8 zasad HIGIENY INTYMNEJ

Konsultant: dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, dr Andrzej Hajdusianek ginekolog położnik, Klinika INVICTA, Gdańsk
23 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Joanna Anczura

Przestrzeganie zasad higieny intymnej znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych kłopotów - podrażnień i infekcji. A do tego prawidłowa higiena miejsc intymnych zapewnia komfort i poczucie świeżości. Dowiedz się, jak dbać o higienę miejsc intymnych.

Nieprawidłowa higiena intymna może zaburzyć równowagę w pochwie.

8 zasad higieny intymnej

Czystość okolic intymnych daje uczucie komfortu, także psychicznego. Co więcej, jest kluczowa dla utrzymania zdrowia – pod warunkiem, że nie popada się w przesadę. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Higiena intymna w czasie miesiączki

Podczas miesiączki dbałość o higienę ma nieco inny wymiar. Trzeba bowiem pozwolić na swobodne wydalanie złuszczającej się śluzówki macicy, a jednocześnie zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu. To zadania tylko z pozoru sprzeczne. Zasadą jest – szybki prysznic rano i wieczorem, a poza tym higiena w miarę potrzeb.

W czasie miesiączki lepiej brać prysznic niż zanurzać się w wannie, gdyż gorąca kąpiel nasila krwawienie.

W ciągu dnia nie trzeba wcale podmywać się po każdym pobycie w toalecie, zwykle wystarczy odświeżyć się nawilżaną chusteczką do higieny intymnej. Ważna jest natomiast częsta wymiana podpasek i tamponów. Mimo że są zwykle bardzo chłonne, nie należy ich używać dłużej niż 4 godziny – na pożywce z krwi mnożą się bakterie, poza tym wilgotna podpaska może powodować odparzenia, a zbyt długo trzymany tampon – tamować usuwanie wydzieliny. Warto też pamiętać, że podczas miesiączki szyjka macicy jest otwarta i łatwiej do niej przeniknąć patogenom.

Higiena intymna tylko z umiarem

Błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chroni śluz wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami. Są to szczepy Lactobacillus wytwarzające kwas mlekowy; ich rolą jest utrzymywanie kwaśnego odczynu pochwy i zasiedlanie śluzówki tak, by chorobotwórcze drobnoustroje nie miały warunków do zagnieżdżania się i rozwoju. Dlatego miejsca intymne trzeba myć regularnie, ale nie za często, aby nie wypłukiwać dobroczynnych bakterii chroniących przed infekcją – wystarczy 1-2 razy dziennie.

Najlepiej kąpać się pod prysznicem, a jeśli w wannie, to nie dłużej niż 15 minut. Nie należy używać gąbek ani myjek – są siedliskiem drobnoustrojów. Niewielką ilość płynu do higieny intymnej nanosimy na dłoń i zwilżone miejsca intymne myjemy ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenosić w okolice pochwy bakterii bytujących w odbycie. Po wypłukaniu bieżącą, letnią wodą osuszamy krocze osobnym ręcznikiem (należy go wymieniać co 2-3 dni).

Higiena intymna a depilacja

Najnowsze badania dowiodły, że przesadna depilacja sprzyja infekcjom intymnym i skórnym. Golarka może powodować otarcia i podrażniać torebki włosowe, tworząc mikroskopijne ranki, do których łatwo wnikają patogeny. Również preparat do chemicznej depilacji może podrażniać skórę i niszczyć naturalną mikroflorę, jeśli znajdzie się w pobliżu błon śluzowych.

Ponieważ jednak mocne owłosienie utrudnia higienę, zwłaszcza podczas miesiączki, niepodobna całkiem zrezygnować z depilacji. Aby uniknąć problemów, warto jednak zmniejszyć częstotliwość zabiegu (nie co kilka dni, a np. co 2 tygodnie) i zostawiać włoski w okolicy warg sromowych i na wzgórku łonowym, ewentualnie skracając je trymerem. Golarka powinna być zawsze ostra (tępe ostrze prowadzi do otarć i podrażnień), czysta i zdezynfekowana. Po zabiegu spłuczmy krocze chłodną wodą, osuszmy czystym ręcznikiem i posmarujmy skórę kremem z d-pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku.

Higiena intymna odpowiednim preparatem

Płyn czy żel do higieny intymnej powinien spełniać kilka zadań: łagodnie myć i odświeżać, jednocześnie podtrzymując kwaśne pH (3,8-4,2) i chroniąc naturalną mikroflorę okolic intymnych i pochwy. Dobrze, jeśli ma właściwości pielęgnujące, tzn. nawilża i łagodzi podrażnienia. Wybierajmy preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, grzybobójczych, przeciwzapalnych i regenerujących błonę śluzową, takich jak rumianek, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, macierzanka.

