Kręci ci się w głowie? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny ZAWROTÓW GŁOWY

33 komentarze
Autor: Kama

Zawroty głowy mogą pojawiać się nagle, bez żadnej przyczyny, albo mogą być poprzedzone mniej lub bardziej typowymi objawami, takimi jak dzwonienie w uszach, nudności czy nadmierne pocenie się. Zawroty głowy to jeden z najczęstszych tematów na forach internetowych. Przypomnij sobie, ile razy czułaś się jak na karuzeli.

Spacerujesz lub robisz zakupy. I nagle zaczynasz czuć się, jakbyś siedziała na karuzeli. Kręci ci się w głowie, nagła plątanina myśli, ręce i nogi gdzieś odlatują, w uszach dzwoni. I ten wszechogarniający strach, że zaraz i ty odlecisz w nieskończoność... Zawroty głowy, które tak właśnie mogą się objawiać, często pojawiają się przy banalnych okazjach, np. jako skutek nadużycia alkoholu, zbyt szybkiej zmiany pozycji czy też zbyt częstych i głębokich oddechów. Ale mogą być również objawem wielu poważnych chorób. Dlatego, jeśli pojawiają się często, stają się uporczywe lub też co prawda są rzadkie, ale za to niezwykle silne, musisz skontaktować się z lekarzem. Także, jeżeli nigdy dotąd nie występowały i naraz się pojawiły, w dodatku w sytuacji w której nie powinny, np. w trakcie posiłku albo codziennej pracy.

Kręci ci się w głowie? Winny błędnik

Z medycznego punktu widzenia zawroty głowy to wyraz zaburzenia funkcji części układu nerwowego, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Strukturą, która ma zasadnicze znaczenie w utrzymaniu tej równowagi, jest błędnik (część ucha wewnętrznego). Ale nie tylko. Ważną rolę odgrywają też wzrok i dotyk. I właśnie uszkodzenie tych struktur i wynikający z tego brak współpracy między nimi, może doprowadzić do zawrotów głowy. Wszystkie one, a przede wszystkim liczne ośrodki w pniu mózgu i korze mózgowej, tworzą bardzo skomplikowany układ. I jeśli coś w nim zaczyna szwankować, w głowie może zawirować. Czasami wystarczy nawet niewielkie uszkodzenie "na łączach", byś poczuła się jak na karuzeli.

Nie przegap

Objawy towarzyszące zawrotom głowy

Uczucie zawrotu głowy to sprawa bardzo indywidualna. To, co ktoś odczuwa jako zawrót, dla innego może być uczuciem oszołomienia czy pociemnienia przed oczami. Niektórzy określają tę dolegliwość jako "niepewność w głowie" lub "zanik mózgu". Zasadniczo pojęciem tym określa się uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała, wrażenie padania lub zataczania się, uczucie oszołomienia, splątania, stan przed omdleniem (zresztą nierzadko je poprzedza).

Objawom tym mogą dodatkowo towarzyszyć nudności, wymioty, dzwonienie w uszach, strach, nadmierne pocenie się, nagłe uczucie gorąca albo przeciwnie, zimna. Może je też poprzedzać nagły atak paniki.

W zależności od przyczyny zawroty głowy mogą pojawiać się nagle, bez żadnych wcześniejszych zwiastunów, albo mogą być poprzedzone mniej lub bardziej typowymi sygnałami. Różny jest także czas ich trwania.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 15.03.2016 12:25
Ja bardzo długo musiałam prosić lekarza o skierowanie na MRI. Przez wa lata byłam leczona na migrenę i oczywiście efektów nie było zadnych. Wydawało mi się oczywiste, że dopiero na rezonansie będzie widać czarno na białym co jest przyczyną. Tak też się stało. Okazało się, że niezbędna jest operacja kręgosłupa szyjnego. Bałam się zrobić ją w szpitalu, bo biorąc pod uwagę ile trzeba się było namęczyć, żeby zostać zbadanym, bałam się, że jeszcze mi zrobią krzywdę. Poszłam prywatnie do Kręgosłup Center, tam zrobili operację i obecnie funkcjonuję całkowicie normalnie. Głowa mnie boli na zmianę pogody, ale tabletka przeciwbólowa w zupełności wystarcza.
Nie zarejestrowany, 21.02.2016 22:41
Niestety mój przypadek jest dość ciężki ponieważ mam obustronne BPPV tzn otolity wypadają mi z tylnych kanałów (jest to stwierdzone po kierunku oczopląsu) ale również z obydwu uszu.Betaserc,vertix mało mi pomagają a jak się czuję bardzo źle to biorę Torecan,który działa na mnie najlepiej.Poza tym jak mam atak to jadę na manewry uwalniające,one likwidują ciężkie zawroty ale przez te 7 lat cały czas mam zaburzenia równowagi i mniejsze zawroty,które trwają 24 godz.na dobę z większym lub mniejszym natężeniu.Proponowana jest operacja przecięcia nerwu ale na razie nie decyduję się na nią,bo to już jest ostateczność a niestety tego procesu już się nie da odwrócić.Przeważnie ludzie chorzy na Meniera decydują się na tą operację lecz również mają obawy bo jak Menier zaatakuje drugie ucho to co będzie..Ja również łudziłam się jakiś czas,że mam nerwicę,(teraz mam na pewno dzięki chorobie),lecz tak jak napisałam we wcześniejszym poście wystarczy żeby lekarz otolaryngolog zrobił prosty test tzw test położeniowy.Tak,że w każdych zawrotach głowy jest potrzebny dobry otolaryngolog (jeśli neurolog wykluczył inne przyczyny),ale naprawdę dobry,znający się na rzeczy.
 

