Ważne badania narządów rodnych

Ginekolodzy narzekają, że kobiety przychodzą się zbadać, dopiero gdy zauważą, że dzieje się coś złego. A przecież – dla własnego spokoju i bezpieczeństwa – powinnyśmy kontrolować przydatki regularnie, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Ważne badania narządów rodnych
Autor: thinkstockphotos.com Ważne badania narządów rodnych

Przywykłyśmy do tego, że macica jest źródłem dolegliwości. Krwawienie i ból to nasz chleb powszedni, nietrudno więc przeoczyć pierwsze objawy rozwijającej się w dole brzucha choroby. Tym bardziej, że najgroźniejsze z nich – nowotwory szyjki, trzonu macicy i nowotwory jajnika, z początku przebiegają bezobjawowo. Dlatego w przypadku chorób narządu rodnego profilaktyka jest niezwykle ważna – pozwala rozpoznać nieprawidłowości w początkowym, całkowicie wyleczalnym stadium.

Nawet gdy czujesz się dobrze, raz w roku warto odwiedzić ginekologa. Lekarz przeprowadzi wywiad i badanie ginekologiczne: za pomocą wziernika oceni wzrokowo stan pochwy i szyjki macicy oraz obecną w drogach rodnych wydzielinę, a także przeprowadzi tzw. badanie dwuręczne, sprawdzając palpacyjnie stan pochwy, macicy i przydatków. Już na tym etapie może zauważyć nieprawidłowości, np. wynikający z infekcji stan zapalny pochwy, nadżerkę szyjki macicy, mięśniaki, torbiele jajników.

Ginekolog powinien wyjaśnić ci istotę stwierdzonych nieprawidłowości, istniejące zagrożenia i przedstawić możliwości leczenia. Jest ono konieczne, ponieważ zaniedbany stan zapalny czy nadżerka, nawet gdy nie mają charakteru nowotworowego, mogą z czasem rozwinąć się w nowotwór. Często dalszego rozpoznania wymagają także mięśniaki i torbiele. Jednak nie każda zmiana jest widoczna gołym okiem, dlatego regularnie, najlepiej co rok, lekarz powinien wykonać albo zlecić wykonanie dwóch uzupełniających badań: cytologii i USG przezpochwowego. Cytologia daje diagnozę na poziomie komórkowym w obrębie szyjki macicy, natomiast USG przezpochwowe pozwala ocenić narząd rodny na poziomie budowy anatomicznej, a także zaobserwować zmiany w obrębie trzonu macicy i jajników.

Więcej w październikowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 18 września

miesięcznik "Zdrowie"