Jak powinnyśmy dbać o piersi? Praktyczny poradnik

2015-07-28 16:00

Choć kształt i wielkość piersi dała ci natura, wiele możesz zrobić, by wyglądały na piękniejsze i jędrniejsze. Oprócz urody biustu ważna jest także profilaktyka raka piersi. Odpowiednio dobrany biustonosz, dieta, ćwiczenia i pielęgnacja powinny iść w parze z systematycznymi badaniami piersi.

Jak powinnyśmy dbać o piersi? Praktyczny poradnik
Autor: Thinkstockphotos.com Odpowiednio dbaj o piersi, aby na długo zachowały piękny kształt

Spis treści

  1. Regularne badania piersi
  2. Dieta dla piersi
  3. Ćwiczenia modelujące biust
  4. Masaż piersi i balsam
  5. Jak wykonać masaż piersi?

Delikatna budowa biustu sprawia, że jest on niezwykle wrażliwy na codzienne traktowanie. By ładnie się prezentował, był twoim atutem, trzeba go chronić i dać mu to, czego potrzebuje. Młodym piersiom wystarczy zwykły balsam lub oliwka dla dzieci. Stosowane regularnie doskonale nawilżą delikatną skórę. W późniejszym wieku, by skóra nie zwiotczała i nie straciła jędrności, należy sięgnąć po intensywniej działające kosmetyki do pielęgnacji biustu (krem lub serum), które poprawią napięcie skóry.

Zdaniem eksperta
prof. Romuald Dębski, ginekolog-endokrynolog

Dlaczego piersi czasem bolą?

O piersiach kobiety rozmawiają z lekarzem, gdy coś zaczyna je niepokoić. Najczęściej jest to ból lub obawa przed nowotworem. Na szczęście większość przypadków bólu to tzw. mastodynia lub mastalgia – dolegliwości związane z kolejnymi fazami cyklu lub przyjmowaniem leków hormonalnych. Bóle piersi, które nie wiążą się z cyklem miesiączkowym, najczęściej pochodzą od kości lub mięśni, a więc powstają w innych fragmentach ciała. Cykliczne bóle piersi związane z miesiączką i są normalnym zjawiskiem. Odczuwa je większość kobiet.

Regularne badania piersi

W wypełniającej biust tkance gruczołowej powstają niekiedy zmiany, które mogą być niebezpieczne dla twojego zdrowia. Na szczęście aż 80 proc. z nich to zmiany łagodne – nie mają nic wspólnego z chorobami nowotworowymi. Ale dla pewności, że wszystko jest w porządku, trzeba się regularnie badać. Najlepszym sposobem jest comiesięczna samokontrola oraz regularne wykonywanie USG i mammografii. Idąc pierwszy raz na USG, należy zapamiętać, jaki rodzaj tkanki przeważa w piersiach (opis rodzaju tkanki powinien być pierwszym zdaniem, które lekarz umieści w opisie badania). Jeśli przeważa tkanka gruczołowa, wystarczy regularnie robić USG. Gdy pierś zostanie opisana jako tłuszczowo-gruczołowa lub z przewagą tkanki tłuszczowej, to badaniem uzupełniającym powinna być mammografia. Stosowanie się do tej zasady pozwala uniknąć kłopotów. Podczas takich badań można też określić rodzaj wszystkich, w tym niegroźnych, zmian w piersiach, np. gruczolakowłókniaków czy torbieli. Każda kobieta powinna zwracać uwagę na zmiany wyglądu, wielkości, pojawienie się wydzieliny, wyczucie guzka czy ból w jednej piersi. Nie można też zaniedbywać regularnego samobadania, które w wielu przypadkach może uchronić piersi przed chorobą.

Dieta dla piersi

Dzięki niej opóźnisz starzenie się skóry oraz zapobiegniesz najgroźniejszej chorobie piersi – rakowi. Zagrożenie rakiem piersi możemy zmniejszyć, spożywając dziennie np. szklankę mleka sojowego lub 120 g sera tofu. W menu nie może zabraknąć ryb bogatych w kwasy omega-3, które chronią organizm przed nowotworami i chorobami układu krążenia. Podobne działanie ma błonnik, czyli włókna roślinne. Korzystnie na organizm wpływają także warzywa i owoce, a zwłaszcza cytrusy zawierające limonen – składnik hamujący rozwój guzów gruczołu mlecznego.

Starzenie opóźniają ciemne winogrona, sok z nich, owoce morwy i czerwone wino. Zawierają one resweratol – związek regenerujący komórki, nawet wtedy, gdy uszkodzone zostało ich DNA. Urodzie sprzyja picie wody mineralnej, która oczyszcza ciało i ułatwia przemianę materii. Niezastąpiona jest zielona herbata, której właściwości antyrakowe są udowodnione naukowo. Należy pić 3–4 filiżanki dziennie. Piersi zachowają jędrność, jeśli nie będziemy sięgać po alkohol w nadmiarze i papierosy. Palaczki o wiele częściej cierpią z powodu różnych schorzeń piersi. Zabójcze dla urody biustu są też drastyczne kuracje odchudzające.

