Sprawdź, jakim jesteś dawcą i biorcą krwi

Nie każdą krew można przetoczyć każdemu. Ważna jest tu grupa krwi i czynnik Rh. Idealnym dawcą jest osoba z krwią 0-, bo można ją przetoczyć każdemu. Sama natomiast może mieć problemy ze znalezieniem dawcy dla siebie. W najlepszej sytuacji jest chory z grupą AB+, który może otrzymać dowolną krew. O transfuzji za każdym razem decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników, ale już teraz - dzięki naszemu kalkulatorowi - możesz sprawdzić, jakim jesteś dawcą i biorcą krwi.

Sprawdź, jakim jesteś dawcą i biorcą krwi

Podaj swoją grupę krwi:
Czynnik:

Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, w której niezbędne będzie przetoczenie krwi: choroba krwi, przeszczep, operacja czy ciąża. Przetacza się krew z tej samej grupy w zakresie A, B, 0 oraz w zakresie antygenu D, a więc np. osobie z ARh+ podać należy krew ARh+. W wyjątkowych okolicznościach można choremu przetoczyć krew 0Rh- (uniwersalną). W przypadku przetoczenia krwi z antygenami, których pacjent nie ma, pojawiają się powikłania po transfuzji - występuje groźna reakcja poprzetoczeniowa. Jeśli pacjent ma grupę krwi:

  • AB+ – może otrzymać każdą krew
  • AB- – może otrzymać 0-, B-, A-, AB-
  • A+ – może otrzymać 0-, 0+, A-, A+
  • A- – może otrzymać 0-, A-
  • B+ – może otrzymać 0-, 0+, B-, B+
  • B- – może otrzymać 0-, B-
  • 0+ – może otrzymać 0-, 0+
  • 0- – może otrzymać 0-
Inne kalkulatory
Powiązane artykuły
Czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Powikłania po transfuzji Czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Powikłania po transfuzji

Czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Jakie powikłania mogą pojawić się po transfuzji? Na te...

więcej

9018

Kto może zostać dawcą krwi, a kiedy jest to niemożliwe? Kto może zostać dawcą krwi, a kiedy jest to niemożliwe?

Dawcą krwi może zostać prawie każdy. Wytyczne są jednak bardzo dokładne i muszą być przestrzegane....

więcej

1247

Oddawanie krwi krok po kroku. Kto może zostać krwiodawcą?

Aby zostać krwiodawcą powinieneś być zdrowy i ważyć minimum 50 kg. Mężczyźni w ciągu roku mogą...

więcej

640

Krew: skład i funkcje Krew: skład i funkcje

Mimo ogromnego postępu medycyny dotąd nie wynaleziono preparatu chemicznego, którym można by...

więcej

1077

Testy
Testy
Zdrowa społeczność
W najnowszym miesięczniku Zdrowie
Zdrowie - 07/2017
Dołącz do nas:
Forum
data

Lipiec 19, 2017

Mialam robione badanie na NFZ, mialo byc bez znieczulenia. Dzien badania, czekam na swoja kolej razem z osoba towarzyszaca, patrze, z gabinetu wychodzi ledwo pan wlasnie po kolonoskopii. Dowiaduje sie ze on mial znieczulenie i spal w czasie badania wiec tym bardziej mnie to przestraszylo,...

data

Lipiec 11, 2017

Za skurcz jest też odpowiedzialny brak potasu. Miałam skurcze i uciążliwe drżenie powieki mimo przyjmowania magnezu. A okazało się, że brakowało mi potasu, który również łatwo wypłukuje się z organizmu, szczególnie latem, gdy są upały. Teraz ja i mój partner w okresie letnim przyjmujemy...

data

Lipiec 12, 2017

Dziewczyny nie bójcie sie tego zabiegu, mialam dzis w Częstochowie, wszystko przebieglo pomyślnie i bezboleśnie. Jestem obowiązana bandażem uciskowym ktory jutro mam zdjąć. Na wynik niestety trochę trzeba poczekac.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – kalkulatory – przeliczniki miar, jednostki miary, przeliczniki jednostek, jednostki miar, przeliczniki jednostek miar. Narzędzie do przeliczania. Liczniki kalorii. Dni płodne. Kalkulator wagi BMI. Licznik dnia porodu. Indeks glikemiczny. Licznik kosztów nałogu. Sprawdzian grupy krwi dziecka. Łatwy w obsłudze kalkulator i przelicznik.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.