Dodatek alantoiny, lanoliny, olejów roślinnych, gliceryny nawilży śluzówkę i złagodzi podrażnienia. Unikajmy preparatów zawierających barwniki, substancje zapachowe, SLS (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny lub pochodne formaldehydu. SLS to silny detergent, który wysusza i podrażnia skórę. Parabeny, pochodne formaldehydu, barwniki i sztuczne aromaty mogą podrażniać lub uczulać.

Higiena intymna w podróży

Korzystając z toalety należy umyć ręce nie tylko po, ale także przed wejściem do kabiny. Warto nosić przy sobie jednorazowe nakładki na deskę sedesową i nawilżane chusteczki do higieny intymnej z kwasem mlekowym, który pomaga zachować prawidłowe pH strefy intymnej, zapobiegając namnażaniu się bakterii. Do tego celu nie nadają się zapachowe chusteczki do rąk, są zwykle mocno perfumowane i mogą podrażniać skórę i śluzówki. Po wyjściu z basenu należy umyć się pod prysznicem. Na basen czy do sauny warto zabierać dodatkowy ręcznik, na którym można usiąść.

To ci się przyda

To ci się przyda

Unikaj tego, co szkodzi:

  • zwykłego mydła – ma ono zasadowy odczyn, ok. 8,5 pH, wysusza błony śluzowe i zaburza ich kwaśny odczyn;
  • dezodorantów intymnych, perfumowanych wkładek i podpasek, silnie pachnących i pieniących płynów do kąpieli, kolorowego i perfumowanego papieru toaletowego – używane na co dzień mogą podrażniać i uczulać;
  • irygacji – płukanie pochwy zakłóca rozwój naturalnej mikroflory i zaburza jej kwaśny odczyn;
  • długich, gorących kąpieli i nasiadówek – ciepła woda powoduje przekrwienie błony śluzowej miejsc intymnych i czyni ją podatną na atak bakterii i grzybów.

Higiena intymna w pigułce

Higiena intymna: zasada 1

Podmywaj się specjalnymi płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, bo pomagają odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Podmywaj się dwa razy dziennie lub gdy masz miesiączkę, w miarę potrzeby. Nie przesiaduj w wodzie z płynami do kąpieli lub solami. Długa nasiadówka sprzyja wypłukiwaniu naturalnych bakterii. Nie stosuj myjek i gąbek, bo są siedliskiem grzybów. Po myciu starannie osusz (ale delikatnie) całe krocze.

Higiena intymna: zasada 2

Jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne lub przeszłaś kurację antybiotykiem, zaaplikuj sobie kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego. Panie, które stosują pigułki, powinny też wiedzieć, że w czasie całego cyklu wydzielina pojawia się w tej samej ilości, nie zmienia zapachu i koloru.

Higiena intymna: zasada 3

Korzystaj z wkładek higienicznych, często je zmieniaj. Wybieraj tzw. wkładki oddychające, by w okolicy narządów płciowych nie było zbyt wilgotno.

Higiena intymna: zasada 4

Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Jednak panie, które zapadają na infekcje dróg rodnych, powinny zrezygnować z tamponów.

Higiena intymna: zasada 5

Jeśli chodzisz na basen, przed kąpielą załóż tampon, a natychmiast po jej zakończeniu wyjmij go i podmyj się płynem do higieny intymnej.

Higiena intymna: zasada 6

Nie rób irygacji pochwy. Są one zabójcze dla bakterii kwasu mlekowego, który chroni cię przed drobnoustrojami.

Higiena intymna: zasada 7

Nie używaj zapachowych podpasek i podkładów, bo mogą podrażniać śluzówkę.

Higiena intymna: zasada 8

Nie noś bielizny z włókien sztucznych. Skóra nie może w niej oddychać, jest wciąż wilgotna, a to nie sprzyja zdrowiu. Stringi wkładaj na specjalne okazje, by niepotrzebnie nie podrażniać miejsc intymnych.

Warto wiedzieć

Ważne

Tampon lub podpaska - co jest lepsze dla zdrowia intymnego kobiety?

Nowoczesne podpaski są cienkie, można dopasować ich rozmiar i stopień chłonności do potrzeb. Tampony zapewniają większą dyskrecję, są dobrym rozwiązaniem dla kobiet aktywnych. Nie zaleca się ich jednak tym, które mają obfite miesiączki – długo niewymieniany tampon utrudnia usuwanie złuszczonej śluzówki i może spowodować cofanie się wydzieliny. Z tego samego powodu nie poleca się używania tamponu na noc. Lekarze odradzają je kobietom, które mają wkładkę wewnątrzmaciczną – jej końcówka może zahaczyć o tampon i wysunąć się na zewnątrz podczas wyjmowania.

Tampon sprawdza się natomiast podczas kąpieli w basenie czy morzu, trzeba tylko usunąć go od razu po wyjściu z wody. Ważne, by wymieniać go co 2-4 godziny – niewymieniany dłużej niż przez 8 godzin może stać się źródłem zakażenia i wstrząsu toksycznego.