Problem

Czy kobiety mogą mieć w piersiach tzw. fizjologiczne zgrubienia?

Gdy kilka razy samodzielnie zbadasz piersi, nauczysz się, co w twoim przypadku jest naturalne, czyli co możesz uznać za normę. Powinnaś wiedzieć, że możesz wyczuć pod palcami drobne gruzełki, nierówności, nabrzmienie w dolnej części piersi, między brodawką a pachą. To tzw. ogon Spence'a, czyli wypustka pachowa. W górnej części piersi, na środku wyczujesz podłużne uniesienie tkanki, jakby poduszeczkę o bardziej spoistej konsystencji. Możesz również wymacać wypukłości w miejscu połączenia żeber z mostkiem.

Ćwiczenia modelujące biust

Piersi podtrzymywane są przez mięśnie klatki piersiowej, ramion i grzbietu. Regularne ćwiczenia tych partii pomogą wymodelować i wyeksponować biust.Motylki: leżąc na plecach, rozstaw nogi szeroko i ugnij je w kolanach. Weź do rąk butelki z wodą (wlej jej tyle, by butelki nie były zbyt ciężkie), rozłóż ręce na boki, unieś i skrzyżuj nad biustem, napnij mięśnie klatki piersiowej, wolno licząc do pięciu. Połóż ręce na podłodze i rozluźnij mięśnie. Wykonaj 3 serie po 12 powtórzeń. Pompki: połóż się na brzuchu, ugnij nogi w kolanach. Unieś lekko ciało, opierając się na rękach i kolanach. Rozsuń dłonie nieco szerzej niż szerokość barków, trzymając je na wysokości górnej części klatki piersiowej. Powoli ugnij łokcie i zbliż ciało do podłogi, a następnie powróć do pozycji wyjściowej, podnosząc ciało do góry, aż do wyprostowania ramion i łokci. Cały czas utrzymuj wyprostowany kręgosłup! Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń. Ściskanie piłki: usiądź po turecku. Chwyć piłkę w obie ręce. Podnieś ją na wysokość klatki piersiowej, tak by łokcie i dłonie były na jednej wysokości. Ściśnij piłkę z całej siły i odpocznij. Wykonaj 3 serie po 30 powtórzeń.

Polecany artykuł:

Ćwiczenia na jędrne piersi

Masaż piersi i balsam

Piersi to tkanka tłuszczowa, łączna oraz gruczoły mleczne. Kształt nadaje im skóra oraz mięśnie klatki piersiowej. Skóra na piersiach tworzy jakby gorset i od jej stanu zależy, jak biust się prezentuje. Dlatego warto pamiętać, że jest bardzo cienka i wrażliwa. Na jej kondycję wpływają wszelkie wahania wagi, zmiany hormonalne, karmienie piersią. Z wiekiem, niestety, traci swoją elastyczność, zaczyna się rozciągać i nasz naturalny biustonosz traci fason. Lepiej więc zawczasu zadbać o to, by tak się nie stało. -Podstawą ich pielęgnacji jest nawilżanie, uelastycznianie i pobudzanie mikrokrążenia. Wszystkie pięcie skóry na piersiach i pobudzają produkcję kolagenu - wyjaśnia Dorota Soszyńska, kosmetyczka, Strefa Urody DeeS w Warszawie.

Jak wykonać masaż piersi?

Preparaty (balsamy, kremy, serum) wmasowujemy delikatnie, okrężnymi ruchami. Zaczynamy pod piersią i wolno przesuwamy dłoń ku górze, pod pachę, a następnie w kierunku mostka i dalej w stronę obojczyka. Starannie omijamy brodawki. Nawilżanie piersi zawsze łączymy z nawilżaniem dekoltu. By osiągnąć dobre efekty, musimy pielęgnować piersi regularnie, a od czasu do czasu możemy zaaplikować im gotową maseczkę. Nakładamy ją grubszą warstwą na 10–20 minut, nadmiar delikatnie ścieramy.

Jeżeli taka pielęgnacja nie daje zadowalających efektów, możemy skorzystać z zabiegów w salonie kosmetycznym. Tam do dyspozycji są tzw. aktywne ampułki z algami, mikroelementami lub wyciągami roślinnymi. Po zaaplikowaniu ampułek na piersi można nałożyć maski chłodzące w formie tzw. gipsu. Wygląd piersi poprawi też masaż pod prysznicem. Niezbyt silnym strumieniem wody (raz chłodnej, raz ciepłej) zataczamy wokół każdej piersi kółka, zaczynając od dekoltu (uwaga! omijamy brodawki). Możemy również masować piersi kąpielową rękawicą. Zaczynamy od pachy i otaczając pierś, wracamy do niej.

  • Chłodny masaż ma dobroczynne działanie, bo piersi lubią chłód. Sprawia on, że skóra lepiej się napręża, a więc staje się elastyczna. Jeśli każego dnia przez 5 minut będziemy wykonywać taki masaż, piersi na długo pozostaną jędrne i atrakcyjne.
miesięcznik "Zdrowie"