Dlaczego jestem ciągle zmęczona? Przyczyny przewlekłego zmęczenia

maska dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
Konsultant: dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog
17 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Każdego dnia z trudem wstajesz z łóżka, stale odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i na nic nie masz ochoty. Obiecujesz sobie, że musisz się porządnie wyspać. Ale przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być niedostatek snu. Brak sił może być spowodowany m.in. anemią, stresem, nadmiarem kofeiny lub zakażeniem układu moczowego.

Przyczyn przewlekłego zmęczenia trzeba szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub w nierozpoznanych schorzeniach. Nie jest prawdą, że każdy dorosły musi spać 8 godzin, aby dobrze wypocząć. Jest wiele osób, które śpią tylko 5-6 godzin i nie narzekają na zmęczenie. Ale bywa i tak, że po długim wypoczynku nie mamy energii i jesteśmy ospali.

Przewlekły stres powoduje wyczerpanie

Zmęczenie wywołane stresem może mieć związek z pozoru błahymi wydarzeniami, np. zachowaniem przełożonego, codziennym staniem w korku ulicznym. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacjach, których nie akceptujemy, organizm wydziela znaczne ilości kortyzolu – hormonu, którego nadmiar objawia się odczuwaniem zmęczenia, a nawet wyczerpania. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie wyregulowanie zegara biologicznego poprzez kładzenie się i wstawanie o tej samej porze. Ważne jest też, aby planować sobie każdy dzień i nie zadręczać się, że coś nie zostało zrobione.

Chorobliwe zmęczenie: zakażenie wirusem HCV

Wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się przez kontakt z krwią osoby chorej. Pierwsze objawy zakażenia mogą przypominać przeziębienie, ale dość szybko ustępują. Gdy ostre zapalenie przekształci się w przewlekłe, nie ma spektakularnych objawów choroby. Często jednak pojawia się trudne do wyjaśnienia zmęczenie.

Przyczyna zmęczenia: nadmiar kofeiny

Pijemy mocną kawę, aby rano się obudzić lub w ciągu dnia dodać sobie energii. 1-2 filiżanki kawy nikomu nie szkodzą, ale picie jej w nadmiarze może dać zupełnie przeciwny skutek. Gdy nadużywamy kofeiny, przestaje ona nas stymulować. Staje się przyczyną zmęczenia. Aby unikać takich sytuacji, trzeba ograniczyć nie tylko picie kawy, ale także mocnej herbaty i innych napojów z kofeiną. Ważne też, aby nie nadużywać leków zawierających kofeinę.

Przyczyna przewlekłego zmęczenia: utajone choroby serca

Zmęczenie, które towarzyszy prostym pracom domowym, np. odkurzeniu mieszkania, drobnym pracom w ogródku czy wyjściu na spacer może świadczyć o poważnym niedomaganiu serca. Zdarza się też, że po niewłaściwie leczonej lub przechodzonej grypie rozwija się zapalenie mięśnia sercowego, które także manifestuje się przewlekłym zmęczeniem. Takich sytuacji nie wolno lekceważyć. Konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Przyczyna zmęczenia: bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie oddychania, towarzyszące często osobom chrapiącym, sprawia, że na 10, czasem nawet 20 sekund przestaje się oddychać. Gwałtowne zaczerpnięcie powietrza wybudza chorego i przerywa naturalne fazy snu. Cierpiący na bezdech senny często nie zdają sobie z tego sprawy, a jedynym objawem dolegliwości jest stałe, poranne zmęczenie. O cierpiących na bezdech często się mówi, że kładą się i wstają zmęczeni. Rozpoznanie choroby wymaga wizyty u specjalisty i specjalnych badań. Często konieczna jest zmiana stylu życia, zrzucenie nadwagi i rzucenie palenia. Nieleczony bezdech zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca.

