Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro – co gwarantuje?

2015-06-28 0:30

Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro została przyjęta przez Sejm w czerwcu 2015 roku. Co gwarantuje? In vitro będzie dostępne zarówno dla małżeństw, jak i dla osób żyjących razem bez ślubu. Można będzie również korzystać z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Sprawdź, co zakłada ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro.

Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro – co gwarantuje?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro
Gadaj Zdrów: Mama dwójki dzieci z in vitro: "Nie afiszuję się z tym"

Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro została przyjęta przez Sejm w czerwcu 2015 roku. Wprowadza istotne zmiany, dlatego pary planujące leczenie niepłodności tą metodą powinny wiedzieć, co gwarantuje.

Ustawa o leczeniu niepłodności metodą in vitro

Z leczenia niepłodności metodą in vitro będą mogły skorzystać zarówno osoby będące w związku małżeńskim, jak i nieformalnym, na podstawie ich wspólnego oświadczenia.

Pary starające się o dziecko metodą in-vitro będą mogły skorzystać z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców.

Liczba zapłodnionych komórek jajowych (jednej kobiety) zostaje ograniczona do sześciu. Wyjątek od tej reguły można zastosować, gdy kobieta ma 35 lat lub więcej lub gdy niepłodności towarzyszy inna choroba.

Zakazane jest niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Osobie, która tego dokona, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet lat 5.

Zakazana zostaje preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, wykonywana w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka, chyba że wybór taki pozwoli uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby.