Wygląd skóry zdradza, co dzieje się w organizmie

maska Monika Serafin, dermatolog
Konsultant: Monika Serafin, dermatolog
14 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Niektóre zmiany na skórze są wynikiem błędów pielęgnacyjnych. Inne mogą dostarczać sporo informacji o tym, co dzieje się wewnątrz organizmu. Skóra jest bowiem bardzo czułym barometrem zdrowia. Dowiedz się, o czym może świadczyć skłonność do powstawania na skórze siniaków, co oznacza świąd skóry, kiedy pojawiają się brodawki łojotokowe na tułowiu i inne zmiany skórne.

Zmiany na skórze mogą być nie tylko wynikiem błędów w pielęgnacji, ale również efektem choroby. Kiedy wygląd skóry powinien cię zaniepokoić? Które zmiany skórne to objawy choroby i powinny cię zaniepokoić?

Świąd skóry

Świąd skóry zwykle spowodowany jest chorobami alergicznymi skóry (wyprysk lub atopowe zapalenie skóry). Występuje także w cukrzycy, dnie moczanowej, schorzeniach wątroby, niedoczynności tarczycy, białaczkach.

Wzrost potliwości

Nadpotliwość towarzyszy nadczynności tarczycy, chorobom trzustki, gruźlicy. Występuje przy gośćcu stawowym, zapaleniu wielonerwowym, w stanach hipoglikemii (niedocukrzenia), w okresie menopauzy, a także niektórych nowotworach oraz AIDS. Wzrost potliwości wiąże się ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, obrzękiem śluzowatym, obniżeniem poziomu witaminy A, odwodnieniem, moczówką prostą.

Siniaki na skórze

Skłonność do ich powstawania sugeruje wrodzoną kruchość naczyń. U pań jest też związana z fazami cyklu miesiączkowego. Może być także skutkiem chorób wątroby (złej produkcji czynników krzepnięcia).

Zgrubienia żółte na powiekach

Zgrubienia o żółtawym odcieniu, głównie na powiekach (mogą też występować w innych częściach ciała), to złogi cholesterolu w skórze. Świadczą o hiperlipidemii (nadmiar lipidów we krwi). Występują w miażdżycy, a także nadciśnieniu tętniczym.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Zmiany zabarwienia skóry

  • Żółknięcie skóry wiąże się ze wzrostem bilirubiny (produkt degradacji hemoglobiny powstający w wątrobie, a także śledzionie i szpiku kostnym) we krwi. Występuje w przebiegu żółtaczki typu A, B, C, żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki. Ale może być też spowodowane wzrostem stężenia karotenoidów (żółte, czerwone i pomarańczowe barwniki roślinne) we krwi. Tak dzieje się przy diecie bogatej w karoteny – wtedy zażółcenie obejmuje głównie czoło, szyję, podeszwy stóp, dłonie.
  • Brązowo-żółta skóra towarzyszy przewlekłej niewydolności nerek (mocznicy).
  • Zaczerwienienie skóry pojawia się przy wzroście poziomu hemoglobiny, np. w czerwienicach.
  • Zasinienie skóry związane jest ze spadkiem stężenia hemoglobiny, występuje też przy wadach serca.
  • Niebieska skóra może świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi (ołów, bizmut).
  • Bladość skóry towarzyszy niedokrwistości (anemii), a także niedoczynności tarczycy.

Guzki brunatno-żółte na skórze

Drobne, twarde, niebolesne, rozsiane na ciele albo pojedyncze, najczęściej na tułowiu lub twarzy, występują w przebiegu sarkoidozy, choroby autoimmunologicznej.

Naczyniaki gwiaździste

Czerwone punkciki lub grudki z promieniście rozchodzącymi się odnogami. Występują w górnej połowie tułowia, mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia lub chorobach wątroby (np. marskości).

Rumień guzowaty

Duże, bolesne guzy, zwykle występują na podudziach, pojedyncze pojawiają się też na udach i przedramionach. Mogą towarzyszyć zakażeniom paciorkowcowym, sarkoidozie, chorobom zapalnym jelita grubego, zakażeniom grzybiczym, gruźlicy, zatruciom lekami.

Brodawki łojotokowe

Ich nagłe i liczne pojawienie się na tułowiu może świadczyć o nowotworach przewodu pokarmowego.

Nadmierny wzrost włosów

Jeśli dotyczy całego ciała (np. hirsutyzm), może świadczyć o guzach jajników, chorobach przysadki mózgowej lub nadnerczy, stwardnieniu rozsianym, akromegalii. Gdy występuje w obrębie karku, okolicy pępka i łopatek, towarzyszy długo trwającej cukrzycy.

Rumień na skórze

Na dłoniach i podeszwach sugeruje marskość wątroby. Na twarzy – jeśli pojawia się nagle – świadczy o nadreaktywności naczyń krwionośnych, gdy utrzymuje się stale i ma kształt motyla, może oznaczać toczeń rumieniowaty.

Łysienie

Zdarza się w chorobach zakaźnych, niedożywieniu, zaburzeniach hormonalnych, zatruciach metalami ciężkimi.

Pokrzywka na skórze

Pojawienie się swędzących bąbli zwykle jest objawem reakcji alergicznej, np. na pokarmy, kurz, niektóre leki (m.in. penicylinę, aspirynę). Zdarza się też, że alergeny pochodzą z wnętrza organizmu – np. w przypadku istnienia ognisk zakaźnych (m.in. zęby z próchnicą, przewlekłe zapalenia migdałków podniebiennych, dróg rodnych u kobiet), a także chorób pasożytniczych i grzybiczych przewodu pokarmowego (tasiemiec, glista ludzka). Zdarzają się też przypadki nadreaktywności na własne hormony, np. progesteron.