Przyczyna zmęczenia: niedoczynność tarczycy

Najczęstszą przyczyną zmęczenia, które ma związek z niedoczynnością tarczycy, jest choroba autoimmunologiczna, nazywana chorobą Hashimoto. Jej istotą jest to, że sam organizm niszczy komórki odpowiedzialne za wytwarzanie tyroksyny (T4) i trojjodotyroniny (T3), które odpowiadają za większość procesów zachodzących w organizmie, w tym za kondycję układu nerwowego, krwionośnego, mięśniowego, kostnego oraz za temperaturę ciała. Gdy tarczyca ulegnie znacznemu uszkodzeniu i w organizmie brakuje hormonów, pojawia się zmęczenie, ospałość i wahania nastroju. Trzeba oznaczyć z krwi poziom hormonów TSH, T3, T4 i – jeśli będzie taka potrzeba – przyjmować syntetyczne odpowiedniki hormonów. To pozwala przywrócić lepsze samopoczucie.

Przyczyna zmęczenia: choroby płuc

Jeśli – tak jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – prowadzą do zwężenia oskrzeli, to pojawiają się problemy z oddychaniem. Skutkiem przewlekłego niedotlenienia organizmu jest ociężałość i stałe zmęczenie. POChP to schorzenie spowodowane przez palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne. Jedynym ratunkiem jest rzucenie nałogu.

Przyczyna zmęczenia: zakażenia układu moczowego

Są kojarzone z pieczeniem i ciągłą potrzebą oddawania moczu. Ale zdarza się, że jedynym symptomem infekcji bakteryjnej układu moczowego jest stałe zmęczenie. Schorzenie rozpoznać można poprzez analizę moczu. Po zastosowaniu odpowiedniej kuracji, zwykle w ciągu tygodnia zmęczenie znika.

Przyczyna zmęczenia: nietolerancja pokarmowa

Nie zawsze mamy świadomość, że nie tolerujemy jakiegoś pokarmu, ale rejestrujemy fakt, że po zjedzeniu, np. tłustej wieprzowiny lub pełnotłustej śmietany czujemy się źle. Podobna sytuacja może się zdarzyć, gdy jemy bardzo obfite posiłki. Wówczas część krwi zasilającej i odżywiającej mózg odpływa do jelit, aby te mogły wykonać dodatkową pracę. A gdy mózg jest częściowo niedotleniony, pojawia się zmęczenie i senność. Gdy podejrzewamy się o ukrytą nietolerancję pokarmową, warto zrobić odpowiednie testy i w przyszłości unikać pokarmów, które nam szkodzą.

Przyczyna zmęczenia: anemia

Obfite miesiączki spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, polipami czy mięśniakami lub niedawny poród przyczyniają się do znacznej utraty krwi. To zaś objawia się zmęczeniem. U podstaw ciągłego zmęczenia leży anemia - niedobór hemoglobiny, białka bogatego w żelazo, które jest obecne w czerwonych krwinkach i które przenosi tlen z płuc do innych części ciała. Gdy tkanki i narządy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, pojawia się zmęczenie. Inną przyczyną anemii może być krwawienie wewnętrzne (np. krwawienie z przewodu pokarmowego), niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. Anemię mogą wywołać także choroby nerek. Niedokrwistość, czyli anemię, rozpoznaje się po wykonaniu badania krwi. Jeżeli u jej podstaw leży niedobór żelaza, należy wprowadzić do menu produkty bogate w ten pierwiastek (np. szpinak, brokuły, natka, warzywa strączkowe oraz czerwone mięso) i – jeśli lekarz zaleci – przyjmować preparaty żelaza.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 17)
m, 07.06.2017 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dokładnie tak to wygląda
 
julia, 21.05.2017 09.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sylwio, to co opisałaś u swojej siostry to może być depresja! koniecznie namów ją na wizytę u lekarza, ale także u psychologa. Depresja, wbrew obiegowej opinii, nie przejawia się tym, że człowiek chodzi smutny. Szczególnie niepokojące jest to, że jak piszesz, siostra nie ma sił na wykonywanie podstawowych obowiązków. Depresja jest podstępną chorobą i nie musi występować na skutek jakiegoś złego wydarzenia (jednego lub kilku). Może wystąpić niemalże bez przyczyny. Może to też być wynik jednej z wyżej opisanych przyczyn, jednak stan, który opisałaś jest na tyle poważny, że musisz koniecznie zabrać siostrę do specjalisty.
 
XX10, 17.05.2017 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przyczyn zmęczenia, jak widać, może być wiele. Problem w tym, że jak powiesz o twoim problemie lekarzowi, to weźmie cię za symulanta, któremu nie chce się chodzić do pracy i przyszedł po L4. Jeżeli wyjątkowo tego nie zrobi, to najwyżej da ci na morfologię, a jeżeli ona wyjdzie dobrze, to odeśle cię z kwitkiem bagatelizując problem.
 