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są infekcje wirusowe narządu równowagi w uchu wewnętrznym. Dolegliwości te są zazwyczaj przejściowe, jednak objawy mogą utrzymywać się nawet miesiącami. Innymi przyczynami mogą być:

 • Choroba Ménière’a (inaczej idiopatyczny wodniak błędnika) – w tym przypadku ataki powtarzają się latami, doprowadzając do upośledzenia słuchu; jednocześnie mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, bladość, wyczerpanie.
 • Niskie stężenie glukozy we krwi.
 • Spadek ciśnienia krwi podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej lub leżącej (hipotonia ortostatyczna) – dotyczy to głównie osób starszych i kobiet w ciąży.
 • Zaburzenia dopływu krwi do mózgu – częste u starszych osób ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa.
 • Gwałtowna zmiana pozycji ciała (zawroty ortostatyczne).
 • Udar mózgu lub napad przejściowego niedokrwienia mózgu.
 • Guz mózgu lub krwotok do mózgu.
 • Zatrucie tlenkiem węgla (w wyniku np. niedrożności przewodów wentylacyjnych w domach z instalacją gazową).
 • Zatrucie alkoholem albo narkotykami, przewlekłe nadużywanie alkoholu.
 • Choroba lokomocyjna.
 • Choroby ogólne, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca.
 • Niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub obniżające ciśnienie.

Sposoby leczenia zawrotów głowy

Sposób leczenia zawrotów głowy zależy od ich przyczyny. Ile przyczyn , tyle terapii. I tak, jeśli występują one sporadycznie, np. są skutkiem przebywania w ciasnym i dusznym pomieszczeniu, wystarczająca może okazać się zmiana miejsca czy pozycji (możesz zamknąć oczy, pochylić głowę i spokojnie, głęboko oddychać nosem, wypuszczając powietrze ustami). Z kolei, jeżeli powoduje je lek, lekarz powinien go zmienić lub zmienić jego dawkę. W wypadku chorób związanych z błędnikiem często wystarczy zastosować środki moczopędne, które zmniejszają ilość płynów w jego obrębie i udrażniają go.

Łagodzenie objawów zawrotów głowy

W wielu przypadkach możesz pomóc sobie sama, stosując np. akupresurę. W tym celu należy uciskać kciukiem i palcem wskazującym okolicę nasady nosa. Można też uciskać kciukiem punkty między pierwszą a drugą kością śródstopia, ok. 2–3 cm od połączenia palucha z drugim palcem.

Objawy złagodzić pomoże też herbatka miętowa lub napar z dziurawca, ewentualnie preparaty z miłorzębu japońskiego. Osobom ze skłonnością do zawrotów głowy zaleca się dietę niskotłuszczową, z dużą ilością warzyw i owoców. Wskazane jest również pieczywo wieloziarniste.

Cierpiący na wirowanie w głowie powinni unikać gwałtownych ruchów, zwłaszcza głową, gwałtownego wstawania, a także głodu. Należy też ograniczyć picie kawy i napojów bogatych w kofeinę ze względu na ryzyko wystąpienia hiperwentylacji. A jeśli już do niej dojdzie, można spróbować oddychać do niewielkiej papierowej torebki (by wyregulować stężenia tlenu i dwutlenku węgla).

Pamiętaj! Zlekceważone zawroty głowy mogą doprowadzić nie tylko do depresji, ale także do uszkodzenia ciała, do jakiego może dojść przy towarzyszących zawrotom upadkach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.03.2016

Komentarze (1 - 10 z 33)
bolerioza , 26.04.2016 17.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masz bolerioze kolego https://www.youtube.com/watch?v=4z3CEdI6ZbE
 
Romuald Drohomirecki, 14.04.2016 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wkroczyłem w 84 rok życia od wielu, wielu lat mam zawroty i szumy w głowie, utraciłem słuch, mam kłopoty z bólem kręgosłupa - krzyżowo lędźwiowego. Ostatnio wszystko się nasila. Rano nie mogę się przebudzić, jestem jakiś czas nie przytomny. Grzeję wówczas niebieskim światłem, taka Ruska niebieska żarówka z reflektorkiem. kiedyś po kilu minutach następowała poprawa. Czy to już koniec czy jeszcze jest nadzieja i coś można poprawić?
 
