SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

11 komentarze
Autor: NFZ

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Masz prawo wybrać specjalistę oraz szpital spośród wszystkich, mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej

Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Musi być on lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego - jest nim lekarz lub lekarz dentysta, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jest zatrudniony w placówce medycznej, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie do lekarza specjalisty (poradni specjalistycznej) jest ważne, dopóki istnieje przyczyna (choroba), z powodu której je otrzymałeś.
Rodzaje skierowań do lekarza specjalisty

 • na konsultację - uprawnia cię do jednej wizyty (konsultacji) u lekarza specjalisty
 • na leczenie (objęcie opieką) lub kontynuację leczenia - jest podstawą do przejęcia leczenia przez lekarza specjalistę. Jeśli je otrzymałeś, na następne wizyty do lekarza specjalisty przychodzisz bez skierowania.

Do tych specjalistów skierowanie nie jest wymagane:

 • ginekologa i położnika,
 • dentysty,
 • dermatologa,
 • wenerologa,
 • onkologa,
 • okulisty,
 • psychiatry.

Skierowanie nie jest wymagane od osób:

 • chorych na gruźlicę,
 • zakażonych wirusem HIV,
 • inwalidów wojennych i osób represjonowanych,
 • uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.

Skierowanie do szpitala

Jeśli twoje schorzenie uniemożliwia leczenie w warunkach ambulatoryjnych, dostaniesz skierowanie do szpitala, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Skierowanie takie może wystawić ci lekarz, lekarz dentysta lub felczer.

Ważne

Ważne

W stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania. W takich systuacjach masz prawo przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego w późniejszym terminie. W innych przypadkach, jeśli nie masz skierowania, za leczenie specjalistyczne musisz zapłacić.

Skierowania na badania podstawowe

Masz prawo do badań diagnostycznych, w tym analityki medycznej, wykonywanych na podstawie skierowania lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Należą do nich m. in. morfologia z rozmazem, OB, próby wątrobowe, poziom cholesterolu, badania moczu (w tym posiew z antybiogramem), badania kału, wymaz z gardła, EKG w spoczynku, USG jamy brzusznej, rentgen klatki piersiowej, kręgosłupa, zatok.

Skierowanie na badania specjalistyczne

Jeśli jesteś objęty leczeniem specjalistycznym i musisz wykonać dalsze badania, kieruje cię na nie lekarz specjalista. Wskazuje on także, w których placówkach masz je wykonać. W przypadku badań współfinansowanych, takich jak: angiografia, USG Doppler DUPLEX z kolorowym obrazowaniem przepływu, gastroskopia, rezonans magnetyczny, scyntygrafia narządowa (oprócz tarczycy), limfoscyntygrafia, tomografia komputerowa, urografia z kontrastem niejonowym, scyntygrafia całego ciała (układ kostny), możesz wybrać zakład, gdzie je przeprowadzisz. Musi mieć on jednak podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Szczegółowy wykaz badań diagnostycznych należących do podstawowej opieki zdrowotnej znajdziesz tutaj

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Skierowanie do szpitala: co zawiera wzór skierowania i jak długo jest ważne skierowanie do szpitala?

Skierowanie do szpitala: co zawiera wzór skierowania i jak długo jest ważne skierowanie do szpitala?

Skierowanie na rehabilitację

Skierowanie na rehabilitację

Absurdy leczenia szpitalnego

Absurdy leczenia szpitalnego

USG i mammografia - gdzie zrobić badanie?

USG i mammografia - gdzie zrobić badanie?

Aktualizacja: 21.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 11)
Kryska, 10.10.2016 20.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty? Mam skierowanie ktore wypisał mi laryngolog. Skierowanie do szpitala.
 
