zachorowaniami.

Rodzaje fotoprotekcji:

- Naturalna (wytwarzana przez skórę melanina, która jest naturalnym filtrem); - Zewnętrzna (stosowanie kremów i balsamów z filtrem odpowiednim dla danego typu skóry).

Czytaj też:

Dieta na lato - latem łatwiej się chudnie

Który gronkowiec odpowiada za zmiany na skórze: gronkowiec skórny czy gronkowiec złocisty?

SŁOŃCE wrogiem twojej SKÓRY - jak zapobiec uszkodzeniom?

Co to jest fototyp skóry?

Fototypy, czyli typy skóry. Klasyfikację stworzył Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu, który wyróżnił 6 typów skóry, w zależności od ilości zawartej w niej melaniny. Jej zawartość zależy od rasy i ekspozycji na promieniowanie UV, czyli naturalnego uwarunkowania klimatycznego. W kraju, w którym skóra wystawiona jest na silne promieniowanie słoneczne przez większą część roku, rodowici mieszkańcy mają ciemniejszą skórę, niż mieszkańcy krajów skandynawskich czy Koła Podbiegunowego, gdzie słońce świeci słabiej i krócej.

SPF – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej

Przy wyborze kremu do opalania musisz zwrócić uwagę na rodzaj filtra SPF (Sun Protection Factor). Jego wartość mieści się w zakresie 2-50. Trzeba jednak pamiętac, że żaden filtr nie zatrzymuje promieni słonecznych w 100%.

Ważne

Pamiętaj! Dobry środek z filtrem przeciwsłonecznym powinien chronić przed działaniem promieni UVA i UVB. Taki produkt nie może być toksyczny, powodować alergii i być wodoodporny.

Rodzaje fototypów skóry:

  1. Skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy blond lub rude, niebieskie/zielone/piwne oczy – bardzo trudno się opala, zawsze ulega oparzeniom; używaj filtra 50+
  2. Skóra blada, oczy niebieskie/zielone/piwne – trudno się opala, łatwo ulega oparzeniom; używaj filtra 30-50+
  3. Ciemniejsza biała skóra – opala się, rzadko ulega oparzeniom; używaj filtra 15-50+
  4. Brązowa, jasna skóra – łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia; używaj filtra 12-50+
  5. Brązowa skóra – mocno i szybko się opala; używaj filtra 8-50+
  6. Ciemnobrązowa, czarna skóra – zawsze mocno się opala, nigdy nie ulega oparzeniom słonecznym; używaj filtra <8

Dlaczego na skórze powstają plamy?

Promienie słoneczne stymulują skórę do wytwarzania melaniny, która jest odpowiedzialna za intensywność koloru skóry, to, co nazywamy opalenizną. Jednocześnie jest ona naturalnym filtrem przec szkodliwymi promieniami UV. Nadmiar melaniny prowadzi jednak do melanezy i powstawania ciemniejszych plam na skórze. Najbardziej narażona jest twarz, dekolt, plecy i dłonie.