Sylwia, 02.05.2017 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja siostra ma 46 lat i wiecznie jest zmeczona. Moglaby przespac caly dzien i noc i nadal chce jej sie spac. Nie ma sily zeby cokolwiek zrobic. Nawet obiadu nie ugotuje, do sklepu nie pojdzie tylko ciagle lezy i chce jej sie spac. Co moze byc przyczyna takiego stanu ? Probuje ja namowic na pojscie do lekarza i badania. Martwie sie o nia, moze ktos cos podpowie...
 
ANNA, 24.04.2017 12.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Angielski nie decyduje o poziomie leczenia, ale wiedza i umiejętności nie te podręcznikowe. Akademicka medycyna to teoria dobry lekarz to praktyk!
 
ff, 28.03.2017 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiecie co najgorsze jest jak ktoś ci mówi że się nad sobą użalasz nic ci nie jest,głowa mnie często boli do tego jeszcze nigdy nie mogę się wyspać wstaje zmęczona,zgroza.
 
Nie zmęczona , 13.10.2016 22.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zespół zmęczonych nadnerczy czyli z ang. AFS - został wpisany na listę chorób WHO dopiero w 2010 r. Objawia sie zmęczeniem pomimo snu a z czasem bezsennością problemami psychicznymi, z sercem ( dziwne kołatania, ciężkość w klatce etc.) oraz problemami z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi po obciążeniu - glukozą. Tzw. Hipoglikemia reakcyjna. Jest wiele stopni - w rzadkich przypadkach doprowadza do poważnego schorzenia tj. Niedoczynnosc kory nadnerczy. Rzadkie tak ale mój mąż ma niefoczynnosc kory jest na lekach prawie sie przejechał na tamten świat bo u nas lekarze tego po prostu nie potrafili rozpoznać - wyniki w normie etc. Tylko czujesz sie fatalnie. Test na poziom kortyzolu robimy tylko z tzw. Dobowej zbiórki moczu nigdy z krwi- tj. W PL nie widza różnicy ale nasze uniwersytety i kadra akademicka są bardzo w tyle ( ranking Times'a który jest bardzo prestiżowy plasuje UJ i UW między 600-800 miejscem!!!! Wiec u nas jest akademicko i medycznie dno. Jak ktoś ma ambicje i talent to niestety wyjeżdża - znam ten temat od podszewki - u nas zostają same akademickie słabeusze - na zachodzie nasi profesorkiwie po prostu nie dali rady. Acha no i skoro o tym mowa ich angielski jezeli jakiś jest to bardzo słabiutki
 
wiking, 16.08.2016 09.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie pomogła głównie zmiana diety. Wyrzuciłam większość produktów glutenowych. Więcej świeżego powietrza. Głowa mniej mnie boli. Robię sobie też odkwaszanie organizmy z phBody balance. Czytam sporo i brak równowagi kwasowo-zasadowej może powodować ospałość i uczucie zmęczenia.
 
WDR, 03.08.2016 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To może być depresja.
 
aola, 14.01.2016 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam kopleksowe badania. Jestem zdrowa. A nadal ciagle zmeczona. Nie mam anemi. Nie stresuje sie. A ciagle jestem zmeczona. Nie pije kawy. Spie po 8 godzin. I ciagle to samo
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk? Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk?

Na obrzęki nóg często skarżą się osoby spędzające dzień w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia...

więcej

66

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

66

O czym świadczą szumy uszne? Jakie choroby mogą być przyczyną szumów usznych? O czym świadczą szumy uszne? Jakie choroby mogą być przyczyną szumów usznych?

Szumy uszne nie są wywoływane przez żadne dźwięki, nie mają wpływu na stan słuchu, nie pogarszają...

więcej

65

SKURCZE ŁYDEK: przyczyny. O czym świadczą skurcze łydek? Na jakie choroby wskazują? SKURCZE ŁYDEK: przyczyny. O czym świadczą skurcze łydek? Na jakie choroby wskazują?

Skurcze łydek to dolegliwość, która dokucza przede wszystkim sportowcom i kobietom w ciąży....

więcej

63

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.