Wenerolog: czym się zajmuje? Jak wygląda badanie u wenerologa?

2017-09-04 13:00

Wenerolog to specjalista w dziedzinie wenerologii, która z kolei związana jest z dermatologią - każdy lekarz dermatolog jest również wenerologiem. Wenerolog leczy schorzenia przenoszone drogą płciową, czyli choroby weneryczne. Dowiedz się, jak przebiega wizyta u wenerologa i jakie konkretnie schorzenia leczy specjalista w dziedzinie wenerologii.

Wenerolog: czym się zajmuje? Jak wygląda badanie u wenerologa?
Autor: thinkstockphotos.com Do wenerologa warto się udać, gdy zauważymy niepokojące zmiany na narządach płciowych.

Spis treści

  1. Wenerolog: jakie choroby leczy?
  2. Z jakimi objawami odwiedzić wenerologa?
  3. Jak wygląda wizyta u wenerologa i jak się do niej przygotować?
  4. Jak przebiega leczenie u wenerologa?

Wizyta u wenerologa nie wymaga skierowania.

Wenerolog i dermatolog kończą jedną specjalizację, jednak ich zadania nieco się różnią. Dermatolog zajmuje się schorzeniami skórnymi występującymi na całym ciele, wenerolodzy w swojej pracy skupiają się konkretnie na narządach płciowych. Sprawdź, z jakimi konkretnie objawami możesz się udać do specjalisty w dziedzinie wenerologii, jakie choroby leczy i dowiedz się, jak wygląda wizyta u wenerologa i dlaczego nie należy się jej obawiać.

Wenerolog: jakie choroby leczy?

Wenerolog leczy choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową, a wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Ich podział wygląda następująco:

Wenerolog leczy również opryszczkę narządów płciowych, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy i zapalenie sromu oraz zapalenie żołędzi i napletka.

Z jakimi objawami odwiedzić wenerologa?

Objawy w okolicy miejsc intymnych są szczególnie uciążliwe i dla wielu wstydliwe, ale im szybciej wybierzemy się do wenerologa, tym sprawniej się z tymi dolegliwościami uporamy. Objawy, które wskazują na konieczność wizyty u wenerologa to występujące na narządach płciowych:

  • obrzęki;
  • ból;
  • owrzodzenia;
  • nieprzyjemny zapach;
  • zmiana konsystencji i koloru wydzielin;
  • pieczenie skóry;
  • inne objawy u kobiet: krwawienie między miesiączkami i podczas stosunku, ból brzucha w trakcie stosunku.

Udawanie się na regularne badania do wenerologa zaleca się osobom odbywającym częste stosunki seksualne z różnymi partnerami. Warto też wiedzieć, że nie wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową możemy się zarazić tylko poprzez kontakty seksualne, np. wirus HIV przenosi się również m. in. poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby.

Jak wygląda wizyta u wenerologa i jak się do niej przygotować?

Wizyta u wenerologa przypomina tę u dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu. Najpierw lekarz zapyta, z jakim problemem pacjent się do niego zgłasza, także o występujące objawy, a następnie poprosi o pokazanie zmian skórnych. Musi bowiem ocenić ich stan - nie trwa to długo, zazwyczaj kilka chwil, po których pacjent ponownie może się ubrać.

Do wizyty u wenerologa również przygotowujemy się tak, jak do wizyt u innych specjalistów: przychodzimy z listą (spisaną lub tą w głowie) objawów i przyjmowanych leków, dodatkowo dbamy o swoją higienę intymną.

Jak przebiega leczenie u wenerologa?

Wenerolog jest specjalistą leczącym wiele schorzeń, więc zaproponowane przez niego leczenie zależy od konkretnej choroby. Specjalista zleca wykonanie konkretnych badań, mających wykluczyć lub potwierdzić dane schorzenie. W przypadku rzeżączki wykonuje się badanie bakteriologiczne wydzieliny z pochwy u kobiet i z cewki moczowej u mężczyzn. Przy kile są to badania VDRL i USR, test na HIV polega natomiast na pobraniu niewielkiej kropli krwi.

Leczenie u wenerologa wymaga systematycznego uczestniczenia w wizytach kontrolnych.

Warto wiedzieć

Słowo "wenerolog" ma swoją romantyczną genezę w greckiej mitologii - pochodzi od imienia Wenery, rzymskiej bogini miłości.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: