Żelazo (Fe) - normy w badaniu krwi

Żelazo występuje w organizmie głównie w hemoglobinie (w krwinkach czerwonych), ale również łączy się z różnymi białkami. Normy żelaza w badaniu biochemicznym krwi są różne dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiaru lub niedoboru żelaza we krwi.

Badania biochemiczne: żelazo (Fe) - normy
Autor: Thinkstockphotos.com Normy żelaza w badaniu biochemicznym krwi są różne dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiaru lub niedoboru żelaza we krwi.

Spis treści

  1. Żelazo: normy w badaniu biochemicznym
  2. Żelazo poniżej normy: przyczyny
  3. Żelazo powyżej normy: przyczyny

Żelazo, w śladowych ilościach, występuje w niektórych enzymach. Poziom żelaza we krwi zależy od wchłaniania w przewodzie pokarmowym, od magazynowania go w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, jak również od produkcji i rozpadu hemoglobiny oraz od tempa wydalania żelaza z organizmu.

Żelazo: normy w badaniu biochemicznym

  • kobiety - 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl)
  • mężczyźni - 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl)

Należy pamiętać, że wartości są niższe u kobiet niż u mężczyzn średnio o około 10 mg. Ulegają też znacznym wahaniom w ciągu doby, a u kobiet dodatkowo w cyklu miesięcznym.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?

Żelazo poniżej normy: przyczyny

Spadek poziomu żelaza we krwi może być spowodowany anemią, nowotworami, przewlekłą niewydolnością nerek, chorobami tkanki łącznej i niedoborami witaminy C.

Żelazo powyżej normy: przyczyny

Wzrost poziomu żelaza we krwi może być spowodowany częstymi transfuzjami lub nadmiernego dożylnego lub domięśniowego podawania preparatów żelaza. Może być również oznaką wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek lub w wyniku stosowania środków antykoncepcyjnych.