Swędzenie uszu – co oznacza? Przyczyny swędzenia ucha

2021-10-19 9:07

Swędzenie uszu, zarówno na zewnątrz, jak i w środku (ucha środkowego), może mieć różne przyczyny. Najczęściej to objawy choroby, jednak w niektórych przypadkach może być skutkiem nieprawidłowego czyszczenia uszu. Sprawdź, co oznacza swędzenie uszu.

swędzenie uszu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Swędzenie uszu - przyczyny. Grzybica ucha
  2. Swędzenie uszu - przyczyny. Alergia
  3. Swędzenie uszu - przyczyny. Ucho pływaka
  4. Swędzenie uszu - przyczyny. Zapalenie ucha środkowego
  5. Zapalenie ucha środkowego
  6. Swędzenie uszu - przyczyny. Nieprawidłowe czyszczenie uszu

Swędzenie uszu, zarówno na zewnątrz, jak i w środku (ucha środkowego), może mieć różne przyczyny. W niektórych przypadkach może być skutkiem nieprawidłowego czyszczenia uszu, jednak najczęściej jest to oznaka choroby. Zwłaszcza jeśli swędzenie uszu staje się uporczywe i towarzyszą mu pieczenie w uchu, mrowienie w uchu lub ból ucha.

Swędzenie uszu - przyczyny. Grzybica ucha

Grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej jest spowodowane urazami, zaleganiem wody w przewodzie słuchowym oraz długotrwałe stosowanie antybiotyków (miejscowo i ogólnie). Stanami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tej choroby są m.in. cukrzyca, otyłość, defekty immunologiczne, łuszczyca. Objawami grzybicy ucha są:

  • zmiany rumieniowo-złuszczające, przypominającewyprysk lub łojotokowe zapalenie skóry
  • na powierzchni zapalnie zmienionej skóry występują żółte, zielonkawe lub ciemne naloty
  • wyciek wydzieliny z ucha
  • ból ucha
  • swędzenie ucha na zewnątrz
  • zaburzenia słuchu
Zapalenie ucha środkowego

Swędzenie uszu - przyczyny. Alergia

Przyczyną swędzenia uszu może być alergiczny nieżyt nosa. Typowym objawem alergii jest wyciekanie z nosa wydzieliny - najczęściej jest ona wodnista, jednak jeśli katar przewleka się, staje się gęstsza i zatyka przewody nosowe, powodując dyskomfort, poczucie utrudnionego oddychania. Oprócz tego pojawiają się:

  • kichanie
  • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
  • kaszel
  • swędzenie nosa, oczu, uszu, gardła i podniebienia
  • światłowstręt

Swędzenie uszu - przyczyny. Ucho pływaka

Ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, powstaje głównie w wyniku długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody. Częste przebywanie w wodzie powoduje nadmierne wymywanie naturalnej woskowiny usznej, która zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia ucha. Do zakażenia może dojść także w miejscach, gdzie podwyższonej wilgotności powietrza towarzyszy wysoka temperatura, np. w saunie czy w krajach tropikalnych. Objawem zapalenia ucha jest obrzęk i zaczerwienie w obrębie narządów, które składają się na ucho zewnętrzne. Innymi objawami są także zmiany na skórze ucha. Skóra jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej pęcherzyki wypełnione wydzieliną zabarwioną krwią. Pozostałe objawy zapalenia ucha zewnętrznego to:

  • uczucie zatkanych uszu
  • świąd ucha
  • ból ucha, nasilający się podczas jedzenia i picia
  • uczucie wycieku z ucha
  • gorączka

Swędzenie uszu - przyczyny. Zapalenie ucha środkowego

W przebiegu zapalenia ucha środkowego dominującym objawem u większości chorych jest ból ucha (pulsujący, który nasila się w nocy, w pozycji leżącej). Ból ustępuje wtedy, gdy pojawia się wyciek z ucha, ponieważ w wyniku perforacji błony bębenkowej zmniejsza się ciśnienie w jamie bębenkowej. Bólowi ucha towarzyszy uczucie pełności w uchu, upośledzenie słuchu. Może się pojawić swędzenie w uchu, w środku ucha. Choroba najczęściej dotyka dzieci.

    Zapalenie ucha środkowego

    Swędzenie uszu - przyczyny. Nieprawidłowe czyszczenie uszu

    Nieodpowiednie stosowanie patyczków higienicznych, wykorzystywanych do czyszczenia uszu lub innych przyrządów może spowodować podrażnienie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego. Takie mikrourazy mogą być przyczyną pieczenia uszu, swędzenia ucha w środku, tkliwości. Dyskomfort z tym związany mija najczęściej samoistnie po paru dniach.