Depilator domowy IPL. Który depilator wybrać? Efekty domowej depilacji IPL

2015-09-01 9:51

Wydepilowane ciało jest estetyczne i higieniczne, a sama depilacja należy do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych wielu kobiet i mężczyzn. Depilacja laserowa, do niedawna przeprowadzana wyłącznie w salonach kosmetycznych, możliwa jest także w domu. Co warto wiedzieć o domowych depilatorach laserowych i samym zabiegu?

Spis treści

  1. Domowy depilator laserowy - jak działa?
  2. Domowy depilator laserowy - czy jest bezpieczny?
  3. Domowy depilator laserowy - wskazania przed zabiegiem
  4. Domowy depilator laserowy - zalecenia po zabiegu
  5. Domowy depilator laserowy - jakie są przeciwwskazania?
  6. Zobacz galerię domowych depilatorów laserowych + ceny
Depilator laserowy domowy. Który depilator wybrać? Efekty domowej depilacji laserem
Autor: Thinkstockphotos.com Domowy depilator laserowy pomaga usunąć owłosienie niemal całkowicie. Ważna jest jednak systematyczność wykonywanych zabiegów

Depilacja zbędnego owłosienia jest zabiegiem, w zależności od wybranej metody, albo czasochłonnym (depilacja woskiem), bolesnym (depilator), wymagającym częstego powtarzania (maszynka do golenia) albo drogim (laser). Depilacja laserowa do niedawna zarezerwowana była dla gabinetów kosmetycznych, jednak i to się zmienia - możemy już kupić domowe urządzenia do depilacji laserowej.

Depilacja laserowa polega na podgrzaniu mieszka włosowego wiązką światła, emitowaną przez laser. Podgrzewając mieszek, niszczymy zarodek włosa, nie uszkadzając przy okazji tkanek. Zniszczony mieszek przestaje produkować włosy. Zaletą laserowej depilacji jest to, że w wielu przypadkach włoski po serii zabiegów (6-10) nie odrastają, a jeśli odrastają, to są dużo delikatniejsze i cieńsze. Urządzenia typu IPL, które nazywane są domowymi laserami (IPL: Intense Pulse Light) dają silny, pulsujący impuls światła. Podstawą w usuwaniu włosów jest zjawisko fototermolizy – czyli podgrzewania części wzrostowych włosa.

Domowy depilator laserowy - jak działa?

Domowe depilatory laserowe wyglądem przypominają urządzenia dostępne w salonach kosmetycznych, są jedynie mniejsze. Działają podobnie, choć mają znacznie mniejszą moc, przez co konieczne jest przeprowadzenie większej ilości zabiegów. Domowe depilatory laserowe polecane są do usuwania włosów na nogach, ramionach, okolicach bikini, pach oraz włosów na twarzy. Mają kilkustopniową (przeważnie 5) regulację mocy. Zabieg polega na przykładaniu do depilowanego miejsca małej głowicy generującej impulsy świetlne.

Zobacz: Jak wygląda depilacja laserem diodowym?

Domowy depilator laserowy, podobnie jak urządzenie do depilacji w gabinecie, emituje promieniowanie laserowe o określonej długości fali. Wiązka światła docierając do skóry, zostaje pochłonięta przez barwik. Mieszki włosowe, ale tylko te w fazie wzrostu, zostają zniszczone. Trzeba przeprowadzić kilka, bądź kilkanaście zabiegów, aby pozbyć się owłosienia na zawsze. Dlaczego? Laserowe usuwanie włosów jest skuteczne, gdy włos jest w fazie aktywnego wzrostu. W czasie jednego zabiegu niektóre mieszki są niszczone, a inne mogą kurczyć się do rozmiaru tzw. włosów pierwotnych (jasnych, małych włosków) lub wchodzą w stan przedłużonego uśpienia. Jeżeli włoski odrastają, zabieg powtarza się. Zwykle następuje to po około 2-4 tygodniach od zabiegu. Kolejne zabiegi powinny zostać zaplanowane w regularnych odstępach czasu, aby usunąć włosy wychodzące z fazy spoczynku i wchodzące w fazę aktywnego wzrostu. Zabieg domowym laserem nie jest odpowiedni dla skóry ciemnej typu afro-karaibskiego. Domowy laser nie jest skuteczny w przypadku włosów białych oraz siwych.

Domowy depilator laserowy - czy jest bezpieczny?

Domowe depilatory laserowe są bezpieczne, pod warunkiem, że będziemy z nich korzystać zgodnie ze wskazówkami producenta. Nie stwarzają zagrożenia dla skóry, mają niższe natężenie światła i nie zawierają szkodliwych promieni UV. Wybierając domowy depilator laserowy musisz wiedzieć, że podstawowe modele usuwają włoski pojedynczo - zabieg depilacji jest dość czasochłonny i wymaga dużej precyzji, bardziej zaawansowane modele usuwają jednocześnie do 20 włosków, te najdroższe nawet do 60 włosków.

Domowy depilator laserowy - wskazania przed zabiegiem

Przed zabiegiem domowej depilacji laserowej:

  • nie rób peelingu chemicznego bądź mechanicznego powierzchni skóry, którą chcesz depilować,
  • nie opalaj się w solarium czy na słońcu,
  • nie stosuj leków czy preparatów z pochodnymi witaminy A (retinoidy),
  • nie usuwaj włosków: pęsetą, woskiem, depilatorem lub plastrami,
  • nie stosuj leków sterydowych, tetracyklin, retinoidów,
  • nie pij herbatki uczulającej na światło (dziurawiec) lub innych ziół (nagietek).

Domowy depilator laserowy - zalecenia po zabiegu

Na co uważać po zabiegu? Przede wszystkim nie wystawiaj skóry na działanie promieni słonecznych miesiąc po depilacji – jeśli nie zastosujesz się do tego, spowodujesz duże ryzyko pojawienia się przebarwień na skórze. Wysoki krem z filtrem to podstawa (SPF 50 +), jak i osłanianie depilowanych części ciała ubraniem. Unikaj kosmetyków zawierających alkohol oraz drobinek ścierających (peelingi). Nie korzystaj z solarium i nie opalaj skóry poddanej depilacji przez minimum miesiąc po zabiegu. Nawilżaj i natłuszczaj skórę kremami oraz maskami.

Domowy depilator laserowy - jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazania do zabiegu domowej depilacji laserowej:

  • ciemna skóra (usuwanie włosków z ciemnej skóry grozi poparzeniem),
  • siwe włosy,
  • ciąża,
  • cukrzyca, epilepsja,
  • choroby serca, choroby endokrynologiczne,
  • nowotwory,
  • nadwrażliwość na światło,
  • tendencja do blizn i przebarwień,
  • bielactwo, łuszczyca, zmiany ropne, trądzik.

Zobacz galerię domowych depilatorów laserowych + ceny