Tosia, 03.10.2016 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ktoś z rodziny (starsza osoba) złamała rękę (z przemieszczeniem). Zabrało ją z domu pogotowie. W badaniu RTG wyszło, że niezbędna będzie poprawka w szpitalu. Od początku pacjentka była badana w jednym szpitalu. Teraz lekarz ze szpitala powiedział, że niezbędne jest skierowanie od lekarza 1. kontaktu na ten zabieg. Tymczasem lekarz 1. kontaktu w rozmowie telefonicznej, zamiast po prostu powiedzieć: proszę przyjechać ze wszystkimi dokumentami ze szpitala, to wystawię skierowanie, wykłóca się, że skierowanie powinien wystawić lekarz ze szpitala, z którym rozmawialiśmy (sam do siebie?). Co w takiej sprawie robić? Lekarz pierwszego kontaktu bardzo niemiły, potraktował osobę rozmawiającą jak głąba, choć ta była miła i starannie przedstawiła sprawę. Czy lekarze 1. kontaktu są od utrudniania? Czy lekarze mają prawo odsyłać od annasza do kajfasza po głupie skierowanie, kiedy wydarzył się wypadek?
 
kim, 20.05.2016 11.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowne panie z rejestracji nie mają nic do gadania tylko rejestrują wg wytycznych funduszu zdrowia lub dyrektora placowki i muszą sie użerać z takimi jak ty wiecznie roszczeniowymi symulantami.
 
niteczka , 10.05.2016 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety, w rejestracji żądają skierowania do onkologa. Bez niego szanowne Panie w rejestracji nie zapiszą na wizytę.
 
pacjent z pomorza, 05.05.2016 23.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To, że skierowania nie trzeba do dentysty jest tak oczywiste, jak papier toaletowy w ubikacji. Nie odpowiadacie, ani nie opisujecie w tym, cokolwiek to jest, powiedzmy wypociny niczego istotnego z punktu widzenia pacjenta. Poza stwierdzeniem, że jest coś takiego jak skierowanie, lekarz specjalista, zwykły lekarz i poradnie... nie ma tu nic. A np. jaki jest czas ważności skierowania ?????
 
Ania, 12.01.2016 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak się chodzi do lekarza, to zawsze jakieś problemy, coś nie tak, coś trzeba załatwiać. tylko prywatnie jest bezproblemowo, idziesz wiesz po co, nie będzie kłopotu ze skierowaniem itd. ja chodzę do www.tommed.waw.pl i polecam. przynajmniej nie trzeba się stresować
 
Dorsi, 04.06.2010 23.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do onkologa bez skierowania. Trzeba panie w rejestracji pouczyć.
 
mira, 08.02.2010 13.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie masz racji Dorsi, przekonałam się dziś na własnej skórze, że to nie Anna nie umie czytać, ale panie w rejestracjach nie umieją i jeszcze będą Cię bezczelnie przekonywać że masz przynieść skierowanie - właśnie chodzi o onkologa i co?
 
Dorsi, 15.01.2010 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Anno czytaj tekst ze zrozumieniem, do onkologa dalej bez skierowań więc nie rozumiem twojego wpisu. Nie czytamy dokłądnei co jest napisane a potem nieuzasadnione żale
 
anna, 09.10.2009 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak zawsze trzeba wszystko utrudnić. do onkologa chodzę regularnie co pół roku na kontrole, od 5 lat, a tu nagle niespodzianka, muszę specjalnie iść po skierowanie do innego lekarza, co kompletnie utrudnia mi sprawę, bo specjalnie muszę zwalniać się z pracy dwa razy, a nie jak wcześniej szłam tylko do jednego a później na usg, i tyle. co do NFZ cóż ciągle mówią, że nie maja pieniędzy na to, na tamto, na chore dzieci, a tu nagle maja pieniądze na dodatkową, bezsensowną wizytę, no bo jak nazwać inaczej wycieczkę po skierowanie do specjalisty, bo przecież do ogólnego lekarza nie pójdę na badania, po poradę tylko po skierowanie, a temu lekarzowi za świstek papieru zostanie wypłacona kasa! a mogła by ona być przeznaczona na leczenie osób najbardziej potrzebujących. wniosek z tego? znowu będziemy na szarym końcu w walce z rakiem i innymi chorobami. a ja będę bardzo rzadko chodzić do kontroli. podziękujmy NFZ za sprawne dostawanie się do specjalistów, za nowe wymysły.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

1074

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

892

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

743

SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia...

więcej

541

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszej kolejności sugeruję zastosowanie preparatu natłuszczającego w postaci np. bazy dermatologicznej dostępnej w aptece bez recepty. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u...

Spermatogeneza jest procesem ciągłym. Proces powstawania i dojrzewania plemników dzieje się bez przerwy i nie ma potrzeby czekania aż 74 dni. Największa liczba plemników w nasieniu jest po 3-5 dniach...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.