Urlop i LECZENIE ZA GRANICĄ

2007-05-10 12:23

Zamierzasz spędzić urlop w jednym z państw Unii Europejskiej? Sprawdź, jak działa tamtejsza służba zdrowia. Jeśli będziesz potrzebować pomocy medycznej, otrzymasz ją na zasadach obowiązujących obywateli tego kraju, do którego się wybierasz. Co warto wiedzieć o leczeniu za granicą?

Urlop i LECZENIE ZA GRANICĄ
Autor: thinkstockphotos.com Urlop i LECZENIE ZA GRANICĄ

Jeśli w jakimś konkretnym kraju jego mieszkańcy płacą z prywatnej kieszeni za określoną usługę, to my będziemy musieli też tak robić. Na przykład w Grecji płaci się za wiele badań, w tym za prześwietlenia rentgenowskie. Jeśli więc podczas spędzonego tam urlopu zaistnieje podejrzenie, że złamałeś rękę i trzeba będzie zrobić zdjęcie rtg., zapłacisz za nie z własnej kieszeni. Mimo że w Polsce świadczenie to jest opłacane ze składek ogólnych. Dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się o pułapkach, które mogą na nas czekać na urlopie, jeśli potrzebować będziemy opieki medycznej w nagłych przypadkach.

Leczenie za granicą - zabierz formularz E111

Warto, tak na wszelki wypadek, zabrać ze sobą nie tylko formularz E111 (ten, który poświadcza nasze prawo do bezpłatnego leczenia się w nagłych przypadkach na urlopie w krajach UE), ale także kilka jego kopii. W niektórych krajach (na przykład we Francji, Włoszech) lekarze i szpitale chcą zobaczyć oryginał, ale dodatkowo zabierają kopię dokumentu.

Leczenie za granicą: leki

W większości krajów Unii płaci się obowiązkową opłatę zryczałtowaną za lekarstwa. W niektórych należy zapłacić całą cenę leku i dopiero potem starać się o zwrot pieniędzy. Dlatego należy przechowywać opakowanie po leku. We Francji i Grecji, po to, by otrzymać pieniądze, należy do ubezpieczyciela wysłać paragon z apteki z naklejoną karteczką z opakowania z nazwą i wielkością medykamentu.

Zdaniem eksperta
Marcin Ajewski, dyrektor medyczny Medicover

Jeśli jedziemy na urlop za granicę i nie chcemy płacić z własnej kieszeni za leczenie w nagłych przypadkach, najlepszym wyjściem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia wyjazdowego. Najlepiej takiego, które zawiera zabezpieczenie bezgotówkowe transakcji. Gdy coś się stanie i będziemy musieli korzystać z pomocy medycznej, poinformujemy o tym centrum assistance ubezpieczyciela i wówczas w żadnym kraju nie zapłacimy z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu kosztów pomocy medycznej od Narodowego Funduszu Zdrowia, zdejmując nam tym samym kłopot z głowy.

Pieniądze za leki odda nam francuski odpowiednik naszego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leczenie za granicą w sytuacji zagrożenia życia

Pamiętajmy, że we wszystkich przypadkach zagrożenia życia wystarczy, jak będziemy mieli paszport. Służba zdrowia nie ma prawa odmówić pomocy, formalności możemy załatwiać potem.

Ubezpieczenie NW

Zanim wyjedziemy na urlop, warto jest wykupić ubezpieczenie NW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Dzięki niemu, jeśli nam się coś złego wydarzy i będą musieli przewieźć nas do Polski, transport będzie dla nas bezpłatny. Inaczej możemy zapłacić. W Unii nie ma zwyczaju przewożenia bez opłaty pacjenta do jego kraju.