Aska37, 09.03.2016 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od jakiegos czasu mam oczoplasy boli mnie kark Tomografia ok neurolog ok laryngolog tez ok a ja czujr ból w karku i zawroty głowy raz lekkie raz mocniejsze boje sie spac bo czasem budze sie z oczoplasem Pomóżcie
 
ledwożyję, 04.12.2015 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
upa nie lekarze , rezonans nie wiele wtkryje jedyne badanie 100% to arteriografia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
ledwo żyję, 04.12.2015 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie brać żadnych polopiryn, aspiryn leków które rozrzedzają krew, dupa nie neurolog,a jeżeli przyczyną tętniak mózgu to pęknie i po człowieku w najlepszy przypadku wrak tak jak w moim przypadku
 
gostek, 17.11.2015 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
widze że tu nikt ci nie pomoże bo nikogo to nie obchodzi same buraki i tyle kij im w łeb
 
Tomasz, 12.11.2015 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam podobną sytuację proszę o pomoc odnośnie zawrotów głowy co się może dziać i jaka to może być przyczyna? powiem najważniejsze że mam duże zawroty głowy od przeszło miesiąca a dzieje się to po raz trzeci i po locie samolotem wcześniej i inaczej nie było takich sytuacji tylko po samolocie i już ponad miesiąc trzyma i nadal nie widze sposobu na to aby zaprzestać, brałem tabletki przepisane przez neurologa jak Lavistina, polopiryna C plus i inne sposoby wypoczynku i nic nie działa do dzisiaj nadal mam zawroty, proszę o pomoc bo nie idzie wytrzymać z tymi zawrotami i już nigdy nie wsiąde do samolotu poza tym bardzo proszę chcę się skontaktować z jakimś doktorem obeznanym na ten temat z rejonu małopolskiego lub śląskiego bliżej Kraków lub Katowice, mówię raz jeszcze nie mam już sposobu na to i wytrzymać nie mogę proszę o pomoc i pozdrawiam.
 
Gosc, 10.09.2015 07.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Otóż przyjmowałem leki przeciwbólowe mocne(tramal 100mg) i zamiast tramalu lekarz mi przepisał amizepin zjadłem za dużo aż osiem tabletek i już drugi dzień czuje się jak bym miał zejść;/ mam straszne zawroty głowy i teraz jak pisze nawet to mi jest ciężko w klawisze trafić .Ale to już drugi dzień jest trochę lepiej niż wczoraj. Jest jakiś sposób żeby to przeszło,oczywiście domowy
 
sumika, 26.08.2015 19.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Również miewam bóle i zawroty głowy. Ostatnio jechałam rowerem, pod górę, a więc większy wysiłek. Poczułam, że robi się ze mną jakoś dziwnie. Zeszłam z roweru, świat mi wiruje, nie mogę zrobić kroku - nogi plączą się. Stałam tak z pół godziny. doszedł ból głowy z tyłu, który trwa już dwa dni. zdarzało mi się coś takiego wcześniej. Zrobiłam badania krwi i okazało się, że mam niską hemoglobinę. Teraz zapewne to samo. Jutro idę do lekarza.
 
Ona, 25.05.2015 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj,ciężko jest uwolnić się od alkoholu,kiedy przebywa się w takim środowisku,a nie zawsze można je zmienić.Miałam podobnie,nie miałam niepijących znajomych,nie wyobrażałam sobie nawet spotkania towarzyskiego bez alkoholu,i bałabym się,że zostanę sama kiedy przestanę pić.Miałam ataki paniki i stany depresyjne.Dopiero dwa lata temu,po wypadku,trafiłam do psychologa.To nie była typowa terapia dla alkoholików,ani żadne spotkania AA.Po prostu zwykła terapia z dobrym,mądrym psychologiem.Od dwóch lat nie piję i czuję się świetnie.Okazało się,że na świecie jest wiele fajnych ludzi i nie jest się skazanym na starych znajomych.A zawroty głowy zostały po wypadku ale to taka mała cena za wyjście z nałogu:)Polecam Ci wizytę u psychologa,to żaden wstyd,a szkoda marnować życie,tym bardziej,że z tego co piszesz wcale Ci takie życie nie odpowiada.Mam nadzieję,że chociaż spróbujesz.Trzymam kciuki.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

32980

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn. Objawy niedoczynności tarczycy, zarówno...

więcej

32462

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

30132

BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników? BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników?

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia lub rozpierania w podbrzuszu. Przyczyny bólu jajników...

więcej

29590

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Zaleca się, aby stosować tabletki antykoncepcyjne w sposób ciągły przez 3-4 cykle. Stałe przyjmowanie może bardzo zahamować wydzielanie hormonów na poziomie podwzgórzowo-przysadkowym i spowodować...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.