Wybroczyny

To małe czerwone lub fioletowe plamki na ciele (można je odróżnić od wysypki, uciskając je – jeśli nie zbledną, są to wybroczyny). Informują o zaburzeniach krzepnięcia i chorobach wątroby. Nagły ich wysiew może też pojawić się w przypadkach uogólnionych infekcji bakteryjnych, np. posocznicy.

Obrzęki

Mogą pojawiać się pod oczami, obejmować nogi lub całe ciało. Najczęściej towarzyszą chorobom nerek, serca, złemu wchłanianiu białka, alergiom pokarmowym, mogą być skutkiem zażywania niektórych leków lub objawem syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Wysypka na skórze

Jeśli ma postać pęcherzykową, towarzyszy jej piekący i „rwący” ból skóry, występuje na jednej stronie tułowia, twarzy lub pośladkach, może świadczyć o półpaścu. Jeżeli natomiast na skórze pojawiają się ciemnoczerwone lub purpurowe grudki, występuje silny ból głowy, sztywność karku, wysoka gorączka i światłowstręt, może to sygnalizować zapalenie opon mózgowych.

Brązowe plamy na skórze

Mają postać piegów lub plam starczych (soczewicowatych). Występują na twarzy i rękach, pojawiają się z wiekiem i po nadmiernej ekspozycji na słońce. Mogą się nasilać pod wpływem kortykosteroidów. Brązowe łuszczące się plamy – zwykle na tułowiu – są początkiem łupieżu pstrego (powierzchownej drożdżakowej infekcji skóry), następnie zmieniają barwę na białą.

Białe plamy na skórze

Miejscowe odbarwienia skóry, zwykle znajdują się na grzbietach rąk, twarzy, szyi, w okolicach narządów płciowych, nie powodują żadnych dolegliwości. Zanikanie barwnika jest prawdopodobnie spowodowane zaburzeniami natury autoimmunologicznej, szczególnie niedoczynnością tarczycy lub chorobą Gravesa oraz niedokrwistością złośliwą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 14)
elka, 22.10.2015 07.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy, z tymi wszystkimi objawami najlepiej zgłosić się do lekarza, zamiast pisać tu i czekać na cud.
 
jagoda, 16.01.2015 23.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem prawie pewna że to świerzb.. moja kolezanka miała identyczne objawy. jest to bardzo zaraźliwe wiec lepiej niech idzie szybko do dermatologa
 
SIOSTRA, 10.01.2015 15.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej , ostatnio zauważyłam u brata na rekach dziwne ślady takie czerwone jakby go coś ugryzło, z czasem zaczęły się robić z tego rany .. on mówi , że go to swędzi ,ale nic sobie z tego nie robi, niezbyt to ładnie wygląda gdyż tak jak mowie jest to zaczerwienione i się ślimaczy ;/ nawet nie wiem czy to można czymś smarować ?? :/
 
papo, 30.04.2014 13.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
j.w.
 
Damian, 05.08.2013 15.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
podpowie ktoś co to może być - na obu stopach w tym samym miejscu mam brązową kropkę z czerwoną otoczką
 
iwona, 15.02.2012 12.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka od nacy wymiotuje. Wcześniej to samo było z młodszym synem ale po dwóch dniach przeszło. Podejrzewam, że to jakis wirus. Jednak u córki pojawiły sie wokół oczu takie drobniutkie czerwone kropki. Niechce nic pić. Czy to może być odwodnienie? Córka ma 9 lat
 
ninka, 21.01.2012 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej! Mam koleżankę, która ma strasznie siny pępek. Gdy była w ciąży to pępek miała aż czarny, fakt że poroniła. Chciałam się dowiedzieć, czy siny pępek może mieć coś wspólnego z utratą dziecka?
 
berka, 26.11.2011 00.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam biale kreski na udach i przwdramionach nie wiem czy to rozstepy zy cos innego
 
Anka, 06.10.2011 11.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nasza skóra, nasz organizm bardzo często zdradzają jakie choroby nas męczą. My często w wirze obowiązków tego nie zauważamy, moją uwagę na moje znamiona po lecie zwrócił uwagę artykuł z menopauza.pl I dobrze bo w końcu poszłam do lekarza, na szczęście nie było to nic złośliwego, jednak zabieg się odbył.
 
Gonia, 14.09.2010 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mi lekarz zapisała szampon Nizoral, maść miconal i antybiotyk na recepte drogi, odpukać przeszło.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Czy znasz pierwsze objawy HIV i AIDS? Jakie są pierwsze objawy HIV i AIDS? Czy znasz pierwsze objawy HIV i AIDS? Jakie są pierwsze objawy HIV i AIDS?

Bywa, że wirus HIV nie daje początkowo żadnych dolegliwości. U innych osób zakażenie HIV daje...

więcej

49568

CZĘSTE DRĘTWIENIE RĄK I NÓG - przyczyny. Sprawdź, jakiej choroby to objaw CZĘSTE DRĘTWIENIE RĄK I NÓG - przyczyny. Sprawdź, jakiej choroby to objaw

Częste drętwienie rąk i nóg może mieć rożne przyczyny. Zazwyczaj charakterystyczne uczucie...

więcej

49226

ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi ZAWROTY GŁOWY - przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Lekki zawrót głowy po nagłej zmianie pozycji czy wirowaniu na parkiecie to normalna reakcja...

więcej

39550

OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby? OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby?

Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli. Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki...

więcej

54570

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Dopóki pani karmi piersią miesiączka może nie wystąpić. Dobrze jednak by było skonsultować się z lekarzem. Powinno wystarczyć badanie ginekologiczne i USG, a jeśli będą potrzebne inne badania, to już...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.