Polecamy
Higiena intymna mężczyzn. Jak dbać o właściwą higienę miejsc intymnych?

Higiena intymna mężczyzn. Jak dbać o właściwą higienę miejsc intymnych?

Higiena intymna mężczyzny jest często pomijanym tematem. Męska skóra jest znacznie grubsza od kobiecej, bardziej owłosiona i częściej się poci ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 23)
profesorka, 04.01.2017 12.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiadomo, że częste mycie to przesada, ale wiele z nas kobiet zapomina, że trzeba się podmywać nie tylko dwa razy dziennie. a już w czasie "tych dni" to konieczność. w pracy powinnyśmy mieć w torebkach zawsze chusteczki nawilżające, a w domu bidet albo deskę myjącą. nie tylko zapewni nam to zdrowie, ale także komfort
 
Daria, 28.02.2016 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zasada numer pięć dla mnie nie istnieje. Po tamponach mam takie problemy intymne, związane z suchością pochwy, że unikam ich jak ognia. Probiotyki biorę przy każdym leczeniu antybiotykiem lub wizytach na basenie. Co do płynu do higieny intymnej tomi najlepiej odpowiada lacibios, który [działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
 
alicja, 28.12.2015 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W moim osobistym odczuciu rodzaj płynu do higieny intymnej nie ma znaczenia wolę zainwestować w lek który rzeczywiście zadziała i ma wiele zalet jak np.sprawdzony Lactovaginal. Jest świetny gdy czujemy,że coś jest nie halo lub jak w moim przypadku problem z infekcjami przez antykoncepcję.
 
Jaga, 16.08.2015 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja wolę probiotyk doustny, bo ma dłuższe działanie i człowiek jak się kąpie to ma pewność że woda z basenu po protu go nie wypłucze. Zawsze jak wyjeżdżamy na wakacje to biorę ze sobą i używam każdego dnia i po powrocie również.
 
zyta, 30.07.2015 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie również przy problemach intymnych sprawdzają się probiotyki dopochwowe. Przy dyskomforcie w miejscu intymnym – pieczeniu/swędzeniu zakładam lactovaginal lub invag, w zależności od tego który mam w lodówce. Już po pierwszej kapsułce czuję wyraźną ulgę, podrażnienie i dyskomfort mija.
 
sun, 19.07.2015 15.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To też jest jakiś sposób, żeby nie nosić bielizny, ja też tak robię jak jestem w domu. Ale przyznam, że niestety po wizytach w publicznych miejscach zdarzało mi się złapać jakąś infekcję, na szczęście zawsze pomagał mi lactovaginal.
 
Jola, 10.07.2015 20.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie nie służą tampony, po ich zastosowaniu zawsze odczuwam pieczenie i podrażnienie. Mogę używać tylko zwykłych podpasek, bez żadnych siateczek i oczywiście bezzapachowych. Na szczęście nie mam obfitego okresu. Co do probiotyków stosuje je profilaktycznie np. po okresie, po basenie, po seksie, w podróży, np. dopochwowy lactovaginal. Dzięki czemu do tej pory nie miałam problemów z grzybicą w przeciwieństwie do mojej siostry, która pół roku się leczyła.
 
Mewa1, 23.05.2015 16.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Irygacji już chyba nikt nie stosuje, to była najgorsza rzecz dla organizmu, tylko niepotrzebnie niszczyła naturalne ph.
 
Regina, 30.01.2014 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używałam już różnych kosmetyków do higieny intymnej. Dość długo odpowiadał mi AA i nie mogłam się z nim rozstać, a teraz od pół roku nie używam innego niż Intimio Neutralize - Kremowego żelu do higieny intymnej Sorayi. Nie zawiera parabenów ani barwników. Ma oczywiście kwas mlekowy. Moja ulubiona wersja to emulsja łagodząca. Ma bardzo przyjemną kremową konsystencję i jest wydajna. Ma też składnik, który hamuje rozwój grzybów chorobotwórczych. Dla mnie super
 
grazyna, 28.12.2013 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też słyszałam, że nie powinno się robić irygacji bo wypłukuje się także tą dobrą florę bakteryjną, dobrze jest natomiast ja uzupełniać łykając bakterie kwasu mlekowego. Ważne by probiotyki przechowywane w lodówce!
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy

Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się...

więcej

237

Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków? Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków?

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych...

więcej

214

Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit Cellulit - jak się go skutecznie pozbyć? Sprawdzone sposoby na cellulit

Cellulit, czyli skórka pomarańczowa, to zmora wielu kobiet. Zimą skrzętnie ukrywałyśmy cellulit pod...

więcej

195

POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć? POT i nadmierne pocenie - jak z nim walczyć?

Choć pocenie się to naturalna reakcja ciała, u wielu osób przebiega zbyt intensywnie. Co robić, gdy...

więcej

186

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.