Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny informuje, w jaki sposób zawarte w pokarmie węglowodany wpływają na wydzielanie insuliny. Im wyższy jest IG, tym więcej tego hormonu dostaje się do krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo przybrania na wadze. Jeżeli dbasz o linię – wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Jako punkt odniesienia w obliczaniu indeksu glikemicznego traktuje się całkowicie wchłanianą w jelicie glukozę, której IG wynosi 100.

Jak działa kalkulator indeksu glikemicznego?

Aby uzyskać informację o indeksie glikemicznym konkretnego produktu, wybierz najpierw jego kategorię (np. owoc), a następnie już konkretną nazwę (np. ananas). W ten sposób uzyskasz informację zarówno o tym, ile konkretnie indeks glikemiczny wynosi, jak i sprecyzowanie, czy dany indeks jest niski, średni czy wysoki.

Indeks glikemiczny

Wybierz kategorię produktów:
Produkt:
indeks glikemiczny
64
w gramach
80
wysoki indeks glikemiczny

Wysoki i niski indeks glikemiczny

Im mniejszy indeks glikemiczny produktu, tym lepiej, ponieważ w takim przypadku wchłonięte w trakcie trawienia węglowodany nie powodują skoków w wydzielaniu insuliny lub są one niewielkie. Inaczej w przypadku produktów o wysokim indeksie glikemicznym, po spożyciu których poziom cukru we krwi (czyli glikemia) gwałtownie się podnosi, jednak później równie szybko spada.

Dlatego też produkty o wysokim indeksie glikemicznym często spożywają przed treningiem sportowcy, aby jak najsprawniej uzupełnić zapasy energii. Sięgają po nie również po aktywności fizycznej, by pobudzić organizm do uzupełniania zapasów glikogenu. Natomiast produkty o niskim indeksie glikemicznym polecane są osobom odchudzającym się, ponieważ dostarczany przez nie cukier utrzymuje się we krwi dłużej, zapewniając uczucie sytości.

Produkty spożywcze dzielimy na 3 grupy, biorąc pod uwagę ich indeks glikemiczny:

Wartość Indeks glikemiczny
≥55 niski indeks glikemiczny
56-69 średni indeks glikemiczny
≤70 i wyżej wysoki indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny - przykładowe produkty:

  • niski indeks glikemiczny: cukinia, ogórek, cebula, oliwki, por, bakłażan, czereśnie, soja, orzechy i migdały, gorzka czekolada;
  • średni indeks glikemiczny: brzoskwinie z puszki, musztarda, ketchup, sushi, ugotowane na miękko spaghetti;
  • wysoki indeks glikemiczny: chleb pszenny, cukier, prażona kukurydza, piwo, chipsy.
Inne kalkulatory
Powiązane artykuły
Dieta Montignaca - ważny indeks glikemiczny produktów Dieta Montignaca - ważny indeks glikemiczny produktów

Dieta Montignaca opiera się na założeniu, że przyczyną nadwagi są przede wszystkim te węglowodany,...

więcej

9019

DIETA DOBRYCH KALORII - idealna dla osób z dużą NADWAGĄ DIETA DOBRYCH KALORII - idealna dla osób z dużą NADWAGĄ

Dieta dobrych kalorii polega na jedzeniu produktów zawierających tak zwane dobre kalorie i ...

więcej

2905

INDEKS GLIKEMICZNY - ważna broń w walce z cukrzycą INDEKS GLIKEMICZNY - ważna broń w walce z cukrzycą

Za pomocą pojęcia indeks glikemiczny klasyfikuje się produkty spożywcze w zależności od tego, w...

więcej

7440

Testy
Zdrowa społeczność
W najnowszym miesięczniku Zdrowie
Zdrowie - 07/2017
Dołącz do nas:
Forum
data

Lipiec 22, 2017

Witam. Proszę nie bać się kolonoskopii. Najbardziej przerażające są tylko opinie jak to jest źle i niekomfortowo. Fortrans nie jest taki zły do wypicia i nie trzeba żadnej cytryny żeby doprawić smak. Najlepiej wybrać kubek którego się nie lubi i po prostu pić zgodnie z instrukcją. Wczoraj...

data

Lipiec 11, 2017

Za skurcz jest też odpowiedzialny brak potasu. Miałam skurcze i uciążliwe drżenie powieki mimo przyjmowania magnezu. A okazało się, że brakowało mi potasu, który również łatwo wypłukuje się z organizmu, szczególnie latem, gdy są upały. Teraz ja i mój partner w okresie letnim przyjmujemy...

data

Lipiec 12, 2017

Dziewczyny nie bójcie sie tego zabiegu, mialam dzis w Częstochowie, wszystko przebieglo pomyślnie i bezboleśnie. Jestem obowiązana bandażem uciskowym ktory jutro mam zdjąć. Na wynik niestety trochę trzeba poczekac.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – kalkulatory – przeliczniki miar, jednostki miary, przeliczniki jednostek, jednostki miar, przeliczniki jednostek miar. Narzędzie do przeliczania. Liczniki kalorii. Dni płodne. Kalkulator wagi BMI. Licznik dnia porodu. Indeks glikemiczny. Licznik kosztów nałogu. Sprawdzian grupy krwi dziecka. Łatwy w obsłudze kalkulator i przelicznik.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.